Hybrid angreštu a rybízu: pěstování a použití

Yoshta je jedním z hybridů angreštu a rybízu. Kombinuje výhody obou keřů. Může růst na jednom místě déle než 20 let.

Obsah:

Hybridy rybízu a angreštu

Krondal

Yoshta předci, angrešt a rybízjsou známy již dlouho. Vždy byli populární. Ale keře angreštu se obtížně starají kvůli velkému počtu ostrých trnů. Kromě toho je často ovlivněna různými chorobami a škůdci, což může vést k úplné ztrátě úrody. Chovatelé proto již dlouho hledají způsob, jak to zkřížit s rybízem, který chtěli zvětšit, aby zajistili, že nebude nemocný froté a nebude poškozen ledvinovým roztočem.

Ale tyto rostliny jsou příliš odlišné, takže nebylo možné je dlouho překračovat. Nakonec v polovině minulého století uspěl švédský vědec Nicholson. Nazval to chromem. Němec R. Bauer brzy obdržel další hybrid, kterému dal jméno Yoshta. Jméno se skládá ze dvou slabik, jednoho ze jmen rybízu a angreštu v němčině. Jeho zkušenost se pak mnohokrát opakovala a dala hybridům různá jména.

Ale teď je nejběžnějším jménem yoshta.

K dispozici je také americký hybrid Krondal. Má podobné listy jako angrešt. Plody jsou černé, kulaté, velmi chutné. Všechny hybridy těchto rostlin se liší tvarem listů, chutí a barvou bobulí a dokonce i tvarem keře.

Yoshta: popis

 popis

Yoshta Bush je vysoký, může dorůst až dva metry. Keř může být široký až 2,5 m. Větve jsou silné, nejsou na nich trny. Listy mají tvar listů angreštale větší. Čich rybíz nebylo jim to předáno. Květenství klastru se skládá z 3–5 květů, podobných květům rybízu, ale o něco větších.

Plody jsou přibližně dvakrát větší než rybíz, tmavě fialové barvy, oválného tvaru, s hladkou a pevnou slupkou.

Velikostou připomínají třešňové plody. Hmotnost jednoho 3–5 g. Chuť bobulí v první polovině léta připomíná spíše angrešt s rybízovou příchutí. Ve druhé polovině léta je chuť rybízu výraznější. Plody jsou sladké a kyselé. Zralé uprostřed léta, ne všechny najednou, za 3 týdny. Bobule jsou pevně připevněné ke stopce a nerozpadají se.

Výtěžek yoshty je bohužel nižší než u „rodičů“, rybízu a angreštu. Hybrid je samoplodný. Někteří zahradníci však tvrdí, že za účelem zvýšení výnosů musíte vedle keře zasadit angrešt a rybíz. Pomohou zlepšit opylování a v důsledku toho výnos. O této skutečnosti neexistuje vědecké potvrzení. Rozhodně ale nebudou moci zasahovat, proto je takové sousedství vždy oprávněné. Informace, že je možné v sezóně nasbírat 10 a dokonce 15 kg bobulí z yoshta keře, vypadají zjevně přehnaně.

Rostoucí Yoshta

Yoshta může být množena jakýmkoli způsobem známým pro keře: výstřižkyvrstvení. Můžete dokonce znásobit semena, ale toto je velmi dlouhý a nevděčný proces. Vrstvy se na jaře spadnou do hloubky 5 cm a příští rok, když se na nich objeví kořeny, se přesadí na trvalé místo.

Keřové řízky:

 • Lignifikované řízky se sklízejí koncem února nebo začátkem března, kdy ještě nemají listy.
 • Jsou vysazeny v mini skleníku nebo pokryty skleněnými nádobami.
 • Půda by měla být volná a úrodná.
 • Většina řezu je ponořena do země, jeden nebo dva horní pupeny jsou ponechány venku.
 • Mulčujte rašelinou, aby se vlhkost neodpařovala co nejdéle. Výška mulčovací vrstvy musí být nejméně 4 cm.

Je lepší je okamžitě zasadit na zastíněné místo, aby se lépe zakořenily. Poté, když se vytvoří kořenový systém, se přesadí na trvalé místo. Nejlepší je to udělat na konci srpna nebo začátkem září.

Rostoucí Yoshta

Semena Yoshta stratifikovat v chladničce nebo ve sklepě při kladné teplotě blízké nule. Na jaře jsou zasety do země. Pokud se semena líhnou uprostřed zimy, jsou zaseta do květináčů nebo plastových kelímků. Na jaře jsou vytvrzeny a zasazeny do otevřeného terénu.

Mladé keře yoshta jsou vysazeny na trvalém místě brzy na jaře nebo na začátku podzimu.

Při nákupu keře pečlivě prozkoumají kořenový systém. Ořízněte hlavní kořeny lehce. Řez by měl být bílý a živý. Pokud jsou kořeny trochu vysušené, můžete keř dát na den do vody. Yoshta není náročná na půdu, ale roste lépe na bohatých živných půdách.

