Špenát: co to je, vlastnosti a skladování

Mezi zahradními zeleními, které jsou obzvláště populární a užitečné pro člověka, se vyznačuje špenát. Zbožňují ji vegetariáni, kteří ve velkém množství pohlcují pokrmy se špenátem. Je zahrnuta ve všech druzích diet, v pokrmech lidí, kteří sní o ztrátě nadbytečných kilogramů a zlepšení svého těla. Američané a Evropané posedlí zeleninou vedou zdravý životní styl.

Před více než dvěma stoletími se na stolech labužníků z Ameriky a Evropy objevila zelená zelenina, špenát. Tato bylina si rychle získala popularitu a její královská sláva se nyní jen upevnila. A to vše díky blahodárným vlastnostem špenátu, který v zemích východu stále divoce roste.

Obsah:

Špenát - co to je, popis

Špenát - co to je, popis

Rodinu Amaranth představují druhy špenátu s různou dobou zrání. Pěstuje se po celém světě a roste sbírat užitečné listy. Rostliny se dělí na samčí a samičí. U mužů se nejprve vytvoří stonek, který obsahuje malé množství listů. Květy se shromažďují v latách. Samičí rostliny mají bujnou zeleň, květenství se skrývá v paždí listů. Listy špenátu jsou podlouhlé, vejčité nebo ve tvaru trojúhelníkového kopí. Jejich povrch je hladký, jasně zelený.

Jako každá bylina, i špenát je pro lidské tělo nezbytný jako dodavatel vitamínů, stopových prvků a minerálů.

Jakmile se na stonku objeví růžice listů ve fázi 5-8 listů, jsou odříznuty ke konzumaci. Po vzniku kvetoucích výhonků není špenát vhodný k vaření.

Pěstujte špenát v otevřeném polisetí několikrát za sezónu. Upřednostňuje výživnou půdu s optimální úrovní kyselosti. V zimě můžete zasít zeleninu a brzy na jaře odtrhnout rozety listů.

Složení listové zeleniny, její příznivé vlastnosti

Složení zeleniny, její příznivé vlastnosti

Koště pro žaludek, král mezi zelenými - takhle Evropané nazývají tuto zeleninovou kulturu. Výhody špenátových listů jsou rozmanité díky bohatosti složení rostliny:

 1. Všechny skupiny vitamínů od A do C, velké procento draslíku, mají příznivý účinek na práci srdečního svalu. Nasycené užitečnými látkami funguje lidské srdce stabilně, bez přerušení.
 2. Konzumace špenátu zlepšuje funkci krvetvorných orgánů. Počet červených krvinek v cévách se zvyšuje, což člověka chrání před anémií. Snižuje se hladina cholesterolu, krev je nasycena železem, draslíkem, manganem, bórem, kobaltem, kyselinou listovou.
 3. Vláknina ze špenátových listů má pozitivní vliv na peristaltiku střevních stěn. A kyselina šťavelová pomáhá bojovat proti zácpě, akumulaci plynů v orgánech trávicího traktu.
 4. Po konzumaci sto gramů zeleniny denně člověk dostává denní příjem beta-karotenu, luteinu, zeaxinu, které pomáhají našim očím zůstat ostražité a předcházet očním chorobám.
 5. Více než dvacet procent vápníku v listech zeleniny stačí k posílení kosterního systému a zubů. Ale pouze čerstvé listy zeleniny budou mít prospěch.
 6. Ženám, které sní o ztrátě hmotnosti, se doporučuje zahrnout špenát do své stravy jako prostředek, který aktivně spaluje tuky a čistí tělo od toxinů.
 7. Při tvorbě zdravého plodu je hlavní roli přiřazena kyselina listová, jejíž nedostatek ovlivní strukturu nervové tkáně embrya. Proto je pro těhotné ženy tak důležité zahrnout špenát do své stravy.
 8. Zelený produkt je užitečný pro malé děti, brání vzniku křivice a posiluje rostoucí kosti a zuby. A pro teenagery je špenát produktem, který pomůže vyrovnat se se stresem a depresí.
 9. Pro sportovce, aby zvýšili své fyzické schopnosti, je bylina prostě nutností ke konzumaci. Zvýší nejen hladinu stopových prvků, vitamínů v těle, ale také zlepší hormonální pozadí člověka a pomůže zvýšit produkci testosteronu.
 10. Spíž biochemických prvků, látek - listů mladého špenátu - otevře člověku dveře do světa zdraví. Zbývá jen jíst čerstvé listy nebo z nich připravit lahodná jídla. A pak v mimosezóně imunita posílí, celé tělo bude nabité energií.

