Nejkrásnější popínavé rostliny do zahrady: letničky a trvalky

Popínavé rostliny mají zvláštní místo v designu zahradních pozemků. Tyto rostliny lze použít k dekoraci jakéhokoli svislého povrchu: plot, altán, samotný dům. Jsou schopni skrýt nedokonalosti povrchu a přeměnit jakoukoli oblast na skutečně kvetoucí zahradu. Popínavé rostliny mají tendenci rychle růst, zejména letničky. Vytvářejí určitý odstín a skrývají oblast před zvědavými pohledy sousedů.

Obsah:

Vlastnosti použití popínavých rostlin na zahradě

Vlastnosti použití popínavých rostlin na zahradě

Existuje mnoho odrůd a odrůd popínavých rostlin. Liší se vzhledem, vlastnostmi, vlastnostmi odcházející... Tyto rostliny lze podmíněně rozdělit do 3 skupin:

 1. Plíživý. Tyto zahradní popínavé rostliny jsou zřídka určeny pro vertikální design, protože je třeba je svázat. Nemají zařízení pro vlastní opletení svislých povrchů, ale mají dlouhé, těžké stonky, které se při aktivním růstu mohou rozprostřít a vytvořit efekt koberce.
 2. Lpět. Tyto rostliny se připevňují ke svislým povrchům pomocí různých procesů a úponků, ale také se doporučuje je dodatečně podepřít a uvázat.
 3. Lezení. Tato skupina povrchů je schopna adherovat na vertikální povrchy samostatně pomocí přísavek. Povrch by však měl být drsný a ne zcela hladký.

Pokud existuje touha zdobit dům přímo, je lepší si vybrat vinice, které budou samy lpět na zdivu. Pro ploty a síťovinu je vhodný obyčejný svlačec, který bude nutné pouze občas podepřít a vést.

Existuje názor, že takové rostliny ničí omítku, takže s nimi nemůžete zdobit dům. Tyto obavy jsou však neopodstatněné. Přísavky na révu nejsou schopny zničit omítku. Chrání ji naopak před škodlivými účinky slunce, snižují poklesy teploty a chrání zeď před vlhkostí a deštěm.

Vinice a jiné popínavé rostliny by neměly být vysazovány vedle poškozené zdi domu.

Pokud již existují nepravidelnosti a poškození, rostliny do nich proniknou, čímž se zvýší trhliny ve výstelce. Takové rostliny, vysazené poblíž domů, vyžadují obzvláště opatrnou péči, aby nemuseli vysávat vodu ze sádry. Při správné péči se na stěně pod listy nebude tvořit vlhkost a plísně. Naopak, popínavé rostliny chrání zeď před vlhkostí a trochu vysychají půdu. Pokud je v domě porušena hydroizolace, nedoporučuje se vysazovat rostliny s přísavkami vedle ní. Je lepší vytvořit podpěry v určité vzdálenosti od domu a vysadit obyčejný svlačec pomocí antén. Nesázejte popínavé rostliny vedle nového opláštění. Je třeba jí dát alespoň rok, aby úplně uschla.

Roční popínavé rostliny

Roční popínavé rostliny

Každoroční popínavé rostliny je třeba každý rok znovu vysazovat, pěstovat je v sazenicích nebo je vysazovat přímo do otevřeného terénu.Zvláštností letniček je, že rostou rychleji, kvetou dříve a rostou silněji. Květ některé ročníky mohou trvat až do samého mrazu.

Výběr jednoletých popínavých rostlin je poměrně široký. Liší se nejen vzhledem, ale také složitostí péče.

Pro začínající zahradníky je vhodné vybrat si nenáročné rostliny:

 • Ranní sláva... Jedná se o poměrně běžnou popínavou rostlinu s jasnými květy ve tvaru zvonu. Rychle roste, vypadá skvěle a není příliš náladová na to, aby se o ni starala. Aby ranní sláva dobře rostla a nádherně kvetla, stačí si vybrat správnou půdu a pravidelně ji zalévat. Je však třeba si uvědomit, že pupeny jsou otevřeny ráno, ale zavřeny v poledne a za zamračeného dne se nemusí otevřít vůbec. Je vhodné zasadit svlačec ne na nejvíce větrných místech. Pro dobrý růst potřebuje květina podporu, nejlépe kovovou síťku.
 • Sladký hrášek. Jedna z nejběžnějších a nejkrásnějších popínavých rostlin, kterou zahradníci často používají k výzdobě svých pozemků, altánů, plotů. Odrůdy hrachoru sladkého mají bohaté spektrum barev, rostlina je nenáročná na péči, velmi krásně kvete a dlouho kvete a vytváří jedinečnou vůni. Hrachové stonky lpí na podpěře úponky, takže je často nutné je svázat. Světlé květiny připomínají motýly. Rostlina začíná kvést v polovině léta. Pokud fazole podobné plody postupně odříznete, kvetení bude trvat dlouho, až do prvního mrazu.
 • Hyacintové fazole. Tato rostlina se také nazývá dolichos nebo kudrnatý šeřík. Malé lila-fialové lusky, stejně jako samotné květiny, dávají rostlině vzhled svazků šeříků. Fazole jsou jedlé. Dolichos se pěstuje metodou sazenic. Po výsadbě na otevřeném terénu je nutné zvážit podporu pro táhnoucí se stonky.
 • Nasturtium je velké. Krásná popínavá jednoletá rostlina s jasně žlutými pupeny s příjemnou vůní. Stonky mohou dosáhnout délky 2 m. Tato rostlina miluje teplo, takže je vysazena později než ostatní, když je teplé počasí. Tato rostlina nemá ráda transplantaci a netoleruje dobře. Proto při pěstování sazenice je lepší používat speciální rašelinové nádoby nebo šálky se zatahovacím dnem, aby nedošlo ke zranění kořenů.

