Neurčité odrůdy rajčat pro skleníky: vlastnosti a popis odrůd

Nákup semen rajčat pro pěstování ve skleníku, kupující nejčastěji věnuje pozornost popisu plodiny a teprve poté začne studovat pravidla pěstování. Z tohoto důvodu není výběr často příliš úspěšný a rostlina získaná ze semen vůbec nesplňuje očekávání. Nejprve musíte zjistit, jaké jsou určující a neurčité odrůdy rajčat pro skleníky, jaké jsou jejich rozdíly a co je lepší zvolit.

Obsah:

Vlastnosti neurčitých odrůd

Vlastnosti neurčitých odrůd

Neurčité odrůdy - rajče neomezený růst. Jejich stonek bude růst, dokud pro něj bude místo a pokud to počasí dovolí. Rozhodující se naopak nazývají rostliny s omezeným růstem, které se promění v krátký keř a začnou kvést a přinášet ovoce.

Obě možnosti jsou vhodné pro pěstování ve sklenících, ale mají řadu důležitých vlastností:

  1. Určující odrůdy jsou vysazeny podél okrajů skleníku nebo skleníku, aby sklon střechy nezasahoval do jejich růstu. Naproti tomu neurčité odrůdy jsou nejlépe umístěny uprostřed skleníku, protože rostlina bude stále dostávat sluneční světlo. Zároveň jsou odolnější vůči výkyvům povětrnostních podmínek a jsou ideální pro skleníky.
  2. Neurčité odrůdy vyžadují pečlivější péči, liší se také vyššími výnosy. Z jednoho keře lze získat více než 50 kg ovoce, zejména pokud se staráte o pravidelné zalévání a dostatečné osvětlení celé rostliny. Je lepší ji pěstovat ve skleníku v kombinaci se středně velkými keři, pak nic nebude blokovat světlo.

Vysoké odrůdy musí být svázané, jinak by se stonka mohla zlomit. Můžete umístit rostlinu na mřížoví, pak bude dávat květiny a plody po celé výšce stonku. Výška první řady podvazku je alespoň 2–3 pravé listy. Při pěstování jsou boční nevlastní děti odstraněny: je vytvořen jeden hlavní kmen, který vám umožní získat velké množství ovoce.

Neurčité odrůdy jsou výhodnější pro pěstování v oblastech s teplým podnebím, protože vyžadují hodně slunce.

Naopak, určujícím odrůdám se daří v chladném podnebí a snadno si najdou místo i v nízkém skleníku. Můžete si také vybrat přechodné řešení: existují polodeterminující odrůdy, jejichž stonek je nižší než stonek neurčitých, ale bude silnější. To vám umožní zjednodušit péče o rostliny a stejným způsobem získat bohatou úrodu.

Kterou odrůdu rajčat je lepší zvolit?

Jakou odrůdu rajčat je lepší zvolit?

Neurčité odrůdy rajče jsou zastoupeny širokou škálou odrůd: plody mohou být červené a růžové, šťavnaté a masité, některé z nich lze dokonce pěstovat ve skleníku po celý rok, pokud jsou zajištěny správné podmínky.

Podívejme se blíže na 4 odrůdy, které se v ruských podmínkách staly nejčastějšími:

  • Chobotnice... Je skutečným lídrem mezi neurčitými rajčaty. Má tmavě červené plody a vyznačuje se absencí zelených skvrn v blízkosti stonku. Je to jedna z celoročních odrůd ideální pro pěstování ve skleníku. Pokud mu poskytnete dobré podmínky, můžete se naučit několik sklizní ročně.
  • Hlavní, důležitý. Je to oblíbená odrůda, která přitahuje zahradníky svými velmi sladkými ovocnými plody. Díky husté dužině může ovoce snadno snášet přepravu, což vysvětluje popularitu odrůdy v komerčním pěstování. Vzhledem k velmi příjemné chuti dužiny se rajčata této odrůdy neustále používají do salátů. Barva plodů je růžová, rostlina klidně snáší teplotní výkyvy a nebojí se mnoha nemoci.
  • Štěstí je odrůda rajčat s velkými červenými plody, které mají příjemnou vůni. Vzhledem k velké velikosti keře je tato odrůda vhodnější pro velké skleníky, keř bude růst velmi rychle. Intenzivní růst zajišťuje rychlé kvetení a časné zrání plodů.
  • Ruské štěstí je druh výše zmíněné odrůdy. Vyznačuje se kratší vzdáleností mezi uzly. Z tohoto důvodu je růst keře menší a je pro něj snazší najít místo v běžném skleníku. Plody mají další důležitou výhodu: během přepravy a skladování nepraskají, což jim poskytuje delší trvanlivost.

To jsou jen některé z odrůd, výběr pro zahradníky je mnohem širší. Při nákupu semen musíte věnovat pozornost nápisům na zadní straně vaku na semena: poskytuje nejen údaj o druhu odrůdy, ale také označuje hlavní kultivační doporučení.

