Střídání plodin - co to je, hlavní typy a typy

Střídání plodin je správně zvolené střídání plodin, které zajišťuje maximum sklizeň... Plánování správné výsadby není snadný úkol, ale práce bude ospravedlněna rostoucí sklizní a místo nikdy nebude vyčerpáno. V zemědělství se rozlišují různé typy a typy střídání plodin v závislosti na účelu půdy: jeden druh plodiny lze použít jako předchůdce druhého.

Obsah

Vlastnosti střídání plodin v zemědělské technologii

Vlastnosti střídání plodin v zemědělské technologii

Střídání plodin je nutné nejen na polích velkých farem a zemědělských komplexů, je nutné střídat pěstování pěstovaných rostlin v každé chatě. Promyšlené využívání půdy brání vyčerpání a úpadku výtěžek při pěstování monokultur.

Porušování přírodního prostředí neustálým pěstováním stejnoměrných plodin vede ke snížení množství živin v půdě, ale střídání rostlin vám umožňuje obnovit přirozenou rovnováhu. U různých rostlin musí být v půdě přítomna odlišná sada stopových prvků, takže jejich obsah musí být pravidelně doplňován.

Zavedení chemické látky hnojiva neumožňuje dosáhnout optimálního poměru, proto je lepší jej tvořit samotnými silami přírody.

Dlouho se prokázalo, že listová zelenina jako např salát nebo zelí, vyžadují velké množství dusíku v půdě, ovocné plodiny vyžadují draslík, fosfor je potřebný k tvorbě velkých kořenových plodin. Z tohoto důvodu nelze tyto skupiny rostlin dlouhodobě pěstovat na jednom místě a je nutné je pravidelně střídat. Existuje další důvod pro střídání plodin: pěstování rostlin na jednom místě snižuje jejich ochranu před škůdci a nemoci, proto je nutné obnovit přirozenou imunitu.

Nejjednodušší schéma, které zná každý zkušený zahradník, je nepěstovat stejný kult na jednom místě po dobu 2 let po sobě. V profesionální zemědělské technologii jsou vypracovány dlouhodobé plány pro umístění plodin. Chrání nejen půdu, ale také ji obohacují.

Hlavní typy střídání plodin

Hlavní typy střídání plodin

Celkově existují 3 hlavní typy střídání plodin, které jsou určeny účelem pěstované plodiny. Zvažme každý z nich podrobněji:

 1. Střídání polních plodin. V tomto případě je nejméně polovina celkové plochy obdělávané půdy obdělávána obilninami, zeleninou nebo průmyslovými plodinami (to je například cukrová řepa nebo slunečnice). Také střídání polních plodin může zahrnovat pěstování brambory na velkých plochách. V tomto případě může být počet pícnin pouze 10 až 40% z celkové obsazené plochy.
 2. Speciální střídání plodin. Tento typ zahrnuje pěstování jedné nebo dvou nebo tří plodin na 40–60% celkové plochy orné půdy. Příkladem takového střídání plodin může být pěstování melounů, rýže atd. Rostlinné střídání plodin je považováno za zvláštní odrůdu; podle jiných klasifikací se odlišuje jako samostatný druh. Zahrnuje pěstování určitých skupin zeleniny.
 3. Střídání pícnin: v tomto případě zaujímají pícniny převládající plochu. Ke krmení zvířat se používá nejen zelená tráva, ale také některé obiloviny a okopaniny, což mohou být byliny roční a trvalka... Plodiny se v tomto případě také musí střídat, střídání plodin však zůstává krmné.

Je obvyklé rozdělit střídání krmných plodin na dva podtypy: může to být louka a blízká farma.

V prvním případě se na velkých plochách pěstují roční a víceleté trávy, které se pak používají k produkci sena a k přímé pastvě. Střídání plodin v blízkosti farem probíhá na pozemcích nacházejících se mezi hranicemi velkých farem: nejčastěji se na polích vysazují jednoleté traviny nebo kořenové plodiny.

Druhy střídání plodin

Druhy střídání plodin

Existuje 8 druhů střídání plodin, liší se nejen typem střídajících se rostlin, ale také zbytkem půdy pod ladem. Podívejme se blíže na všechny stávající odrůdy:

