Nejkrásnější druhy a odrůdy pokojových fialek

fialový zůstává oblíbenou rostlinou pěstitelů květin. Vyžaduje určitou péči, ale fialový květ je nepochybnou radostí pěstitele a může trvat téměř celý rok. Vnitřní fialová má mnoho typů, barev. Není nadarmo výraz „jemný jako fialový“, tyto květiny jsou považovány za vrtošivé. Dodržování určitých pravidel péče vám však umožní pěstovat doma jakoukoli odrůdu fialek.

Obsah:

Popis a odrůdy fialky vnitřní

Popis a odrůdy fialky vnitřní

fialový - Jedná se o krátkou vytrvalou rostlinu se sametovými listy a jasnými voňavými květenstvími. Fialky kvetou velmi dlouho. Začíná brzy na jaře a končí jen o rok později, poté se tvoří plody: malé krabičky se semeny.

Kořeny fialové jsou velmi tenké a nerozvětvené, takže při přesazování a výsadbě této rostliny je třeba postupovat opatrně.

Druhy vnitřních fialek vám umožňují vybrat si jakoukoli barvu a tvar květu. Rozmanitost této květiny je velmi velká. Listy jsou obvykle tmavě zelené, sametové. Fialové listy obsahují velké množství živin a jsou často používány v lidovém léčitelství k léčbě onemocnění hrdla. V závislosti na odrůdě se barva listů může lišit od tmavé až světle zelené a také s malými světlými skvrnami.

V přírodních podmínkách roste fialová v zemích s horkým a vlhkým podnebím, zejména v Africe. Právě tady na konci 19. století je objevil baron Saint-Paul, na jehož počest dostali fialky své křestní jméno „Saintpaulia“.

Podle druhu květin se rozlišují tyto odrůdy fialek:

 • Klasický. Toto je nejběžnější typ fialové barvy s pěti okvětními lístky. Jsou umístěny naproti sobě, nemají žádné zářezy. Tři lístky mohou být o něco větší než ostatní.
 • Terry. Dvoufialové květy mají více okvětních lístků, jsou uspořádány tak, aby pupen vypadal bujněji. Okraje okvětních lístků jsou mírně zoubkované a nadýchané.
 • Hvězda. V těchto květinách jsou okvětní lístky o něco otevřenější a vypadají plochěji. Špičky okvětních lístků jsou mírně špičaté a směřují do stran, což dává květině vzhled hvězdy. Existuje také druh "zaoblené hvězdy", tyto okvětní lístky mají více zaoblené konce.
 • Vosa. Tyto květiny mají 3 velké okvětní lístky a 2 velmi malé, téměř neviditelné. Dva velké okvětní lístky jsou umístěny proti sobě a v úhlu 90 stupňů ke třetímu, což dává květině vzhled vosy s roztaženými křídly.
 • Karafiát. Tyto fialky mají velké množství okvětních lístků. Jsou hustě uspořádány a střed květu je téměř neviditelný, díky čemuž vypadají karafiát.
 • Pektinát. Velmi krásný druh květiny s velkým počtem okvětních lístků různých velikostí. Takové květiny se podobají růže nebo květina šípky.

Druhy a odrůdy

Druhy a odrůdy

Violet má v Rusku asi 20 druhů běžných, z nichž každý zahrnuje velké množství odrůd. Musíte si vybrat fialovou barvu nejen vzhledem, ale také odolností.Ve vnitřních podmínkách rostou téměř všechny druhy dobře, pokud jim je poskytnuto potřebné množství tepla a vlhkosti.

