Violet Spring Rose: metody chovu a tipy pro péči

Fialová jarní růže se vyznačuje zelenkavou barvou pupenů a květů. Jeho jemné okvětní lístky mají originální tvar. Rostlina je nenáročná v péči, ale musí být udržována v zavlažovacím režimu.

Obsah:

Popis odrůdy

Popis odrůdy

Fialová jarní růže vyšlechtěná chovatelem Paulem Soranem. Je ozdobně kvetoucí Saintpaulia s malými bílými květy ve tvaru růží. Každý z nich se skládá z velkého počtu jemných okvětních lístků, podél jejichž okraje je zelený okraj.

Okraj okvětního lístku je zoubkovaný. V procesu kvetení zelená barva zeslábne a poté úplně zmizí. Pupeny zůstávají zelené až do kvetení. Velikost otevřené květiny je 3-4 cm, stopka je krátká. Květiny na něm zůstávají dlouho.

Kvete hojně a po dlouhou dobu, od května do listopadu.

Listy jsou světle zelené, nahoře zvlněné. Na obou stranách jsou pokryty hustými jemnými chlupy. Spodní část plachty je světlejší. Spodní listy se opírají a dotýkají se okraje květináče. Kořenový systém nachází se v horních vrstvách půdy, rychle roste.

Fialové metody chovu

Chovatelské metody fialky Spring Rose

Je lepší šířit Saintpaulia na jaře, od března do dubna. Fialová jarní růže reprodukuje:

Šíření listovými řízky je nejoblíbenější metodou. Pokud se provádí ve vodě, je možné kontrolovat průběh tvorby kořenů skrz stěny průhledné misky nebo vytažením stopky. Ale zakořenění v substrátu je rychlejší a procento úspěšných pokusů se významně zvyšuje.

Je snadné a rychle se množit rozdělením keře, ale to není vždy možné. K tomu musíte mít dospělý keř. Reprodukce stopkami se prakticky nepoužívá, protože je obtížnější a odrůdové vlastnosti jarní růže se dobře přenášejí prostřednictvím řízků listy. Má smysl šířit se semeny, pouze pokud potřebujete křížit s Spring Rose fialový jiný druh.

Propagace řízky ve vodě

Propagace řízky ve vodě

Abyste získali mladou rostlinu, stačí mít pouze jeden fialový list. Aby řízky uspěly, je třeba je vytrhnout ze zdravé dospělé rostliny. Nepoužívejte staré zažloutlé listy. Nemají dostatek živin. Mladí lidé, kteří rostou uvnitř zásuvky, také nejsou bráni. Musíte si vzít silný list z druhé nebo třetí řady bez škrábanců, popálenin, hniloby, nepoškozených nebo vysušených.

Vlastnosti chovu:

 • List je odlomen od keře, aby nedošlo k jeho poškození. Optimální délka nohy je 4 cm a je ostře řezána ostrým nožem nebo žiletkou. Prořezávací nůžky a nůžky se nepoužívají, protože sevřou řez a rozbijí strukturu jeho vláken. Někteří pěstitelé provedou malý podélný řez ve spodní části nohy. Oblast rány bude sloužit jako místo pro tvorbu kořenů, takže čím větší je, tím lépe.
 • Pokud je stonek příliš dlouhý, list se při klíčení ohne a spadne. Proto bude muset být podepřena v hrnci.Pokud je krátký, může okraj listu spadnout do vody nebo vyschnout, pokud se voda odpaří. To bude obtížnější sledovat.
 • Pro dezinfekci stopky ji ponořte do slabého roztoku manganistanu draselného a nechte zaschnout. Můžete klíčit ve vodě nebo v substrátu.
 • Pro klíčení ve vodě neberte křišťálové nádobí. Pokud umístíte rukojeť do láhve s úzkým hrdlem, listová deska se nedotkne vody a nehnije. Každý list je vyklíčen v samostatné láhvi.
 • Použijte převařenou nebo usazenou vodu při pokojové teplotě. Je v něm rozpuštěna aktivovaná tableta nebo kousek drceného uhlí. Nastavte rukojeť tak, aby její noha byla ponořena do vody o 1 cm. Umístěte na teplé místo, aby byl list světlý, ale sluneční paprsky nespadaly na jeho desku.
 • Voda v klíčící nádobě se nezmění. Pokud se odpaří a stonek listu může být suchý, přidejte trochu čerstvé vody.

