Výsadba a další péče o pštrosí kapradinu

Při zdobení krajinného designu jsou určeny zóny pro zahradní, zeleninové a okrasné plodiny. Aby květinové záhony vypadaly expresivně a jasně, jsou vybrány originální rostliny. Jedním z nejoblíbenějších je kapradina. Článek pojednává o pravidlech pro výsadbu pštrosí odrůdy a péči o ni.

Fern Pštros

Co je to za rostlinu

Zástupcem rodiny Onokleev je vytrvalá plodina. Místa pro výsadbu kapradin jsou vybírána ve stinných rozích místa, pod vysokými stromy, v blízkosti plotů a dalších oblastí, kde je harmonicky kombinována s jinými rostlinami.

Pštros je oblíbený mezi zahradníky pro svou nenáročnou péči, krásné smaragdové listy a vysokou odolnost proti mrazu.

V přírodě rostlina žije v mírném pásmu Eurasie. Nachází se v lesích Ruska, Kavkazu a dalších regionů. Dekorativní vlastnosti kapradiny ocenili designéři, kteří ji často volí pro kompozici při zdobení svých osobních pozemků.

Funkce a popis

Rostlina dosahuje výšky až 2 metry. Listy mají podobný tvar jako pštrosí peří, odtud název odrůdy.

V botanice jsou popsány dva druhy listů kapradiny (vějířovitých listů). Někteří se nazývají sterilní. Délka péřové větve je 130 - 150 cm, barva je výrazná smaragdově zelená. Díky zajímavému tvaru vějířovitého listu je vytvořena krásná koruna. Druhý typ je nesoucí spory, který se vyznačuje malými listy neobvyklého tvaru. Lze je poznat podle hnědé barvy a růstu větví zevnitř nálevky.

Objemné listy sterilního typu v počáteční fázi vývoje rostlin jsou srolované téměř do tuby. Když dosáhnou výšky 30-50 cm, postupně se otevírají. V červnu si můžete vychutnat estetickou krásu kultury. Po dosažení velké velikosti chrání sterilní listy výhonky nesoucí spory před nepříznivými atmosférickými faktory, jejichž vývoj nastane později.

Odkaz! Na podzim odumírají sterilní listy a spórotvorné listy zůstávají na rostlině celou zimu. Na jaře, kdy se biologické procesy oživují, se přezimované větve odvíjejí od okrajů a vyhazují spory.

Rychlá reprodukce pštrosa je zaznamenána vegetativním způsobem. Za příznivých podmínek se z několika keřů vytvářejí skutečné houštiny, což je pro les typičtější.

Pohledy

Pštrosi jsou dvou typů.

 1. Společné je nejběžnější. Kapradina rychle roste a dobře snáší zimování. Zvláštnost zařízení - vyžaduje implementaci určitých pravidel zemědělské technologie. Listy jsou světle zelené barvy a širokého peřovitého pachu. Na kmeni a listech se mohou objevit černé oblasti.
 2. Východní je rozpoznán velkými větvemi, které jsou úhledně shromážděny ve svazcích. Jejich délka dosahuje jednoho a půl metru. Na řapíku je hnědý film. Listy se vyznačují peřovitým tvarem (úzké peří se stočí do koule).

Rozdíly mezi druhy jsou v péči a počtu listů prvního řádu. Východní kapradina vyžaduje pečlivější údržbu. Bereno v úvahu: pravidelné zavlažování, ochrana před větrem. Listy prvního řádu v této formě jsou menší, ale jejich velikost přesahuje výhonky kapradiny společné.

Rozdíly mezi pštrosem a jinými zahradními kapradinami

Je snadné zaměnit pštrosa s Kochedzhniks a Shchitovniks. Jediným bezpečným znakem pro identifikaci je výška pouzdra (1,5-2 m). Od ostatních odrůd se liší tvarem keře. Větve jsou umístěny v horní části oddenku v kruhu. Výhonky rostou téměř současně.

Pštros má ještě jeden rozdíl. Na konci letní sezóny se na rostlině objeví listy nesoucí spory. Navenek jsou velmi podobné pštrosím peřím. Zkroucené sporiferní plátky jsou spíše jako klobásy. Spora rostou ve středu nálevky a dosahují délky ne více než 50-60 cm.

Požadavky na podmínky zadržení

Běžné a východní kapradiny snášejí nízké teploty až do -10 °. Pokud má region silnější zimy, rostliny potřebují úkryt.

Kultura netoleruje teplo. Už při ukazateli nad + 25 ° začnou listy chřadnout a vysychat. To je charakteristický rys všech kapradin. Proto je důležité v suchém počasí rostliny pravidelně zalévat, včetně postřiku shora. Půda by měla vždy zůstat vlhká.

