Chřest

Chřest patří k vytrvalým rostlinám a je zástupcem čeledi lilií, jako je česnek a pórek, které na rozdíl od chřestu najdete v jakékoli zeleninové zahradě u nás. Na druhou stranu chřest u nás nebyl tak rozšířen, i když v poslední době se situace změnila a chřest se v našich zahradách pěstuje stále častěji.

Je možné, že chřest brzy vyroste ve všech zeleninových zahradách, protože tato rostlina je nesmírně užitečná. Chřest obsahuje obrovské množství vitamínů a také užitečných látek, jako je kyselina fosforečná a kyselina nikotinová, mangan, draslík, fosfor, železo, měď a řada dalších prvků nezbytných pro lidské tělo. Můžeme tedy s jistotou říci, že chřest je vynikající dietní a velmi chutný produkt.

Chřest se doporučuje všem, kteří chtějí zhubnout a normalizovat svůj metabolismus. Kromě toho je vynikajícím profylaktickým činidlem proti chorobám kardiovaskulárního systému a proti řadě druhů rakoviny.

Pěstování chřestu není tak obtížné, takže zkušení zahradníci se s tímto úkolem snadno vyrovnají, zejména proto, že se v podmínkách naší země na úrodných půdách cítí skvěle. Je pravda, že proces zrání chřestu až do okamžiku, kdy lze zelené výhonky krájet a konzumovat, trvá celé tři roky, takže před první sklizní budete muset být trpěliví, ale potom můžete každou úrodu této úžasné a užitečné rostliny získat rok.
 

Kategorie:Zahrada | Chřest
Uživatelský avatar kotik_n

od loňského roku jsme začali s výsadbou chřestu. S pěstováním nebyly žádné problémy. Zmrazili to a přidali do gulášu a polévky celou zimu.

Manažer88 avatar

Miluji chřest. Sázíme ji dva roky po sobě, tuto rostlinu má velmi ráda rez a červená hniloba. Ovlivňují 30% zdravých rostlin. V loňském roce se nám díky dezinfekci půdy podařilo pěstovat dobrou úrodu. Uvidíme, co letos poroste.

Christina936 avatar

Celá rodina chřest velmi miluje. V zahradě je toho hodně od předchozích majitelů. Při pěstování nepředstavuje velké potíže, což je velmi příjemné.

Avatar ViktorT

Ale s chřestem v zahradě mi nic nevyšlo, bez ohledu na to, jak jsem se snažil, semena nevyklíčila. Řekněte mi, jestli někdo ze zkušenosti ví, jaký typ půdy je pro to nejlepší a kde koupit testovaná semena?