První kořeny se objeví na rukojeti za pár týdnů. Zkažená noha tomu může zabránit. Pokud k tomu dojde, vyjměte stonku z vody a odřízněte celou nepoužitelnou část. Posypte místo řezu dřevěný popel nebo drcené uhlí. Vysušte půl hodiny. V tomto případě musí být voda v nádobí úplně vyměněna.

Řezy by měly být vysazeny v květináčích se substrátem, jakmile délka kořenů dosáhne 1 cm.

Nádobí musí mít otvory pro odtok vody. Je vhodné používat plastové kelímky. Drenážní vrstva je připravena z expandovaného jílu, do volné půdy se přidává pěna. Řez je ponořen jeden a půl centimetru do díry v půdě, aby se kořeny neodlomily.

Posypeme zeminou bez pěchování. List je podepřen holí nebo zápalkou. Znovu přikryjte sáčkem a připravte na klíčení. Voda až po zaschnutí vrchní vrstvy. Během několika týdnů by se děti měly objevit v blízkosti řezu. Když malé keře trochu vyrostou, jsou zasazeny.

Šíření odřezky v substrátu

Šíření odřezky v substrátu

Aby odřezky nehnily, rychleji se zakořenily a bylo více dětí, listy jsou zakořeněny v půdě. Je speciálně připraven smícháním vermikulitu a perlitu. První zvyšuje propustnost půdy pro vzduch, druhý ji uvolňuje. Může být přidán polystyren, mech sphagnum, výživná půda.

Připravte stonek jako pro pěstování ve vodě.

Umístěte ji do směsi s teplým, vlhkým podkladem. Utěsněte a podepřete, aby nedošlo k pádu. Nepolévejte Zakryjte sáčkem a připravte na klíčení. List může ztratit svoji pružnost, ale po chvíli se turgor zotaví.

Voda trochu, jednou týdně. Nehnojte, abyste stimulovali růst kořenů. Rostliny jsou větrány dvakrát týdně po dobu 10 minut. Po měsíci může rostlina žít bez úkrytu.

Fialová transplantace

Fialová transplantace

Přesazené fialový jednou za rok, na jaře, v létě nebo na začátku podzimu. Ale známky toho, že je čas to udělat, jsou:

 1. Přítomnost bílého květu na půdě v květináči.
 2. Z drenážních otvorů vyčnívají kořeny.
 3. Rostlina nekvete, je podlouhlá, vypadá oslabená.
 4. Pokud naléhavě potřebujete přesadit kvetoucí Saintpaulia, všechny pupeny a květiny jsou vytrhané.

Přesazování může být úplné, částečné nahrazení půdy nebo překládka. Provádí se, pokud jsou kořeny rostliny zdravé. Aby mohly fialové kořeny jarní růže čerpat vlhkost z pánve, musí být půda v květináči výživná, volná a propustná pro vlhkost. Vezměte 5 dílů černé půdy, 3 díly rašeliny a část písku. Přidejte trochu rašeliníku a uhlí, které ochrání kořeny před hnilobou. Položte drenážní vrstvu na třetinu výšky nového nádobí.

Hrnec by měl být nízký, průměr je o pár centimetrů větší než ten předchozí.

Pokud již byl použit, důkladně jej očistěte a umyjte. Zvlhčete půdu, ve které květ roste. Opatrně jej vyjměte z květináče. Kořeny jsou lehce odříznuty, spodní staré listy jsou odstraněny.Umístěte do nového hrnce tak, aby se listy dotýkaly okraje hrnce.

Vyplňte zbývající prostor připravenou půdou. Po transplantaci nezalévejte. Za den se podívají, zda není třeba přidávat půdu, pokud sedí. Poté napojena.