Počet druhů a odrůd fialky každým rokem roste:

 • Samet. Toto je známá fialová se sametově tmavě zelenými listy a klasickými květy s pěti lístky. Květy jsou zpravidla vždy tmavě fialové s modrým odstínem, ale odrůdy se mohou lišit v druhu květu: od klasického po dvojitý nebo hvězdný.
 • Grotte. Jedná se o ampelous typ fialky, to znamená, že se rostliny zvlňují nebo plazí, mohou být zasazeny do závěsných nádob. Listy jsou zaoblené, jasně zelené sametové, malé fialové nebo fialové květy klasického tvaru.
 • Violet of Wittrock. Jiný název pro tuto květinu je Pansies. V Rusku velmi oblíbený druh fialek. Je zasazen jak doma, tak v zahradách, předzahrádkách, květinových záhonech. Charakteristikou těchto rostlin jsou jednotlivé květy s 5 okvětními lístky se skvrnami uprostřed. Dolní okvětní lístek je široký s prohlubní, nalije se do něj pyl. Existuje mnoho odrůd macešek, které se liší velikostí květu, barvou a odolností vůči nepříznivým podmínkám: Majestic, Crown, Fama, Crystal Bowl atd.
 • Hvězda. Nejznámější odrůdy tohoto druhu: Bohyně krásy, Austins Smile. Tento druh se vyznačuje skutečností, že květiny mají velké množství okvětních lístků stejné velikosti, které jsou umístěny kolem jádra ve formě hvězdy. Kultivar Bohyně krásy má dvojité květy s růžovými nebo fialovými lístky. Květy jsou shromažďovány v jasných svěžích květenstvích. Květenství Austins Smile připomíná dvojité hvězdy, ale má méně okvětních lístků. Barva okvětních lístků je růžová nebo korálová s jasným okrajem.
 • Vosa. Tento typ fialové má velmi neobvyklé květy se třemi dobře vyvinutými okvětními lístky a dvěma malými svinutými do tuby. Květy vypadají velmi neobvykle, navzdory skutečnosti, že květenství nelze nazvat svěžími. Nejoblíbenější odrůdy jsou Zemfira (lila), Lunar Lily White (bílá), Sputnik (červenofialová).
 • Zvonek. Tento typ fialek vypadá zvonek díky plátkům roztaveným na základně. Nejoblíbenější jsou admirál s jasně modrými květy a Robs Dandy Lyon s malými bílými zvonky.

Reprodukce

Reprodukce

Fialky lze snadno zasadit doma. Zvládne to i začínající květinářství. Existují 4 běžné způsoby reprodukce vnitřních fialek. Můžete si vybrat libovolný, který se zdá být nejjednodušší a nejsrozumitelnější, ale je třeba si uvědomit, že metoda osiva je složitější a časově náročnější. Klíčení fialového semene není příliš vysoké, proto jej amatéři raději kupují v obchodech.

Fialové metody chovu:

 1. Reprodukce výstřižky... Rozmnožování řízky se provádí na jaře po zahájení toku šťávy. Stonka (list s nohou) je vybrána z druhé řady, ale ne z nejnižší. Stonka musí být zvolena dostatečně vyzrálá, středně velká, bez poškození, s nohou nejvýše 5 cm a ne menší než 2,5 cm. Stonka je odříznuta ostrým nožem a okamžitě zasazena do země nebo do vody. Pokud je zvolena možnost zakořenění ve vodě, pak by voda neměla pokrývat více než 1 cm řezu. Abyste zabránili šíření infekce, musíte do vody přidat polovinu tablety s aktivním uhlím. Po zakořenění jsou řízky zasazeny do lehké půdy s dobrým odvodněním. Pokud je řezání zasazeno okamžitě do země, musíte jej zakrýt filmem, ale pravidelně jej větrat a je lepší ve filmu udělat malé otvory. Během měsíce začne fialová růst.
 2. Reprodukce nevlastními dětmi. V paždí fialového listu můžete vidět další malý další list, nazývaný nevlastní syn. Obvykle jsou odstraněny, aby se zachoval vzhled fialové. Tento typ chovu je velmi jednoduchý. Musíte počkat, až nevlastní syn doroste a získá 2–3 listy, poté se oddělí a zasadí do vlhké půdy, pokryje se filmem a nechá se zakořenit.
 3. Reprodukce dětmi. Děti se od nevlastních dětí liší tím, že mají nezávislé kořenový systém a rostou odděleně od mateřské rostliny. Můžete transplantovat ty děti, které již mají 2-3 páry listů. Dceřinou rostlinu můžete zasadit opatrným oddělením kořenového systému nebo odříznout již vyrostlou rostlinu a zasadit ji do samostatného květináče.
 4. Reprodukce semena... Fialová semena jsou zasazena do lehkého, mírně vlhkého substrátu. Nelze je příliš prohloubit, jinak se nevylíhnou. Po výsadbě jsou semena pokryta fólií nebo sklem, ale pravidelně větrána. Země by měla být vždy mírně vlhká. Po několika týdnech se klíčky vylíhnou a po měsíci budou mít listy.

