Vypracování plánu zahrady: co a kde je lepší zasadit

Vaše vlastní zápletka není jen místem pro pěstování zeleniny a ovoce, ale také osobním prostorem pro kreativitu. Je nutné využít každý centimetr půdy, aby byla stránka upravená, uklizená a co nejužitečnější. Plán zahrady pomůže vyřešit tento problém: pečlivé předběžné plánování vám umožní předem si představit, jak bude pozemek vypadat, co je nejlepší na něj zasadit a jak uspořádat rostliny mezi sebou.

Obsah:

Výběr správného místa pro výsadbu zeleniny

Výběr správného místa pro výsadbu zeleniny

Základem klasické příměstské oblasti je právě zeleninová zahrada, tedy místo pro pěstování zeleniny. Je nutné pro ně vybrat vhodné místo s přihlédnutím k řadě faktorů: jedná se o typ půdy na místě, osvětlení, vlhkost. Kromě toho musíte zvážit, které rostliny mohou a které je nežádoucí vysazovat vedle sebe.

Při výběru místa pro zeleninu byste se měli zaměřit na následující pravidla:

 • Kopr, salát a ředkev není nutné pěstovat v řadách na samostatných záhonech. Tyto plodiny lze vysadit jinou zeleninou, například je lze vysadit jako zhutňovače pro zelí... Toto řešení vám umožní esteticky vyzdobit zahradu a ušetřit volné místo.
 • Červená řepa, tuřín a další kořenovou zeleninu lze zasadit po stranách jiných záhonů. Stávají se krásným rámcem pro jiné kultury a nezasahují do jejich růstu. Při navrhování zeleninové zahrady se berou v úvahu pravidla střídání plodin: musíte se ujistit, že stejná zelenina nebude pěstována na jednom místě po mnoho let za sebou.
 • Popínavé rostliny, jako je hrášek nebo fazole... Musí být zasazeny na severní straně hlavní zeleniny, aby réva popínavé rostliny nebránila slunci.
 • Pro dýně a cuketa je lepší přidělit samostatné místo, protože rychle rostou a zachycují volné místo. Zelené dýňové řasy s jasně žlutými květy a velkým ovocem jsou samy o sobě dobrou ozdobou zahrady, takže byste je neměli umisťovat do hloubky místa.

To jsou jen některá z pravidel pro pěstování zeleniny. Každá pěstovaná rostlina má své vlastní požadavky na osvětlení a typ půdy, které je třeba zohlednit při plánování výsadby.

Schémata a typy postelí

Schémata a typy postelí

První fází plánování zahrady je vypracování diagramu umístění lůžek vůči sobě navzájem. Je nutné vypočítat celkovou plochu přidělenou zahradě, vypočítat, kolik plodin plánujete vysadit, a poté určit velikost a umístění každého zahradního záhonu.

Hlavní požadavek na velikost lůžek: měl by být takový, abyste se snadno dostali do jakéhokoli koutu, kde budete plenit a zalévat.

Nejjednodušší je lineární schéma: postele přísného geometrického tvaru, umístěné navzájem rovnoběžně, mezi nimi jsou ponechány cesty. Pro mnoho lidí se to však bude zdát příliš nudné: ze zahrady se dá udělat součást krajinného výzdoby, k tomu stačí použít trochu fantazie.

Můžete zobrazit následující možnosti umístění lůžek:

 • Geometrický.Lůžka čtvercového, obdélníkového nebo podlouhlého tvaru jsou umístěna rovnoběžně a kolmo na sebe, přičemž je mezi nimi ponechán prostor pro cesty. Aby se zabránilo tomu, že hranice zahrady budou vymyty vodou a země nespadne na cesty, musíte se postarat o silné a krásné strany: mohou být vyrobeny z desek nebo si můžete zakoupit speciální pásku pro zahradní hranice.
 • Radial - zajímavá možnost pro umístění postelí, vhodná pro prostorný prostor. Zelenina je vysazena paprsky v kruhu, obecný prostor zahrady je kulatý. Tato možnost vypadá originálně, zatímco rostliny si navzájem neblokují světlo. Boky postelí mohou být krásně vyloženy kamenem; v takové zahradě bude vždy příjemné pracovat.
 • Možnost rohu je dalším způsobem nestandardního umístění. Velká rohová postel se nachází v rohu prostoru vyhrazeného pro zahradu a zbytek postelí se od ní rozchází.
 • Spirálové skalní lůžko je originálním řešením, které samo o sobě slouží jako vynikající dekorace do zahrady. Tato možnost je například vhodná pro jahody: okraj kamenů je rozložen do spirály, mezi řádky jsou zasazeny jahodové keře. Postupem času rostou a mění se v elegantní zelenou stuhu.

Libovolné postele mohou být umístěny rovnoběžně se zemí nebo mírně zvednuty pomocí stran: v druhém případě vypadají obzvláště esteticky, navíc takové řešení poněkud zjednodušuje údržbu a zahrada bude vždy vypadat úhledně.

Základní pravidla střídání plodin

Základní pravidla střídání plodin

Střídání plodin na základě skutečnosti, že v procesu růstu a vývoje si kultivované rostliny vyžadují jistotu minerální a organický látky z půdy. Pokud neustále pěstujete plodiny na stejných místech, povede to k rychlému vyčerpání půdy a výnosy se budou každým rokem zhoršovat.

Střídání plodin je střídání určitých plodin za účelem obnovení půdy a zachování výnosů.