Péče o fialové jarní růže

Péče o fialové jarní růže

Odrůda Spring Rose je v péči nenáročná. Saintpaulias nemá rád, když je silně sponzorován. Je pravděpodobnější, že pociťují nedostatek pozornosti než její nadbytek. Umístěte fialový hrnec Spring Rose na parapet, neopírejte se o studené sklo. Východní nebo západní okna budou stačit. Na jižní saintpaulias musíte stínovat před přímým slunečním světlem.

Tipy pro péči o vnitřní květiny:

 • Teplota jarní růže v létě je asi 22 ° C, v zimě je žádoucí ji snížit na 18 ° C. Fialky netolerují dobře průvan. Proto je třeba je nainstalovat tam, kde nejsou. Ale rostlina potřebuje čerstvý vzduch, takže místnost musí být větrána.
 • Někteří pěstitelé doplňují osvětlení v zimě fytolampy, čímž se denní světlo zvýší na 16 hodin. Ale i bez toho fialová Jarní růže dobře přežije zimu.
 • Hlavní věcí je nezalévat Saintpaulia příliš často. Z toho mohou kořeny rostliny hnít. V důsledku toho může fialová zmizet. V zimě se dospělá fialová jarní růže napojuje na podnos dvakrát týdně. Na jeho dno se položí malá keramzit, oblázky nebo písek. Nalijte vodu a položte hrnec na podnos. V létě, během období květu, můžete zalévat každý den, ale pouze když půda vyschne. Listy fialové jarní růže nejsou postříkány, zejména během období květu. Jsou pokryty hustými chlupy, takže se na nich hromadí vlhkost, která může vést k hnilobě listů.
 • Fialová jarní růže dobře reaguje na krmení minerální a organická hnojiva, které se střídají v závislosti na ročním období. V zimě se organická hmota zavádí jednou. Na jaře a na podzim se krmí třikrát za sezónu speciálními minerálními hnojivy pro fialky, které se kupují v květinářství. V létě se organická hmota zavádí, pokud je rostlina oslabená nebo slabě kvete.

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci fialek Jarní růže

Bolestivé stavy fialky spojené s porušením režimu péče. Pokud je půda hustě zahradnická, špatně roste. V kořenech vlhkost stagnuje. K tomu dochází také při nadměrném zalévání, pěstování v hlubokém květináči a špatném odtoku.

Je-li půda kyselá, zbarví okraje listů žlutě. Zalijte vodným roztokem dolomitové mouky. Pokud je půda zásaditá, listy nerostou a nezblednou. Zalévání malým množstvím octa může situaci napravit.

Porušení teplotního režimu a časté zalévání může vést k houbovým chorobám:

 • Padlí
 • Pozdní plíseň
 • Fusarium
 • Šedá hniloba

S nemocí stojí za to bojovat, pokud zachytila ​​malé oblasti. Odstraňte postižené oblasti, zpracujte fungicidy, jsou přesazeny do neinfikované půdy. Jinak je rostlina vyhozena. Přeživší listy po dezinfekci lze použít k reprodukci.

Mealybugs, plazící se hmyz, pokrytý bílým květem, kousat mezi listy, takže ošklivé načervenalé skvrny. Listy jsou zdeformované, květ ztrácí svůj dekorativní efekt. Můžete se jich zbavit ošetřením rostliny přípravkem Fitoverm nebo Aktara. Stejné léky se používají k zabíjení třásněnek a mšic. Mšice vysávají šťávu ze stonků a stopek, v důsledku čehož zemřou. S malým množstvím mšic můžete bojovat roztokem mýdla na prádlo.

Více informací naleznete ve videu:

 

Nedávno jsem začal vysazovat fialky, tohle, jak tomu říkám načechraný, je moje oblíbená jarní růže. Ale moje kamarádka ji upřela na oko a požádala, aby jí odlomil kousek papíru, a já jsem ho odlomil. A poté fialová přestala kvést, nevím, co mám dělat teď. Zalévám to hnojivy, doufám, že se moje načechraná fialová brzy vzpamatuje a začne znovu kvést.