Kopyto na fotografii. Nuance pěstování jako kultury

Taková vytrvalá půdní pokrývka a navíc vždyzelená rostlina, jako je rozštěp, lze v zahradách vidět velmi zřídka. V Rusku lze ze 60 druhů rozštěpů existujících na světě nalézt pouze 3 druhy, a to:

  • Sieboldovo kopyto (Dálný východ);
  • střední (Kavkaz);
  • Evropská (ruská evropská část, západní Sibiř).
Dráp na fotografii se vyznačuje rozvětvenými oddenky, reniformními nebo srdcovitými listy umístěnými na dlouhých řapících a nejčastěji nenápadnými jednoduchými, podpažními květy. Evropská Clefthoof se vyznačuje velmi pomalým růstem. To je pravděpodobně důvod, proč se přes veškerou svou přitažlivost nerozšířil. Koneckonců, se svými rozvětvenými výhonky s velkými listy je zvláštní pro vytvoření půdního krytu.

Pokud najednou máte šťastnou šanci najít v prodeji evropskou rozštěp, můžete ji bez váhání získat, protože se dokonale zakořenila v zahradách a začíná tam pomalu růst.

Jako kultura se nejlépe pěstuje v částečném stínu, i když dokonale snáší poměrně hustý odstín. Tento kopytník není na půdu vybíravý. Výživné půdy a volné půdy obohacené listovým humusem však přispívají k jeho rychlejšímu růstu. Růst opony se provádí díky plazivému oddenku a zakořenění jeho výhonků nastává v uzlech.

Pokud rostlina úspěšně zakoření, pak v květnu lze očekávat, že rozkvétá středně velkými květy, které zapadají do paždí listů, což dokazuje rozštěp fotografie. Když mu poskytneme podmínky na zahradě, blízké podmínkám lesa, lze počítat s vytvořením stabilního a dekorativního půdního krytu, který nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.

Rozmnožování rozštěpu se provádí buď na konci léta oddělením kořenových výhonků, nebo řízky v červnu. Mladé rostliny se ale vyvíjejí extrémně pomalu.
Kategorie:Zahrada | Rozštěp