Výsadba a přesazování

Výsadba a přesazování

Fialová je vytrvalá rostlina. V průběhu času je půda v květináči vyčerpaná a trvá to převod... I při pravidelném krmení nemůžete fialovou bez transplantace dlouho nechat. Půda je vždy zhutněna, narušena výměna vzduchu a snížena schopnost půdy procházet vlhkostí. Svědčí o tom holá stopka fialové a bělavý květ na půdě.

Fialová musí být každoročně znovu zasazena, pokud chcete, aby zůstala zdravá a kvetla.

Nejlepší je vybrat si k přesazení jaro, kdy už je dostatek tepla a slunečního svitu. Pokud však existuje možnost umělého osvětlení, nebude roční období hrát velkou roli. Nedoporučuje se přesazovat kvetoucí fialovou. Pokud květina nádherně kvete, pak naléhavě nepotřebuje transplantaci. Pokud však existují stopy infekce nebo parazitů, je nutná transplantace, bez ohledu na to, zda fialová kvete a jaké je roční období.

Aby se fialová dobře zakořenila a potěšila oko, je třeba při transplantaci dodržovat základní pravidla:

 • Fialovou stačí přesadit do čisté plastové nádoby. Nemůžete zasadit květinu do květináče se solným sedimentem. Hrnčířská hlína a hlína rychle vysychají půdu a fialové listy začínají žloutnout při kontaktu s okrajem takového květináče.
 • Nový hrnec by měl mít větší průměr než ten starý a nejlépe 3krát větší než samotný květ.
 • U fialek musíte zvolit pouze lehkou půdu, která bude dobře procházet vodou a vzduchem. Je také důležité nezapomenout na odvodnění.
 • Při výsadbě se nemusíte hluboce prohlubovat fialový... Stačí, aby se spodní listy mírně dotýkaly země. Při výsadbě by měly být listy suché, aby se na ně nelepila žádná země.
 • Při opětovné výsadbě by měla být půda v květináči mírně vlhká, aby bylo možné kořeny snadno odstranit. Suchá půda je může poranit a velmi vlhká půda se zašpiní a přilepí ke kořenům.
 • Pokud chcete nejen přesadit, ale také omladit fialovou, pak při přesazování odřízněte část bočních kořenů a spodních listů.

U urgentních přesunů se používá metoda překládky. K tomu se vezme velký hrnec, na jeho dno se nalije drenáž a trochu půdy. Poté je do ní vložen nový hrnec, prostor mezi stěnami je vyplněn zemí a starý hrnec je odstraněn, takže květina se zemí v novém hrnci. Během transplantace je tedy zachována hliněná hrudka.

Tipy pro péči

Tipy pro péči

Fialová je považována za poněkud rozmarnou barvu, ale péče o ni je ve skutečnosti docela standardní. Postačí dodržovat několik základních pravidel péče a fialová bude kvést téměř po celý rok:

