Jak růst a jak je to užitečné?

Rebarbora je velká rostlina z rodiny pohanky s původními listy. Jeho domovinou je střední Čína. Dříve pěstovaná jako okrasná rostlina. Nyní je chován na průmyslovém základě.

Obsah:

Vlastnosti struktury rostliny

Vlastnosti struktury rostliny

Rebarbora je palmová, léčivá nebo bledá - vytrvalá rostlina s malým počtem vzpřímených stonků. Uvnitř jsou prázdné, venku pokryté malými hnědými skvrnami. Výška stonku s stopkou dosahuje až 2,5 m, tloušťka je 5 cm.Zhora se výhonky rozvětvují, k místu oddělení jsou připevněny listy podobné dlani se zvonky poblíž stonku.

Keř rebarbora objeví se nad zemí krátce po roztavení sněhu ze země. Vypadá velmi neobvykle, jako koule, často červené nebo fialové barvy. Postupně se listy odvíjejí a rostlina se stává ještě krásnější. Kořenový systém rebarbora každým rokem roste, stává se silnější a silnější. Má několik „hlav“ a za pár let její váha dosáhne více než 10 kg. Barva kořene je zvenčí hnědohnědá, na řezu jasně žlutá.

Rebarbora ve tvaru dlaně má několik odrůd (Tangut s vyřezávanými, fialovými listy dole) a dekorativní formy s červenými listovými deskami.

Dole, blízko země, je růžice kořenových listů. Jejich řapíky jsou silné, válcovitého tvaru. Listy jsou široké až do průměru 75 cm a skládají se z 5 nebo 7 laloků. Dorůstají do délky až 1 metru. Povrch je pokryt řídce rozmístěnými vlasy. Tvarem se mírně podobají listím kanadského javoru. Barva řapíku a listů je zelená nebo načervenalá (kultivar Atrosanguineum) a u mladých rostlin řepně červená. Bazální listy jsou mnohem větší než listy stonkové.

Malé květy, bílé, růžové, červené, shromážděné v apikálním hroznu dlouhém až půl metru. Kvetou v červnu poté, co je rostlina stará 2 nebo 3 roky. Během kvetení je pokryta membránovým okvětím. Skládá se ze 6 částí, bílo-růžové nebo červené barvy. Místo květů se objevují plody - ořechy trojúhelníkového tvaru s okvětním lístkem. Když v červenci dozrávají, stonky postupně stoupají svisle.

Reprodukce rebarbory ​​ve tvaru dlaně

Reprodukce rebarbory ​​ve tvaru dlaně

Rebarbora se množí semena nebo dělením kořene. Semena se vysévají před zimou do zamrzlých rýh nebo na povrch kypré půdy. Až do jara se stratifikují v zemi a na jaře, v dubnu, se objeví sazenice.

Rebarboru můžete zasít na jaře, ale pro zlepšení klíčivosti se nejdříve nechává 12 hodin ve vodě. Je lepší předem stratifikovat konkrétní semena po dobu nejméně jednoho měsíce. Půda pro rebarboru je připravena na podzim. Přinášejí humus popel, minerální hnojiva... Hluboko kopat. Fokinovým plochým řezačem vykopávají rýhy o hloubce 3 cm a osivo do nich umístěte ve vzdálenosti 20 cm od sebe. Usnout se zemí.

Když klíčí semena, jsou ztenčena nebo vysazena tak, aby vzdálenost mezi keři byla asi 1 metr.

Sazenice můžete pěstovat v bytě na parapetu nebo ve skleníku. Poté jsou přesazeni do otevřeného terénu.Sazenice se objevují spontánně, od jednoho do tří týdnů.

Rozdělením kořene se rebarbora množí ve věku 3 let. Nemusíte vykopat celý kořen, ale odříznout kousek ostrou lopatou a nastavit jej svisle. Kus by měl mít růstové pupeny a kořeny. Místo řezu je posypané drceným uhlím.

Výsadba rebarbory ​​ve tvaru dlaně

Výsadba rebarbory ​​ve tvaru dlaně

Půda pro pěstování rebarbory ​​by měla být výživná, sypká, neutrální kyselost a hluboce obdělávaná. Můžete ho odkyselit přidáním hašené vápenné nebo dolomitové mouky, zvýšit kyselost rašelinou, humusem z jehel. Roste špatně na těžkých a písčitých půdách. Aby se zabránilo hnilobě kořene, na dno jámy se položí drenážní vrstva. Mladá rebarbora potřebuje hodně vlhkosti. Jak oddenek roste, stává se odolnější vůči suchu.

Rebarbora roste dobře v částečném stínu. Na slunci se jeho listy zmenšují, jejich barva není tak krásná. Ale také se neoplatí vysazovat ve stínu, listy budou světle zelené. Rostlina může být poškozena prudkým opakovaným střídáním zimních tání a mrazů. Může zaostávat ve vývoji nebo dokonce zemřít. Nesadí ji proto v nížinách, na místech, kde vlhkost stagnuje.

Rebarboru je nejlepší zasadit do země na jaře.

Pokud jste jej zakoupili příliš brzy, uložte jej do chladničky. Neustále kontrolují, odstraňují shnilé části a dezinfikují je zářivě zeleným nebo růžovým roztokem manganistanu draselného. Zalévání, mulčování volným substrátem, piliny. Kořenová oblast je na zimu pokryta stejným mulčováním. Čím starší je keř, tím více mulče bude potřebovat. Takže pro tříletý keř budete potřebovat 2 kbelíky rašeliny, humusu nebo pilin. Během léta napojena v suchém období. Uvolňují půdu, odstraňují plevel, který může utopit mladé rostliny. Tento postup zlepší přístup vzduchu ke kořenům.

