Tipy pro pěstitele květin: jak správně zalévat fialky

Fialové lze přičíst sissies, nicméně, s vděčností reagují na správnou péči a zejména na zalévání. Chovatelé byli schopni chovat mnoho odrůd fialek, z nichž každá má své vlastní charakteristické rysy a vlastnosti v péči.

Obsah:

Skupiny druhů fialek

Skupiny druhů fialek

Přes rozmarnost je květina velmi oblíbená mezi amatérskými pěstiteli květin po celém světě a chovatelé se snaží vyvinout více dekorativních a velkých odrůd.

Při výběru odrůdy pro pěstování květin doma se musíte spolehnout na funkce kvetoucí... Pro začátečníky se nedoporučuje kupovat nové předměty; je lepší zaměřit se na osvědčené rostliny.

Kvůli velké odrůdové rozmanitosti jsou fialky obvykle klasifikovány podle skupin druhů:

 • Sběratelské - vyznačují se velkými květy o průměru 5-7 cm. Okvětní lístky jsou větší než u jiných druhů a mají bohatou paletu odstínů: od sněhově bílé po inkoust. Charakteristikou těchto květů je struktura květů, které mají zvlněné, svěží a dvojité tvary. Sběratelské fialky se pěstují na výstavy nebo k osobnímu odběru díky svému dekorativnímu efektu.
 • Pestrý. Tyto květiny si vysloužily jméno podle pestré barvy listů. Skvrny mohou být spontánní nebo postupné. Okraj listu je často pozorován podél okraje. Pestrobarevné druhy mají nejen dekorativní vzhled listů, ale jsou také velkolepé během kvetení. Květy různých odstínů mohou být jednoduché nebo dvojité, velké i malé.
 • Průmyslové nebo komerční. To zahrnuje odrůdy pěstované na plantážích za účelem marketingu. Jedná se o nejběžnější rostliny, které mají jednoduchý květinový tvar a používají se v dekoraci interiérů pro různé akce. Tyto fialky se vyznačují dlouhou dobou kvetení a snadnou údržbou, díky které je často vidět na parapetech. Za nevýhodu této skupiny lze považovat neefektivitu chov, protože odrůdové vlastnosti se nepřenášejí na potomky.
 • Ampelnye. Tyto fialky se vyznačují miniaturní velikostí keřů a květů, které mají často jednotnou barvu. Existují plíživé odrůdy této skupiny, které rychle tvoří přikrývku pružných výhonků až 50 cm a jsou hojně poseté květinami. Je pohodlné a praktické zdobit balkony a altány takovými fialkami výsadbou rostlin v závěsných květináčích. Fialky skupiny ampelous jsou nenáročné v péči a snadno se chovají.

Pro začínajícího pěstitele znalost těchto skupin usnadní výběr správné rostliny.

Nejlepší odrůdy pro domácí použití

Nejlepší odrůdy pro domácí použití

Zkušení pěstitelé květin věří, že obyčejné evropské odrůdy Saintpaulias pro domácí pěstování jsou nejlepší, protože historie jejich výběru sahá mnoho let, během nichž se jejich vlastnosti rozvíjely a posilovaly.

Mezi nejběžnější odrůdy patří:

 • Bellay Snowcon. Během kvetení se na miniaturním keři tvoří sférické květenství sněhově bílých květů.
 • Arctic Frost. Odrůda, ale nenáročná odrůda, která bude kvést téměř za jakýchkoli podmínek. Květiny mají různé tvary a barvy.
 • Apache půlnoc. Květy barvy inkoustu a slabého bílého okraje nezanechají lhostejného žádného znalce fialek.
 • Zimní slunečník. Tato odrůda se zaslouženě nazývá královská díky jemným krémovým dvojitým květům obrovských velikostí.
 • Max Saufern Springtime. Rostlina tvoří miniaturní keř, hojně posetý vínově bílými květy.
 • Prohrábnout nebe. Liší se velkými dvojitými květy se zvlněnými lístky na okrajích, které mají sytě tmavě modrou barvu.
 • Eblons Rose. Fialová dostala své jméno podle podobnosti barev s růžemi, jemnými pastelovými odstíny. Špičky okvětních lístků jsou zdobeny zvlněným bledě zeleným okrajem.
 • Aarons Westcoast Pig. Okvětní lístky levandule s fialovými nebo fialovými skvrnami ohraničují žlutý střed.

Při výběru zařízení je třeba vzít v úvahu také jejich vlastnosti: některé jsou v péči nenáročné, jiné vyžadují zvýšenou pozornost a zvláštní podmínky zadržení.

Jak správně zalévat fialky

Jak správně zalévat fialky

Zprava glazura Saintpaulias závisí na jejich zdraví, rozkvětu a dokonce i životě. Byla vyvinuta celá metoda zalévání těchto krás:

 1. Nelijte na fialky studenou vodou z vodovodu.
 2. Před každým zaléváním zkontrolujte půdu. A pokud je mokro, mělo by být zavlažování odloženo.
 3. Zalévání by mělo být prováděno pravidelně, ale s mírou. Nenamáčejte rostliny přehnaně a nedovolte, aby se na listy dostala voda.
 4. Samotné fialky vás mohou informovat o době zalévání upuštěním spodních listů.
 5. Nejlepší je zalévat současně, udržovat režim. Pokud však rostlina roste venku, je třeba dodržovat sezónní výkyvy teploty.

