Druhy listového salátu - popis a vlastnosti pěstování

Salát listové z rodiny Aster - jednoletá rostlina. Je to malá hlávka zelí s listy různých tvarů a všemi druhy zelených odstínů. Povrch listu je zvlněný, hladký, zvlněný, zvlněný. Jas barvy a vlnitost listů závisí na povětrnostních podmínkách: v horku listy blednou, při nízkých teplotách, naopak, barva se nasycuje, listy jsou pružné a šťavnaté. Stonek salátu se silně rozvětvuje a vytváří velké množství květenství. Kořenový systém je slabý, blízko povrchu půdy. Klepněte na root.

Obsah:

Přínosné vlastnosti

Přínosné vlastnosti

Salát salát nebo listová se pyšní místem v první desítce nejužitečnější zeleniny pro člověka. Salát obsahuje více vápníku a vitaminu K (který hraje nezastupitelnou roli při srážení krve) než veškerá zelenina. A pokud jde o složení všech minerálů, toto zeleninový řadí se na druhé místo po špenátu.

Vysoký obsah folátů je vhodný pro posílení imunitního systému. Jako zdroj hořčíku příznivě působí na nervový systém, působí jako mírné hypnotikum. Pomáhá zlepšit proces trávení, zvyšuje chuť k jídlu.

Salát se kvůli nízkému obsahu kalorií doporučuje obézním lidem.

Čerstvě vymačkaný salátový džus zlepšuje mozkovou činnost. Aby se zabránilo ateroskleróze, smíchejte salátovou šťávu se stejným množstvím šťávy mrkve, řepa a tuřín.

Druhy salátu

Salát doba zrání je rozdělena na:

 1. Jaro
 2. Léto
 3. Podzim

Jaro je nejdříve. Mohou být pěstovány na otevřených postelích a v uzavřených prostorách, jako jsou skleníky nebo skleníky. Letní odrůdy dobře snášejí teplo, vysévají se od května do konce července července. Podzimní odrůdy dokonale snášejí chladné podnebí a nedostatek světla, na které nejsou náchylné nemoci, i když rostou ve sklenících a sklenících.

Rané odrůdy:

 • Asterix - označuje dubový typ, zelené listy, jemnou chuť, vztyčenou růžici.
 • Čechy - listy jsou zelené, zvlněné, zvrásněné, mastné. Zraje po dobu 30 - 40 dnů.
 • Critset - listy světle jasně zelené barvy, jemná chuť bez hořkosti. Dobře snáší teplo.
 • Gourmand - listy jsou žlutozelené, na okrajích zvlněné, zvrásněné, listová tkáň je mastná. Zraje za 40-45 dní.
 • Lollo-Biondo - vlnité listy, šťavnaté, křupavé. Lze pěstovat po celý rok.
 • Lollo-Rosa - listy jsou nahnědlé, vínové, kudrnaté. Miluje vlhkost, jinak může získat hořkou chuť.
 • Moskevský skleník - listy jsou světle zelené s lehkou nažloutlostí, šťavnaté, růžice až do průměru 27 cm. Poměrně běžná odrůda.
 • Ranní zralá pochoutka - listy jsou světle zelené, se středním bublinkovým povrchem, vynikající chuti.
 • Furor - listy jsou zvrásněné, velké, podél okrajů "vlny", máslové maso.
 • Štafeta - listy s načervenalým odstínem, na okrajích silné „vlny“, bublinkové, vynikající chuti.

Druhy salátu

Odrůdy v polovině sezóny:

 • Azaria - listy jsou zelené, kulaté, bublinkové, velké, podél okraje „vlny“ s malými řezy, chutí připomíná mladý zelený hrášek.
 • Apex - listy jsou zaoblené, velké, u kořene nazelenalé, k okrajům fialové, bublinkové, máslové maso. Nízká růžice asi 12 cm.
 • Amerika - trojúhelníkové listy tmavě červeného odstínu, příjemné na chuť.
 • Sportovec - listy jsou mastné, zaoblené, fialové. Růžice je mírně vyvýšená, podobně jako uvolněná hlava zelí.
 • Vitamínové cvičení - skvělá chuť. Nebojí se nízkých teplot a nedostatku světla.
 • Green Manul - listy jsou mastné, zaoblené, zvlněné.
 • Dachny - listy jsou mastné, silné, zvrásněné, po okrajích zvlněné, nažloutlé. Chuť bez hořkosti.
 • Dionýsos - listy jsou mastné, rovnoměrné, podlouhlé.
 • Dubrava - týká se dubového typu, listy jsou světle zelené, velké, povrch listů je přeložený, dužina je mastná, jemná chuť.
 • Zábavný - dubový typ, listy velké, rozřezané, antokyanové barvy, máslové maso, vynikající chuť. Vyznačuje se vysokou produktivitou.
 • Smaragd - listy jsou tmavě zelené, středně bublinkové, s lesklým povrchem, dužina je mastná. Skvělá chuť.
 • Creed - velké listy, tmavě zelené, mastné, pinnately členitý, jemná chuť. Snadno snáší teplo. Patří k dubovému typu.
 • Nový rok - listy jsou zelené. středně bublinkové, pěstované uvnitř, lze pěstovat na parapetu. Vysoký výnos - z jednoho metru čtverečního se sklízejí asi 3 kg salátu.
 • Riviéra - podobná dubovým listím, členitá, tmavě fialový odstín, velké, máslové maso.
 • Severní ruměnec - temperamentní listy, světle zelené s fialovými skvrnami, vynikající chuť.
 • Tvůrce - listy jsou světle nazelenalé, na okrajích zvlněné, vejčité, mastné.
 • Tornádo - listy se zeleným se nažloutlým nádechem, zvlněným okrajem, křupavé, vynikající chuti.
 • Listy ohně jsou velké, mírně bublinkové, červené, zvlněné okraje s malými řezy, máslové maso, vynikající chuť.

