Tipy pro zahradnictví: jak správně ořezávat maliny na zimu

Bobule maliny Vyznačují se vysokými ukazateli užitečnosti a v zimě často šetří před chřipkou a SARS. Kromě toho je velmi chutný a děti ho jedí s radostí. Ale aby malinové keře každý rok dobře přinesly ovoce, musíte dodržovat řadu pravidel péče a správně připravit maliny na zimní zimu.

Při plánování výsadby malin je důležité si uvědomit, že rostlina musí být nejen napojena, ale také poskytovat plnou péči a podmínky pro zimování. Jinak se bobule brzy rozdrtí a odrůda zdegeneruje. Prořezávání je také opatření údržby.

Obsah:

Výhody prořezávání malin na zimu

Výhody prořezávání malin na zimu

Mnoho odrůd maliny začnou pěstovat plodiny ve druhém roce života. To však neplatí pro remontentní odrůdy, u nichž období plodnosti začíná v roce výsadby. Proto je po dvou letech výnosu síla rostliny vyčerpána.

Chcete-li je obnovit a umožnit růst mladých a silných plodných výhonků, je třeba odstranit staré vyčerpané větve. Takové akce umožní získat stabilní sklizeň vysoce kvalitních bobulí.

Hlavní prořezávání se provádí před zimou a má řadu výhod:

 • Ředění výsadby může zvýšit velikost a kvalitu bobulí.
 • Prořezávání brání rozmnožování škůdci.
 • Profylaxe nemoci.
 • Účelem prořezávání je stimulovat růst nových výhonků, na které je položen lví podíl květních pupenů.
 • Řezání starých a nemocných větví pomáhá zlepšit zdraví malinové plantáže a zabraňuje jejímu růstu za přidělené hranice.

Druhy a pravidla prořezávání

Schémata prořezávání

Chcete-li každý rok získat kvalitní a bohatou úrodu, musíte se starat o malinovou zahradu. Kromě bohatého zavlažování a včasného hnojení potřebují malinové keře kompetentní prořezávání.

Existuje několik druhů prořezávání malin:

 • Hlavní. Provedeno při přistání. Výhonky se stříhají a zůstávají 30-40 cm od země. Účelem tohoto cvičení je stimulovat růst nových výhonků. Pokud nebudete během výsadby stříhat, pak bude úroda špatná a nové výhonky nebudou růst, to znamená, že nebude nic, co by nahradilo ty staré.
 • Standard. Na konci léta stonky plodů vyschnou a je nutné je odstranit. Mladé stonky by měly být řezány současně, pokud jich vyrostlo příliš mnoho. Je obvyklé nechat na křoví šest až deset výhonků. Na podzim, před prvními mrazy nebo na jaře příštího roku, je třeba prořezat horní části letorostů. To je nutné, abyste se zbavili nezralých částí, na kterých se nacházejí slabé ledviny. Po sklizni celé sklizně bobulí musíte odstranit naklíčené výhonky. To poskytne dostatek světla pro vývoj náhradních výhonků, do nichž se řítí živiny potřebné pro růst nadzemních a podzemních stonků. Roční výhonky ponechané na sklizeň jsou mírně zkráceny a odstraňují nezralé vrcholy s nedostatečně vyvinutými pupeny. To přispívá k vytvoření plnohodnotné sklizně z vysoce kvalitních bobulí, které dozrávají současně. Ořezávání vrcholů se doporučuje na jaře.Při stříhání starých výhonků je nutné odstranit oslabené, nevyvinuté nebo poškozené stonky - příděl výsadby. A na jaře se provede konečná normalizace, přičemž zůstanou pouze zdravé a silné stonky s intervalem 25 cm.
 • Sanitární. Tímto prořezáváním jsou odstraněny poškozené a nemocné větve a také mrtvé dřevo, které musí být řezáno na úrovni země, aby se nešířil škodlivý hmyz a spóry houbových chorob.

Malinové prořezávání podle Soboleva

Sobolevův prořez nebo dvojitý prořez

Účelem tohoto prořezávání je stimulovat rozvětvení malinových keřů, což pomáhá zvýšit plodné větve. Na konci jara nebo na začátku léta, kdy roční stonky dosáhnou výšky jednoho metru, musí být jejich vrcholy sevřeny o 15 cm, což dá impuls k rozvětvení výhonku, který na podzim vytvoří dalších 5-6 postranních výhonků. Na jaře, po rozkvětu listů, jsou podzimní výhonky sevřeny o 10-15 cm a horní části hlavního výhonku se nemusíte dotýkat.

To stimuluje tvorbu dalších bočních větví, které přinesou sklizeň.

S tímto prořezáváním, do srpna, budou malinové keře zcela pokryty bobulemi. Plodit bude pokračovat až do září. Správné prořezávání podle Soboleva umožní:

 • upravit načasování vzhledu plodů běžných odrůd na remontantní
 • zvýšit počet plodných pupenů
 • získejte vyšší výnos

Před opuštěním malin na zimu musíte provést sanitární prořezávání, odstraňování nemocných a nezralých výhonků. Dvojité prořezávání zvýší váš výnos, pokud:

 • celá sada technik je správně provedena agrotechnika počínaje výsadbou, zaléváním a hnojením
 • nadměrná hustota výsadby malin není povolena

Správná příprava malin na zimování

 správná příprava malin na zimování

Začnou připravovat maliny na zimování v létě. Nepřekračujte doporučené množství dusíku hnojiva, protože jejich přebytek snižuje mrazuvzdornost malinových keřů. A obvazy draslík-fosfor pomáhají malinám odolat mrazu. Pro ochranu kořenový systém před zamrznutím musí být půda mulčována, což přispívá k zachování vlhkosti a tepla v půdě. Jako mulčování by se měla používat rašelina, ale pokud není, můžete použít shnilou slámu nebo spadané listí.

Je nežádoucí používat jehličnaté stelivo, protože zvyšuje kyselost půdy, kterou maliny nemají rádi.

Mulčovací vrstva by neměla přesáhnout patnáct centimetrů, jinak by mohly kořeny hnit. Tyto činnosti by měly být prováděny před mrazem. Před zimováním musí být malinová plantáž řádně zalévána, aby byl dostatečný přísun vlhkosti po celou zimu. Aby výhonky nezamrzly, jsou ohnuty k zemi a zafixovány co nejníže. Sklopení by mělo být provedeno po zbavení listí. Pro usnadnění úkolu můžete kopat v sázce a dvacet centimetrů od zemského povrchu na ně vytáhnout drát. Ohnuté stonky by měly tvořit oblouky.

Nejlepší pokrývkou je sněhová pokrývka. Ještě předtím, než začne mráz, matka příroda zakrývá ohnuté stonky bílou přikrývkou. Pokud se tak nestane, rostlina může zamrznout. Pokud nejsou žádné zasněžené zimy, musíte pro malinový strom poskytnout útočiště improvizovanými prostředky. Můžete použít suché listí nebo postavit rám. Můžete také postavit jakýsi skleník převrácením dřevěných beden a přetažením přes ně fóliový kryt. Musíte ale nechat přístup kyslíku maliny nezastavil se. Pro zachycení sněhu by měly být na závětrné straně instalovány ploty z překližky a podobných materiálů. A pokud maliny rostou v oblastech, kde zimy mají málo sněhu, pak musí být výsadba pokryta netkanou textilií.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Keře | Maliny
Goshia avatar

Na podzim jsme vždy stříhali, pouze staré, suché malinové stonky a mladé výhonky nebyly ztenčeny. Zjevně tedy a sklizeň bobulí byla malá. Letos budu postupovat podle doporučení v tomto článku.