Užitečné informace o výsadbě malin na jaře

Maliny jsou oblíbeným jídlem dospělých i dětí. Kromě toho jsou plné užitečných vitamínů a minerálů. S příchodem jara malinové keře rychle nabývají na síle a rostou. Je možné zasadit maliny v tak důležitém období pro jejich růst? Ukazuje se, že je to možné a není to vůbec obtížné. V tomto článku budeme analyzovat hlavní činnosti pro správnou výsadbu malinových keřů na jaře.

Obsah:

Výběr místa pro výsadbu malin

Výběr místa pro výsadbu malin

Jak si vybrat správné místo pro výsadbu malin:

 1. Vytrvalé keře malin rostou hlavně v jedné oblasti, kde byly původně vysazeny. Proto by vybrané místo pro výsadbu mělo být na dobře osvětleném místě.
 2. Malina je rostlina milující světlo, což znamená, že sluneční světlo ve vybrané oblasti by mělo být maximální denní dobou.
 3. Malinový keř je zároveň velmi náročný na vlhkost v půdě, a proto potřebuje pravidelné a hojné zalévání.
 4. Maliny rostou dobře na několika zastíněných oblastech, takže světlý odstín pro něj není vůbec děsivý. Nejčastěji se maliny vysazují na západní nebo východní straně.
 5. Vybraná oblast by měla být nejen dobře osvětlena, ale měla by také obsahovat značné množství vlhkosti v půdě. Dobře osvětlená, vysoká místa pro maliny nejsou tím nejlepším místem pro pěstování, protože obsahují nedostatečnou vlhkost, která během suchého letního období může prakticky zmizet.

Maliny by měly být vysazeny v řadě na jaře. Mezi řádky by mělo být ponecháno trochu volného místa, aby se výhonky podle potřeby svázaly a volně mezi nimi procházely za účelem sbírání bobulí nebo léčby chorob. Tento způsob výsadby vám poskytne bezpečnost během sklizně a pomůže chránit keře před zlomením.

Mnoho zahradníků na jaře vysazuje maliny v jedné řadě a podél budov nebo plotů.

Výsledkem je, že výsadba malin v blízkosti budov, které hrají roli dobrého zadržování sněhu, můžete chránit keře před zamrznutím a na jaře nasytit půdu další vlhkostí. Kromě toho lze ke stěnám připojit přerostlé malinové rostliny poblíž budov, aby větve nespadly na zem a nerozbily se. Nadměrný vítr mimo zdi budov také nebude mít silný vliv na keř.

Příprava půdy

Příprava půdy

Pro výsadbu vytrvalých malin byste si měli vybrat oblasti půda s dobrou úrodnou vrstvou... Díky němu bude rostlina po dlouhou dobu brát požadované množství živin ze země a bude se moci obejít bez krmení. Ve struktuře kořenového systému malin lze jasně vidět převahu bočních kořenů, které jsou rozloženy po povrchu půdy, proto by u malin neměla být půda hluboce uvolněna.

Krmení malin:

 • Při výsadbě malinových rostlin byste měli na jaře poskytnout půdě další organická hnojiva.
 • K tomu můžete jednoduše přidat určité množství humusu; ideální je také dřevěný popel. Tyto typy hnojiv zvýší množství nezbytných stopových prvků v půdě pro aktivní růst keře.
 • Nejlepším způsobem je hnojení půdy pro maliny od podzimu, ale pokud se vám to z nějakého důvodu nepodařilo, můžete tuto událost odložit na začátku jara.

Nejpříznivější půdou pro malinovou rostlinu jsou hlinité úrodné vrstvy. Taková půda a vlhkost jsou dobře propustné a propustné pro kyslík. Pokud se na vybraném místě pro výsadbu nachází poblíž podzemní vody, bude růst malin poněkud potlačen. Je lepší opustit takové stránky ve prospěch jiného. Silné zamokření půdy je také nepříznivé pro růst malin. Sklizeň z takového místa bude poměrně špatná a mladé výhonky rychle odumírají.

Maliny jsou náročné množství kyslíku v půdě, takže stojí za to vyčistit keře od přerostlých plevelů. Nejzlobivějším nepřítelem malin je pšeničná tráva, protože její povrchní oddenky propletou kořeny malin a zabraňují vstupu vzduchu do půdy.

Pokud se na místě objeví houštiny pšeničné trávy, obzvláště plíživé, okamžitě jděte bojovat.

Aby se zabránilo růstu malinových keřů v sousedních oblastech, měly by být některé bariéry provedeny hloubením desek, listů břidlice nebo železa do půdy do hloubky třiceti centimetrů. Takové události pomohou chránit sousední území, kde mohou jiné rostliny růst před přílivem malinových výhonků. Obvykle se takové ploty vyrábějí po obvodu pozemku.

Vaření sazenic malin

Vaření sazenic malin

Poté, co jste se rozhodli pro rozmanitost malin, které chcete sklízet na svém webu, musíte začít připravovat sazenice. Na začátku jara na regálech obchodů a bazarů najdete širokou škálu různých sazenic, včetně malin.

