Raspberry Glen Fine: popis, kultivace a recenze odrůdy

Letní vedro je vždy spojeno se šťavnatou vůní maliny, s bzučejícími včelami v houštinách, vosy. Nové odrůdy bobulových keřů mají intenzivní růst a dosahují výšky tří metrů nebo více. Z dálky nemůžete říct, že se jedná o keř, vypadá to jako malinový strom, pokrytý půlmetrovými kartáči s velkými bobulemi. Zajímavé odrůdy anglického výběru Glen. Mezi nimi je Glen Fine považován za jeden z nejlepších letních druhů bobulové kultury.

Dříve četli o obrovských bobulích ve sci-fi románech, ale nyní je na svých pozemcích pěstují moderní zahradníci. Patří mezi ně řada intenzivních typů, které mají velký potenciál, růst - Glen Fine.

Obsah:

Popis odrůdy

Popis odrůdy

Maliny nejnovější odrůda je nenáročná na podmínky pěstování. Její kořenový systém, skládající se z oddenku a náhodných kořenů, je povrchní. V závislosti na složení půdy se kořeny vracejí o třicet až čtyřicet centimetrů, méně často - osmdesát. Z povrchu Země se kořeny nacházejí v hloubce deseti až patnácti centimetrů.

Kořeny ponechávají vodorovně daleko od keřů a vytvářejí pupeny, ze kterých se objevují nové výhonky. Tito potomci slouží jako základ pro nové plantáže malin, nebo jsou jednoduše zničeni. Pokud to nebude provedeno, bude výsadba bobulových keřů vyčerpána. Z bazálních pupenů vycházejí náhradní výhonky odrůdových malin Glen Fine. Nahrazují plodící větve na další rok. Každá větev žije dva roky, pak je vyříznuta. Většina bobulí je dána středními částmi stonku.

Charakteristickým rysem výhonků odrůdy je absence trnů.

Malina kvete v červnu. Její květenství je bisexuální, takže úroda se získává z výsadby jedné odrůdy. Raspberry Glen Fine má mírně podlouhlé bobule, prefabrikované peckovice, které váží každý pět až šest gramů. Odrůda se vyznačuje délkou plodnosti až jeden a půl měsíce.

Červené voňavé bobule se z křoví nerozpadají, udržujte je po dobu pěti dnů. Vynikající prezentace malin přispívá k organizaci pěstování bobulí v průmyslovém měřítku. Rovněž byl oceněn vysoký výnos odrůdy. Z jednoho metru čtverečního se sklízí třicet kilogramů voňavých malin.

Metody chovu, výsadba malin

Metody chovu, výsadba malin

Maliny se množí kořenovými výhonky. Nejlepším místem pro ni by byly jižní svahy s hliněnou černou půdou. Podzemní voda by se měla přibližovat k povrchu v hloubce jednoho a půl metru.

Je dobré, když na místě zvoleném pro výsadbu předtím nic nevyrostlo. Zbývá jej osvobodit od plevele a pluhu.

Existuje několik požadavků na výsadbu malin:

 1. Kořenové výhonky musí být roční. Jejich stonek je silný něco přes jeden centimetr.
 2. Výhonek musí být odříznut, aby v roce výsadby nepřinesl ovoce. Nechte sazenici se čtyřmi pupeny a výškou deseti centimetrů.
 3. Optimální čas pro chov je brzy na jaře, na podzim až do začátku října.Je možné vysadit roční potomky v létě, v červnu.
 4. Lepší je zajistit přistání v zataženém chladném dni.
 5. Sazenice jsou umístěny v řadě ve vzdálenosti půl metru od sebe.
 6. Pro výsadbu hnízda mohou být v jedné díře až tři roční sazenice. Pak bude keř silnější a dobře nesoucí.
 7. Velikost jam dosahuje 35x35x30 centimetrů.
 8. Na chudé půdy se hnojivo aplikuje ve formě humusu s pěti gramy superfosfátu, dvěma gramy draselné soli.
 9. Hloubka zapuštění povrchových kořenů je pět centimetrů.
 10. Půda kolem výhonku je zhutněna, napojena pomocí půl kbelíku s vodou na otvor.
 11. Kolem stonku je položen mulč ze slámy, hnoje, piliny vrstva až osm centimetrů.

Pokud je výsadba provedena správně, pak příští rok začnou maliny přinášet ovoce.

Péče o radu

Péče o radu

Odrůda Glen Fine je v péči nenáročná:

 • Včasné odplevelení a zalévání jsou pro něj důležité. Výsadby se poprvé napojí pět dní po výsadbě výhonků. Pak dvakrát nebo třikrát přes léto. Odrůda Glen Fine se nebojí sucha, ale keře mohou zemřít při silném vysychání půdy. Před zimou musí být rostlina napojena.
 • Malinová plantáž je mulčována vrstvou deset centimetrů. Postup nahrazuje kypření půdy. Naneste mulč na vlhkou půdu. Jeho pásy pomáhají osvobodit výsadby od plevelů, z nichž nejhorší je pšeničná tráva.
 • Dlouhé výhonky malin potřebují podvazek. Je vhodné uvázat pouzdra na drát ve dvou řadách, natažených ve výšce jeden a půl až dvou metrů.
 • Každoroční organizace krmení pouze zvýší výnos keře. Hnojení začíná brzy na jaře a pokračuje v létě deset dní před dozráním bobulí. A na podzim musíte rozhodně krmit bobule. Z minerálů se používá draselná sůl a superfosfát. Je to možné s řešením divizna v poměru 1: 6, ptačí trus – 1:15.
 • Pozornost je věnována tvorbě keře. Jednoleté výhonky se stříhají brzy na jaře a zanechávají konopí deset centimetrů. Větve, které se na něm objeví, přinesou ovoce na podzim.
 • Kořenové potomstvo, nepotřebné k reprodukci, musí být v létě zničeno třikrát až čtyřikrát.

