Pěstování fazolí: důležité body pro dobrou sklizeň

Běžné fazole jsou zastoupeny širokou škálou druhů, mají výrazné morfologické rysy, z nichž květenství a květ jsou nejstabilnější. Fazole jsou rostlina krátkého dne, jarní a bylinná, pěstovaná pouze rok. Půda pro pěstování fazolí musí být úrodná, proto se doporučuje přidávat do půdy minerální a organické látky během předsevní přípravy. Fazole se vysévají později než jiné plodiny. Při setí se půda obdělává současně, obvykle na samém konci výsevu. Příprava předseťové půdy je zaměřena na udržení maximálního množství vlhkosti a uvolnění horní vrstvy půdy.

Obsah:

Pěstování fazolí: důležité body

Rostlina je zasazena asi do hloubky 3–5 centimetrů, což je nutné, aby fazole mohly volně vyvinout dělohy na povrch. Semena rostliny jsou prezentována v různých formách, jako jsou sféricko-eliptická, protáhlá, plochá reniform, s hladkým povrchem, navíc mají různé barvy a mohou dokonce mít na povrchu vzor. Pro pěstování fazolí je nejoptimálnější teplota 18–20 ° C, počáteční teplota by však měla být nižší - 8–10 ° C. V případě bobtnání během prvních 50 hodin je na absolutně suchou látku absorbováno až 120% vlhkosti.

Střílí. Kdy je očekávat a co dál?

Klíčení semen vyžaduje dostatečné množství kyslíku, tepla, vlhkosti, to vše je dáváno semenům s vhodnou kypřicí půdou a požadovanou hloubkou setí, samozřejmě při řádné přípravě. Je nesmírně důležité, aby klíčky byly při optimální teplotě, protože při 0 ° C se mohou poškodit a při -1 ° C dokonce zemřít. Fazole klíčí asi za 10 dní. Strukturou stonku fazole lze rozdělit na dva typy - forma keře (stonek neroste dlouho, skus roste kvůli postranním výhonkům, výška pagu je až 50-70 cm), stejně jako pololoupaná forma ( větve silně na dně kmene, má podlouhlý internodium, kudrnatý stonek přes 70-80 cm.). Nejprve se na bočním nebo hlavním výhonku ve spodní části stonku otevírají okvětní lístky prvního květu květenství, které se poté rozšířily do horní části stonku. Doba kvetení sazenic je 30 nebo více dní.

Plodem fazole je fazole sestávající ze semen dlouhých až 30 mm a dvou chlopní.

Fazole mohou mít různé tvary, například válcové, ploché, zakřivené, rovné atd. Podle struktury se fazole dělí na cukr, polocukor a fazole. Loupání - fazole s poměrně hrubou pergamenovou vrstvou ve ventilech, pergamenová vrstva v polocukerných ve ventilech je nedostatečně rozvinutá a v cukrových vůbec. Nezralé fazole se vyznačují zelenou barvou, různými odstíny - žlutou, fialovou, pestrou.

Zrání fazolí a skladování fazolí

Během zrání se barva fazolí mění ze žluté na tmavší žlutou, ze zelené na slámově žlutou, hnědou, tmavě zelenou. Zralé plody vypadají suchě, spodní listy zežloutnou a odumírají, zatímco vrchní zůstávají zelené. Kvetení, během kterého semena začínají zrát, trvá asi 50 dní. Zrání fazole děje se nerovnoměrně.
Sklizeň fazolí se provádí několika způsoby.Pokud najednou konec srpna předstihne vlhké, chladné počasí, měla by být část stonku s nezralými fazolemi popínavých odrůd umístěna do větrané stodoly, ve které fazole postupně dozrávají, což je nutné provést u jiných keřů. Existuje několik způsobů, jak pěstovat fazole doma. Pokud ji pěstujete jako hlavní plodinu, budete potřebovat samostatnou výsadbu. Kromě toho je možné pěstovat fazole jako lisovací plodinu zasetím rostliny jinou zeleninou.

Při pěstování fazolí na samostatném lůžku se doporučuje zvolit fazole keřů kvůli snadné péči o rostlinu.

Při pěstování kudrnatých fazolí jako hlavní plodiny je třeba si uvědomit, že zahradní postel by neměla obsahovat více než dvě řady, jinak by to narušilo nastavení podpory a druhá část rostlin by byla ve stínu sousedů . Doporučuje se mezi nimi pěstovat lezecké odrůdy okurky a cuketa, navíc je dobré umístit semena podél okrajů zahrady. Vybraný záhon je označen kruhem o průměru asi 20–40 cm a do kruhu je zaseto 8–12 semen. Kůl je zatlačen do středu kruhu do hloubky 40 cm, který musí odolat velké váze. Je vhodné vsadit kůl ještě před klíčením, i když to může zabránit ochraně sazenic před mrazem. Aby se listy kroutily kolem kůlu, musí být v době, kdy se začínají kroutit, nastaveny správným směrem. Kolem kůlny se docela rychle objeví sloupec listů. Zpočátku se pod listy prolomí růžové nebo bílé kartáče, po kterých se objeví plody. Tato metoda vypadá krásně, vyžaduje málo místa a je velmi produktivní. A takto se fazole pěstují na mříži:

 

Kategorie:Rostoucí | Fazole
Uživatelský avatar Wika

Pokud si pamatuji, moje babička vždy sázela fazole současně s bramborami. Přesněji řečeno, do jamky s bramborami hodila 2–3 fazole. Ve výsledku jsme měli pořád spoustu fazolí.

Manažer88 avatar

Ano, fazole se vysazují současně s bramborami, ale zajímala mě vaše metoda výsadby: fazole a brambory v jedné jamce. A jak zpracujete brambory a potom je vyhrabete. Fazole dozrává o něco déle než bramborám.