Jak se starat o maliny na podzim: zalévání, krmení, prořezávání a příprava na zimu

Vzácný zahradní pozemek se neobejde bez malinového keře. Toto sladké bobule je mezi lidmi naší země velmi oblíbené. Jsou z něj kompoty, džemy, konzumovány s mlékem a smetanou a zmrazeny. V tomto případě můžete použít jakoukoli část rostliny, všechny mají léčivé vlastnosti. Sklidit maliny byla bohatá, je třeba se o ni náležitě starat.

Obsah:

Zalévání, krmení, prořezávání keřů

 zalévání, krmení, prořezávání keřů

Reprodukce malin obvykle nemusí být řešena samostatně, reprodukuje se výhonky. Mladé výhonky začínají přinášet ovoce ve druhém roce a poté odumírají a dávají nové výhonky. Pokud však růst není kontrolován, poroste příliš, což negativně ovlivní výnos.

Aby sklizeň malin potěšila každý rok, musíte vědět, jak se na podzim starat o maliny, jak je správně stříhat a zalévat.

Základní pravidla:

 1. Malinové keře by měly být zasazeny do řad se vzdáleností mezi nimi asi 2 metry. Každý řádek může být oplocen. To je nezbytné, aby se zabránilo nežádoucímu šíření výhonků. V každé řadě je ponecháno 7 zdravých výhonků a suché a poškozené jsou odříznuty.
 2. Stonky maliny je třeba prořezávat, aby se zvýšil výtěžek... U většiny odrůd je střední část keře nejproduktivnější částí, takže vrchol lze bezpečně řezat, takže keř není vyšší než 170 cm.
 3. Malinové potřeby krmení... Organické hnojivo jsou zavedeny zpravidla na podzim. Jako hnojiva lze použít rašelinu, humus a močovinu. Pokud výhonky rostou špatně, můžete na jaře oplodnit maliny.
 4. Kořeny malin jsou mělké, takže je třeba je uvolnit opatrně, ne hlouběji než 10 cm, je lepší to udělat po hnojení nebo glazura... Maliny se mohou „toulat“, protože kořeny rostou velmi silně. Chcete-li udržovat zahradu v původním stavu, můžete kopat v malých talířích podél okrajů řady malin.
 5. Zalévání musí být aktuální. Na jaře mohou být maliny napojeny ne příliš hojně, ale pokud je léto suché, horké, musíte je pravidelně zalévat. Nejdůležitější období pro zalévání je na podzim. V tuto chvíli musí být keře dobře naplněny vodou, aby byla Země správně nasycena.
 6. Prořezávání lze provádět jak brzy na jaře, tak po sklizni. Je nutné nejen zkrátit výhonky, které přinášejí ovoce, ale také odstranit přebytečný růst kořenů, který nepřináší úrodu, ale pouze přijímá živiny a vlhkost. Prořezávání na jaře se provádí před pučením.

Příprava malin na zimu

Příprava malin na zimu

Podzim přichází zvláštní čas odcházejícíaby maliny přežily zimu. Příprava malin na zimu začíná na konci září před nástupem chladného počasí.

Před zimou jsou zpravidla malinové větve ohnuté k zemi a svázané dohromady, aby nedošlo k zamrznutí výhonků.

Ale předtím je nutné odstranit všechny suché větve, přebytečný mladý růst a ponechat pouze zdravé plodící větve. Doporučuje se zkrátit zbývající zdravé výhonky nejméně o 10 cm. Pokud keř hodně narostl, můžete snížit.Pokud chcete hodně ovoce a jsou velké, nenechávejte velké množství keřů v řadě zasazených těsně. Je žádoucí, aby vzdálenost mezi keři byla asi metr, což bude mít pozitivní vliv na plodnost.

