Jak pěstovat a používat trvalku alissum v zahradě?

Celé léto světlé koberce potěší zahradníky na záhonech alissumakteré přitahují hmyz svou medovou vůní. Různé formy trvalek zapůsobí i na líného milovníka květin. Není těžké ji pěstovat, protože k tomu nemusíte mít spoustu znalostí, bude stačit trochu tvrdé práce a lásky ke kráse.

Trvalka Alyssum, představitelka rodiny Cruciferous, má několik jmen - červená řepa, mořská lobularia. Bylo vyšlechtěno více než sto druhů rostlin; zdobí zahrady v Evropě, Asii, v severní části Afriky. Kromě trvalých odrůd existují také roční a keřové odrůdy.

Obsah:

Popis vytrvalých druhů alyssum

Popis vytrvalých druhů alyssum

Keře voňavého květu nedosahují velké velikosti. Vyznačují se výškou od deseti centimetrů do jednoho metru. Druhé patří k nízkým keřům a jsou běžné na jižních územích. Alyssum dekorativnost ve svých květenstvích s malými okvětními lístky žluté, růžové, lila, zřídka žluté tóny. Květy rostou rychle a po celé letní období, před mrazem, obdarují všechny kolem vlny příjemné vůně. Trsy květenství jsou orámovány oválnými jasně zelenými listy na plíživých stoncích.

U všech odrůd rostliny je běžný tvar kvetoucích kartáčů, plíživé stonky a bohaté kvetení.

Existuje několik druhů okrasných rostlin:

 • Mít alissum skalnatý keře mají podobný tvar jako polokoule o průměru čtyřicet centimetrů ve výšce třiceti. Listy jsou sametově vejčité, květy mají všechny odstíny žluté.
 • Pro mořské alyssumnebo lobularia se vyznačují plíživými výhonky s malými květy, které tvoří kartáče. Rostlina se vyznačuje různými barvami a sladkou sladkou vůní.

Vytrvalý horský typ květu se šedivými odstíny stonků a listů začíná kvést již v dubnu, pokrytý květenstvími jasně žlutého tónu.

Rozmnožování a výsadba rostlin

Rozmnožování a výsadba rostlin

Hlavní metodou reprodukce květiny je semeno. Zahájí kultivační práci výběrem místa, které by mělo být slunečné, jinak se začátek kvetení alyssu zpozdí. Semena jsou zasazena do hloubky ne více než jeden centimetr. S vysokou hustotou sazenic je nutné je ztenčit, s přihlédnutím k zvláštnostem plazivého stonku. Aby rostlina kvetla brzy, semena se vysazují v listopadu. Díky zimnímu setí je rostlina temperována a nebude se bát mrazů.

Mnoho lidí věří, že je bezpečnější nejprve pěstovat sazenice květin, které by pak měly být přemístěny na trvalé místo. Po výběru této kultivační metody se vytrvalá semena rozloží na povrch půdy. Půda v nádobě by měla být sypká, mírně výživná a s malým množstvím hašeného vápna. Secí boxy jsou umístěny na teplém místě s dobrým osvětlením. Můžete je zakrýt fólií nebo sklem. Pro rychlý vznik klíčků je třeba budoucí sazenice zalévat a denně větrat.

Výsadba světlé trvalky je jednoduchá záležitost, přístupná i začínajícímu květinářství.

Jakmile jsou na klících vidět první listy, začnou s úvodem komplexní hnojiva. Vychystávání provedeno po výskytu třetího listu. Sazenice můžete okamžitě zasadit na trvalé místo a během prodlouženého jara - v jednotlivých květináčích. Po hrozbě mrazu jsou dobře osvětlená místa připravena na vytrvalý alissum s dobře odvodněnou půdou, neutrálním složením. Sazenice se vysazují tak, aby se příliš nezhlubovaly. Vzdálenost od keře ke keři by měla být nejméně patnáct centimetrů.

Květ alissum začíná za měsíc a půl po vzniku výhonků. Po dlouhém každoročním kvetení začínají dekorativní keře ztrácet přitažlivost, protahovat se, špatně kvést. Poté, na začátku léta, se od staré rostliny oddělí odřezky dlouhé deset centimetrů a zakořeněné ve směsi rašeliny nebo písku.

Tipy pro péči o květiny

Tipy pro péči o květiny

Je známa nenáročnost alyssum a při péči o rostlinu musíte splňovat pouze řadu požadavků:

 1. Umírněnost zalévání je hlavní podmínkou pro svěží kvetení červené řepy. Příliš vlhká nebo příliš suchá půda je stejně škodlivá pro růst kvetoucích keřů. Zalévání zjistíte podle stavu půdy v hloubce čtyř centimetrů. Pokud je suchý, pak rostlinu hojně zalévejte.
 2. Trvalka je na jaře krmena hnojivem obsahujícím dusík, před kvetením - komplexní minerální směsí. Hnojiva v tekuté formě se aplikují na kořen, dávejte pozor, aby se nedostaly na listy a květy.
 3. Uvolnění půdy pod kvetoucími keři ji zbaví plevelů a zvýší propustnost půdy, zejména během deštivého léta.
 4. Semena rostliny se sklízejí řezáním květenství v suchém, klidném počasí. Třením větví mezi dlaněmi oddělte semena, která se suší na chladném a tmavém místě. Uložte je do plátěných pytlů.
 5. U trvalky je důležitý další postup - prořezávání... Jakmile se na jaře pod sněhem objeví suché listy, slabé výhonky červené řepy začnou odstraňovat loňské části rostliny. Poté keře získají dobře upravený vzhled a jsou připraveny na další růst. Blednoucí rostliny je také třeba o třetinu ořezat, aby se prodloužila doba květu. I po odstranění všech zvadlých květenství alissum můžete vidět, jak dekorativní květiny znovu ožívají. Obnova keřů zahradní kultury umožní dlouhé kvetení.