Pozdně zralé odrůdy:

 • Balet - listy jsou tmavě zelené, podél okraje silně zvlněné, velké, křupavé. Dobře snáší chlad a nedostatek světla. Zásuvka je plochá. Od okamžiku klíčení až po zrání to trvá asi 34 dní.

Všechny uvedené odrůdy salátu jsou odolné vůči tvorbě kvetoucích stonků (pocházejí), s výjimkou odrůd Apex a Moskevského skleníku. Všechny odrůdy lze pěstovat uvnitř i venku.

Výsadba salátu

Výsadba salátu

Salát by měl být zasazen na dobře osvětlených postelích v uvolněné, úrodné, nekyselé půdě. Salát vyžaduje hodně draslíku a dusíku.

Můžete si pěstovat cuketu před salátem na zahradě, okurky, zelí a další rostliny, které vyžadují vysoký obsah organických hnojiv.

Salátový prostor je třeba připravit na podzim.

Pokud nebyla půda oplodněna, pak při kopání do ní musíte přidat 1 čtvereční. metr půl kbelíku kompostu, 1 lžíce superfosfátu, 1 lžíce potaše hnojiva... Pokud je půda kyselá, přidejte popel. Na jaře musí být uvolněna, aby se v půdě udržovala vlhkost. Pět až šest dní před setím půdu znovu uvolněte do hloubky asi 12 centimetrů, přidejte dusičnan amonný (1 čajovou lžičku na 1 metr čtvereční), vyrovnejte záhony a rozdrťte velké hrudky.

Ve sklenících se hlávkový salát nejlépe pěstuje mezi nebo podél okrajů obsazených záhonů rajčata nebo okurky... Doporučuje se zasadit salát do skleníku dva až tři dny před výsadbou hlavních rostlin.

Salát se množí na otevřených postelích semena, příležitostně - sazenice... Salát lze zasít od dubna do konce srpna s intervalem patnácti dnů. V létě se doporučuje zasít pozdně zralé odrůdy, které jsou odolné vůči tvorbě kvetoucích stonků.

Pro výsadbu vytvořte brázdy asi 1,5 cm hluboké a asi 15 cm od sebe.

Rozdíl mezi semena (rostlinami) musí být nejméně 5 centimetrů dlouhé. Když je salát stísněný, listy zhrubnou. Pro lepší růst můžete při výsadbě přidat zrnitý superfosfát (0,5 na 1 m2). Pro urychlení klíčení půdu stočte. Mezi řádky lze zasít listový salát zelí: dobře jej chrání před sluncem a v době, kdy zelí zesílí, může být salát již sklizen.

Pěstování salátu

Pěstování salátu

Listový salát nevyžaduje velkou údržbu - musíte pravidelně uvolňovat půdu a čistit plevele... Tenké sazenice tvoří dobrou růžici.

Salát miluje vlhkou půdu, ale trpí houbovými chorobami z nadměrné vlhkosti, kvality sklizeň zatímco klesá. Zalévejte hodně, ale ne příliš často, aby nedošlo k nadměrnému navlhčení půdy. Současně nevysušujte.

Salát je velmi odolný vůči chladnému počasí, nebojí se mrazů až do mínus 3 stupňů.

Pokud se podařilo vytvořit zásuvky (hlávky zelí) - dokonce až do mínus 6 stupňů. Podzimní odrůdy vydrží chlad mínus 10 stupňů. Odrůdy hlávkového salátu s pigmentovanými listy jsou nejodolnější vůči nízkým teplotám. Pokud rostlina roste špatně, když se objeví dva nebo tři listy, musí být krmena dusičnanem amonným (0,5 lžičky na 1 čtvereční M). Je důležité si uvědomit, že salát absorbuje dusičnany, proto nepoužívejte hnojiva, pokud to není nutné.

Teplotní rozsah:

 • U výhonků má salát dostatečnou teplotu plus 2 stupně, pro plný vývoj + 5 ° C.
 • Nejlepšího růstu je dosaženo při plus 16-18 ° C během dne a 12-13 ° C v noci.

Nejméně ze všeho snáší listový salát nedostatek vlhkosti a tepla. Listy jsou malé, drsné, hořké. V horkém podnebí salát vyhazuje šípy a nezanechává listy. Salát roste dobře při dlouhém, dobrém osvětlení, zejména u odrůd s časným zráním. Když se sníží denní doba, tvorba šipek se zpomalí. Salát by neměl být zasazen hustě, protože se přestává vyvíjet.

Sklizeň

Sklizeň

Salát se doporučuje odstranit po objevení se šesti až osmi listů, protože později jsou hrubé a bez chuti.

Sbírka sklizeň by mělo být prováděno za suchého počasí ráno nebo večer.

Opláchněte kořeny, samotné listy není třeba umýt - rychle hnijí. V chladničce může být salát skladován až patnáct dní při pokojové teplotě - ne déle než jeden den.

Nemusíte vytahovat růžice s kořeny, ale odřezávat listy. Pak na jejich místě rostou nové a období plodnosti se zvyšuje. Z jednoho místa získáte více než jednu sklizeň. Báječné vlastnosti hlávkový salát umožňuje přítomnost odrůd s různou předčasnou splatností růst je to téměř po celý rok.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Zelenina | Salát