Je třeba věnovat čas odstranění listů před zimováním:

 • Jedná se o důležitý proces, protože listy malin ne vždy spadnou, hnijí a narušují zrání nových pupenů.
 • Musíte velmi opatrně odstranit listy, abyste nepoškodili samotné pupeny.
 • Nejlepší je to dělat zdola nahoru, jak listy rostou.
 • Bude stačit přejet rukou (vždy v těsné rukavici) po střelbě zdola nahoru. Tímto způsobem budou odstraněny listové čepele a samotný pupen zůstane na svém místě.

Po odstranění listů a oříznutí výhonků můžete zahájit proces ohýbání větví. Musíte ohnout větve co nejníže k zemi, aby vzdálenost mezi půdou a větvemi nebyla větší než půl metru. Výhonky můžete svázat drátem nebo jiným odolným materiálem. Čím nižší se ukáže, že se ohne malinyaniž by to poškodilo, tím lépe. Sníh by měl pokrývat větve a tím je chránit před mrazem.

Pokud v zimě není dostatek sněhu, je nutné pravidelně zasypat malinové keře sněhem. Hustá sněhová kůra nahoře na pouzdrech musí být odstraněna, aby nebyla narušena cirkulace vzduchu. Pro další ochranu proti zamrznutí je žádoucí mulčování půda na zimu. K tomu můžete použít listy nebo rašelinu. Vrstva listů by neměla přesáhnout 10 cm, jinak půda začne na jaře hnít. Příliš tenká vrstva mulčovacího materiálu (méně než 5 cm) nebude schopna chránit půdu před mrazem.

Nejlepší malinové odrůdy pro pěstování v zahradě

Nejlepší malinové odrůdy pro pěstování v zahradě

Jsme zvyklí vidět na zahradě jen obvyklou jasně růžovou maliny, který dal jméno karmínové barvě. Existuje však mnoho odrůd a druhů tohoto keře, které lze pěstovat také v zahradních podmínkách. Liší se nejen barvou bobulí, ale také velikostí, tvarem a množstvím sklizně.

Společné odrůdy malin do zahrady:

 • Žlutý obr. Sladké jasně žluté bobule a velmi vysoký keř, více než 2 m. Tato odrůda je velmi odolná vůči různým chorobám a nepříznivým podmínkám prostředí. Má vysoký výnos a bobule je ještě sladší než bobule červených malin. Takové bobule se však dlouho neukládá a při vaření se rozpadá.
 • Herkules. Opravená odrůda s drobenými červenými plody. Bobule jsou husté, mírně kyselé. Drží svůj tvar po dlouhou dobu, nerozpadají se ani během přepravy. Škůdci a nemoci tuto odrůdu prakticky neovlivňují, protože přináší ovoce poměrně pozdě, v srpnu až září. Keře střední velikosti, tmavě zelené, do podzimu zčervenalé.
 • Utéct. Zářivě žluté plody této odrůdy vypadají tak krásně, že keř lze použít i pro dekorativní účely. Plodí brzy, v zimě tolerantní, odolné vůči různým druhům škůdci... Dobře snáší teplo, ale při velkém suchu může onemocnět. Keř není vysoký více než 2 m. Je vhodné sbírat bobule, protože prakticky neexistují trny.
 • Ruby Giant. Velmi velké bobule, tmavě červené, mají podlouhlý tvar ve formě hroznu, sladké na patře. Dozrát brzy. Plody jsou poměrně husté, dobře snášejí přepravu, nerozpadají se během vaření, ukazuje se velmi krásný džem a kompoty.
 • Cumberland. Toto je černá odrůda malinyzískané křížením s ostružina... Tato odrůda je dobrá, protože je zřídka ovlivněna chorobami a škůdci. Bobule jsou tak husté, že i když jsou přezrálé, nerozpadají se a jsou zcela odstraněny z keře. Výhonky jsou však poměrně trnité a dlouhé, ohýbají se k zemi a rostou, takže je třeba je svázat.
 • Bryanský zázrak. Toto bobule se z nějakého důvodu nazývalo diva, plody jsou neuvěřitelně velké až 3 cm dlouhé, protáhlé a jasně červené. Keř je středně vysoký, přináší ovoce až do mrazu. Docela ostré trny. Škůdci prakticky nepoškozují keř, ale odrůda není příliš odolná vůči houbovým chorobám.