Trvalka dekorativní

Vytrvalé okrasné popínavé rostliny

Vytrvalé popínavé okrasné rostliny mají na rozdíl od letniček silnější kořenový systém... Přežijí zimu, upadnou do klidového stavu a pak znovu rostou. Jejich stonky jsou zpravidla silnější, silnější a vyžadují pevnější podporu.

Trvalky jsou vhodné pro zahradníky, kteří dávají přednost konzistenci a neradi každý rok mění své okrasné rostliny.

Druhy rostlin:

 • Actinidia... Jedná se o vytrvalou révu, na které se objevují malé zelené plody připomínající hrozny... Na konci jara již začíná kvést. Květy Actinidia mají nádhernou jemnou vůni s lehkou citrusovou notou. Tato rostlina je velmi odolná, vydrží teploty až do -45 stupňů, ale po výsadbě nemusí přežít jarní mrazy. Bobule Actinidia jsou jedlé a mohou se mírně lišit v závislosti na odrůdě.
 • Břečťan... Zahradní ivies rostou velmi rychle, pletou podporu hustou zelení, nevyžadují zvláštní péči a mají vysoké dekorativní vlastnosti. Listy břečťanu mohou být zelené, pestré, se vzorem, v závislosti na odrůdě. Ivy není jasná a krásná kvetoucíale jeho ovoce rozhodně dělá rostlinu ještě ozdobnější. Je lepší zasadit břečťan s pestrými listy na více slunečných místech, aby barva nezmizela.
 • Dívčí hrozny... Neuvěřitelně krásná a užitečná popínavá rostlina, která je vhodná k zakrytí uliček, altánů k vytvoření stínu. Jeho listy jsou velmi husté a krásné, od tmavě zelené po vínově červenou. Dívčí hrozny navíc prakticky nepotřebují péči; může si je vypěstovat i začátečník.Výběry mohou být až 20 m dlouhé, pokud nejsou zkráceny.
 • Lezecká růže... Tato popínavá rostlina vypadá luxusně, ale jako každá jiná růže květina, poněkud rozmarná při odchodu. Růže je třeba pravidelně stříhat, krmit, chránit před hmyzem a nepříznivými podmínkami prostředí a izolovat na zimu. Jsou vysazeny v dobře osvětlených oblastech bez nadměrné vlhkosti. V mokřadech růže roste špatně.
 • Wisteria... Subtropické vistárie podobné stromu vypadají velmi exoticky. Je schopna vyzdobit jakékoli místo a přeměnit ho na luxusní zahradu. Wisteria zabírá minimální část plochy, ale když rozkvétá, vypadá velmi krásně, trsy jejích květů připomínají vodopád.

Správná péče

Správná péče o popínavé rostliny

Popínavé rostliny jsou odolné a relativně nenáročné. Některým z nich stačí pouze přistání a včas zalévání... Kromě toho mohou nejen vyzdobit zahradu, ale také přinést ovoce a přinést výhody v podobě lahodného ovoce plného vitamínů.

Při pěstování popínavých rostlin stojí za to pamatovat, že ne všechny jsou schopny samostatně vylézt na zeď nebo plot. Mnoho lidí potřebuje podvazek a další podporu. Na to by se mělo nahlížet podle situace. Pokud rostlina nemůže vystoupit na dostatečnou úroveň, její stonky jsou příliš dlouhé a těžké, je třeba je opravit. Většina svlačců a révy vypadá zpočátku normálně. sazenice... Pouze získají růst a délku stonku a začnou se aktivně vlnit a plazit se nahoru. Není třeba je hned svazovat.

Při výsadbě rostliny stojí za zvážení maximální délka jejích výhonků.

Pro pletení domu nebo altánu je lepší zvolit rostliny s delšími stonky. Vinice kvetou v různých dobách. Některé v květnu, jiné až v srpnu. Rostliny, které kvetou brzy, jsou považovány za nejštědřejší ve výnosu. Aby popínavé rostliny rychle rostly a bujně kvetly, musí být půda připravena přistání (pro roční). Na jaře je půda pečlivě vykopána a oplodněna humusem.

Pokud plánujete zušlechťovat fasádu budovy popínavými rostlinami, není nutné je vysazovat příliš blízko. Vzdálenost od stěny by měla být asi 20 cm, aby kořenový systém rostliny mohl volně růst. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být také dostatečná. Pokud jsou výhonky příliš dlouhé a listy jsou husté, měla by být mezi rostlinami vzdálenost asi 2 m.

Tyto okrasné rostliny je třeba neustále vést a ořezávat, v závislosti na myšlence zahradníka. Musí být tvarovány odstraněním přebytečné délky a ztenčením rostliny. Vedle odtoku nemůžete zasadit révu. Voda bude stékat ze střech, což způsobí choroby rostlin a zamokření půdy. Rovněž se nedoporučuje umístit je poblíž zařízení a vodičů na ochranu před bleskem. Některé vinné révy jsou velmi silné a mají těžké stonky, které mohou kabely poškodit.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Zahrada | Rostliny
Avatar Lera1

Růže je určitě nádherná, jaké rostliny máte na druhé fotografii, kde je obchod pletený květinami? Vypadá to velmi pěkně a po designérské stránce bych si taky dal takovou rostlinu, líbilo se mi to.

AnnaAlimova avatar

Z vytrvalých květin pěstuji růži a břečťan. Je samozřejmě mnohem obtížnější starat se o růži než o břečťan, ale stojí to za to. Během kvetení je nádherná vůně a jedinečná krása. Ivy roste sama, vyžaduje pouze zalévání a prořezávání.