Použijte k výsadbě sazenic, které chovatelé doporučují pro pěstování ve vašich klimatických podmínkách.

Výběrem z poskytnutých rozmanitost odrůd, o kterém jste snili, můžete bezpečně provést jeho nákup. Předběžně zkontrolujte kořenový systém zakoupeného sazenice, měl by být dobře vyvinut. V tomto případě vysazená sazenice začne aktivní růst od začátku jara. Pokud není možné zasadit okamžitě získanou rostlinu do země, měla by být umístěna do vody. Takže sazenice nebude dlouho vadnout a neztratí sílu pro růst. Při přepravě sazenic na velké vzdálenosti zabalte kořenový systém do vlhkého hadříku. Tímto způsobem vy zachránit sazenice od spalujícího jarního slunce a odpařování vlhkosti z jeho povrchu.

Triky přistání:

 • Pro jarní výsadbu jsou ideální sazenice malin, staré jeden rok, vysoké ne více než čtyřicet centimetrů.
 • Tohoto efektu lze dosáhnout jednoduchým odříznutím nadměrné výšky keře.
 • Sazenice by měly být použity k výsadbě na jaře s neodfouknutými listy, jinak veškerá síla rostliny nepůjde k posílení kořenového systému, ale k listům.
 • Brzy na jaře je ideální pro výsadbu, když se sníh pouze roztaje a půda se zahřeje.

Výsadba malin

Výsadba malin

Přeneste připravené sazenice na vybrané a předem připravené místo přistání... Na jaře, když na zemi stále není tráva, je vhodné uspořádat malinové keře do svazků, v průměru sedm nebo dokonce deset. S tímto uspořádáním byste měli udržovat vzdálenost mezi paprsky rovnou padesáti sentimentům mezi sebou. Mezi umístěnými řadami by měla být ponechána volná místa až do jednoho metru a ještě o něco více.

Při sklizni nebo vázání keřů jsou pro plynulý pohyb mezi řádky zapotřebí volná místa. Nejvhodnější je výsadba malin na jaře v rozloženém uspořádání.

Dalším způsobem, jak zasadit maliny, je stuha:

 1. Při této metodě výsadby sazenic jsou distribuovány ve vzdálenosti až třiceti centimetrů lineárně a doporučený prostor mezi pásky je jen něco málo přes jeden metr.
 2. Tento způsob výsadby zahrnuje vyřezávání přebytečných výhonků, které nejsou zahrnuty do „stužek“.
 3. Kromě toho výsadba s páskovým uspořádáním zajišťuje přítomnost podpěr nebo mříží nezbytných pro maliny. Tyto podpory se snadno instalují sami. Chcete-li to provést, musíte kopat do sloupků do malé hloubky podél okraje linií, kde se nacházejí maliny, a spojit je dohromady drátem nebo silným lanem.
 4. První řada drátu by měla být umístěna ve vzdálenosti třiceti centimetrů od povrchové vrstvy půdy a druhá - mírně vyšší, až jeden metr od půdy.
 5. K napnutému drátu byste měli opatrně, abyste neporušili keře, svázat výhonky. Taková ochrana je schopna odolat všem jarním větrům vanoucím v této oblasti.

Navzdory zvolenému schématu výsadby je algoritmus výsadby sazenic stejný. Samotná výsadba spočívá v vytvoření malé díry nebo díry v půdě pro umístění kořenového systému a umístění kořenů sazenic do ní.

Když je pohřben kořenový systém vertikálně z instalovaných sazenic malin by měly být horní vrstvy půdy poněkud zhutněny, aby se zabránilo roztržení kořenů zvířaty a ptáky. Poté hojně zalévá sazenice. Tento postup provádíme se všemi sazenicemi připravenými k výsadbě.

Při výsadbě sazenic pečlivě sledujte umístění kořenového krčku na zemi.

Kořenový límec sazenice je chápán jako místo, kde stonek prochází do kořene. Pokud je kořenový límec umístěn dostatečně hluboko v půdě, rostou a špatně se rozvíjejí malinové sazenice. Pokud je kořenový límec umístěn nad doporučenou úrovní nad půdou, mohou bazální pupeny na malinových sazenicích vyschnout a jak víte, vytvářejí se z nich mladé malinové výhonky. Po výsadbě byste měli sledovat vlhkost půdy pod sazenicemi. Pokud je to nutné, měly by být napojeny.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Keře | Maliny
Uživatelský avatar Yulia26

Minulé jaro jsem zasadil maliny. Koupil jsem několik odrůd a zasadil jsem na velkou vzdálenost. Nechal jsem někde metr mezi sazenicemi. Letos vyrostly maliny poblíž, nyní je mezi sazenicemi méně prostoru. Takže bude růst každý rok a čím méně budete maliny vysazovat, tím později je budete muset stříhat.