Pěstování růží ve sklenících: pravidla a tajemství mistrů

Rose je královnou květin, v ruských podmínkách si však rozjímání o královských pupenech můžete užít jen na pár letních měsíců. Existuje však metoda, která vám umožní obdivovat tyto nádherné květiny po celý rok a dokonce získat dobrý zisk z jejich prodeje - to je pěstování růží ve sklenících. Květinářství již vyvinulo mnoho metod pěstování nádherných růží různých odrůd, které se stanou ozdobou každé dovolené.

Obsah

Nejlepší odrůdy růží pro úspěšný chov

Nejlepší odrůdy růží pro úspěšný chov

Růže se pěstuje jako pěstovaná rostlina po velmi dlouhou dobu a mnoho odrůd se pěstuje stovky let, přičemž ne všechny jsou vhodné pro pěstování ve sklenících.

Důležité vybrat správnou odrůdu nejen pro vnější vlastnosti pupenů, ale také pro odolnost vůči různým nepříznivým faktorům padlí, různým dalším chorobám a působení škůdců.

 • Nejběžnějšími skleníkovými růžemi jsou floribunda, grandiflora, navíc se velmi často pěstují miniaturní čajové růže, které vyzdobí kytici.
 • Nejodolnější odrůdy, které zřídka infikují škůdce, jsou považovány za Rose Gozhar nebo Queen Elizabeth.
 • Hybridní odrůdy uměle pěstované lidmi se vyznačují dobrým přežitím: Carina, Baccara, Casanova, Pascali. Mohou mít různé odstíny pupenů a každý pěstitel může chovat nový hybrid, který bude mít jiný odstín.
 • Existují speciální odrůdy miniaturních růží, z nichž většina byla původně chována pro pěstování ve skleníku. Jedná se o Little Flirt v červené a žluté barvě, Skarlet Gem, které mají oranžový odstín, a Beauty Secret - tmavě červené růže, které vypadají skvěle.
 • Někdy se ve sklenících pěstují růže, které jsou plně přizpůsobeny umělému osvětlení. Tyto skleníkové odrůdy jsou spokojené s relativně malým množstvím světla, přesto jsou schopné produkovat velmi krásné pupeny.

Výběr odrůdy růží závisí na tom, zda je budete vysazovat, nebo plánujete zasadit keře s vlastním kořenovým systémem.

V prvním případě můžete získat více silné a silné stonkyna roubovaných keřích však bude mnohem méně květin. Kromě toho, pokud neplánujete pěstovat květiny pouze na prodej, můžete se zaměřit na osobní vkus.

Výsadba a pěstování skleníkových růží

Výsadba a pěstování skleníkových růží

Skleníkové rostliny mají své vlastní vlastnosti, protože jejich růst a vývoj zcela závisí na podmínkách vytvořených člověkem.

Je důležité dodržovat základní pravidlakteré vám umožní získat aktivní růst s velkým počtem pupenů, které mohou přežít prořezávání a přepravu. K pěstování růží se výsadba provádí následujícím způsobem:

 • Pěstování růží vyžaduje obohacenou půdu bohatou na živiny.Do půdy se zavádí rašelina, superfosfát, shnilý hnůj a další druhy hnojiv, které by měly rostlinám poskytnout vše, co potřebují pro růst.
 • Sazební materiál musí být zraněn na místě chráněném před chladem, protože sazenice se velmi bojí mrazu. Pro krátkodobé skladování jsou sazenice umístěny v otevřených lepenkových krabicích, mohou být také pohřbeny v zemi a ponechat otevřené místo pro roubování. Keře by neměly vyschnout, je třeba je neustále stříkat.
 • Před výsadbou se připravené sazenice po určitou dobu udržují v čisté, usazené vodě, poté se odříznou asi 20 cm nad štěpem a zasadí se do země, jejíž teplota by neměla klesnout pod 12 stupňů. Výsledkem je, že místo očkování je blízko země. Hloubka výsadby je velmi důležitým aspektem: špatně zakopané sazenice rychle uhynou a příliš hluboko zasazené rostliny mohou začít hnít.
 • Na jeden metr čtvereční je vysazeno 10 sazenic nebo o něco více, v závislosti na vybrané odrůdě a budoucí velikosti keře. Pokud bylo vysazeno příliš mnoho z nich, ve druhém roce bude nutné keře ztenčit, aby se navzájem nerušily.
 • Před výsadbou musí být půda dobře navlhčena, což umožní rostlině rychleji zakořenit a zajistit maximální zhutnění půdy. Ve velké zahradní posteli je lepší zalévat půdu hadicí.

S právem výběr sazenic můžete získat zaručený rychlý růst a velké množství pupenů v co nejkratším čase, takže musíte pečlivě zvážit výběr sadby.