Alyssumova vytrvalost vůči podmínkám pěstování znamená pouze to, že rostlina je oblíbeným obyvatelem zahradních pozemků a zdobí je svou přítomností.

Škůdci a nemoci květu, boj proti nim

Škůdci a nemoci květu, boj proti nim

Plísňové choroby rostliny jsou obzvláště časté. Objevují se během vlhkého a horkého léta. Mezi nimi je padlí, kdy se na listech a stoncích objevují bělavé skvrny, které se zvětšují i ​​po jejich odstranění. Ovlivněné části rostliny vyschnou, spadnou a květy přestanou růst.

Plísně se můžete zbavit postřikem speciálními přípravky, zatímco během léta třikrát ošetřete keře sírou, abyste zabránili infekci.

Padlí charakterizujte skvrny šedavě žlutavého tónu s nejasným obrysem. Níže na listech najdete mycelium parazita ve formě šedého květu. Po odstranění postižených listů se alissum ošetří 1% roztokem kapaliny Bordeaux. Je obtížnější bojovat s virovými chorobami květu. Výsledkem virové infekce je vysušení listů, tvorba pruhů na nich a deformace zelené desky. Je lepší infikované květiny úplně zničit a zpracovat půdu fungicidy.

Příliš horlivá péče o rostlinu přispívá k rozvoji infekce. Nadměrná vlhkost a překrmování dusíkatými hnojivy pomáhá pouze bakteriím a houbám růst na tkáních byliny.

Vytrvalí škůdci:

 • Z hmyzích nepřátel je alyssum křižácká blecha, která také zbožňuje zelí, ředkev, tuřín... Létající brouk s podlouhlým tělem má délku ne více než tři milimetry a antény jsou ve třetině těla. Larvy parazita se živí rostlinnými šťávami a ničí je. Mezi insekticidy účinné proti škůdcům patří Actellik, Aktara, Inta-Vir. Z lidových prostředků pomůže odvar z rajčatových vrcholů zničit blechu. Připravuje se ze čtyř kilogramů čerstvých bylin na deset litrů vody. Poté, co trváme na čtyřech hodinách, se roztok vaří půl hodiny, filtruje se. Zředěný na polovinu vodou přidejte čtyřicet gramů strouhaného mýdla na prádlo. Květy se zpracovávají třikrát s přestávkou čtyř dnů. Pomáhá také octový roztok - jedna polévková lžíce na kbelík s vodou. Můžete odplašit škůdce z alissum pomocí svazků suchého pelyňku rozložených pod ním, zasazených vedle měsíčků, měsíčky, nasturtium.
 • Zelené housenky můry zelné jsou schopny naplnit celou plantáž alyssum a zničit ji a okusovat květy a listy. Opravdu, přes léto dávají dvě až čtyři generace. Aby se zabránilo reprodukci můr, je nutné květinové záhony dobře odplevelit a pokud jsou nalezeny housenky, ošetřete je insekticidy - Enterobacterin, Lepidocide.
 • Na motýlích rostlinách je snadno vidět motýl vápna a jeho housenky hlodají na okrajích listů alyssum. Je nutné bojovat proti škůdcům postřikem Gomelinem, Enterobacterinem.

Podobnost květiny s rostlinnými plodinami se projevuje chorobami rostlin, škůdci, kteří hlodají květinu.

Využití alissum v krajinářském designu

Využití alissum v krajinářském designu

Květina je skvělým nástrojem v zahradním designu:

 • Husté výsadby bílé i růžové lobularie krásně rámují ostrovy vysokých lilií, turecké karafiáty, růžové keře.
 • Bílé vzdušné keře jsou kombinovány s dvouúrovňovými výsadbami tulipány, duhovky.
 • Nízko rostoucí plodiny - petunie, begónie - vypadat originálně v sousedství s barevně sladěným alissem.
 • Koberec okrasné rostliny je harmonický na pozadí jehličnanů: tis, jalovec.
 • Ve skalnatých zahradách jsou kolem balvanů vysazeny květinové keře. Aby se zabránilo luridismu, je nutné v takové oblasti použít ne více než tři tóny květenství. Květina je vhodná pro pěstování v posteli, na alpských skluzavkách. Výsadba Alyssum je ideální pro zdobení okrajů stop.

Možnost použití červené řepy v různých typech květinových záhonů vám umožňuje představit nejoriginálnější ozdobný dekor na webu.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Trvalky | Alissum
Avatar Lera1

A v chladných oblastech pravděpodobně není zcela reálné ji pěstovat, z nějakého důvodu nevěřím, že to vyjde, a tak je rostlina nepochybně krásná a zaujala by korunu v designu.