 1. Střídání plodin ladem. V tomto případě je polovina nebo více užitečné půdy přidělena pro pěstování obilnin: může to být jarní pšenice, oves, ječmen. Toto střídání je běžné ve vyprahlých oblastech, kde se pěstuje minimální množství luštěnin a řádkových plodin.
 2. Střídání plodin ladem. Přibližně 50% obilovin se střídá s úhorem a řádkovými plodinami, stejně jako s pěstováním jednoletých a víceletých trav.
 3. Střídání obilnin je střídáním obilnin a vytrvalých trav, často jsou vysazovány v pásech, zatímco půda nezůstává pod ladem. Například se mohou střídat jarní a zimní obilniny jetel a len.
 4. Střídání oříznutí řádků. Hlavní oblast (až 70% veškeré půdy) zabírají oblíbené řádkové plodiny, jako např kukuřice nebo cukr řepa... Tento typ střídání plodin je možný na pozemcích vybavených umělým zavlažováním i v oblastech s vlhkým podnebím.
 5. Střídání plodin se používá v oblastech s vlhkým podnebím; neznamená to ponechat lad ladem. V tomto případě se obilí nebo řádkové plodiny pěstují střídavě v ročních nebo dvouletých intervalech na stejném poli.
 6. Rotace travních porostů. Jak název napovídá, více než polovina plochy je v tomto případě alokována pro roční a víceleté trávy, takové střídání plodin je mezi krmivy. Byliny se pěstují na seno nebo na pastvu. Kromě trav lze na poli pěstovat obiloviny nebo len.
 7. Střídání plodin pěstovaných na trávě. V tomto případě jsou řádkové plodiny nahrazeny vytrvalými trávami; používá se na uměle zavlažovaných pozemcích i v říčních nivách.
 8. Siderální střídání plodin se používá pro oblasti s písčitým půdním typem. V tomto případě se na polích pěstují plodiny ze zeleného hnoje, později určené ke zpracování dále hnojivo a následné obohacování půdy. Mezi tyto plodiny patří jetel sladký, lupina atd.

Kromě uvedených druhů se střídání plodin také klasifikuje podle počtu použitých polí - může to být 5 polí, 7 polí atd. Čím více polí je zahrnuto, tím pestřejší je způsob výsadby se střídáním různých plodin. být.

Jak uspořádat střídání plodin na letní chatě

Jak uspořádat střídání plodin na letní chatě

U dachy by při pěstování zeleniny neměla doba rotace, tj. Výsadba jedné plodiny na jednom místě, přesáhnout 3–4 roky. Chcete-li uspořádat střídání plodin na letní chatě, je nutné vypracovat plán lokality, který je rozdělen do 3 hlavních zón:

 1. Místo pro rostliny, které jsou nejnáročnější na přítomnost živin v půdě, dobrá sklizeň... Tato skupina může zahrnovat brambory, špenát, dýně, cuketa, zelí.
 2. Kultury se středními požadavky na živiny. to rajčatařepa, meloun, lilek, okurka.
 3. Nenáročné plodiny nenáročné na složení půdy. Mezi nimi je cibule, zelený hrášek, fazole, vytrvalé kořeněné byliny.

U rostlin první skupiny je nutné zdůraznit nejplodnější část zahrady, přičemž zvláštní pozornost je vždy věnována výsadbě brambor. Je vypracován plán výsadby, podle kterého by příbuzné rostliny neměly být umístěny vedle sebe, jinak by byly náchylnější k různým chorobám druhů. Před nástupem na palubu brambory půda potřebuje další obohacení: za tímto účelem musí být do půdy přidán shnilý hnůj. U druhé a třetí skupiny je také nutné zvýraznit samostatné sektory.

Rok po výsadbě se rostliny „přesouvají“ z jednoho místa na druhé, sektory je nutné střídat. V tomto případě kořenové plodiny vyžadují zavedení minerálních hnojiv do půdy a zelí, cuketa, dýně, dýně vyžadují složité organické látky krmení... To vše zachová přirozenou rovnováhu živin a výnosy zůstanou každý rok vysoké.

Je také třeba mít na paměti, že různé druhy rostlin přijímají živiny z různých vrstev půdy, v závislosti na strukturálních vlastnostech kořenového systému.

Například kořeny kukuřice může proniknout do hloubky 2 metry, okurky - do hloubky 1 metru a Jahoda bere živiny pouze z vrchní vrstvy. Pokud budete dodržovat pravidla střídání, určitá vrstva půdy nebude zcela vyčerpána.

Plán střídání lze naplánovat až na 10 let: v tomto případě lze zohlednit střídání rostlin podle skupin: listové, ovocné a okopaniny. Pokud plán setí každý rok změníte, výnosy zůstanou trvale vysoké, zatímco půda nebude ovlivněna. Střídání plodin však vyžaduje dodržování harmonogramu hnojení pro každý druh plodiny.

Více informací naleznete ve videu.

Uživatelský avatar alina2014petrova

Abych byl upřímný, nikdy jsem o střídání plodin nikdy nepřemýšlel. Neustále sázela semena na různá místa, kde byla prázdná, a setí tam. Ukázalo se, že tomu tak vůbec není. Teď budu mít na paměti a na jaře to zasadím, jak má.