Jak se o něj správně starat?

Jak se o něj správně starat?

Rebarbora ve tvaru dlaně nevyžaduje zvláštní péči. Dobře snáší mráz a letní vedro. Zalévejte to se zaměřením na počasí. Na začátku sezóny je potřeba více vlhkosti. Dospělé rostliny jsou zalévány pouze v suchu.

Keře rebarbory ​​je třeba na jaře hnojit superfosfátem, močovinou a síranem draselným.

Nedoporučuje se aplikovat hnojivo po každé sklizni řízků, mohlo by to vést ke kontaminaci půdy. Lepší je přidat zředěnou kaši nebo kopřivy. Pokud se rebarbora pěstuje pro chutné listové řízky, stonky se odříznou, jakmile se objeví. Poté rostlina vynaloží veškerou svou sílu na listy a jejich řízky.

Aby řapíky byly šťavnatější a delší, skrývají keř ve stínu. Z nedostatku světla jsou řapíky napnuté. Když dosáhnou délky 30 cm a šířky 2-3 cm, odřízněte je. Přestaňte sbírat řapíky měsíc před mrazem. Po dešti jsou listy kořenové růžice zkoumány zespodu, čímž se odstraňují slimáci. Skrývají se pod listy, aby hodovali na rebarborové šťávě.

Keř roste na jednom místě po dlouhou dobu - až 15 let (není vysazen kvůli příliš velkému kořenu).

Bush vypadá silný a zdravý. Může však být postižen houbovými chorobami:

Můžete se jich zbavit ošetřením organickým přípravkem Fitosporin.

Rostlina má také škůdce:

 • Mol.
 • Fazole mšice.
 • Řepa blecha.

S chemikáliemi je nutné zacházet opatrně, protože řapíky budou použity k jídlu. Nejbezpečnějším lékem je Fitoverm. Na podzim jsou sušené listy odříznuty. Není třeba se chránit před mrazem. Odolává teplotám až 34 stupňů pod nulou.

Kde se používá a jak je užitečné?

Kde se používá a jaké vlastnosti má?

Samotná rebarbora ve tvaru dlaně bude zdobit zahradu. Může být obklopen nízkými, krásně kvetoucími letničkami (pelargónie, lomikámen) nebo kapradinyvýsadba květinových záhonů v pozadí.

Řapíky obsahují:

 • Vitamín C.
 • Organické kyseliny.
 • Draselné a vápenaté soli.
 • Dlouhý seznam mikro a makroživin.
 • Rutin, karoten.

Díky organickým kyselinám chutnají mladé řapíky dobře.Postupem času však ztvrdnou a naplní se kyselinou šťavelovou. Neměli byste je jíst.

Oddenky obsahují:

 • Glykosidy.
 • Kyselina chrysofanová.
 • Pryskyřice.
 • Taniny.

Více informací naleznete ve videu:

Suroviny z rebarbory ​​se používají pro lékařské účely. Vykopávají keře ve věku 3-4 let, odříznou je. Dělají to v létě, aby kořeny měly čas vyschnout na čerstvém vzduchu. Sušené v sušičkách.

Léky vyrobené z palmového rebarbora se používají k léčbě gastrointestinálního traktu. Má zajímavou vlastnost: může mít fixační nebo laxativní účinek. Vše záleží na dávce.

Nepoužívejte léky a čerstvé části rostliny pro lidi s akutní peritonitidou, apendicitidou, cholecystitidou a střevní obstrukcí, dnou, zánětem močového měchýře.

V malých dávkách rebarbora zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje sekreci žluči a funkci ledvin. Konzumováno ve formě prášku, připravené z kořene tinktury. Rozdrcený kořen se přidá do choleretického čaje. Pokud je nutné způsobit očistu střev a dvanáctníku, zvyšte dávku. Poté se zvyšuje střevní peristaltika.

Řapíky rebarbora ve tvaru dlaně se používá při vaření. Od května se z mladých listů připravují polévky a saláty. Používá se k výrobě želé, kandovaného ovoce, koláčových náplní. Po tepelném ošetření chutnají jako jablka.

Kategorie:Trvalky | Rebarbora
Uživatelský avatar Tigranyan

Na našem webu roste podél plotu rebarbora. Používáme jej velmi zřídka, přidáváme jej hlavně do kompotů a želé. Abych byl upřímný, jeho chuť se mi moc nelíbí. I když se vám to líbí, nezapomeňte to zasadit!

Natali111 avatar

Ve vesnici předminulého roku, před zimou, jsme zasadili semena na půdu hnojenou hnojem, rebarbora v dubnu dobře vzrostla, krásně rostla. Ale dobře jsme se o něj starali, odplevelili jsme ho, polili, dali mu minerální komplexy. Je však důležité nepřekrmovat nebo nepřeprodat.

Uživatelský avatar Ivan Sergeev

Najednou jsem se snažil pěstovat rebarboru ze semen, ale to nefungovalo, semena nevyklíčila, i když jsem je koupil na různých místech. Také to s oddenkem nefungovalo, v našem regionu rebarbora prakticky není vyšlechtěna.