Pěstování růže pomocí řízků

Každý z nás dostal krásné kytice a vždy chtěl, aby nás svým vzhledem potěšil co nejdéle. Chcete-li pěstovat růži ze stonku z kytice, pomůže vám tato příručka, kde je každý krok podrobně popsán.

Obsah:

Metody řízků růží

Metody řízků růží

Každý zahradník má své vlastní metoda pěstování rostliny ve vaší zahradě nebo ve skleníku. Taky řízky růží má několik základních metod. Není těžké najít vhodný, hlavní je vědět, jak a kde se budou růže pěstovat.

Hlavní metody roubování:

 • Buritova metoda. Neexistují žádné jasné pokyny pro pěstování růží z řízků pomocí této metody. Několik užitečných tipů - připravte stonky dlouhé 15-20 cm a ošetřete je růstovými přípravky. Po tomto postupu musí být růže zabaleny do vlhkého papíru a uchovávány na tmavém místě při teplotě nepřesahující 18 stupňů Celsia. Ke kořenům dochází u méně než 50% pokusů.
 • Zakořenění řízků v létě. Pro zakořenění jsou řízky odebrány z mladé rostliny, která právě začíná kvést, nebo z vybledlého výhonku. Stopka je řezána ostrým nožem v šikmém úhlu. Poté jsou všechny připravené řízky svázány do svazků podle různých květů a umístěny do roztoku pro růst. Květy jsou zasazeny do země pod úhlem 45 stupňů, pokryté plastovou lahví.

Zalévání řízků by mělo být vzácné, včas odstranit plevele a uvolnit půdu kolem rostliny.

Metoda zakořenění růží v bramborách

 • Způsob zakořenění růží v bramborách. Velmi jednoduchá, ale účinná metoda. Spočívá v tom, že připravené řízky se zaseknou do bramborových hlíz, poté se brambory zakopou do země. Vzhledem k tomu, že růže přijímá všechny látky potřebné pro růst z brambor, objevuje se kořeny mnohem rychleji.
 • Trannoisova metoda. Hlavní věcí v této metodě je správná příprava odřezků pro zakořenění. Růže je připravena následujícím způsobem: odřízněte horní část květu, můžete odříznout několik listů. Když si všimnete, že pupeny jsou oteklé, musíte okamžitě odříznout řízky. Nejlepší čas pro tento proces je červen-červenec, kdy je první kvetení u konce. Řízky jsou řezané 20 cm dlouhé a zbývá několik horních listů. Zahradník radí vysadit růži na slunném místě. Pro nejlepší přísun kyslíku do řezu je vysazen pod úhlem 45 stupňů. Vysazené stonky jsou pokryty plastovou lahví, vrchol musí být zastíněn trávou nebo listy. Nechte láhev až do zimy, i když se objeví listy.
 • Zimní řízky. Tato metoda znamená, že řízky růží se provádějí na podzim, před zimou. To se rovná udržování růží naživu až do jara. Tato metoda se používá, pokud je potřeba tento konkrétní druh růže uchovat.
 • Metoda zakořenění růže ve vodě... Pro tuto metodu jsou vhodné pouze místní druhy růží. Správně připravené řízky se umístí do vody. Destilovaná voda je vhodná pro roubování, ale ne vařená. Péče spočívá v včasné výměně vody. Když se objeví kořeny, růže jsou zpravidla zasazeny na trvalé místo růstu, zakryjte výhonek sklenicí nebo plastovou lahví.
 • Způsob roubování v balíčku. Metoda je velmi jednoduchá, ale k její implementaci potřebujete speciální mech.Připravené řízky se vloží do připraveného mechu a umístí do sáčku. Taška je nafouknutá a pevně svázaná, poté zavěšená na okno, dokud se nevytvoří první kořeny. Kořeny by se měly objevit ve třetím nebo čtvrtém týdnu. V sáčku se tvoří mlha, a tedy vlhkost, která umožňuje růst výhonků.