Pěstování a základní pravidla péče

Pěstování a základní pravidla péče

Poprvé po výsadbě by teplota ve skleníku neměla překročit 10 stupňů.

Pokud je teplejší, sazenice porostou nerovnoměrně a některé z nich zemřou, což je velmi žádoucí zabránit. Pokud teplota stoupne nad 15 stupňů, je třeba růže neustále zalévat, aby se zabránilo vysychání kořenů. Ihned po vylodění na chvíli mohou být sazenice pokryty filmem, aby země nevyschla, protože by to mohlo poškodit kořeny. Když výhonky dosáhnou výšky 2 cm nebo více, film se odstraní a lze očekávat rychlý růst zelené hmoty.

Růže nemá ráda poškození listů, navíc je to vlhkomilná rostlina, která vyžaduje časté postřikování.

Nejprve po výsadbě nebudou kořeny schopny přijímat požadované množství vody, takže samotný vzduch musí být vlhký. Čím bujnější bude keř, tím více pupenů se na něm objeví a tím vyšší bude jeho produktivita. Ke zlepšení růstu listů je třeba dodržovat několik doporučení:

 • Vlhkost ve skleníku by měla být asi 70%, což zajišťuje správnou vlhkost v zelené hmotě.
 • V horkém počasí nedovolte, aby přímé sluneční světlo zasáhlo listy a pupeny. Růže má velmi ráda sluneční světlo, ale příliš horké paprsky mohou na listech zanechat popáleniny a vést k vylučování okvětních lístků. Stín v nejteplejších hodinách udrží keř zdravý.
 • Půda by měla být volná a vlhká, každý měsíc se na ni aplikuje malé množství minerálních hnojiv. Upečená půda brání růstu kořenového systému, což znamená, že listy porostou mnohem horší.
 • Skleník vyžaduje neustálou péči, protože růže je vrtošivá rostlina. Bude muset být pravidelně postřikován prostředky na hubení škůdců, půda je očištěna od plevele, který může negativně ovlivnit kořenový systém.
 • V prosinci se doporučuje mít klidové období. To je doba, kdy skleníková teplota nezvýší nad 3 stupně, výhonky všech rostlin jsou odříznuty. To je nezbytné, aby se zabránilo stárnutí keřů: po skončení tohoto období mladé výhonky dorostou znovu s obnovenou energií, což vám opět umožní získat velké množství jasných pupenů.

Péče o prózu je poměrně obtížná, vrtošivá rostlina rychle reaguje na jakékoli změny teploty a světla.

Roubování růže na šíp

Roubování růže na šíp

Pěstování keřů s vlastním kořenovým systémem není jedinou možností ve skleníku.Velmi často se mnoho odrůd množí roubováním a k tomu se používají obyčejný šípek... Roste rychle a má silný kořenový systém, což znamená, že je velmi pravděpodobné, že naroubované výhonky se zakoření, a můžete získat mladé výhonky nejlepších odrůd skleníkových růží.

Sazenice šípky, které již mají svůj vlastní kořenový systém, jsou vysazeny v nádobách s půdou, která se skládá z trávníku a humusu v poměru 4: 1.

Během zimy jsou sazenice skladovány na chladném místě, například v suterénu nebo ve venkovním skleníku. Očkovat můžete v březnu až dubnu, to je nejlepší čas na zakořenění nového výhonku. Tato operace se provádí následovně:

 • Sazenice se na chvíli přenesou do skleníku, jehož teplota vzduchu by měla být 8-10 stupňů.
 • Postupně se teplota zvýší na 20 stupňů, pro rostlinu je to signál pro začátek toku mízy, po kterém lze provést roubování.
 • Řízky sklizené na podzim lze roubovat asi 10-15 dní.
 • Hrdlo pažby je osvobozeno od přilnuté země, její nadzemní část je opatrně odříznuta.
 • Na kořenovém límci jemně kůra je odříznuta, délka řezu je až 3 cm. Okraje odříznuté kůry jsou ohnuty zpět nožem.
 • Do řezu je opatrně vložen stonek potomka; na něm by měly být alespoň 2 pupeny. Poté je místo očkování zabaleno do polyethylenu.
 • Hrnce s naroubovanými keři jsou umístěny v krabicích od rašeliny nebo pilin.
 • Film se natahuje přes naroubované procesy; pod ním je ve skleníku nutné udržovat teplotu asi 22-25 stupňů.
 • Brzy se začnou objevovat mladé výhonky a velmi brzy se na potomcích objeví listy.
 • Poté bude možné skleník vyčistit a keře se umístí buď na police skleníku, nebo se zasadí do velkých nádob pro další pěstování.

Reprodukce roubováním pomáhá získat keře se silnější hmotou listů, ale v prvním roce není vždy možné získat velké množství pupenů.

Správná izolace růží ve skleníku

Správná izolace růží ve skleníku

K rychlému růstu potřebuje růže určité mikroklima se stálou správnou teplotou a bez průvanu. Chcete-li to provést, musíte se postarat o izolaci skleníku a organizaci dalších umělé osvětlení pomocí lamp.

To platí pro některé aspekty:

 • Nesmí se nechat zamrznout dno skleníku, protože to povede k rychlému odumření kořenového systému rostlin.
 • Z tohoto důvodu se skleníky velmi často instalují na základ: neměl by být příliš silný, protože konstrukce je lehká, ale musí mít výšku suterénu nejméně 30 cm.
 • U pásu vyztuženého základu je nutné udělat polštář z písku a štěrku s prohloubením až 70 cm.
 • Je výhodnější vyrobit skleníkový rám z kovového profilu, protože dřevěný vytváří příliš mnoho stínící plochy.
 • Jako potahový materiál se používá pouze buněčný polykarbonát - organický materiál poskytuje účinnou ochranu před chladem.
 • Nejlepším řešením je použít ne jednu vrstvu polykarbonátu, ale dvě, aby se mezi nimi vytvořila vzduchová komora. Tím se zachová světelný výkon, ale skleník bude mnohem lépe chráněn před studeným vzduchem.
 • Efekt termosky umožňuje další úspory nákladů na vytápění.

Hlavní variantou topného zařízení je elektrický kotel, pomocí kterého je možné zajistit rovnoměrné vytápění bez náhlých výkyvů teploty.

Jedná se však také o nejdražší typ ohřívače, takže někdy musíte hledat jiné možnosti. Pro umělé osvětlení se používají lampy, které mohou téměř úplně nahradit sluneční světlo v zamračených dnech. Přehřátí by však nemělo být povoleno: pokud je slunce příliš jasné, skleník bude muset být zakryt záclonami a růže další hydratace.

Nejlepší možností je kapkové zavlažování shora, při kterém bude voda padat nejen na zem, ale ve větší míře i na listy.

Řezání růžových pupenů

\Řezání růžových pupenů

Při pěstování keře odstraňte boční výhonkytakže zbývají jedny z nejsilnějších výhonků, na kterých mohou růst velké pupeny.

I po prořezání budou velmi rychle připraveni na následné kvetení a vy můžete znovu získat nádherné růže:

 • Květy se stříhají ještě předtím, než úplně zakvitnou, a doporučuje se tuto operaci provádět ráno.
 • Při prvním řezu by se měl pěstitel pokusit uchovat co nejvíce zelené hmoty, aby rostlinu neoslabil.
 • Po řezání jsou pupeny přeneseny do třídírny, musí být skladovány buď v nádobách se studenou vodou nebo v chladničce po dobu 12 hodin.
 • Poté budou připraveni k odeslání k prodeji.

Není nutné pěstovat růže ve skleníku pouze na prodej. Amatérský zahradník jim může ve skleníku vyhradit jeden roh, aby si mohli svůj dům nádherně vymalovat čerstvé pupeny... 1 silný keř je schopen vyprodukovat až 8-9 květin za sezónu a mohou se proměnit v nejlepší domácí dekoraci.

Můžete experimentovat s křížením různých odrůd růží, což má za následek zajímavé hybridy.

Pěstování růží ve sklenících se používá velmi dlouho a nyní byly vyvinuty nejpokročilejší technologie, které to umožňují obdrží velké množství pupeny. Při správném osvětlení a půdní vlhkosti bude keř pravidelně produkovat květiny a mohou se stát stálým zdrojem zisku.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Květiny | růže

Růže je královnou květin. A abyste ji mohli pěstovat, potřebujete skutečně královskou pracovitost a trpělivost!

Avatar Lera1

Ve sklenících se růže obvykle pěstují na prodej v květinářství; velmi často jsem začal slyšet o čajové růži. Je čajová růže zvláštní druh a můžete si z ní připravit čaje? Nebo je to jen jméno kvůli jeho maličkosti?

Goshia avatar

V našem regionu růže na otevřeném poli kvetou třikrát a ve skleníku čtyřikrát, to znamená, že zisk je zřejmý. Smysl, postavit skleník, je tedy zřejmý a nemusíte ho zahřívat, pokud ovšem neplánujete nějaký pěstovat

Goshia avatar

V našem regionu růže na otevřeném poli kvetou třikrát a ve skleníku čtyřikrát, to znamená, že zisk je zřejmý. Význam výstavby skleníku je tedy zřejmý a není třeba jej ohřívat, pokud v něm neplánujete pěstovat nějaké exotické rostliny.