 1. Průměr květináče by měl odpovídat velikosti květu a neměl by ji překročit více než třikrát. Ve velkých květináčích začnou hnít fialky.
 2. Pokud jemné fialové listy při kontaktu s nádobou zežloutnou, musí být její okraje ošetřeny tekutým parafínem.
 3. Půda pro fialky by měla zahrnovat humus, sodík, listovou zeminu, písek, dřevěné uhlí.
 4. Optimální teplota pro fialky je +20 +24 stupňů. Nesnáší teplo ani chlad. Fialové nemají rádi průvan, přímé sluneční světlo a změny teploty. Fialky se nejlépe zakořenily na východním a západním okně.
 5. Zlatá střední cesta je při zalévání velmi důležitá. Nesmí být povoleno sušení a podmáčení půdy. Jemné květiny netolerují obojí. Pro glazura můžete použít usazenou nebo filtrovanou vodu z vodovodu při pokojové teplotě. Při zalévání se musíte ujistit, že se na listy nedostane voda. Nejlepší je nalít vodu do jímky. Samotné listy nelze stříkat z lahve s rozprašovačem. Vlhkost musí být udržována zvlhčovačem nebo odkapávací miskou s vlhkými oblázky. V zimě je zálivka omezena.
 6. Fialová pro dobré kvetení potřebuje alespoň 12-13 hodin denně, aby byla na světle. V zimě se denní světlo snižuje, takže musíte tvořit umělé osvětlení pomocí speciálních zářivek.
 7. Je velmi obtížné udělat fialový květ bez krmení. Hnojiva je třeba pravidelně aplikovat na půdu. Lze zakoupit v obchodě pro speciální komplex minerální hnojiva na fialky a vyrábějte je jednou za 2 týdny.
 8. Aby fialová rostla symetricky a nedosahovala světla, je nutné nádobu několikrát týdně otočit. Zažloutlé a sušené listy a květy je třeba pravidelně odstraňovat, aby se nezhoršil vzhled rostliny.
 9. V létě musí být fialová chráněna před horkem a žhavým sluncem ve stínu. Při teplotách nad 28 stupňů se kvetení fialek může zastavit, květy jsou malé a jejich barva není tak nasycená. Místnost musí být také větrána, ale květinu nedávejte do průvanu. Pokud je místnost klimatizována, neměl by být proud vzduchu směrován k fialové.

Nemoci a škůdci vnitřních fialek

Nemoci a škůdci vnitřních fialek

Křehké fialky často onemocní, zejména při nesprávné péči. Jejich stav je ovlivňován teplotou, vlhkostí, množstvím světla, nedostatkem nebo přebytkem hnojiv.

Aby fialová barva a vypadala krásně, musíte se o ni starat a pečlivě sledovat jejich stav.

Mezi fialovými chorobami jsou nejběžnější:

 • Trouchnivění. Pokud jsou na stoncích a listech stopy hniloby, je kořenový systém poškozen. Paraziti nebo špatní zalévání... Chcete-li zachránit fialovou, musíte odříznout horní nedotčené listy a zakořenit je v novém substrátu.
 • Špinění. Listové skvrny se mohou objevit z různých důvodů. Pokud nejsou žádné stopy parazitů, objevily se skvrny ze slunečního záření nebo vniknutí vody během zalévání. Pokud je málo poškozených listů, lze je opatrně odstranit, stejně jako zatemnit květ na jasném slunci a dávat pozor při zalévání.
 • Padlí... Jedná se o houbovou infekci rostliny. Na listech a stoncích fialové se objeví bílý květ, květ začne bolet. Chcete-li porazit houbu, nejprve je fialová izolována od ostatních pokojových květů a poté ošetřena speciálním přípravkem (můžete si koupit "TopasToto onemocnění se často objevuje s vysokou vlhkostí, nízkou teplotou a přebytečným prachem na listech květu.
 • Pozdní plíseň. Je to také houbové onemocnění, které způsobuje hnilobu kořenů a listů květu. Důvodem je vysoká vlhkost. Chcete-li zachránit rostlinu, musíte přesadit stopku nebo vrchol květiny do samostatného květináče.
 • Sciaridy. Tento hmyz se také nazývá houby. Aktivně jedí a poškozují fialové listy. Do místnosti mohou vstoupit oknem nebo větráním. Sciaridy vypadají jako malé mušky. Musíte s nimi bojovat insekticidy. Je nutné ošetřit půdu léky, které zničí larvy, a také aplikovat aerosoly. Opakujte postup zpracování, dokud nezmizí všechny mouchy.

Kontrola nemocí bude účinnější ve velmi raných stádiích onemocnění. Aby bylo možné včas zaznamenat nástup nemoci, musí být fialová denně kontrolována na výskyt skvrn a poškození.

Více informací naleznete ve videu: