Mrkev škůdci - druhy, kontrola a prevence

Silná, šťavnatá a velká mrkev je snem každého zahradníka. Pěstovat úrodu bez sebemenšího poškození a porážky je docela obtížné. Během období růstu šťavnaté pochoutky může dojít k útoku škůdci... Z nich není úniku, zahradník musí být opatrný a sledovat mrkev. Při prvních známkách výskytu škůdců by měla být přijata naléhavá opatření k záchraně cenné plodiny. Tento rychlý průvodce kontrolou mrkvových škůdců bude zahradníkovým pomocníkem a společníkem v boji proti nepříteli.

Obsah:

Škůdci mrkve, jejich druhy

Škůdci mrkve, jejich druhy

Mít mrkve dost škůdci... Mnoho lidí chce jíst kořenové plodiny a listy. Nejčastějším hostem na zahradě je mrkev. Je těžké ho vyhnat nebo zničit. Mouchová vejce jsou v půdě, takže je ani chemie nezabere. Druhé místo v porážce kořenové plodiny zaujímají vši. Obvykle se objevuje v zahradách, kde rostou borovice nebo smrky. V horkém počasí je obzvláště aktivní.

Deštník můra kousá do mladých kořenů a stonků. Obzvláště nebezpečné je to v červenci. Nahí slimáci jsou také hrozbou úrody. Poškozují kořenovou plodinu a zanechávají v ní působivé brázdy s charakteristickým bílo-stříbrným květem. Drátovci fungují na stejném principu. Zázvorová pochoutka je obzvláště podle jejich chuti.

Mrkev mšice se stává skutečnou katastrofou.

Poškozuje nejen listy kořenové zeleniny, ale přináší s sebou i nemoci. Vykřičníkem je housenka, která kousá kořenovou zeleninu a stonky a zanechává zde deformované ovoce. Existují různé podtypy mšic, způsoby nakládání s nimi se neliší od metod používaných pro mšice mrkve.

Všechny tyto typy parazitů vyžadují pečlivější zvážení. Zahradník potřebuje vědět, jak zacházet s nepřítelem, preventivní opatření mu pomohou zabránit jeho vzhledu.

Mrkev létat

Mrkev létat

To škodlivé škůdce se objeví kolem konce května. Je to moucha, která snáší vajíčka do půdy poblíž kořenové plodiny. Larvy se živí dužinou mrkve, zanechávající za sebou chodby a tunely. Mrkev získává hořkou chuť a díky hnilobným formacím je kořenová plodina zcela nevhodná ke konzumaci. První známky nepřítele jsou červenofialové skvrny na listech. Bohužel je velmi obtížné parazita odstranit. Larvy se nacházejí v půdě. Chemikálie nepomohou, nebudou moci „získat“ hlavního viníka.

Populární metody boje to částečně pomohou zvládnout. Zkušení zahradníci doporučují použití následujících produktů:

Řada mrkve je rozptýlena směs popela a tabákového prachu. Pak je třeba ji uvolnit a znovu zakrýt. Přítomnost měsíčků, cibule a koriandru účinně odpuzuje mouchu. Doporučeno růst mrkev poblíž těchto rostlin. Další dobrá rada, kterou zahradníci dávají, je nenechávat zastřižené listy mrkve v uličkách. Vůně rostlinného éterického oleje přitahuje parazita.

Hlavním bojem proti škůdcům je prevence.

To je jediný způsob, jak chránit plodinu před nepřízní osudu. Dodržuj pravidla střídání plodin, neustále uvolňujte půdu, včas ztenčete sazenice, zasejte měsíčky po obvodu lůžek, použijte letní mulčování skládající se z listu rajče... Při kypření půdy ji zhutněte na samém základu stonku. Pokud byla muška v loňském roce pod kontrolou, zakryjte aktuální plodinu hustým netkaným textilií. Na podzim kopejte hluboko do země, odstraňte všechny zbytky rostlin a plevele.

List brouka

List brouka

Vši jsou malý hmyz, který klade larvy do půdy. Maminka i děti škodí mrkvi. Vysávají mízu rostliny, což vede ke změně tvaru kořenové plodiny. Pokud jsou na zahradě nebo v její blízkosti jehličnany, riziko tohoto škůdce se zvyšuje. Výsledkem je, že se mrkev začne vlnit. Ovoce je bez chuti a pevné.

