Malinová odrůda Gusar a její pěstování

Po dlouhou dobu byly maliny považovány za jednu z nejcennějších plodin bobulí. Aromatické a lákavé plody této rostliny mají výživné a léčivé vlastnosti. Maliny mají mnoho druhů a každý druh má velké množství odrůd. Liší se chutí, zráním, odolností vůči chorobám.

Obsah:

Nejčastější malinové odrůdy jsou tradiční. Jsou nenáročné, snadno se přizpůsobují podmínkám pěstování, ale nedávají vysoký výnos. Malinová odrůda Gusar (slibná) má velmi ráda moderní zahradníky.

Vlastnosti malin odrůdy Gusar

Co tolik přitahovalo zahradníky k malinové odrůdě Gusar? Výhodou této odrůdy je, že je odolná vůči suchu, odolná vůči poškození chorobami a nebojí se mrazu. A také tento druh patří k cenným odrůdám a je vysoce výnosný. S dostatečnou péčí z malinového keře můžete získat až 3 kg bobulí.

Malinový keř vytváří malý růst, spíše se šíří a je silný. Dorůstá do výšky až 2 metry. Zralé maliny mají hlubokou rubínovou barvu. Jsou aromatické, sladké a kyselé a chutnají dobře. Při normální péči dosahují bobule hmotnosti asi 4 gramy. Ale pokud se pokusíte věnovat větší pozornost malinám, můžete dosáhnout hmotnosti bobulí až 10 gramů.

Malinová odrůda Gusar

Plody malin Gusar mají průměrnou hustotu, proto dobře snášejí přepravu v mělkých nádobách. Bobule však nejsou určeny k dlouhodobému skladování. Sklizená plodina musí být okamžitě sežrána nebo zpracována. Lahodné džemy, zavařeniny a kompoty jsou vyrobeny z bobulí. Některé ženy v domácnosti zmrazí maliny, aby v zimě potěšily své blízké a přátele lahodným ovocem.

Raspberry Gusar je středně brzy. Odrůda je speciálně vyšlechtěna pro pěstování v oblastech s horkým a suchým létem. Proto se dokonale přizpůsobuje povětrnostním podmínkám a dobře snáší vysoké teploty.

Péče a reprodukce malin odrůdy Gusar

Maliny odrůdy Gusar jsou nenáročné rostoucí... Pro výsadbu malin vyberte oblast s dobrým slunečním světlem. Je žádoucí, aby byla půda úrodná. Rostlina by měla být pravidelně krmena. Nejlepším jídlem pro maliny jsou organická a minerální hnojiva a také popel ze dřeva.

Po zimní „hibernaci“ pečlivě prohlédněte malinový keř a odstraňte zaschlé větve. Během tohoto období se dlouhé malinové větve neřezávají.

Malinová odrůda Gusar

První prořezávání vyrobené v květnu, odstranění přebytečných potomků. Další prořezávání je v červnu, kdy malinový keř dosáhne výšky 1,5 metru. Vrcholy jsou odříznuty ve výšce 1,0 metru. Třetí prořezávání malin se provádí v červenci. Vrcholy se nedotýkají, ale pouze boční větve jsou prořezány. Takové prořezávání umožňuje zaměřit sílu kořenů na vývoj ovocných pupenů, nikoli na růst četných výhonků a listů.

Aby byla sklizeň malin potěšením, je často nutné uvolnit půdu poblíž keře a včas odstranit plevele.

Dobrý efekt je dán takovou technikou: kolem malinového keře nalijte vrstvu rašeliny smíchané s humusem. Mulčování vám umožní déle udržet vlhkost a kořeny rostliny obdrží užitečné živiny.

Maliny milují hojné zalévání. V horkém počasí, kdy déšť neprší, je nutné maliny zalévat častěji, aby nevyschly. Není však třeba se snažit přeplňovat.Při nadbytku vlhkosti může kořenový systém hnít a rostlina zemře.

Maliny odrůdy Gusar jsou snadné plemena výstřižky. K tomu jsou vhodní mladí potomci, kteří nemají své vlastní kořeny. Řízky se sklízejí, když dorostou až do výšky 3 cm a mají 3 listy. Řízky jsou svázány do malých svazků, ošetřeny organickým stimulantem růstu a umístěny do výživné směsi sestávající z rašeliny, zeminy a humusu. Substrát je neustále zvlhčován. Řízky se začnou zakořenit 14. až 17. den. Po 10 dnech jsou řízky zasazeny do země. Je nutné zajistit, aby v tuto chvíli bylo zatažené počasí. Po dalších dvou týdnech řízky, které jsou důkladně posíleny, začínají aktivně růst a na konci sezóny dosáhnou výšky půl metru.

Malinová odrůda Gusar

Sazenice můžete vysadit maliny odrůdy Gusar. Toto je nejběžnější způsob chovu malin. Je lepší koupit sazenice ve zvláštních obchodech, aby se vyloučil nákup nekvalitního sadivového materiálu.

Přistání sazenice se nejlépe provádí koncem května - začátkem června. Za tímto účelem jsou předem připraveny otvory 40x50 cm, jsou naplněny výsadbovou směsí. Sazenice se vysazují v dostatečné vzdálenosti od sebe. Neměli by být pohřbeni příliš hluboko, aby nedošlo k rozpadu bazálního pupenu. Sazenice potřebují hojné zalévání, dokud nejsou pevně zakořeněné. Půda je mulčována shnilým hnojem, rašelinou, slámou nebo pilinami.

Sklizeň zahradnických plodin, včetně malin, do značné míry závisí na podmínkách pěstování a péči o ně. Adekvátní péče může výrazně zvýšit výnos.

Kategorie:Keře | Maliny
Uživatelský avatar Kasyunya

No, půjdu hledat malinového husaře. velmi dobře jsi to popsal. Pro mě jsou 3 kg na keř fantastické.

Uživatelský avatar Inna7750

Tato odrůda pro mě roste už dlouhou dobu. Ale je tu jedna jemnost v péči o něj. Opravdu se nebojí krátkých mrazů, ale ranní tání s povinným chladným cvaknutím může zabít husarské keře, zejména mladé. Husarské keře je třeba na zimu zakrýt.