Boj proti kopečku: chemikálie a lidové metody

Z Lepidoptera je rodina lopatek nejpočetnější a má více než 100 druhů. Nejběžnější typy jsou považovány: zahradní lopatka, zelí, brambory, vykřičník a obyčejná dřeň. Motýli se liší velikostí a barvou, jsou považováni za neškodné pro samotné rostliny, protože se živí pouze nektarem. Proto se musíte vypořádat s housenkami kopečku, které sežerají různé části rostlin.

Obsah:

Boj proti zelí kopeček

Boj proti zelí kopeček

Lopatka na zelí - polyfágní škůdce, ale ze zeleninových plodin preferuje zelí, hrášek, salát, řepa a cibule... Hnědá přední křídla motýla jsou zdobena světlejší skvrnou a na šedých zadních křídlech je jasně viditelné ztmavnutí po okrajích. Mladé housenky mají světle zelenou barvu, poté se zbarví do hnědohněda, na zádech se objeví šikmé tmavé čáry.

Aktivní životní styl housenek nastává na konci července a srpna. Škůdci jedí listy zelí, dělají v nich podlouhlé chodby, šplhají do hlav zelí, hlodají listy a kazí prezentaci zeleniny.

Jak se vypořádat s kopečkem zelí:

 • Doporučuje se setí zeleniny brzy na zahradě.
 • Mechanická metoda boje: ruční sběr housenek a vajec.
 • Aplikace chemikálií léky.
 • Použití infuzí a odvarů k boji s housenkami.

Z chemických insekticidů pro ovládání lopatky lze doporučit KinMiks, Decis, IntaVir, Zeta, Fas. Všechny léky se ředí vodou v souladu s pokyny. Kromě toho se doporučuje provádět listové vrchní obvaz za použití superfosfátu a chloridu draselného.

Pro vícenásobné postřikování se doporučují biologické přípravky, jako je Fitoverm, Bitoxybacillin, Lepidocide. Mezi posledním ošetřením a sklizní by měl uplynout alespoň 1 týden.

Kromě chemikálií je efektivní zpracovávat zeleninové plodiny infuzí hořkého pelyňku, feferonky, lopuchu, rajčat a brambor.

Na místě se doporučuje vytvořit návnadu pro vosy. Jsou spásou pro sklizeň, protože samotný hmyz rád hoduje na housenkách a rychle ničí jejich počet.

Přípravky a lidové metody proti kopečku brambor

Přípravky a lidové metody proti kopečku brambor

Lopatka na brambory, nebo spíše její housenka, rostlině velmi škodí. Během vegetačního období rostlin se housenky pohybují ve vrzích brambor, poté rychle vadnou a padají. Poškození hlízy brambor, housenky udělají malý otvor, živí se šťávou a dužinou hlízy a poté se plazí ven, čímž ještě větší tah a zanechávají za sebou odpadní produkty. Výkaly housenky způsobují hnilobu hlíz.

Lopatka na brambory je škodlivější pro rostliny a hlízy, pokud brambory vysazeny v nízko položených oblastech, kde je půda vždy vlhká. Mokré roky, když jsou déšť déšť, způsobují úrodu velké škody.

Proti kopečku brambor je těžké bojovat, protože motýl je noční. Stříkání rostliny pro prevenci chemických látek není zcela oprávněné, protože veškerá práce bude muset být provedena pozdě večer, čeká se, až motýli odletí ze svých úkrytů. Ukazuje se, že se také nemůžete zbavit škůdců a velká dávka zavedených chemikálií bude absorbována do bramborových hlíz a způsobí poškození zdraví. Musíme bojovat s housenkami.

Chcete-li snížit počet škůdců, měli byste:

 • Podejte žádost o výsadbu brambor minerální hnojiva.
 • Zničte housenky častým uvolňováním půdy v uličce.
 • Proveďte včasné odplevelení, zničte plevel, pšeničnou trávu, obiloviny, timothy.
 • Rostlina brambory k dřívějšímu datu.

Při výsadbě hlíz brambor by měl být do uličky přidán Bazudin v granulích. Na pozemku o rozloze 1 ha bude zapotřebí 15 kg bazudinu. Doporučuje se aplikovat drogu ve vlhkém počasí, abyste dosáhli většího účinku.

Existují také bezpečné metody nakládání s lopatkou: přilákání motýlů k fermentující melasě.

Škůdci, jako je takové ošetření, a mnoho jedinců se hromadí na jeho vůni. Chcete-li to provést, musíte zředit melasu vodou v poměru 1: 3, přidat droždí a nalít připravenou drogu do lahví, sklenic nebo jiných nádob, které by měly být umístěny v blízkosti výsadby. Čas od času přidejte vodu a droždí.

Během fermentace se uvolňuje specifický zápach, který se hromadí v této kapalině a topí se v ní. Melasu můžete nahradit fermentovaným džemem, pivní mladinou nebo pivem. Když použijete cukrový sirup k zachycení kopečků, efektivita procesu se znatelně sníží. Ty kopečky, které ochutnaly kvasící melasu, jsou sterilní.

Zahradní lopatka - metody boje

Zahradní lopatka - metody boje

Nejnebezpečnější hmyz, škodlivý pro mnoho rostlin, ale dává větší přednost rajčata, ředkvičky, rutabaga a zelí... Dvoubarevná křídla motýla jsou zdobena šedými a žlutými skvrnami. Housenky jsou hnědé nebo zelené.

Proč je zahradní lopatka nebezpečná? Faktem je, že samice snáší vajíčka téměř na všechny plodiny. Plazí se pod list a na vnitřní stranu talíře klade vajíčka. Objevené housenky se živí mladými listy a plody.

Metody řešení zahradní lopatky:

 • Ruční sběr škůdců.
 • Instalace návnad po obvodu místa.
 • Výjimka ze stránky plevele: quinoa, kopřiva.
 • Použití chemikálií a lidových metod v boji proti kopečku.

Na jaře se ke zpracování výsadby používají insekticidy: Decis, Proteus, Karate, Fury. V létě je nutné provádět léčbu přípravky obsahujícími fosfor, zolon, fufanol. Během ředění chemikálií je třeba vycházet z formy přípravků: vyrábějí se ve formě prášku, ve formě granulí, jsou zde koncentrované emulze. Nepřekračujte dávkování.

Přípravky se vstřebávají do zeleniny, takže zpracování se provádí nejpozději měsíc před sklizní.

Během vegetačního období je povoleno provádět dvojí zpracování. Fitoverm, Aktofit a Agrovertin jsou biologicky neškodné léky, které se také používají k regulaci lopatky.

Prasátko lidové moudrosti: recepty na odvary a nálevy

Mnoho zahradníků nepoužívá chemikálie k boji proti určitým škůdcům. Existuje řada lidových receptů na infuze a odvar, které pomáhají bojovat proti kopečkům zcela neškodným způsobem pro člověka.

 1. Odvar z pelyňku. Nalijte 3 litry vody do nádoby, přidejte 1 kg nasekaného pelyněk a vařte 15 minut. Vývaru je třeba dát čas na vyluhování, poté přecezení a zpracování zeleniny dvakrát týdně. Mezi prvním a následujícím postřikem by měl uplynout 1 týden.
 2. Nálev z cibule. Kopečky motýlů netolerují vůni Luke, abyste je vyděsili, můžete si připravit infuzi cibulových slupek.Chcete-li metodu uvést do praxe, musíte si vzít litrovou nádobu naplněnou až po okraj cibulovými slupkami, nalijte ji 2 litry převařené vody a nechte ji vařit po dobu 2 dnů. Výslednou infuzi přeceďte, nalijte do nádoby a přidejte vodu, dokud nezískáte 4 litry produktu. Pro lepší přilnavost nálevu na listy zelí byste měli během vaření přidávat prací mýdlo v dávce 25 g na 4 litry vody.
 3. Lopuchová infuze. Rozemlejte listy rostliny, naplňte je 10litrovým kbelíkem na polovinu, přidejte vodu na vrchol a nechte 3 dny. Před stříkáním infuzi přeceďte. Pro zajištění dlouhodobé ochrany rostlin a pro lepší „přilnavost“ nálevu k listům se doporučuje přidat do produktu mýdlo na praní v dávce 40 g na 10 litrů vody. Podobným způsobem můžete připravit účinné nálevy z bramborových listů, rajčatových listů, řebříčku, heřmánku z lékárny, drogy, oměj, druh mléka.

Ve dne je téměř nemožné s lopatkou bojovat. Vzhledem k tomu, že v noci vede aktivní obraz, během dne tiše a klidně spí na stromech nebo v trávě a splývá s vegetací s barvou jejího těla. Zahradníkovi nezbývá než bojovat proti housenkám a larvám. Včasné zpracování zeleninových plodin ze zeleniny, zelí a bramborových lopatek pomůže uchovat sklizeň.

Více informací naleznete ve videu.