Tajemství rostoucí šťovíku

Šťovík je velmi užitečná rostlina, bez které nelze uvařit žádný zelený boršč. Obsahuje mnoho vitamínů, což vysvětluje vysokou úroveň popularity této rostliny.

Obsah:

Vlastnosti rostlin

Popis zařízení

Tato rostlina patří kategorie trvalky trpasličí keře. Existují také roční odrůdy tohoto plemene. Sorrel má přes 120 odrůd.

Tato rostlina se vyznačuje:

 • Přítomnost podlouhlých listů, které rostou ze samotné země.
 • Sorrel stoupá brzy na jaře, po roztavení prvního sněhu.
 • Tato rostlina kvete velmi malými bílými květy, které jsou připevněny k dlouhému pagu.

Pokud je v období podzim-jaro sněhová pokrývka, je šťovík schopen odolat mrazu. Tato rostlina se množí hlavně ze semen, která začínají klíčit dva týdny po výsadbě. Šťovík kvete pouze za nízké vlhkosti a vysokých teplot.

Malý odstín je příznivý pro vývoj listů této rostliny.

Pěstování šťovíku je dost snadné... Na jednom místě lze tuto rostlinu pěstovat nejdéle tři až čtyři roky. To je způsobeno skutečností, že tato plodina v posledních letech života dokáže výrazně snížit úroveň výnosu.

Výběr a zpracování půdy

Výběr a zpracování půdy

Při výběru půdy pro šťovík musíte věnovat pozornost:

 • Aby to bylo bez plevelů. Sorrel trpí nejvíce plevelem. Mělo by být také dostatečně vlhké, ale v zemi by nemělo dojít k stagnaci vody.
 • Hloubka podzemní vody by neměla přesáhnout jeden metr.
 • Většina šťovíku nese ovoce v hliněných a písčitých hlinách, které se vyznačují přítomností velkého množství humusu.
 • Přehánějte to s humusem nestojí to za to, protože to může vést ke zmizení rostliny.
 • Šťovík preferuje mírně kyselé půdy (na kterých poskytuje nejvyšší výnos). Proto by se pod touto rostlinou nemělo provádět vápnění.

Před výsadbou šťovíku (na podzim) je nutné připravit půdu a nasytit ji hnojivem.

K tomu je země vykopána lopatou na úrovni bajonetu a pod dno je umístěn humus. Půdu šťovíku můžete také oplodnit superfosfátem, chloridem draselným nebo kompostem. Na jaře je také nutné půdu hnojit. K tomu se používají dusíkatá hnojiva ve formě močoviny. Před výsadbou rostliny musí být půda udržována v čistotě, to znamená, že z jejího povrchu musí být odstraněny různé plevele.

Výsev šťovíku

Výsev šťovíku

Šťovík můžete zasít do země třikrát za sezónu:

 • První výsev šťovíku padá na začátku podzimu.
 • Druhý je na léto.
 • Třetí je pro pozdní podzim.

Výsadba semen na jaře se provádí bezprostředně poté, co se k tomu hodí půda. Taková výsadba vám umožní získat úrodu šťovíku ve stejném roce. Letní výsadba rostliny spadá v červnu až červenci. Vyrábí se ihned po zrání a sklizni plodin, jako je salát, zelená cibule nebo ředkvičky. Pokud provádíte letní setí, umožní to rostlině dobře se posílit a majitel získá na začátku jara vysoký výnos.

Pokud šťovík není zasazen do černé půdy, je nejlepší to udělat brzy na jaře.

To je způsobeno skutečností, že během tohoto období se veškerá vlhkost shromažďuje v horních vrstvách země, což zaručuje rychlý a vysoce kvalitní růst rostlin. Pokud byla rostlina vysazena v létě, musí být semena pravidelně napojena před východem slunce. Je velmi riskantní zasadit šťovík na podzim. To je způsobeno skutečností, že vysoká vlhkost v teplém podzimu může vést k klíčení rostliny, což nepříznivě ovlivní jarní sklizeň. Proto je v zimě nejlepší zasadit šťovík do písečných půd. Tento postup se provádí v oblastech, které se vyznačují mírným podnebím. Zasít šťovík nutné v postelích... K tomu jsou předepsány řádky, kde jsou semena zaseta rovnoměrně a hustě. Vzdálenost mezi řadami šťovíku by měla být nejméně 25 centimetrů.

Jeden metr čtvereční půdy by měl spadnout asi 0,3 gramu semen.

Poté, co byla semena zaseta do země, musí být pokryta malou vrstvou zeminy. Dále je půda srolována. Pokud pro provedení této akce není k dispozici žádné speciální zařízení, můžete jej jednoduše plácnout hřbetem hrábě nebo ho dupnout nohama. Tím se výrazně zvýší úroveň podobnosti semen.

Péče a čištění šťovíku

Péče a čištění šťovíku

V prvním roce po vylodění:

 • Půda mezi řadami šťovíku musí být pravidelně uvolňována a plevele odstraněny, což může jednoduše snížit výnos rostliny.
 • Tato kultura musí být také pravidelně krmena.
 • Úroda šťovíku je řezána v prvním roce života měsíc a půl před zamrznutím půdy. Jinak se listy této rostliny rozloží na zemi a vytvoří vakuum. To může negativně ovlivnit kořenový systém rostliny.
 • Na podzim musí být do uliček přidán kompost a humus. Na čtvereční metr půdy se nespotřebuje více než 4–5 kilogramů tohoto hnojiva. Při tomto postupu jsou oddenky šťovíku mírně mulčovány.