Poškození a kontraindikace

Škody a kontraindikace při konzumaci špenátu

Absolutní kontraindikace pro použití špenátu zahrnují:

 • Přítomnost takových onemocnění ledvin, jater, močového měchýře jako nefritidy, oxalurie. Jejich zhoršení bude spojeno s přítomností kyseliny šťavelové v trávě. Může také vést k exacerbaci žaludečních vředů, duodenálních vředů, kolitidy, enterokolitidy a zesílení zánětlivého procesu v pankreatu.
 • Purin v listech může způsobit záchvaty dny. Je to způsobeno zvýšením hladiny kyseliny močové v krvi, která nemá čas na vylučování z těla, ale hromadí se v měkkých tkáních a kloubech.
 • Je zakázáno užívat špenát na dobu neurčitou pro osoby s narušením rovnováhy vody a soli, starší osoby.
 • Při léčbě antibiotiky je nutné přestat jíst listy špenátu.
 • U alergiků jsou možné nežádoucí účinky přípravku. Vyjadřují se výskytem vyrážek, svědění, podráždění na pokožce.

Zahradní rostlina jako špenát je nepochybně dobrá pro lidské tělo. Musíte si však být vědomi toho, že přezrálé listy rostliny, které hromadí kyselinu šťavelovou, mohou způsobit otravu.

Nemůžete skladovat pokrmy ze zeleniny po dlouhou dobu, jinak se v nich začnou tvořit dusíkové soli, které jsou plné zdravotních komplikací.

Mléčné výrobky mohou neutralizovat rostlinné toxiny. Smetanové mléko lze během vaření nalít na špenátové listy. Dokonce i zdánlivě neškodná bylina v některých případech vážně poškozuje lidské tělo.

Jak správně vybrat a uložit

Jak si vybrat správnou zeleninu a skladovat ji

Při nákupu špenátu nesmíte v žádném případě zanedbávat pravidla výběru:

 1. Růžice listů by měla být šťavnatá, jasně zelená, což naznačuje svěžest trávy.
 2. Bohatost vůně může povzbudit vaši chuť k jídlu, ne znechucení.
 3. Křehkost listu rostliny je hlavním ukazatelem jeho čerstvosti. Tuto kvalitu můžete zkontrolovat mačkáním špičky listů mezi prsty. Pokud uslyšíte mírné prasknutí, znamená to, že produkt byl ošizen před více než půl dnem a nebyl dlouho skladován.
 4. Na špenátu by neměly být žádné vnější škody - pouze hladké a šťavnaté listy. Jejich vadnutí lze zjistit pouhým okem.
 5. A pokud jsou na rostlině viditelné nažloutlé a hnědé skvrny, nemusíte takový produkt kupovat. Je buď spojen se škodlivým hmyzem, nebo nedávno postříkán chemikáliemi.
 6. Stonek mladého špenátu není příliš široký. Jeho velká hodnota označuje přezrálou zeleninu a nemá z toho žádný užitek.

Špenát může být obtížné udržet čerstvý. Nejlépe se používá na podzim nebo na jaře jako saláty, polévky. Hodí se k tvarohu, sýru, bramborám, masu. Neutralita chuti byliny nezkazí vaše oblíbené jídlo. Používá se k přípravě konzervovaných potravin, koření, barviv v potravinářském průmyslu.

Skladování čerstvé zeleniny nebo pokrmů z ní by nemělo přesáhnout den nebo dva na chladném místě. Chcete-li si v zimě pochutnat na zelenině, můžete ji zmrazit.Před vložením do mrazničky se listy rostliny vaří přidáním trochu sody do vody. Hmota drcená v mixéru se rozloží do forem nebo pytlů a vloží se do chladu. Pro přípravu vitamínových polévek v zimě je vývar, spolu s nasekanými stonky a špenátovými listy, zmrazen v plastových nádobách.

Dalším způsobem, jak zeleninu skladovat, je sušit ji.

Umyté stonky a listy trávy vysušte ve větrané místnosti nebo v troubě při teplotě nejvýše 30 stupňů. Skladujte suché části ve sklenicích nebo nádobách po dobu až šesti měsíců.

Můžete přidat sůl do rostliny tak, že nakrájené porce zeleniny dáte do sklenice a každou vrstvu posypete solí bez obsahu jódu. Ujistěte se, že jste špenát dobře utlačili. Po naplnění nádoby je umístěna do chladničky. Je také možné konzervování zeleniny horkým solným roztokem. Jakýkoli druh špenátu na vaření na zimu vám umožní zachovat jeho vynikající chuť a užitečné vlastnosti.

Více informací naleznete ve videu:

Špenát velmi milujeme. Používáme ji k vaření polévek, salátů a koláčů. Ale pokusili jsme se to zmrazit a přidat do jídla v zimě, chuť se ukázala být úplně jiná, takže ji nyní používáme pouze v sezóně.