Růžičková kapusta - jak pěstovat a jaké jsou její výhody

Od dětství si pamatuji ošklivou chuť růžičkových klíčků, kterými se mě rodiče pokoušeli nakrmit. Vím, že mnoho dětí i dospělých je vůči tomuto druhu zelí velmi skeptických, protože má takovou chuť, že ne každému chutná.

Je však již dlouho známo, že růžičková kapusta je prostě zásobárnou živin a vitamínů. Možná se jen musíte naučit, jak to chutně vařit!

V našich obchodech si samozřejmě můžete koupit čerstvé i mražené zelí, ale vždy chcete jíst zeleninu pěstovanou ve správných podmínkách, nebo ještě lépe, udělat si to sami. V tomto okamžiku určitě budete vědět, že se do hlávek zelí nedostaly různé škodlivé látky.

Co je růžičková kapusta

Tato rostlina byla získána výběrem ze zelených rostlin. Tato zelenina se do našich zeměpisných šířek dostala až v polovině 19. století.

Růžičková kapusta

Rysem tohoto typu zelí je, že se na rostlině netvoří jedna hlávka zelí, ale mnoho malých (o velikosti vlašského ořechu) hlávek zelí. Jsou vytvořeny v paždí listů a vypadají velmi zajímavě, když je jich 30-70 na jedné stopce!

Pěstování zelí v zahradě

Růžičková kapusta si zatím mezi zahradníky tak moc nezískala, proto ji v postelích často nenajdete. Ti, kdo ji pěstují, však nevidí žádné zvláštní potíže při získávání bohaté sklizně.

Požadavky na půdu

Pro výsadbu tohoto typu zelí je lepší zvolit lehké, volné, hlinité půdy, nasycené organickými hnojivy. Pokud je vaše půda v oblasti s vysokou kyselostí, neměli byste od zelí očekávat dobrou úrodu. Půdu bude třeba kultivovat, aby se upravila úroveň pH na vhodnou pro růžičkovou kapustu.

Zelí roste velmi dobře v těch postelích, kde před ním rostly okurky, cibule, červená řepa, rajčata, brambory a různé luštěniny.

Sazenice

  • Doporučuje se pěstovat růžičkovou kapustu přes sazenice, protože vegetační období rostlin je poměrně dlouhé - 160-180 dní.
  • Sazenice mohou být již vysazeny na otevřeném terénu, když dosáhnou věku 35-45 dnů. Během tohoto období mají klíčky čas zesílit, mají již několik listů.
  • Kořeny zelných klíčků jsou poměrně jemné, proto při přesazování do půdy v zahradě je lepší zasadit sazenice s hliněnou hroudou ze semenáčků nebo nádoby.
  • Sazenice mohou být pohřbeny o něco hlouběji, než byly vysazeny odtržením několika spodních listů.
  • Poté není nutné rostliny choulit, ale je nutné uvolnit a odstranit plevele.
  • Když rostliny začnou růst na trvalém místě, můžete zařídit, aby byly krmeny komplexním hnojivem.
  • Doporučuje se vysazovat sazenice podle schématu 60x60 cm, protože zelí potřebuje dobré osvětlení pro tvorbu hlav zelí.

Péče o dospělé rostliny

Růžičková kapusta je schopna přežít mrazy až do -10 stupňů, což se liší od většiny jejich příbuzných. Slabý mráz dokonce zvyšuje chuť jejích hlav zelí. Ale ačkoli tento keř není považován za rozmarnou rostlinu, není nutné od něj rychle očekávat sklizeň.

Stojí za to zalévat tento druh zelí s mírou, ale zároveň je nemožné nechat půdu silně vyschnout.

Růst růžičkové kapusty je poměrně pomalý, proto mezi postelemi můžete současně pěstovat okurky, rajčata a další ranou zeleninu. Taková čtvrť je dobrá jen pro zelí.

Růžičková kapusta

Na konci srpna - začátkem září je velmi důležité odlomit vrchol rostlin. To se děje v okamžiku, kdy spodní hlávky zelí dosáhnou velikosti asi hrachu. Taková technika je nezbytná, aby všechny síly rostliny směřovaly k tvorbě hlav, a ne k růstu stonku.

Plodina se obvykle sklízí na konci září, ale pokud se hlávky zelí ještě plně nevyvinuly, můžete je odložit. Toto zelí se nebojí mrazu, proto může růst až do listopadu.

Výhody růžičkové kapusty

Malé zelí je doslova plněné užitečnými látkami a surovými bílkovinami, které nemají horší vlastnosti než masové bílkoviny.

Kromě toho růžičková kapusta předběhla bílé zelí, pokud jde o obsah vitamínu C: obsahuje třikrát více, což je srovnatelné s bobulemi černého rybízu.

Plody zelí jsou bohaté na vitamíny PP, A, B1, B2 a obsah riboflavinu v nich se blíží mléčným výrobkům.

Těhotným ženám se doporučuje jíst růžičkovou kapustu, protože jsou vynikajícím zdrojem tolik potřebné kyseliny listové.

Doporučuje se zahrnout toto zelí do stravy pro lidi se srdečními chorobami a pro lidi trpící hypertenzí a arytmií. Dokonce i vývar obsahuje tolik živin, které lze z hlediska nutriční hodnoty srovnávat s kuřecím masem.

Růžičková kapusta posiluje imunitní systém, zvyšuje vitalitu těla a má obecný posilující účinek.

Foxi avatar

V zeleninových zahradách se prakticky nepěstuje. Důkazem toho je, že žádná babička na trhu neprodává růžičkovou kapustu. Ale v obchodech je toho hodně.

Uživatelský avatar Wika

Nikdy jsem nenašel růžičkovou kapustu chutnat ošklivě. Naopak, vždy byla s ní nadšená. Zdá se, že vše závisí na způsobu přípravy. Je pravda, že jsem se to nepokusil pěstovat, jsem spokojený s tím, který je na prodej.

Julia avatar

každý má jiné chuťové preference) Znám spoustu lidí, kteří nemohou jen jíst toto zelí, jak je nevařit.