Pravidla přistání:

 1. Místo pro výsadbu yoshta je vybráno slunné a otevřené.
 2. Vzdálenost mezi pouzdry by měla odpovídat jejich velikosti, asi 2 m.
 3. Vykopejte půdu a na každý metr čtvereční předběžně přidejte 300 g vápna, 100 g superfosfátu a síranu draselného.
 4. Jáma je připravena předem. Při výsadbě na jaře se to provádí na podzim. Hloubka a šířka jámy je asi 50 cm.
 5. Ornice je vyložena samostatně. Nižší, méně úrodná, se mísí s hnojivy.
 6. Přinášejí shnilý hnůj (pár kbelíků), dřevěný popel (několik sklenic na keř). Půda je smíchána s těmito látkami, třetina jámy je pokryta. Poté naplňte až polovinu jámy zeminou z vrchní vrstvy. Nechte do jara.
 7. Pokud jste si sadbu koupili neplánovaně, musíte ji vykopat ve sklepě, připravit díru a nechat ji pár týdnů usadit. Poté zasaďte keř yoshta.

Pro normální vývoj a plodnost vyžaduje zavedení draslíku do půdy. Mladý keř je ponořen tak, aby spodní pupeny spadly do země. Z nich následně vyrostou mladé výhonky. Posypte kořeny zeminou, vodou, mulčováním rašelinou nebo humusem. Jeho množství pod pouzdrem by mělo být až 20 kg. Pokud se používá mulčování, měla by se půda kolem keře pravidelně kypřit.

Yoshta péče

Yoshta péče

Tipy pro péči:

 • Zalévejte keře yoshta, až půda poblíž kořenů vyschne. Použijte až 3 kbelíky teplé vody na metr čtvereční. Večer ji donesou a nalévají do drážek mezi řadami.
 • Yoshta začíná přinášet ovoce ve třetím nebo čtvrtém roce. Rozdíl v péči o yoshta spočívá v tom, že keř téměř nepotřebuje prořezávání... Yoshta větve a plody žijí déle než rybíz. Přebytečné větve se po plodení odstraní. Někteří zahradníci věří, že yoshta se nejlépe pěstuje jako okrasná rostlina. Proto jej nemusíte hnojit.
 • Pro ty, kteří ji pěstují jako plodinu bobulí, musíte doplnit přísun živin. Na 1 metr plochy přidejte 5 kg organické hmoty, 20 g síranu draselného, ​​40 g superfosfátu. Použití minerální hnojiva, které jsou přineseny pod rybíz. Yoshta dobře reaguje na krmení roztokem fermentovaného divizna v létě a popel na podzim.

Yoshta není ovlivněna chorobami a škůdci. Je odolný proti napadení ledvinovými roztoči, padlívirová onemocnění. Proto jej nemusíte zpracovávat ochrannými prostředky.

Používání yoshta

Používání yoshta

Plody Yoshta obsahují velké množství vitaminu C. Je to více než v angreštu, ale méně než v rybízu. Proto jsou jeho plody konzumovány čerstvé, sklízené na zimu, sušené. Pomáhají posilovat imunitu. To také usnadňuje přítomnost phytoncidů v jejich složení. Bobule jsou skladovány v chladničce několik dní.Při delším skladování ztrácejí užitečné vlastnosti.

Užitečné vlastnosti bobulí:

 1. Yoshta obsahuje velké množství stopových prvků. Urychluje metabolické procesy. Nízký obsah kalorií (45 kcal) umožňuje použití ovoce yoshta pro lidi, kteří hubnou.
 2. Železo nacházející se v bobulích yoshta pomáhá zvyšovat hladinu hemoglobinu v krvi. Vitamin P a antokyany posilují stěny cév. To je také usnadněno přítomností draslíku v ovoci. Pomáhá snižovat riziko infarktu a mrtvice.
 3. Plody Yoshta normalizují práci gastrointestinálního traktu, eliminují průjem. Přispívají k eliminaci radionuklidů a těžkých kovů z těla.
 4. Lidem s vysokým krevním tlakem se doporučuje konzumovat bobule yoshta spolu s medem. Domácí víno se vyrábí z bobulí yoshta.

Ale plody yoshty mají také kontraindikace. Neměli by je konzumovat ve velkém množství pacienti s kolitidou a vředy, sklonem k tvorbě krevních sraženin a alergickými reakcemi.

Yoshta keře jsou vysazeny ve skupinách a vytvářejí živé ploty... V takových případech je vzdálenost mezi keři asi 40 cm. Při pěstování ve smíšených okrajích se vzdálenost zvyšuje na 1 m. Keř yoshta vypadá ve standardní formě originálně. Chcete-li to provést, před výsadbou odstraňte všechny větve, kromě jedné, a všechny pupeny na kmeni do výšky až 40 cm, takové stromy jsou řezané a poloviční zkrácení jejich větví.

Více informací naleznete ve videu:

Goshia avatar

Velmi zajímavá rostlina, vypadá spíše jako rybíz, ale miluje světlo, jako angrešt. Zkoušel jsem yoshtu několikrát, ale na místě, dokud jsem ho nezasadil. Není jasné, jak často musíte keře stříhat, protože staré větve rybízu jsou vyřezávány poměrně často.

Uživatelský avatar Egorr

Výhodou této rostliny je absence trní. Proto je mnohem snazší jej sestavit. Ale chuť ovoce je podle mého názoru bližší angreštu, ve zralé formě postrádají kyselost.