Prevence škůdců a chorob

Prevence škůdců a chorob

Předpokládá se, že nové udržitelné oprava odrůdy jsou chovány speciálně pro přežití všech neštěstí a nemocí. Ani jedna, i ta nejodolnější odrůda, však nemoci neunikne, pokud poblíž rostou obyčejné, již infikované maliny.

Existuje několik nejběžnějších nemoci maliny:

 • Šedá hniloba. Není těžké tuto houbu rozlišit. Listy, stonky a dokonce i bobule jsou pokryty šedým květem. Ovoce po napadení touto houbou nelze jíst. Abyste se vyhnuli takové nemoci, musíte sledovat zalévání... Sucho je samozřejmě škodlivé, ale nesprávné hojné zalévání vede k rozmnožování houby. Bohužel někdy nezáleží na zahradníkovi, pokud je léto příliš deštivé. V boji proti šedé hnilobě se droga Hom prodává ve specializovaných obchodech.
 • Malinový brouk. Napadá maliny poměrně často. Délka ploštice dosahuje 4 mm. Je žluté nebo šedé barvy. Může být tak snadné jej stáhnout, protože úspěšně přežívá zimu a přezimuje v půdě. A na jaře chyby začínají poškozovat rostlinu, pupeny, bobule. V samotných plodech samice malinového brouka kladou vajíčka, která se pak líhnou a bobule se začínají zmenšovat a zhoršovat. Můžete zabránit a zbavit se tohoto škůdce pomocí speciálních léky... Musí nastříkat keře i půdu.
 • Rez. Docela běžné chorobavýrazně snižuje výtěžek. Zasažena je téměř celá rostlina. Na výhoncích a listech se objevují malé oranžové hrbolky. Větve začnou vysychat. Vlhkost také přispívá k šíření této houby. Abyste tomu zabránili, musíte sledovat režim zavlažování a vyhnout se skleníkovému efektu. Pokud již došlo k infekci, musí být infikované výhonky a listy shromážděny a spáleny a zbytek keřů by měl být na jaře postříkán roztokem DNOC.
 • Malinový roztoč. Tito škůdci se aktivují na jaře, když jsou pupeny zralé. Naleznete je na vnitřní straně listu. Zároveň se listy začínají vlnit a deformovat. Z preventivních důvodů musíte odstranit spadané listy, dobře uvolnit půdu mezi řádky a po sklizni také postříkat maliny speciálními přípravky.

Většině nemocí z malinových keřů lze předcházet náležitou péčí.

Maliny by měly být pravidelně kontrolovány na napadení nebo škůdce. To pomůže zahájit ošetření včas a plodinu uložit.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Keře | Maliny

Celá naše rodina maliny velmi miluje! Hlavní věcí je řádně se o ni starat na podzim a zalévat ji často během období květu (ale bez nadšení), pak budou maliny velké a sladké! Jakmile začala šedá hniloba, v té sezóně jsme nejedli maliny. Příští rok bylo zalévání již regulováno a tento problém již nevznikl.Ano

Allov avatar

Ani jsem nevěděl, že v péči o maliny je tolik nuancí. Pěstujeme to na zahradě, ale abych byl upřímný, moc se o to nestarali, čas od času to odřízli, a to je Všechno.

Goshia avatar

Na našich stránkách také rostou pravidelné a remontentní maliny. Veškerá péče o ni spočívá v prořezávání malin. Neděláme nic jiného. Celá sklizeň malin pro sezónu byla jen něco málo přes 200 ml.

Avatar uživatele VIN

Koupili jsme si dačo na okraji moskevského regionu teprve před dvěma lety a v první sezóně jsme si téměř nestihli dopřát maliny, ale loni v létě jsme si pochutnávali na celé vědro bobulí. Měli bychom očekávat, že v roce 2016 zůstaneme opět bez zaseknutí?