Kdy je lepší sázet cibuli na jaře?

Zelené plodiny jsou pro lidské tělo nejužitečnější díky velkému množství živin. Proto se každý zahradník snaží zasadit větší počet zelených plodin: petržel, kopr, cibule, různé druhy salátu atd.

Obsah:

Dnes si povíme o pěstování zelené cibule. Může být vysazen v různých ročních obdobích a různými způsoby - na jaře a na podzim. semena a sady.

Příprava půdy pro setí nebo výsadbu cibule

Místo pro výsadbu cibule je vybráno na podzim. Nejvhodnější jsou jílovité půdy, kyselé pod lůžky s cibulí jsou nevhodné. Cibule dobře rostou v místě, kde předchůdci byli plodiny jako cuketa, okurky, melouny, brambory, rajčata a luštěniny. Cibule je rostlina milující světlo, takže místo pro ni by mělo být vybráno s dobrým slunečním světlem. Na stejném místě se cibule pěstuje v intervalu 3-4 let.

Kdy na jaře zasadit cibuli

Před orbou půdy se zavádí popel ze dřeva o rychlosti 5 metrů čtverečních, jeden kbelík. To nejen zúrodňuje půdu, ale také snižuje její množství škůdci v tom. Požadovaného účinku je dosaženo pouze tehdy, je-li popel čerstvý a suchý.

Chcete-li získat šťavnaté zelené peří, před výsadbou je vhodné půdu oplodnit dvěma nebo třemi ročními humusy v množství 3,5-4 kg na metr čtvereční.

Jarní výsev cibule semeny

Minimální teplota klíčení semen cibule je + 2-3 stupně, takže setí by mělo být prováděno na jaře, kdy se zastaví noční mrazy. Aby bylo možné sklízet zelenou cibuli co nejrychleji, je nutné ji zasít dříve, když je teplota nad nulou pouze během dne. V tomto případě musí být postele s plodinami přes noc pokryty fólií.

Výsev se provádí hlavně širokopásmovým způsobem. Vzdálenost mezi středy pásů je od 25 do 30 cm, semena jsou zasazena do hloubky 2-3 cm, v závislosti na typu půdy. Další výsev lze provést po 2 týdnech, poté získáte nepřetržitý dopravník sklizně zelené cibule.

Výsev zimní cibule

Zimní cibule klíčí o 1-1,5 měsíce dříve než cibule zaseta na jaře a o 15-30 dní dříve ve srovnání s jarní výsadbou sad. Zimní cibule snáší teploty až -15 stupňů bez sněhové pokrývky Země. V případě, že sněhová pokrývka má několik centimetrů, cibule snáší mnohem nižší teploty. Pokud je však zima tuhá, s prodlouženými nízkými teplotami a slabou sněhovou pokrývkou, pak bude podzimní setí neúčinné kvůli zamrznutí cibule.

Kdy na jaře zasadit cibuli

Výsev zimní cibule se provádí stejným způsobem jako výsev jarní cibulky. Měli byste však vědět, že pro zimní cibuli existují speciální odrůdy a hybridy semen.

Jarní výsadba a péče o cibuli

Kdy tedy sázet cibuli na jaře? Podle mnoha profesionálních zahradníků je nejpříznivější doba pro výsadbu cibule sevkami - měsíc květen. V tuto chvíli neexistuje možnost mrazu, silného zaplavení půdy a dalších negativních nuancí. Je také nutné zvážit, za jakých podmínek bude cibule vysazena. Pokud se přistání provádí na otevřeném terénu, je lepší zvolit polovinu května. Pokud je ve filmu (skleníkové podmínky), pak se výsadba provádí o dva týdny dříve.

Sevki jsou malá cibule z první sklizně semen.Chcete-li z nich získat dobrou sklizeň zelených a zabránit vniknutí do šípu, je vhodné dodržovat následující postupy:

  • dva týdny před výsadbou sazenic zahřejte na 45 stupňů po dobu 10-12 hodin pomocí topné baterie, elektrického krbu nebo kamen. Poté roztřiďte sevok a odstraňte suchý a nemocný. Tento postup je prevencí padlí (oversporosis), které působí na cibuli v období dlouhodobé vlhkosti a projevuje se ve formě žloutnutí, lámání cibulového peří a zakrnění;
  • před vysazením sazenic zalijte vroucí vodou po dobu 2 sekund (pokud dojde k významnému chladu po výsadbě v raných stádiích, pak se výnos sníží i poté, co byly sazenice zalité vroucí vodou);
  • zasadte sazenice do vlhké půdy, když je zahřátá nejméně na 7-8 stupňů. Cibule musí být zasazeny do připravených otvorů tak, aby vrchol byl prakticky na povrchu, tj. Do hloubky 2 cm. Je přísně zakázáno tisknout do sad, což způsobí jejich vysunutí na povrch Země. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být asi 8 cm.Před zasazením drážek je vhodné posypat popelem.

Kdy na jaře zasadit cibuli

Po vysazení záhonů se záhony zalévají. Zalévat by se mělo také během klíčení cibule, pokud je počasí suché a horké.

Péče o cibuli zajišťuje mělké kypření - pouze do hloubky 2–3 cm, stejně jako kontrolu plevelů. Doporučuje se zničit kůru, která se tvoří po dešti nebo zalévání, protože poškozuje cibuli a zpomaluje její růst.

Je vhodné umístit postele s mrkví vedle cibulového lože, protože jeho phytoncidy vyděsí cibulovou mušku, škůdce cibule.

Sklizeň může začít koncem léta - počátkem podzimu, kdy zelené peří získává plnou sílu a růst. Se silnou touhou lze peří vytrhnout dříve, pak to budou velmi mladé malé výhonky.

Kategorie:Zahrada | Cibule
Uživatelský avatar Wika

Cibuli pěstujeme vždy „na zeleni“ na zahradě. Zasadit ji dříve než v květnu ve skutečnosti nikdy nefunguje kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.

A pokud je rozdíl v odrůdách?

Uživatelský avatar gidrapon131

Moje babička mi vždy říkala, že je nejlepší zasadit cibuli ihned po rozmrazení při prvním žáru. Měla pravdu?

Uživatelský avatar Klava

Jakmile se země roztaje ... aby bylo dostatek vlhkosti, pak vyroste velká a krásná

Avatar uživatele VIN

Na květnové prázdniny jsem si zvykl zasazovat svůj rodinný luk. A do června jsou dobré šípy připraveny. Když jsou mladí, odřízneme je a pošleme je na kousky do mrazáku. Takže za jeden měsíc připravíme roční zásobu zelené cibule. Pouze je nutné balit v malých dávkách, aby se později během používání nerozmrazoval často.

Uživatelský avatar Tigranyan

Je lepší zasadit cibuli před zimou z mnoha důvodů. A co je nejdůležitější, na jaře je spousta zahradnických prací a na cibuli nebude čas. Česnek i cibuli vysazujeme až před zimou a myslíme si, že je to správné.