Rogers na fotografii. Rostoucí Rogers

Rogersia je trvalka rodiny lomikámenů. Rostlina je odolná vůči stínům a dobře roste i v nejtemnějších koutech zahrady. Rogersia na fotografii vypadá jako silná bylina, skládající se z rozet a stopek, které se rozrostly do velkého shluku. Na pozadí silných zelených listů vypadají velkolepě květenství - latě bílé, krémové nebo růžové barvy. Rostlina může dosáhnout výšky jednoho metru.

Rogersia se množí vegetativně dělením keře a semeny. Ale rozmnožování semen této rostliny je problematické, po shromáždění semen jsou rozvrstvené, na jaře jsou zasety pro sazenice, po vyklíčení se ponoří a zasadí do země. Sazenice rostou pomalu a kvetení probíhá pouze za 3-4 roky.

Zahradníci proto obvykle používají dělení keře bezprostředně po odkvětu nebo na podzim. Delenki se na rozdíl od sazenic rychle rozvíjejí a po několika letech se z nich stávají plně zralé rostliny. Rogersia je nenáročná a po celá desetiletí roste na jednom místě. Zalijte to hojně a mulčujte půdu kolem rostliny. Nedostatek vlhkosti vede ke snížení dekorativnosti a vzhledu hnědých špiček na listech. Aby rostlina vypadala esteticky, musíte okamžitě odstranit suché listy a vybledlé květní stonky a odříznout je od prvního listu.

Na jaře lze pro rychlejší množení zelené hmoty použít dusíkatá hnojiva. Na podzim má Rogersia na fotografii listy červenofialových tónů. Před zimou jsou rozřezány na zem a kořeny jsou pokryty smrkovými větvemi, suchými listy nebo rašelinou. Mrazy s návratem na jaře jsou pro rostlinu velmi nebezpečné. V tuto chvíli je lepší ho zakrýt.

Kategorie:Trvalky | Rogersia