Kvalita vody musí být vysoká. Můžete použít vodu z vodovodu při pokojové teplotě. A je lepší jej předem vyčistit filtrem a je důležité, aby závlahová voda neobsahovala škodlivé nečistoty a bělidlo. Odborníci také kvůli špatné ekologii nedoporučují používat taveninu a dešťovou vodu.

Malé množství kyseliny citronové nebo šťavelové pomůže snížit tvrdost vody.

Rostlinu však lze takovou vodou zalévat nejvýše jednou za měsíc. Zbytek času můžete použít mírně převařenou vodu.

Zavlažovací metody pro fialky

Zavlažovací metody pro fialky

Existují tři způsoby, jak zalévat Saintpaulias:

 1. zalévání shora - voda se nalije tenkým proudem podél okraje hrnce, aby nevymyla horní vrstvu půdy a nezmočila listy a zejména bod růstu rostliny. S výskytem vody v jímce zavlažování končí
 2. zalévání paletou - kapalina se na paletu nalije v takovém množství, které může půda absorbovat. Když je půda zvlhčena, přebytečná voda je vypuštěna
 3. knotové zavlažování - otvorem v květináči projde látková páska (knot), jejíž volný konec se během zalévání ponoří do vody. Prostřednictvím knotu se do květináče dostane vlhkost ve správné dávce

Spící období Saintpaulias obvykle nastává v zimě. Během tohoto období rostlina nepotřebuje velké množství vlhkosti, takže zalévání je znatelně sníženo. V zimě fialky doporučuje se zalévat, když půda dobře zasychá, ale nedovolte, aby zemské kóma příliš vyschla.

Důsledky nesprávného zalévání a jejich eliminace

Důsledky nesprávného zalévání a jejich eliminace

Nedodržení pravidel glazura fialky mohou poškodit kořenový systém... Nejprve trpí kořenové chloupky, kterými rostlina nasává vlhkost, a pak onemocní všechny kořeny. To může vést k onemocnění květin a smrti.

Známky nesprávného zalévání:

 • stonky, listy a květy mají klesající vzhled
 • rostlina odhodí pupeny a květiny
 • mladé listy mají nepravidelný tvar
 • květina onemocní chlorózou, část listů odumře
 • celá květina se stává letargickou, listy padají
 • mezi půdou a stěnou nádoby se vytvoří prostor
 • země zezelená a voní jako plíseň
 • shnilé kořeny vycházejí odtokem do palety

Resuscitace rostlin:

 • Pečlivě vyjměte rostlinu z květináče a pečlivě prohlédněte kořeny.
 • Odstraňte mrtvé kořeny do zdravé tkáně a ošetřete roztokem fugnicid a root root.
 • Květinu zasaďte do menšího květináče.
 • K výrobě prořezávání keř v poměru k prořezávání kořenů. Zpočátku by měly být odstraněny květiny, plody a ty části rostliny, které se nestihly vyvinout.
 • Poskytněte správné podmínky s přihlédnutím k předchozím chybám.
 • První krmení provedeno po nástupu vývoje fialové.

Co hledat při pěstování květin

Co hledat při pěstování květin

Kromě správného zalévání pěstitelé květin doporučují zohlednit i další podmínky pro zdravý vývoj fialek:

 • umístění - světlo by mělo být hojné, ale rozptýlené. Přímé sluneční světlo může fialovou popálit.
 • velikost přistávacího kontejneru by měla být malá. V hrnci fialový mělo by to být trochu přeplněné
 • půdní směs a drenáž. Půda by měla být lehká, propustná pro vodu a vzduch. Můžete přidat nějaké dřevěné uhlí. Nejméně třetinu hrnce zabírá drenáž z expandované hlíny
 • krmení provádí se během kvetení rostliny jednou za dva týdny a během období nečinnosti ne více než jednou za měsíc
 • převod rostliny se každoročně konají za účelem obnovy půdy
 • hygiena - pokud se na listech hromadí fialky, doporučuje se umýt teplou jemnou sprchou a nechat úplně uschnout na tmavém místě
 • pro ozdobnost rostliny by měly být včas odstraněny vybledlé pupeny, zažloutlé a poškozené listy

I když jsou fialky považovány za vrtošivé, lze je stále pěstovat v jakémkoli domě. K tomu byste měli dodržovat jednoduchá pravidla a co je nejdůležitější, organizovat kompetentní zalévání rostliny. Chcete-li dosáhnout úspěchu v pěstování, stačí si jednou vybrat správné místo, vybrat půdu a vyvinout vlastní režim a způsob zalévání. A pak vděčné fialky potěší oko krásným a bohatým kvetením.

Více informací naleznete ve videu: