Pěstování jabloní ze semen a pravidla péče o výhonek

Pokud se vám líbí jablko, které jste si koupili, a chcete pěstovat stejnou odrůdu ve své vlastní zahradě, můžete zkusit pěstovat ovocný strom ze semene. Pěstování jabloní ze semen je poměrně dlouhý proces, navíc kvůli křížovému opylování si nový strom nemusí zachovat své původní vlastnosti. Pěstování ze semen se používá v chovu k vývoji nových odrůd a odrůd. V amatérském zahradnictví je však tato metoda široce používána a musíte znát vlastnosti této technologie.

Obsah:

Výběr a příprava semen k výsadbě

Výběr a příprava semen k výsadbě

V přírodě se jabloň množí semeny, ale proces pěstování bude docela obtížný a časově náročný: neexistuje záruka, že strom vyroste z jednoho semene a splní všechna očekávání zahradníka. Je důležité vybrat správné semeno a připravit ho na vylodění. Pro výsadbu musíte vybrat několik velkých zralých plodů a extrahovat z nich semena, která je třeba rozvrstvit.

Stratifikace je vytváření podmínek co nejblíže přírodním.

To výrazně zvyšuje klíčivost semen a vyklíčené rostliny budou energičtější. Chcete-li vytvořit podmínky typické pro období podzim-zima, musíte semena umístit do chladného a vlhkého prostředí. V prvním období by teplota měla být v rozmezí 5-7 stupňů, navíc by mělo být zajištěno proudění vzduchu do osiva.

Pro zrychlené klíčení jej lze umístit do jednoho z několika typů substrátů:

 • Semena jsou umístěna ve směsi písku a rašeliny, musí být navlhčena. Jsou umístěny v substrátu po dobu 6 dnů, během nichž by měly bobtnat ve vlhkém prostředí.
 • Pro optimální výměnu plynu lze piliny a mech míchat v různých poměrech.
 • Další možností je písek smíchaný s pilinami a aktivním uhlím. Tato verze substrátu je maximálně chráněna před plísní kvůli přítomnosti uhlí.

Po týdnu se zvlhčená směs semen umístí na spodní polici chladničky; měla by stát při nízké teplotě asi dva měsíce.

Na konci stratifikačního období semena dávají bílé výhonky, které se pak promění v první kořeny rostliny.

Stratifikace začíná přibližně 3 měsíce před zasazením mladých výhonků do země, proto je nutné připravit semeno a začít růst v lednu. Na začátku letní chatové sezóny bude klíček připraven k přesazení do volného terénu.

Pěstování vyklíčených semen

Pěstování vyklíčených semen

Pro výsadbu v nádobě se zemí jsou vybrány nejsilnější a nejschopnější výhonky. Pokud se pěstuje několik odrůd, můžete nádoby opatřit samolepkami, abyste v budoucnu nezaměňovali sazenice. Na dno širokých nádob nebo krabic je umístěna drenážní vrstva, načež jsou semena pokryta vrstvou živné půdy. V obchodě si můžete koupit speciální směs půdy speciálně navrženou pro ovocné stromy. Klíčky lze okamžitě umístit do rašelinových nádob, které se poté zcela uloží do země.

Je třeba věnovat pozornost druhu klíčků. Pro divokou jabloň jsou charakteristické tenké trny, od kterých lze jen zřídka očekávat chutné ovoce. Tyto sazenice můžete okamžitě odstranit, protože neprodukují dobrou sklizeň.

Rostlinné rostliny dobrých odrůd se vyznačují symetrickým uspořádáním pupenů, velkými listy a velkým průměrem kmene.

Mladé sazenice na podzim je lepší vykopat a umístit je do vysokých beden s půdou: je lepší je chránit před chladem, zatímco jim bude poskytnut dostatečný prostor pro růst. Mladé stromy jsou zasazeny do země příští podzim, za rok naberou dostatek síly, aby přežily zimu.

Kdy by měla být rostlina znovu vysazena?

Kdy by měla být rostlina znovu vysazena?

Aby jabloň začala rodit rychleji, musí být mladá rostlina několikrát přesazena:

 • První transplantace je ze školky do kontejneru se zemí. Umístění do velkého hrnce nebo krabice pomůže vytvořit silný kořen, který strom potřebuje k přežití.
 • Druhá transplantace se provádí po prvním roce života rostliny: dospělý strom musí být umístěn do větší a hlubší nádoby. Kořen se současně ohne a jemně se otočí na stranu.
 • Třetí, poslední transplantace se provádí, když je sazenice připravena k výsadbě v zemi. Poté se budete muset neustále starat o zalévání a hnojení a také poskytovat mladému stromu ochranu před chladem.

Při každém převodu musíte se pokusit zachovat kořenový systém co nejvíce, záleží na tom, jak rychle se rostlina zakoření na novém místě.

Je důležité vybrat odrůdu, která vyhovuje klimatickým podmínkám. Pokud si například vyberete jižní odrůdy, v mírném podnebí budou neustále trpět nedostatkem slunce a tepla, což zajistí pomalý růst. Seed materiál není těžké najít, ale je důležité vybrat pouze ta nejzdravější semena, která zaručují rychlé klíčení.

Několik tipů od profesionálů

Několik tipů od profesionálů

Pěstování jabloně ze semene má mnoho jemností a dokonce i zkušení zahradníci si všimnou, že takové experimenty zdaleka nejsou vždy úspěšné. Existuje však několik tipů, které vám pomohou zvýšit vaše šance na úspěch:

 1. Když jsou semena oddělena od plodů, musí být okamžitě opláchnuta ve vodě. Pro tento účel je lepší použít tekoucí vodu.
 2. Při namáčení osiva je třeba vodu měnit každý den. Pokud stagnuje, mohou semena plesnivět a být nevhodná k výsadbě.
 3. Pro zlepšení růstu můžete použít speciální chemické stimulanty. Jedná se o komplex chemických látek, které posilují rostliny a dodávají jim všechny živiny.
 4. Semena pro stratifikaci by měl být pouze čerstvý. Pokud se skladují několik let, šance na úspěšné klíčení se výrazně sníží.
 5. Aby byla rostlina odolnější, lze ji okamžitě pěstovat v zemi odebrané z části místa, kde bude pěstována vyrostlá jabloň. V tomto případě rostliny získávají zvýšenou zimní odolnost.
 6. Musíte vybrat správné místo na webu: výsadbu jabloně na otevřeném osvětleném místě, kde nejsou žádné jiné vysoké stromy. Sazenice by měla dostávat dostatek slunce, navíc je nežádoucí ji umisťovat do větru. Pro zajištění dobrého opylování lze na stejnou plochu vysadit několik sazenic s různou dobou plodnosti. Před výsadbou se do půdy vloží humus, popel ze dřeva a minerální hnojivo, které zajistí komplexní krycí obvaz.

Jablka pěstovaná ze semen jsou často zdravější a silnější než rostliny přenesené na nové místo vegetativními prostředky. To je způsobeno smícháním genů těchto dvou rostlin a nejsilnější znaky přenášené podél genetických linií mezi generacemi jsou poraženy. Tyto stromy však budou i nadále vyžadovat hodně práce.

Je docela možné pěstovat jabloň samostatně, ale jakýkoli ovocný strom bude vyžadovat hodně práce.

Správná včasná péče umožní sazenicím pevně se usadit v půdě a majitel bude brzy schopen sklízet první plodinu. Jabloň zůstává jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších ovocných stromů.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | jabloň
Uživatelský avatar Yulia26

Nevěděl jsem, že si můžete pěstovat jabloň ze semen doma. Určitě se o to pokusím. Myslím, že semena na podzim zasadím do země, aby vyrostla a získala sílu, a na jaře už zasadím semenáčky do země.

Avatar uživatele Lima

Je snadnější koupit sazenici jabloní již naroubovanou na trhu a zasadit ji na svůj web. Prodáváme různá jablka, hodně z dovážených, a nevíte, jestli se tato odrůda zakoření, počkáte si na plody tohoto stromu?