Pěstování cibule doma na parapetu: jak pěstovat a pečovat

Pěstování cibule doma není jen zábava. Velkým bonusem je také jistota, že zelenina neobsahuje chemikálie. Kromě toho jej můžete pěstovat, jak je to nutné.

Obsah:

Užitečné vlastnosti domácí cibule

Užitečné vlastnosti cibule

Jako dítě to zkoušel téměř každý pěstujte zelenou cibuli na parapetu. Ve většině případů i v zimě klíčily cibule bez námahy a svým majitelům přinášely radost. Ale pokud to s pěstováním cibule vezmete vážně doma, objeví se velké množství otázek.

Cibule má nejen speciální aromatické vlastnosti, které dodávají chuť každému jídlu. Je to také vynikající léčivá rostlina, která ulevuje od mnoha onemocnění a posiluje imunitu. Pokud jíte takovou zeleninu v zimě, pak lze jaro najít bez nedostatku vitamínů.

Cibule má tedy následující vlastnosti:

 • Bojuje proti virům a infekcím, zvyšuje chuť k jídlu.
 • Zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu.
 • Bojuje s hypertenzí.
 • Pomáhá při léčbě aterosklerózy.
 • Zvyšuje sexuální aktivitu.

Celkem existuje více než 300 druhů cibule. Nejlepší je pěstovat pažitku, šalotku, cibuli doma. Batun a pórek klíčí ze semen. Existuje mnoho populárních receptů na cibuli, které se ukázaly jako účinné. Používá se k léčbě problémů s očima, dýchacím systémem, houbami a jinými kožními chorobami.

Cibulová šťáva je užitečná při neurastenii, revmatismu a nespavosti. Dobře zmírňuje svědění a pálení, když ho kousnou komáři. Rovněž zvládá zánětlivé procesy s vředy, je vhodný k odstraňování bradavic a mozolů.

Pór, který lze také pěstovat na parapetu, je obzvláště prospěšný.

Bojuje proti obezitě, ledvinovým kamenům, usazeninám soli. Cibule má velké množství vitamínů C a B. Obsahuje zinek, fosfor a draslík, minerály. Zvláštní pozornost je třeba věnovat fytoncidům, které mají antibakteriální vlastnosti.

Příprava cibulek na pěstování

Příprava cibulek na pěstování

Je velkou chybou si myslet, že cibuli lze jednoduše dát do vody a bude růst. Žárovky vyžadují speciální přípravutakže zeleň bohatne a svěží.

Výběr žárovky je třeba brát vážně.

Všechny by měly mít přibližně stejnou velikost, malé. Neměl by mít žádné vady, škrábance, měl by být elastický a zdravé barvy. Před výsadbou cibule se ponoří do vody při teplotě asi 50 stupňů po dobu 20 minut. Voda může být nahrazena roztokem manganistanu draselného nebo roztokem popela. Poté se cibule vloží do studené vody. Dále je slupka odstraněna.

Jak pěstovat cibuli doma, abyste získali dobrou sklizeň:

 • Čím více slunce rostlina dostane, tím jasnější bude, a proto šťavnatější.
 • Cibuli musíte zalévat pouze usazenou vodou. Mělo by to být buď při pokojové teplotě, nebo mírně teplé. Pokud se cibule nepěstuje ve vodě, ale v půdě, ale půda by neměla být podmáčená, protože cibule mohou hnít.
 • Cibule nemá rád horký vzduch.Proto při pěstování na parapetu musíte dávat pozor na to, aby pod rostoucí nádobou nebyla baterie.
 • Když se objeví první zelené, bude velké pokušení je odříznout a přidat do nějakého jídla. Ale nespěchejte. Pokud okamžitě odříznete mladé zelené, mohou zastavit růst. To znamená, že řezané listy znovu porostou, ale zbytek výhonků se nikdy neprobudí.
 • Žárovka se postupně vyčerpá. Bude to patrné na jejím vzhledu. Maximální doba žárovky je 2 měsíce, po které budou zelené listy slabé, bez chuti.

Možnosti pěstování cibule na parapetu

Možnosti pěstování cibule na parapetu

Existuje několik způsobů, jak pěstovat cibuli na parapetu:

 1. Ve vodě.
 2. V plastové lahvi.
 3. V zemi.

Nejjednodušší je pěstovat cibuli ve vodě. Můžete si vzít jakoukoli nádobu, hlavní věc je, že průměr horní části je užší než průměr cibule. Pokud jsou žárovky příliš malé, lze vyrobit speciální nástroje z lepenky, pěny, drátu atd.

Při nastavování cibule pro pěstování musíte být opatrní, aby se vody dotýkaly pouze kořeny.

Pokud chcete pěstovat hodně cibule, ale nenajdete tolik sklenic, existuje i jiný způsob. Můžete použít velkou, plochou nádobu, například víko krabice nebo paletu atd. Na dno se nalije trochu vody a cibule se umístí přímo do ní.

Žárovky musí být položeny tímto způsobem.aby se dotýkaly vody, ale neplávaly. Pravidelně je třeba přidávat vodu, protože se odpařuje. Asi po dvou týdnech může být první „plodina“ řezána.

Populární metodou je pěstování cibule v plastové lahvi:

 • Láhev je odebrána z jakéhokoli objemu, v závislosti na množství vypěstovaného materiálu. V lahvi jsou vyříznuty kulaté otvory, které budou o něco menší než průměr cibule, aby nevypadla. Díky tomu lze do 5litrové láhve zasadit až 10 řad žárovek.
 • První řádek není příliš nízký. Když jsou rostliny zalévány, odtud může odtékat voda a vyplavovat Zemi.
 • Láhev je umístěna svisle. Poté se vrstva zeminy nalije až na úroveň otvorů, nainstalují se žárovky a poté se naleje zemina atd. Až na samý vrchol. Poté lze substrát zalévat.
 • Pro pěstování cibulí můžete vzít univerzální půdu, můžete ji také nahradit minerální vlnou. Při použití posledně jmenovaného musí být operace prováděna v rukavicích, jinak můžete poškodit pokožku a silně podráždit.
 • Země může být nahrazena jakýmkoli materiálem, který je schopen akumulovat a zadržovat vlhkost. Například: piliny, papírové ubrousky, vermikulit. Výhodou této metody je absence nečistot a riziko pakomárů.

Pěstování cibule v zemi

Pěstování cibule v zemi

Zeleninu můžete také získat z cibule v běžné půdě. Pěstovací nádoba se používá ne vysoká, až 6 cm. Aby se zajistila nepřetržitá sklizeň, umístí se dvě nádoby a střídavě se stříhají zelené. V těchto nádobách se sází cibule s rozdílem 10 dnů.

Pokud byl pozemek zakoupen ne v obchodě a shromážděn na zahradě, je dodatečně kalcinován v peci. Dalším způsobem, jak neutralizovat Zemi, je nalít ji roztokem manganistanu draselného a potom vodou.

Někteří zkušení zahradníci rádi experimentují a nahrazují půdu jinými substráty. Pro pěstování cibule je vhodný hydrogel, stejně jako hydrogel a vermikulit.

Zvláštností hydrogelu je, že nemusí být napojen. Je schopen akumulovat a zadržovat vodu po dlouhou dobu. Půda musí být opatřena dobrým drenážním systémem. Volné samo o sobě. Pokud jde o kyselost, měla by být neutrální.

Luk není položen na parapet bezprostředně po výsadbě.

Prvních 10 dní je umístěn na chladném místě, v podmínkách částečného stínu. To pomůže vytvoření silného kořenového systému... To znamená, že jej můžete umístit na jakékoli místo, které bude daleko od baterie a okna. Zelení porostou intenzivněji, pokud bude místnost teplá. Nejlepší teplota je v rozmezí 25-27 stupňů.Nižší teploty rostlině neublíží, ale bude růst pomaleji.

Pokud je venku zamračeno nebo je okno zastíněno stromy, příď neodmítne umělé světlo. Při pěstování cibule se jen zřídka vyskytnou potíže. Mini-zeleninová zahrada na parapetu může být udržována po celý rok.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Cibule
Izza avatar

Všiml jsem si takové vlastnosti, že cibule pěstovaná na parapetu je velmi kořeněná ... rostu jen zřídka a kousek po kousku, ale vždy je příjemné se v chladném období hýčkat čerstvými bylinkami.

Avatar uživatele Lima

Pokud se pěstuje ve vodě, pak ano, štiplavý a hořký. Rostu v zemi. Cibule ponořím do půdy asi o 1/3. Peří rostou šťavnatě, ne hořce. Existuje také způsob pěstování na mokrých pilinách, chci to zkusit, ale zdá se mi, že cibule bude chutnat i hořce.

Goshia avatar

Pěstujeme zelenou cibuli na parapetu téměř každou zimu. Nedávno jsem k jeho výsadbě používal kartonové sáčky na džus o objemu 1 litr. Na jedné straně jsem vyřezal tři nebo čtyři otvory pro výsadbu cibule. Naplním to vodou. Vložím žárovky do otvorů a to je vše, po několika týdnech už můžete odříznout zelené pírko na saláty.

Uživatelský avatar Irina_G.

Letos jsem se poprvé pokusil pěstovat zelenou cibuli v pilinách. Vzal jsem běžnou soupravu a zasadil ji do pilin, které jsem pevně utlačil do běžného řezaného plastového sáčku. Výsledek se mi opravdu líbil.