Jak rychle vypěstovat fazole: metody přípravy semen a klíčení

Správné klíčení fazole - základ pro získání rychlých přátelských výhonků a získání dobré sklizně. Základní pravidla je třeba znát jak pro zahradníky, kteří plánují pěstovat fazole ve své letní chatě na otevřeném poli, tak pro ty, kteří chtějí použít naklíčené klíčky jako jídlo jako živý zdroj vitamínů. Když víte, jak rychle vypěstovat fazole, můžete za pár dní získat silné klíčky, které se nakonec promění v silné, odolné rostliny.

Obsah:

Příprava semen fazole

Příprava semen fazole

Příprava semínko fazole pro klíčení je docela jednoduché. Nejprve musíte pečlivě roztřídit semeno, odstranit všechna scvrklá, suchá nebo plesnivá semena a také odstranit různé nečistoty. Poté můžete použít jednu z metod klíčení a získat silné výhonky za několik dní.

Uvědomte si, že ne všechny druhy fazolí jsou vhodné ke konzumaci syrových, nezpracovaných. Milovníci syrového a zdravého jídla dávají přednost klíčení fazolí Mash i fazolí Mung.

Mladé klíčky jsou skutečným zásobníkem vitamínů, které pomáhají zlepšit trávení a posílit imunitu.

Červená by se však neměla konzumovat surová. fazole... Obsahuje toxické bílkoviny, lektiny, které mohou vést k těžké otravě. Během tepelného zpracování jsou zničeny, takže je zcela bezpečný.

Hlavní metody klíčení

Hlavní metody klíčení

Existuje několik způsobů klíčení fazolí: ale všechny jsou založeny na jednom obecném principu: zrna musí být opatřena dostatkem vlhkosti a světla, aby nasákly tvrdou skořápku a vytvořily podmínky pro bobtnání a vzejití sazenic.

Existuje několik běžných metod klíčení:

 • Fazole se položí na vlhký hadřík nebo na tenkou látku a přikryje se druhou vrstvou stejné látky. Mělo by zůstat stále vlhké, ale voda by neměla vyčnívat nad povrch tkaniny: jinak by semena mohla začít hnít a nevyklíčit. Aby se na nich nezačal tvořit povlak, látka se pravidelně prala. Do vody lze přidávat stimulanty růstu, aby se urychlila kultivace a podpořilo rychlejší klíčení. První klíčky se mohou objevit hned druhý den po výsadbě, poté je lze vysadit sazenice do země.
 • Další snadný způsob domácího klíčení fazole: Zrna jsou umístěna do ploché skleněné nádoby, pokrytá vlhkým hadříkem a umístěna na teplé místo. V tomto případě existuje menší riziko umožnění přebytečné vlhkosti a semena nezačne plesnivět kvůli narušení výměny vzduchu. Klíčky se objeví druhý nebo třetí den a skrz sklo bude možné sledovat proces klíčení. Když je velikost klíčků 2-3 cm, mohou být transplantace do půdy.
 • Pěstování fazolových klíčků na bavlněných koulích je dobrým způsobem, jak sledovat, jak klíčí zrno a jak se začínají rozvíjet sazenice. K tomu musíte umístit zdravá zrna fazole na bavlněné kuličky je vložte do průhledné skleněné nádoby, navlhčete trochou vody a dejte na světlé, teplé místo. Během několika hodin se proces růstu aktivuje a další den se objeví první výhonky. Pro dospělého i pro dítě je zajímavé sledovat vývoj mladé rostliny.

Vzhled mladého výhonku je vždy malý zázrak, na který se každý zahradník těší. Pozorováním klíčení fazolí můžete sledovat všechny základní vzorce ve vývoji rostliny. Pokud chcete experimentovat, můžete na první pokus získat zelené fazole Mungo, které se dnes prodávají v jakémkoli supermarketu a jsou vysoce ceněny příznivci zdravého stravování.

Jak naklíčit fazole na jídlo

Jak naklíčit fazole na jídlo

Fazole jsou klíčena zvláštním způsobem, pokud je nebudete pěstovat na zahradě, ale použijete je jako užitečný vitaminový doplněk k rodinnému stolu. V tomto případě musíte získat silné zdravé výhonky, které se stanou zdrojem životodárné síly.

