Fazolové lusky - zdravé luštěniny

Velké množství bobulí, zeleniny a luštěnin, včetně zelených fazolí, přišlo do Ruska z Jižní a Střední Ameriky. U nás se pěstování této luštěniny začalo koncem 16. a počátkem 17. století. Fazole jsou chutné, výživné, zdravé, jejich složení bílkovin je blízké masu, díky čemuž se mohou stát dobrou náhražkou, kterou ocení vegetariáni. Fazolové lusky navíc obsahují železo, fosfor, vápník, vitamíny skupiny B, provitamin A.

V Rusku se pěstují druhy zelených fazolí keřů a tkaní. Kultura je docela nenáročná, ale pro získání dobré sklizně je nutné dodržovat určitá pravidla výsadby a pěstování.

Fazole není příliš náročná na půdu, preferuje střední a lehké hlíny se střední vlhkostí. Fazole nemají rádi sousedství plevelů, netolerují větrná místa. Kultura je termofilní, klíčení semen probíhá při teplotě nejméně 20 stupňů C, při stejném teplotním režimu dobře roste. Pravidelné zalévání podporuje tvorbu masitých lusků a bohatou úrodu.

Výsev fazolí je vhodnější v červnu, kdy je teplé počasí. Tmavé odrůdy fazolí jsou méně náročné na teplo, takže je lze vysévat v květnu, po skončení jarního mrazu.

Semena jsou před výsadbou namočena. Výsev se provádí do hloubky ne větší než 5 cm, ve vzdálenosti 10-15 cm od sebe a 30-40 cm mezi řádky. Do každé díry položte 2–3 fazole, abyste si později mohli vybrat nejlepší klíček. Za příznivých podmínek se první výhonky objeví za dva týdny, po dosažení výšky 10 cm jsou fazole spud.

Péče o fazole zahrnuje: pravidelné zalévání, kypření, odplevelení, hnojení potašem a fosforovými hnojivy. U kudrnatých fazolí musíte budovat podpěry.

Načasování plodů závisí na odrůdě; v průměru mohou být první fazolové lusky sklizeny za 70-90 dní.