Při správné péči o plodiny bobulí můžete dosáhnout vysokých výnosů voňavých bobulí.

Příprava keře na zimu

Příprava keře na zimu

Ačkoli je malina Glen Fine odolná vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, musí být nejprve připravena na tuhou zimu. V září jsou keře prořezány. Sklizené výhonky, které přinášejí ovoce, a ty, které mají na kmenech těsnění, jsou infikovány žlučníkem.

Jakmile zem začne mrznout, opatrně ohněte větve k zemi a připevněte je ke kolíčkům. Neohýbejte maliny příliš nízko - mohou se zlomit. A položeni na zem budou hnít. Keře by měla být pokryta netkaným materiálem nebo zeminou, slámou.

Před silnými mrazy jsou výsadby malin shora pokryty sněhem.

Je nutné aplikovat do půdy hnojivo, aby hnojení pomohlo rostlině zásobit se energií na zimu. Nejlepší je krmení hnojem, který se dobře rozkládá, poskytne maximální výživu. Použití dřevěný popel smíchané se superfosfátem. Draselnou sůl je také dobré krmit v množství padesáti gramů. Minerální hnojivo nahraďte třiceti gramy dřevěného popela v kbelíku s vodou. Po řádné přípravě keřů na zimu získáme na jaře zdravé výhonky připravené k plodení.

Kontrola chorob a škůdců

Kontrola chorob a škůdců

Glen Fine je odolný vůči chorobám, ale patogenní houby mohou způsobit skvrnitost listů. V boji proti parazitům se používá léčba Bordeauxská směs přes léto třikrát. První postřik se provádí za přítomnosti pupenů, druhý - po třech týdnech a naposledy po sklizni.

Virus ring spot se šíří hlístice... Škůdci, kteří se usazují v zemi, ovlivňují kořeny rostliny. Nemoc si můžete všimnout podle kudrnatosti, křehkosti listů, jejich zažloutnutí na jaře nebo na podzim. Houba anthracnose se projevuje jako skvrny na stoncích. Když je ovlivněna, bobule vyschnou, listy spadnou. Je obtížné získat plodinu z nemocné rostliny.

Od škůdců napadejte malinového nosatce, malinového brouka.

Weevil, malý černý brouk, letí z jedné rostliny do druhé a živí se listy a poupata. Malý hnědý hmyz se štíty na zádech, malinový brouk škodí malinám tím, že pohltí listy, bobule a květenství. Na zimu je škůdce pohřben v zemi. Aby se zbavili parazitů, stříkají se keře insekticidy, roztok pracího mýdla.

Pokud výhonky zevnitř ztmavly, znamená to, že se ve výsadbách namotal komár, žlučník. Pohybující se uvnitř výhonků vedou larvy hmyzu ke smrti stonků. Bojujte proti škůdci Karbofosu. Poprvé jsou postříkány roztokem brzy na jaře, dokud se neobjeví komár. Poté jsou bobulové keře zpracovány ještě dvakrát. Je také nutné vykopat zemi kolem malin, aby se zničily larvy, které tam žijí. Můžete se úplně zbavit chorob a škůdců bobulových plodin, pokud včas zaznamenáte odchylky v růstu keře.

Výhody odrůdy, recenze zahradníků

Výhody odrůdy, recenze zahradníků

Popularita malinové odrůdy Glen Fine v polovině sezóny se šíří po celém světě. Pěstitelé oceňují výhody pěstování odrůdy. Tyto zahrnují:

 1. mrazuvzdornost, odolnost proti suchu
 2. dlouhodobé plodení
 3. vynikající uchování bobulí po dobu jednoho týdne
 4. nenáročná péče
 5. vynikající chuť velkých bobulí

Mnoho lidí si všimne vysokého potenciálu bobulovitého keře. Z přistání maliny dobře známé odrůdy se vždy dosahuje vysokých výnosů. Vybírají si také pro pěstování ve velkém měřítku pro prodej produktů.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Keře | Maliny
Goshia avatar

Něco neuvěřitelně plodného v této odrůdě malin. Je pravda, že se o malinové keře staráme mnohem méně, než je doporučeno, ale výnosy jsou také nižší, zhruba 10-15krát. Pokud se mi podaří koupit odřezek, pak tuto malinu určitě zasadím.

Mám odrůdu Glen Fine, která dobře přináší ovoce. A péče je opravdu velmi nenáročná - zalévání, prořezávání, hnojení hnojem a popelem (zbytky po ohřátí krbu nebo zapálení ohně). Nečelili jsme žádným nemocem. Přesadil jsem nové řízky na druhou stranu místa, už se objevil poměrně velký malinový strom.