I přes nenáročnost Pštrosa potřebuje rostlina správnou volbu místa pro výsadbu a ochranu před větrem.

Jak správně vysazovat

Udělat si čas pěstování kapradin nebyl zbytečný, musíte se seznámit s pravidly jeho vylodění a rysy další péče.

Příprava

Místo pro pštrosa je vhodné jak v hustém stínu, tak na slunné louce. Hlavním požadavkem je dostatečné množství vlhkosti. Na slunné straně se keře tvoří o něco níže, než když jsou umístěny ve stínu.

Před výsadbou musí být kořeny sazenice namočeny po dobu 15-20 minut v roztoku manganistanu draselného (nízká koncentrace). To se provádí k dezinfekci mladého výhonku. Bezprostředně před přemístěním rostliny na otevřenou zem se s ní nádoba spustí do nádoby s vodou. Poté, co vzduchové bubliny vyjdou, je hrnec odstraněn a kapradina je opatrně odstraněna. Nemusíte loupat kořeny ze země.

Odkaz! Plocha výsadby se určuje s přihlédnutím k minimální vzdálenosti kapradiny od ostatních rostlin. Je nemožné zasadit blíže než 50 cm kultury.

Kořen kapradiny rychle vyhazuje výhonky pro reprodukci. Abyste zabránili zesílení výsadby, měli byste zakrýt zábrany po celém obvodu keře. Jako plot se používá jakýkoli pomocný materiál: plastové láhve, geotextilie, pružné obrubníky atd. Musí se prohloubit na úroveň 30 cm pod povrchem země.

Pštros je na půdu vybíravý. Rostlina roste na úrodných a chudých půdách, upřednostňuje mírně kyselé nebo neutrální prostředí. Písečná půda pro rostlinu však není tou nejlepší volbou. Na takovém místě je vybudován automatický zavlažovací systém nebo je půdní vrstva nahrazena výživnou půdní směsí černé půdy, rašeliny a humusu.

Pokyny k výsadbě

Pro výsadbu na místě se vybírají sazenice, které dosáhly věku 2-3 let. Pokud se buduje objemná kompozice, stojí za to vybrat alespoň 5-7 výhonků. Je však třeba poznamenat, že rostlina se rychle množí. Mezi pouzdry by měl být ponechán interval 30 až 100 cm.

Návrháři používají různé formy výsadby kapradin. Nepravidelný trojúhelník je považován za nejatraktivnější.

Na připraveném místě se sazenice přenese do navlhčeného otvoru, kořen se rozloží a pokryje připravenou půdní směsí. Květinářství doporučuje používat výživnou půdu, aby se rostlina rychle přizpůsobila novým podmínkám.

Výsadba končí zavlažováním. Pro zavlažování musíte vzít usazenou vodu s teplotou v rozmezí 17 ° - 22 °.

Při pěstování kapradina uvnitř (v hrnci) můžete naplánovat přistání kdykoli během roku.

List kapradiny

Péče

Přes nenáročnou péči pštros reaguje špatně na sucho. V horkých dnech je zajištěno pravidelné zalévání rostliny pod kořenem a postřikem.Zavlažování se provádí každý druhý den nebo denně při trvale vysokých teplotách.

Důležité! Před zaléváním musíte zkontrolovat stav půdy. Příliš mnoho vlhkosti může vyvolat plísňové infekce.

Organická a minerální hnojiva se používají jako potraviny. Upřednostňuje se určitý druh obvazu, pro Pštrosa to není důležité.

Transplantace kapradiny se obvykle plánuje na jaře poté, co rostlina rostla déle než 3 roky na jednom místě. Na konci letní sezóny se místo mění pomocí mateřského oddenku s ledvinami.

Není nutné stříhat kapradí. Jednou za 3 roky se ředí, aby se zabránilo silnému zahuštění. Z tohoto důvodu pěstitelé květin varují před omezeními pro skupinovou výsadbu.

Kultura dobře snáší zimu díky své silné imunitě a mrazuvzdornosti. Kořenová část keře je mulčována rašelinou nebo jiným materiálem. Vystačíte si s jednoduchým hillingem s půdou.

Nemoci a škůdci

Jednou z výhod pštrosa je vysoká odolnost rostliny vůči běžným chorobám a škůdcům.

Prát se

Velmi zřídka jsou keře s listy ve tvaru peří napadeny infekcemi a viry a trpí invazí hmyzu. Výjimkou jsou slimáci a hlemýždi. Mohou odmítnout zeleň, pouze pokud poblíž rostou jiné šťavnaté plodiny.

Potenciální nebezpečí pro kapradinu představují také: šupinatý hmyz, roztoči, mšice. Pravidla péče o rostlinu proto stanoví preventivní ošetření za účelem prevence.

V boji proti parazitům se používají následující prostředky:

 • Roztok Actellik 0,15% (na 1 litr vody se odebere 1-2 ml);
 • Derris;
 • Fitoverm;
 • Intra-Vir;
 • Rozhod.

Vlhké prostředí má příznivý účinek nejen na vývoj kapradin, ale také na spóry hub. Infekce je rozpoznána podle červenohnědých skvrn na listech. K odstranění onemocnění se doporučuje použít jakýkoli insekticid.

Prevence

Hlavní část preventivních opatření se provádí v souladu s pravidly péče o rostliny. Plevel eliminuje zahušťování výsadby, zajišťuje normální cirkulaci vzduchu. Tím se zabrání rozvoji houby. Ze stejného důvodu je nutné pravidelně obdělávat půdu. Nejprve je kyslík k dispozici v kořenech kapradiny. Za druhé, plevele jsou odstraněny.

Aby se zabránilo zežloutnutí listů a tvorbě různých defektů, doporučuje se zavést vrchní obvaz 2-3krát za sezónu. Mohou to být kompozice obohacené o minerální komplex nebo organické. Na jaře je vhodné zavést dusíkové směsi, v létě a na podzim - draslík-fosfor.

Jako doplňkové činnosti provádějí:

 1. stříkání keřů infuzemi aromatických bylin, česneku, cibule;
 2. poprašování popelem z dřeva;
 3. zpracování mýdlovou vodou (používá se prací mýdlo).

Reprodukce

Pštros se množí dvěma způsoby.

 • Vegetativně

To se dělí rozdělením keře. Je lepší to udělat brzy na jaře nebo na konci léta. Fragment oddenku je oddělen od mateřské rostliny, která má 1 nebo 2 obnovovací pupeny.

 • Spory

Spory umístěné na listech nesoucích spory zůstávají životaschopné po mnoho let. Vysévají se v malých nádobách naplněných rašelinou. Až do okamžiku klíčení je podestýlka navlhčena. Výsev se skladuje pod sklem asi 3 až 5 týdnů, dokud se neobjeví výhonky. Po 2–3 týdnech se objevené klíčky ponoří do samostatných boxů, do kterých se nalije směs rašeliny, úrodné půdy a písku.

Sazenice získané ze spór se vyvíjejí intenzivněji, mají silnou imunitu, která se projevuje odolností vůči chorobám, parazitům a nepříznivému prostředí.

Fern Pštros v krajinářském designu

Použití v krajinářském designu

Jak již bylo uvedeno, kapradina se často používá v krajinářském designu.Rostlina vypadá originálně v jediné a skupinové výsadbě, na úpatí kamenného plotu, mezi balvany. Pštros je umístěn ve stinných rozích místa, na severních svazích. Keře s peřím z listí zdobí zahradní cesty, příjezdové cesty a květinové záhony.

Nejčastěji se kapradina používá při zdobení břehů umělé nádrže, zahradní fontány a dalších vodních ploch.

Pro pštrosa a na záhonech je místo mezi květinami následujících druhů:

 1. duhovky;
 2. pivoňky;
 3. delphiniums.

Ve stinných oblastech kapradina vypadá harmonicky v kombinaci s denními liliemi, hostiteli. Stojí za to pečlivě ji kombinovat s jinými plodinami, protože rostlina je schopna potlačit sousední výsadby.

V některých případech se kapradina používá jako maskovací objekt ke skrytí časně kvetoucích jarních plodin: narcisů, tulipánů, oříšků a dalších cibulí. Hustá zeleň šířících se listů zakrývá výhled na slábnoucí rostliny, které v této době zbarvují žlutě a chřadnou.

Důležité! Při skládání kompozice květinové zahrady musíte vzít v úvahu, že kapradina se rychle zvětšuje. Vysoký keř potlačuje sousední plodiny, které jsou později nerealistické.

Listy nesoucí spory si po dlouhou dobu zachovávají svůj estetický vzhled. Používají je květinářství jako sušené květiny k sestavování originálních kytic a květinových aranžmá.

Video o pěstování pštrosa v zahradě:

Kategorie:Zahrada | Kapradina
Goshia avatar

Pokud kapradina miluje stínované oblasti, pak pro zařízení krajinného designu na místě, ve formě alpské skluzavky, to rozhodně není vhodné. Proto můžete ve složení nahradit kapradinu jalovcem.