Jak naklíčit fazole na jídlo? Technologie je rozdělena do několika hlavních fází:

 1. Klíčení vyžaduje širokou mělkou plastovou nádobu s plochým dnem. Můžete si například vzít nádobu na zmrzlinu nebo jiné výrobky. Ve spodní části je nutné udělat několik otvorů, kterými bude voda odtékat.
 2. Nádoba je umístěna v hlubokém šálku: dno klíčící nádoby se nesmí dotýkat dna šálku, aby mohla voda volně odtékat.
 3. Na dno nádoby se v několika vrstvách umístí tenký hadřík nebo gáza, na které se nalije suchá fazole. Nejprve je třeba jej vyřešit, aby nezůstaly žádné zbytky a všechna zrna jsou zdravá.
 4. Tkanina je rozlita vodou, poté je nádoba pokryta gázou a musí být umístěna na teplém a světlém místě, například na parapetu na slunné straně.
 5. Zrna se nalijí teplou, ale ne horkou vodou několikrát denně, poté se přebytečná voda vypustí z šálku.

Klíčky se objeví hned následující den po prvním glazura, ale musíte je pěstovat ještě několik dní. Obvykle jsou připraveni k jídlu 4. až 5. den, kdy se objeví první zelené listy.

Kůže jsou odstraněny ze zrn a mohou být konzumovány syrové.

Během klíčení jsou rezervní živiny zpracovávány zrny na užitečné sloučeniny, které se stávají zdrojem vitality. Jsou velmi užitečné pro člověka a jsou lékem na mnoho nemocí.

Pravidla péče o fazole

Pravidla péče o fazole

Fazole - společná zahradní rostlina a mnoho zahradníků vypracovalo technologii úspěšného pěstování a získání dobrého sklizeň... Pokud se chystáte klíčit zrna pro následnou výsadbu, musíte se seznámit se základními zákony:

 • Fazole jsou teplomilná rostlina, která se proto velmi bojí mrazu v otevřeném terénu u dače je vysazena ne dříve než začátkem května. Musí najít jasné a otevřené místo, kde rostliny dostanou dostatek slunečního světla.
 • Lehká půda je ideální pro fazole; před výsadbou musí být důkladně uvolněna. I když fazole milují vlhkost, voda by v zemi neměla stagnovat, musíte se postarat o drenážní systém.
 • Semena jsou zasazeny do hloubky 5 cm do drážek nebo jam, musí být na dno umístěno malé množství kompostu. To poskytne mladým výhonkům potřebný přísun živin. Před zasazením semen je půda důkladně rozlita teplou vodou.
 • Většina odrůd jsou popínavé rostliny, takže je nutné instalovat pro ně podpěry. K tomu jsou vhodné dřevěné lamely: jsou instalovány ve vzájemném úhlu a jsou spojeny s příčným nosníkem. Jakmile rostlina dosáhne délky dvou metrů, řasy se sevře, aby ponechaly dostatečnou sílu pro zrání velkých fazolí.
 • Měsíc po výsadbě do země je třeba fazole krmit, což je komplex minerální hnojivo... Jeho množství je asi 40 g na metr čtvereční zahrady, hnojiva smíchán s půdou v procesu kypření půdy. Za suchého počasí mohou rostliny trpět nedostatkem dusíku. Ke krmení se v tomto případě používá malé množství ptačího trusu.
 • Jednou z hlavních podmínek pro získání dobré sklizně je správná zalévání... Všechny luštěniny milují vodu, zvláště když se objeví zralé lusky. Zalévání v postelích by mělo být prováděno podél uliček: voda by se neměla dostat na listy, jinak by se vzhled plísní nemoci... Nejlepší je použít k zavlažování dešťovou vodu a je vhodné rostliny zalévat ráno. Zalévání by měly být řídké, ale hojné: s průměrným množstvím deště jsou rostliny zalévány jednou týdně.

Pěstování fazolí v zemi vám umožňuje získat dobrou sklizeň, pokud rostlinám poskytnete náležitou péči.

Obecně se jedná o jednu z nenáročných plodin a stačí k tomu minimální péče. Velké množství vlhkosti a slunečního světla je zárukou rychlého zrání lusků a získání velkého počtu zrn.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Fazole