Zakořenění řezané růže doma

Zakořenění řezané růže doma

Pro proces zakořenění je vhodné použít „domácí“ růže, které nejsou dováženy z jiných zemí. Tyto stonky se pěstují mnohem snáze.

Stojí za to věnovat zvláštní pozornost tomu, které řízky se používají - lignifikované nebo semi-lignifikované.

Procento pěstování růží z pololignifikovaných řízků je mnohem vyšší.

Příprava řezu pro zakořenění probíhá v několika fázích:

 1. Řezané řízky... Nejlepší čas na to jsou ranní hodiny. Střední část pololignifikovaného stonku je vhodná pro zakořenění. Vhodná délka řízků pro pěstování růží nepřesahuje 15 centimetrů, na nichž je několik listů. Řez musí být proveden sterilním ostrým nástrojem, můžete si vzít čepel nebo administrativní nůž. Řez musí být proveden pod pupeny, které se objevily, a vždy odstranit spodní listy.
 2. Ošetření řízků růstovým stimulantem. Růžové řízky lépe zakoření, pokud jsou na chvíli uchovány ve stimulačním roztoku. Takové řešení lze zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo připravit sami doma. Připravte takové řešení z medu a vody s přidáním živých listů.
 3. Přímo výsadba řízků... Pro výsadbu je zapotřebí speciálně připravená půdní směs. Do hrnce se nalije stejné množství trávníku a humusu. Aby se zabránilo rozpadu růže, lze půdu zalévat roztokem manganistanu draselného. Řezy jsou zasazeny několik centimetrů hluboko a pokryty sklenicemi, aby se vytvořil skleníkový efekt.
 4. Péče o řízky během růstu. Hrnce na růže je nejlepší umístit na teplé a dobře osvětlené místo. První dva týdny musíte zajistit, aby na hrnce nespadalo jasné sluneční světlo. Řízky můžete zalévat usazenou vodou z vodovodu zahřátou na pokojovou teplotu. Po měsíci by se řízky měly začít zakořenit, očekává se, že se objeví první listy a kořeny. Pokud k tomu dojde, můžete nádobu mírně zvednout, aby si rostlina zvykla na nové stanoviště.

Propagace růží řízky

Propagace růží řízky

Pokud máte touhu šířit růži řízky, pak to lze udělat docela rychle, během jedné nebo dvou sezón. Chcete-li pěstovat růži, dodržujte několik pravidel:

 • Výběr místa. Pro šíření řízků budete muset najít místo na zahradě, kde nespadá přímé sluneční světlo, ale i tak by světlo mohlo na místo volně pronikat.
 • Priming.

Nejlepší půdou pro tento proces je písek.

V něm se řízky rychle zakoření a zpravidla nehnijí. Rostlinné růže potřebujete několik centimetrů hluboko. Pro výsadbu připravte díru hlubokou více než deset centimetrů, poté nalijte vrstvu úrodné půdy, asi 5-7 centimetrů, a vrstvu písku nahoře.

 • Příprava na skleník. Pro první zimování řízků je nutné izolovat skleník, pokud je velký, můžete jednoduše provést vytápění. Malý skleník, který je speciálně vyroben pro řízky, vyžaduje další rostlinný kryt. Pokud se z odřezků vysazených na jaře vytvořil plnohodnotný keř, pak v zimě můžete jednoduše izolovat kořeny několik sezón za sebou.


Anna fotka uživatele

Vždy jsem si chtěl ponechat růže, které jsem daroval, protože jsou tak krásné. Ale nikdy se to nestalo, i když se objevily kořeny, pak po transplantaci rostliny do země vždy zemřela.

Čtyřikrát jsem koupil odřezky růže a nemohl jsem růst. Na jaře se pokusím udělat tak, jak je napsáno v článku, doufám, že vyrostu.

Goshia avatar

Růže lze samozřejmě pěstovat z řezu, ale její mrazuvzdornost bude velmi nízká a takové květiny na zimu budou muset být dobře zakryty. Podařilo se mi vypěstovat několik růží z řízků, ale pouze z místních květin se dovezené růže neusadily.