Na jejich chatě můžete uvést klíčová pravidla střídání plodin:

 1. Každý typ pěstované rostliny lze pěstovat na jednom místě nejdéle dva roky a na své staré místo se vrátit až po 3-4 letech. Pro začínající zahradníky to představuje určité potíže: musíte neustále udržovat tabulky a schémata, aby nedošlo k záměně výsadby. Velikost pozemku navíc neumožňuje vždy každoročně pěstovat zeleninu na novém místě kvůli osvětlení nebo vlastnostem půdy.
 2. Rajčata nejlépe zasadit tam, kde dříve rostly okurky, cuketa, zelí, mrkev, cibule, česnek... Je nežádoucí pěstovat rajčata po jiných plodinách, protože půda obsahuje nedostatečné množství živin.
 3. Pro zelí optimálním předchůdcem budou luštěniny a také okurky, dýně a cuketa. Na místě lze vysadit pozdní odrůdy zelí mrkve a brambory, brzy - cibule a česnek.
 4. Brambory lze vysadit tam, kde dříve rostly cukety, luštěniny, zelené hnojení.

Toto je jen několik pravidel pro střídání plodin; úplné pokyny najdete ve speciální tabulce, ve které jsou všechny rostliny již seskupeny. Před výsadbou je na papíře vypracován plán, který ukazuje, kde se budou rostliny pěstovat.

V příštím roce se s přihlédnutím k tomuto plánu vyvíjí nové uspořádání zeleniny a poté bude možné udržet vysoký výnos. Po několik let se tedy každá plodina pohybuje po zahradě, takže půda zůstává výživná pro všechny rostliny.

Organizace zavlažování na zahradě

Organizace zavlažování na zahradě

Ruční zavlažování je příliš pracný a časově náročný proces, který bude každý den vyžadovat spoustu energie. Lze to však velmi zjednodušit: k tomu musíte přemýšlet o zavlažovacím systému s automatickým nebo poloautomatickým zavlažováním. Nejjednodušší řešení je kapkové zavlažování pomocí trubek s otvory, které jsou položeny podél všech lůžek.Když zapnete kohoutek nebo automaticky spustíte systém časovačem, voda teče přímo pod kořeny rostlin a neklesá na listy.

U ručního i automatizovaného zavlažování je důležité dodržovat několik velmi důležitých pravidel:

 • V žádném případě voda glazura pěstované rostliny by neměly být studené. Pokud je čerpáno přímo ze země a nemá čas na zahřátí, může to v rostlinách způsobit skutečný šok, navíc je velmi špatně absorbováno. kořenový systém... Optimálním řešením je voda ze sudů, nádrží a jiných nádob, zahřátá slunečními paprsky.
 • Je vhodné rostliny v zahradě uspořádat do skupin podle jejich požadavků na vlhkost. V tomto případě někteří nebudou trpět suchem, zatímco jiní nebudou trpět podmáčenou půdou.
 • Zavlažování půdy by mělo být hojné: voda by měla saturovat půdu nejméně o 20 cm, pouze v tomto případě to bude stačit na dobrou sklizeň. U ovocných stromů se zalévání provádí méně často, ale mělo by být ještě hojnější.
 • Zalévání se provádí večer nebo ráno, ale v žádném případě během denního tepla. V této době se voda rychle odpařuje a není absorbována kořeny, navíc, pokud narazí na listy, kapky způsobí spálení sluncem.
 • Pokud jsou rostliny zalévány dobře zalévaným způsobem, lze jamky chránit před rychlým vysycháním vrstvou slámy. Zachovává vlhkost v půdě po dlouhou dobu a zalévání bude mnohem efektivnější.
 • Užitečný tip pro snadnější údržbu: pokud se voda nalévá z velkých nádob, přidejte je hnojiva v nízké koncentraci. To zajistí rostlinám neustálý přísun živin potřebných pro růst a plodnost.
 • Další důležité pravidlo pro zalévání zahrady: musíte se ujistit, že voda padá na listy rostlin co nejméně a směřovat ji pouze ke kořenům.

Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla péče, zahrada potěší majitele každý rok vynikající sklizní, a proto nemusíte vynaložit příliš mnoho úsilí. Moderní inventář a automatické zavlažovací systémy výrazně zjednodušil práci zahradníka, můžete trávit mnohem méně času každodenní péčí. Pečlivě navržený plán zahrady dále zjednoduší údržbu: ke každému zahradnímu lůžku bude snadné přistupovat, takže zalévání a odplevelení bude velmi pohodlné.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Zahrada | Zahrada
Goshia avatar

Na mém webu může střídání plodin fungovat pouze mezi okurkami a rajčaty, protože je tam vysazeno mnoho ovocných stromů a zastíní zeleninu. Proto je nemožné změnit místo výsadby řepy a mrkve, protože řepa může růst v částečném stínu, ale mrkev ne.

Lesyin avatar

Rád experimentuji s kombinovanými přistáními. Letos se mezi řadami cibule (aby byly širší) podařilo úspěšně zasadit sazenice stopkovaného celeru. Cibule byla sklizena v červenci a celer zde nyní roste. Nikdo nikoho nerušil.

Avatar Lera1

Lidé mají obvykle mezi rostlinami mnohem menší vzdálenosti, než zde vidíme na fotografii, takže si to každý nemůže dovolit, protože potřebujete hodně půdy, kterou ne každý má.