Prvním znakem parazita jsou zvlněné listy mrkve.

Existuje několik chemických látek léky, schopný odplašit listového brouka: „Intavir“, „Antellik“, „Iskra“ a „Fitoverm“. Půda a listy se pěstují dvakrát za sezónu - začátkem května a června. Pokud v zahradě roste jehličnatý strom, je nutné jej ošetřit roztokem Karbaphos.

Tradiční metody zahrnují použití následujících komponent:

  • Tabákové listy
  • Popel

Tabák je nalit do vody po dobu jednoho dne. Řady mrkve jsou posypané popelem. Pak shora nastříkané výsledný tabákový roztok. Nejspolehlivějším prostředkem k hubení hmyzu je prevence.

Zahrnuje izolaci plodin z jehličnanů a divoké mrkve. Jsou to oni, kdo je zodpovědný za vzhled škůdce... Je nutné dodržovat pravidla střídání plodin, uvolňovat půdu, ošetřovat ji chemickými látkami, aby se zabránilo výskytu hmyzu, a na podzim provést hlubokou orbu oblasti určené pro mrkev. Semena doporučuje se kořenovou plodinu namočit do roztoku manganu.

Deštník můra

Deštník můra

Škůdce je malý motýl, který snáší vajíčka. Hnědá housenka je považována za nebezpečnou. Ovlivňuje varlata mrkve a samotnou kořenovou plodinu.

Je snadné tohoto hosta vidět, splétá varlata, objevují se něco jako zámotky. Vegetace ztmavne a vyschne. Za vrchol napadení škůdci se považuje období od konce června do druhé poloviny července. Později se promění v kukly a nepředstavují žádnou hrozbu.

Kontrolní opatření pomocí léků se omezují na ošetření rostliny lepidocidem, dendrobacilinem a entobakterinem.

Roztoky se ředí podle pokynů výrobce. Spíše mechanické zpracovává se mrkve. Je nutné odříznout vrcholy postižených rostlin, sbírat housenky a ničit spolu se sebranými deštníky. Na podzim musí být země hluboce zorána.

Nahé slimáky

Nahé slimáky

Bezsrsté slimáky jsou podlouhlé, slizké, červy podobné měkkýši, kteří kladou vajíčka. Potomci se objeví po dvou týdnech. Slimák ovlivňuje vše, na co narazí: listy, okopaniny, varlata. Většinou se škůdce během dne skrývá pod listy, kameny a hrudkami země. Miluje vlhká, vlhká místa. V deštivém počasí převládá napadení slimáky. Měkkýš po sobě zanechává výmluvnou bělavou slizkou stopu, takže je velmi snadné identifikovat jeho malomocenství.

Zkušení zahradníci doporučují bojovat proti nahým slimákům postřikováním rostliny vitriolem, superfosfátem nebo draselnou solí.

Roztoky se ředí podle pokynů na obalu. Dobře poslouží také kropení hašeného vápna. Doporučuje se použít granule metaldehydu. Produkt je mezi zahradníky velmi žádaný, osvědčil se proti nahým slimákům.

Existuje jedna zajímavá populární metoda zacházení se škůdcem. Spočívá ve výrobě tinktury z papriky. Koncentrát se zředí vodou a přidají se hobliny mýdla.Měkkýš okamžitě opustí svá oblíbená místa. Hubení škůdců by mělo být prováděno v noci. Je aktivní v tuto konkrétní denní dobu.

Prevence slimáků je velmi jednoduchá. Postačí včas odplevelit postele a nenechávat hromady vrcholů, plevelů poblíž postelí. To může být skvělý slimák. Sledujte větrání půdy, nedovolte, aby v postelích vypadala stagnace vody.

Drátovci

Drátovci

Drátovec je duchovním dítětem cvakavých brouků. Je to nažloutlý malý pružný červ, který nemilosrdně konzumuje kořenovou zeleninu mrkve. Brouci kladou vajíčka koncem května, po několika týdnech se objeví larvy. Rozpoznejte škůdce podle uschlých listů, vyschne. Ovlivněno je ovoce, které okamžitě reaguje na vrcholy rostlin.