Několik tipů pro pěstování rajčat ve skleníku

Několik tipů pro pěstování rajčat ve skleníku

Neurčité odrůdy mají řadu kultivačních charakteristik. Znalost jejich vlastností vám umožní vyhnout se chybám a zajistit v budoucnu pravidelné vysoké výnosy.

Zvažte několik triků, které mnohokrát vyzkoušeli zkušení zahradníci:

  • Z kartáčů lze vyřezat několik málo rozvinutých plodů, takže se zbytek zvětší a zesílí. Zahradníci mohou vyprávět mnoho příběhů, že se jim podařilo pěstovat rajčata o hmotnosti až 1 kg. Je těžké tomu uvěřit, ale bylo prokázáno, že když odstraníte jeden nebo dva plody z větve, můžete získat větší rajčata.
  • Doporučuje se kombinovat odrůdy různých typů v jednom skleníku: neurčité a určující, časné a pozdní zrání, salát a solené. To vám umožní nejen získat bohatou sklizeň z každého keře, ale také potěšit se různými chutěmi. I když některá odrůda nesplňuje očekávání, nezůstanete bez úrody a zároveň budete moci vyvodit závěry o tom, co je lepší změnit v uspořádání keřů. ve skleníku.
  • Chcete-li zvýšit výnos z křoví, doporučuje se z něj odstranit několik dolních vaječníků. Kupodivu je pro rostlinu nejtěžší nalít, a pokud jsou odstraněny, zbývající plody budou větší a chutnější. Toto je jeden z triků známých zkušeným zahradníkům: uvolněním mladé rostliny z prvních plodů můžete získat mnohem hojnější sklizeň.
  • Další jednoduchý trik: kvetení a plodnost lze urychlit zvýšením koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. K tomu můžete ve skleníku umístit kbelík hnoje: zrychlení biochemických procesů bude pro rostliny neškodné a výsledek může předčit všechna očekávání.

Tyto pokyny fungují jak pro determinantní, tak pro neurčité odrůdy. Pokud kombinujete rajčata a pěstujete další generaci ze semen, můžete získat zajímavé hybridy, které kombinují vlastnosti obou odrůd. Mnoho tradičních chovatelů se snaží vylepšit obvyklé odrůdy rajčat, čímž eliminuje běžné nevýhody.Selektivním výběrem tedy bylo možné posílit stonek, aby se zabránilo zlomeným rostlinám, navíc výběr umožnil zvětšit plody a učinit je sladšími.

Jedna z důležitých podmínek: rostliny ve stísněném prostoru by neměly růst příliš hustě.

Prostor mezi nimi musí být bezpodmínečně větrán, jinak hrozí ohrožení pozdní plíseň. Jedná se o vážné onemocnění, které může plodinu úplně zničit a ani vážná léčba pesticidy z ní nezachrání. Jednoduchá znalost zemědělské technologie však zabrání zdání takového neštěstí.

Co jsou standardní rajčata?

Co jsou standardní rajčata?

Pro ty, kteří chtějí prozkoumat nové odrůdy, stojí za to věnovat pozornost tzv Standard Rajčata: Jedná se o určující odrůdu, která je pro ně velmi vhodná. kdo nemá čas se starat o rostliny. Mají velmi silnou stonku, takže je nemusíte svazovat, navíc je jejich výška pouze 50–70 cm. To je téměř ideální řešení pro malý skleník a lze je úspěšně kombinovat do stejných místnost s neurčitými odrůdami.

Standardní odrůdy, jako je Gavrish, Poisk, ruská zeleninová zahrada a další, jsou považovány za hybridní, byly získány křížením několika již existujících odrůd. To je dobrá volba pro začátečníky a příští rok si můžete vybrat odrůdy, které jsou náladovější a obtížnější se o ně starat. Standardní rajčata budou chutnat velmi dobře a lze je pěstovat v jakékoli oblasti.

V kombinaci s neurčitými odrůdami se doporučuje umístit na okraj skleníku: pak všechny rostliny dostanou dostatečnou barvu.

V jižních oblastech jsou taková rajčata umístěna na otevřeném terénu a snadno odolávají menším výkyvům teploty. V severní části země jsou pro ně instalovány filmové přístřešky nebo jsou umístěny ve skleněných a polykarbonátových sklenících.

Experimenty s odrůdami rajče pomůže vám získat dobrou sklizeň a posílí vaše zemědělské dovednosti. Dovedná kombinace několika odrůd ve stísněném prostoru umožní každoročně získat velké a chutné ovoce a také pěstovat vlastní odrůdy odrůd.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Aby se vytvořily vhodné podmínky pro pěstování rajčat ve skleníku, bude nutné vysadit neurčité i určující odrůdy. V tomto případě je celá oblast skleníku dobře vyplněna, ve vysokých a nízkých částech.