Příští rok, na jaře, je nutné:

 • Aplikujte na půdu kompletní minerální hnojivo, které obsahuje chlorid draselný, superfosfát a močovinu.
 • Aby se zvýšil výtěžek šťovíku, je nutné rostlinu nakrmit minerálními hnojivy, ve kterých bude převládat dusík.
 • Pokud je suché počasí, obvaz by měl být tekutý, a pokud je deštivé, pak naopak suchý.

Je nutné odstranit šťovík až poté, co listy dosáhnou velikostí normálních pro odrůdu a jejich počet bude 4-5 kusů.

Před sklizením šťovíku je nutné jej zbavit plevele a po tomto procesu - uvolnit uličky motykou. Je nutné řezat listy nožem ve výšce 4-5 centimetrů od povrchu země. Sklizeň musí být provedena v květnu až červenci. Za tyto tři měsíce lze sklízet tři až pět plodin.

Sklizeň více než měsíc před zamrznutím půdy může výrazně snížit výnosy.

Sorrelova choroba a škůdce

Sorrel nemoci a škůdci

Navzdory skutečnosti, že šťovík je poměrně nenáročná rostlina, může na ni zaútočit celá řada nemoci a škůdci.

Nejběžnější z nich je rez, který je tří typů:

 • Vyznačují se výskytem malých, kulatých skvrn oranžové nebo žluté barvy, které se zvyšují s postupujícím onemocněním.
 • Toto onemocnění významně snižuje rychlost růstu rostlin a také kazí vzhled listů.
 • Šťovík se stal nepoužitelným.
 • Nejúčinnější metodou boje proti této nemoci je síran měďnatý. Musí se zředit vodou a nastříkat na rostlinu.

Šťovík může také přenášet virová onemocnění, jako je hniloba kořenů nebo bakteriální rakovina:

 • To je způsobeno skutečností, že se na plantážích šťovíku hromadí infekční potenciál.
 • Pro prevenci těchto chorob je nutné pěstovat ovocná semena a zničit zbytky rostliny postižené chorobou.

Velmi často je tato rostlina napadena brouky a larvami hlodajících listů šťovíku, které poškozují strukturu listů této rostliny. Také velmi často na kulturu útočí falešné housenky šťovíku. Abychom se těchto škůdců zbavili, je nutné po sklizni rostlinu opylovat. K tomu se používá hexachloranový prach.

Na rostlinu velmi často útočí mšice šťovík, která dokáže vysát šťávy ze stonků a listů rostliny, což výrazně snižuje výnos.

Ke zničení tohoto škůdce je nutné nastříkat šťovík roztokem nikotinsulfátu nebo anabazinsulfátu. Do těchto přípravků se přidává mýdlo. Hubení škůdců by mělo být prováděno během podzimu, kdy listy nebudou použity k jídlu. Pokud škůdci nedávají odpočinek na jaře, je nutné stříkané listy po několika týdnech odříznout a zlikvidovat. Lze jíst pouze další sklizeň šťovíku.

Nezapomeňte, že správná péče o tuto rostlinu pomůže vyhnout se mnoha chorobám, které mohou být způsobeny nadměrnou vlhkostí nebo hnojivy, suchou půdou atd.

Pěstování šťovíku vyžaduje správnou implementaci několika postupů:

 • Výběr půdy.
 • Výsadba semen.
 • Hnojivo.
 • Zalévání
 • Sklizeň.

Správné a včasné provedení těchto postupů významně zvýší výnos šťovíku. K výskytu mnoha chorob dochází také v důsledku nesprávné péče o ni, což výrazně snižuje úroveň produktivity rostliny a činí ji nevhodnou pro lidskou spotřebu.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Zahrada | Šťovík
Elenin avatar

Ani jsem nevěděl, že pěstování šťovíku je celá věda. Moji rodiče mají svůj vlastní domov. Oba to zasadí, a pak to sami připraví na zimu, a máme toho dost. Mají dobré podmínky a půdu, protože roste velmi dobře a bez vředů. Ano, šťovík sám o sobě není náladový.

Nevěděl jsem, že také bylo všechno tak komplikované. Zasadili jsme ji jednou a roste navíc po celém webu. Můžete však zkusit i vědu. Ukazuje se lahodná náplň pro koláče.
A také by mě zajímalo, s jakými bylinkami a zeleninou je lepší ji pěstovat.
Allov avatar

Už dávno zasadili šťovík a na jednom místě rostl bezpečně pět let. Ale letos pravděpodobně vymřel a zůstalo jen pár keřů. Je to škoda, nyní budeme muset zasadit nový.

Ani my jsme nikdy neměli problémy s pěstováním šťovíku. Zasadili ji a rostou, jen je nutné ji včas zalévat. Odřízli jsme jednu dávku, po chvíli vyrostly nové listy.

Sorrel roste v naší zahradě bezchybně, protože zelná zelná polévka brzy na jaře je nejchutnější. Naše půda je jen hlína, rostlině se to líbí. Máte několik nových tipů na krmení a hubení škůdců. Ale stále mám problém. Faktem je, že velmi rychle rostliny jdou do šípů a vyhazují květenství. Nemám čas stříhat. Můžete poradit, jak tento proces zpomalit?