Metody hubení škůdců lze provádět ze dvou front: pomocí drog a lidových prostředků.

  • Pro zpracování půdy použijte „Bazudin“, „Aktara“ a „Etonem-F“.
  • Nejlepším řešením je vykopat zeminu přidáním síranu amonného. Ale to se děje na podzim.
  • Během vegetačního období je půda hnojena amoniakovými přípravky.
  • Použití vápna je považováno za účinné; je sypáno na zem mezi řadami okopanin.

Mezi oblíbené metody patří boj proti škůdcům pomocí návnad. Tato metoda je podobná lovu zvířete. Kousky brambor, řepy, mrkve namočené v insekticidy jsou pohřbeny v zemi. Mnozí je nepoužívají. Do kousků pamlsků se vkládají tyčinky. Pak musíte počkat několik dní. Poté je návnada vytažena ze země spolu s červy. Škůdce je zničen.

Čím častěji nastražujete pasti, tím efektivněji budete sbírat parazity.

Preventivní opatření zahrnují hluboké kopání půdy na začátku podzimu. Larvy drátěných červů lze snadno zjistit. Jsou shromažďovány a spáleny. Do půdy se přidávají přípravky obsahující dusičnan amonný.

Mrkev mšice

Mrkev mšice

Zahradníci to často vidí jako shluk zeleného malého hmyzu. Mají malé černé antény a průsvitné nazelenalé tělo. Existují bezkřídlé a okřídlené druhy mšic. Oba jsou nebezpeční. Vysávají šťávu ze stonků, kořenová plodina se zpomaluje ve vývoji. Výsledkem je pokles výnosů mrkve. Vidět škůdce snadno se hromadí ve velkém množství na úpatí stonků. Listy se zvlní a poté vyschnou.

Vzhledem k tomu, že mšice se objevují hlavně v teple, je nutné je neustále vyrábět stříkání mrkev s čistou vodou.

Je to ona, kdo je nepřítelem škůdce. Zahradníci doporučují používat sprejový roztok mýdlového karakinu. Obyčejná mýdlová voda bude stačit. Nikotinsulfát se osvědčil dobře.

Popel a tabák se používají jako lidové prostředky. Dobře odpuzují mšice měsíčekzasadil poblíž postele. Infuze jakýchkoli fytoncidních rostlin se osvědčily. Patří mezi ně slepice, cibule, pepř, česnek, brambory a další. Jako preventivní opatření v horkém počasí je nutné kulturu stříkat co nejčastěji vodou. Na podzim se provádí hluboké kopání půdy ničením plevelů. Během vegetačního období se doporučuje včasné kypření půdy.

Vykřičník

Vykřičník

Jiný název pro škůdce je zimní lopatka. Zvláště nebezpečné jsou housenky motýlů. Vyznačují se černým pruhem na zadní straně. Škůdce živí se stonky, jejich kořenovou částí a ničí také dužinu kořenové plodiny. Zanechává za sebou chodby a tunely. Výtěžek mrkve klesá v důsledku vzhledu housenky.

Boj proti škůdci provádějí:

  • S použitím různých insekticidních přípravků. Postřik se provádí mikrobiologickými přípravky, jako jsou „Decis“, „Politrin“, „Fury“.
  • Tradiční metody boje se redukují na postřik rostlin heřmánkem a lopuchem. Blízká blízkost těchto rostlin dobře vyděsí motýla. Zahradníkům se doporučuje uvolňovat hmyz - trichogramy. Účinně jednají s housenkou.

Preventivní opatření zahrnují podzimní orbu půdy, pečlivé ničení plevelů jak během vegetačního období, tak při orbě na podzim.

Hubení škůdců často spadá pod preventivní opatření. Kontinuální péče o plodiny, kypření, kultivace půdy hnojiva a dodržování pravidel střídání plodin přispívá k dobré sklizni mrkve.

Před zasetím nezapomeňte dekontaminovat všechna semena.

Nepřehánějte to s dusíkatými hnojivy. To může vyvolat výskyt chorob a škůdců mrkve. Použijte fosfor-draselná hnojiva, zvýší výtěžek všech vašich oblíbených šťavnatých mrkví.

Více informací naleznete ve videu.