Pěstování kukuřice v zemi: výsadba semen a sazenic

Kukuřice je již dlouho široce uznávaná a stala se jednou z nejběžnějších zahradních rostlin. Jeho zrna jsou chutná a zdravá a lze je vařit nebo konzervovat do salátů. Kromě toho vysoká rostlina se zářivě zelenými listy vytváří dobrou výzdobu v zahradě a umožňuje vysoké živé ploty. Je možné ji úspěšně pěstovat a získat dobrou úrodu nejen v regionech s teplým podnebím: je to nenáročná rostlina a nebude obtížné zajistit jí dobré podmínky pro růst.

Obsah:

Jaké odrůdy pěstovat v zemi

Jaké odrůdy pěstovat v zemi

Pro pěstování kukuřice u dachy v severních a mírných zeměpisných šířkách jsou vhodné odrůdy raného dozrávání. Od výsadby až po úplné zrání klasů neprojde více než 90 dní, a to stačí k tomu, abyste co nejlépe využili teplo chladného léta.

Pro výsadbu v zemi budou dobrým řešením následující odrůdy:

 • Triple sweetness je nenáročná střednědobá odrůda s velmi sladkými zrny. Budou vynikající pochoutkou a vhodné pro konzervování.
 • SUNDANCE je časně zralá odrůda s velkými ušima a lze ji pěstovat v severních oblastech.
 • Sweet 77 je odrůda v polovině sezóny, zrna mají velmi sladkou chuť. Navzdory nízkému výnosu produkuje velké klasy se správnou péčí.
 • Swift je další dobrá odrůda pro severní šířky. Stonky budou krátké, uši se sladkými zrny rychle dozrávají.

Mnoho zahradníků vyvíjí své vlastní hybridní odrůdy a experimentuje s kombinací různých odrůd v zahradě. To vám umožní najít mrazuvzdornou a nenáročnou kukuřici vhodnou pro konkrétní místo.

Pěstování kukuřice ze semen

Pěstování kukuřice ze semen

Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout dobrého sklizeň - pěstování kukuřice z semínko... Mohou být jednoduše zasazeny do otvorů, ale mnoho lidí dává přednost provedení před setím. Semena se vloží do gázového sáčku namočeného ve vodě a nechají se několik dní na slunci. Poté se semena promyjí slabým roztokem manganistanu draselného k dezinfekci a ponechají se další 4 dny. Velmi brzy se objeví bílé kořeny, po kterých je možné zasadit klíčky v otevřeném terénu.

Výsadba semen se provádí, když se půda zahřeje na 10-12 stupňů, obvykle ne dříve než v polovině května.

Zároveň je důležité, abyste s výsevem nepřišli pozdě: rostliny se po podzimních mrazech rychle vzpamatují, ale brzy studený podzim může mít nepříznivý vliv na sklizeň.

Na zahradě kukuřice vysazeny v řadách a musí být alespoň tři, aby bylo zajištěno dobré křížové opylování. Optimální vzdálenost mezi rostlinami je 15-20 cm a mezi řádky asi půl metru. Můžete zasadit 2-3 semena do díry a poté odstranit slabé sazenice a ponechat pouze nejsilnější rostliny. Hloubka výsadby - asi 5 cm. Kukuřice nemá ráda studené větry, musí být vysazena v oblastech, kde není průvan.

Sazenice rostou

Sazenice rostou

Pěstování kukuřice sazenice - dobré řešení pro severní šířky, kde uši nemohou během krátkého léta plně dozrát.Semena pro sazenice se vysazují koncem dubna v šálcích s půdou, do jedné nádoby se umístí 2-3 zrna. Rostoucí období obvykle trvá asi 2 týdny a do poloviny května mohou být klíčky přemístěny do otevřeného terénu.

Doma se nedoporučuje udržovat sazenice při vysoké teplotě, místnost by neměla být větší než 20 stupňů. Kromě toho musí sazenice dostat dostatek světla; v opačném případě se klíčky rychle začnou táhnout a budou velmi slabé.

Optimální směs živin pro sazenice: kompost, písek a rašelina, kukuřice dokonale reaguje na přítomnost organických látek hnojiva v půdě.

Doporučuje se přidat do směsi půdy malé množství popela - dodá rostlinám potřebné množství minerálů. 10 dní před výsadbou se rostliny krmí organickými látkami a hojně se zalévají teplou vodou.

Péče o kukuřici v zemi

Péče o kukuřici v zemi

Jak se starat o kukuřici? Není to příliš obtížné, pokud znáte několik důležitých požadavků a podmínek pro dobrý růst:

 1. Osvětlení. Pro aktivní růst a dobré sklizeň kukuřice potřebuje sluneční světlo. Nejlepší je zasadit jih zahrady na nejotevřenějších a osvětlených místech. To zároveň pomáhá bojovat proti plevele: Málo rostlin má ráda plné slunce.
 2. Kompletní zalévání... Mělo by to být řídké, ale hojné, půda pod každou rostlinou by měla být nasáklá alespoň 10 cm. zalévání vede k malým zrnkům, uši mohou být poloprázdné.
 3. Top dressing... 20 dní po výsadbě je nutné kukuřici nakrmit organickými hnojivy: jedná se buď o mulleinový roztok v poměru 1:11, nebo o zředěný ptačí trus. Kromě toho fosfor-draslík hnojiva... Pokud je pozorována vlnitost listů, znamená to především nedostatek draslíku.
 4. Odstranění bočních nevlastních synů. Objevují se v aktivní fázi růstu, pokud je vzdálenost mezi rostlinami příliš velká. Pokud nebudou odstraněny, odeberou vitalitu. kukuřicea to negativně ovlivní sklizeň.
 5. Odplevelení je nutné pouze zpočátku, když jsou klíčky stále malé a plevele je mohou přehlušit. Po odplevelení nemusí být plevele odstraněny: mohou být ponechány poblíž kořenů a stanou se dobrým přírodním mulčováním, které neumožňuje vyschnutí půdy.
 6. Sklizeň. Uši se obvykle odlomí, když jsou stigma úplně suchá - k tomu dochází koncem srpna nebo na samém začátku podzimu. O zralosti zrn svědčí jasně žlutá barva: můžete mírně ohnout list na klasu a posoudit jejich stav.

Kdy sklízet je otázkou vkusu. Mnoho lidí miluje nezralá zrna kukuřice: jsou velmi měkká a chutná dobře. K vaření lze použít mladé i zralé uši, ale dlouho se neuchovávají. Sklizenou plodinu v listech lze před zpracováním skladovat nejvýše 20 dní.

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci kukuřice

Nemoci kukuřice:

 • Jeden z běžných nemoci - prašná praštěnost. Příčinným činidlem je bazidiomycete, když jsou infikovány, na rostlině se vytvoří oválné uzliny, které se mohou vyskytovat na stoncích, na listech a na klasech. Postižené rostliny musí být odstraněny, aby se nemoc nerozšířila na všechny plodiny.
 • Helminthosporiosis je další onemocnění, které postihuje uši. Onemocnění se vyskytuje na pozadí nedostatku draselných hnojiv a uši mohou být prakticky prázdné a velmi lehké. Je nutné včas nakrmit kukuřici a pozorovat ji střídání plodin.

Rostlina může také infikovat různé škůdci: jedná se o bavlněné kopečky, červy, mšice atd. Pro boj s larvami je půda opatrně vykopána na konci letní sezóny, kdy již začaly mrazy. Když jsou larvy na povrchu, rychle uhynou a příští rok lze získat mnohem větší úrodu.

Pěstování kukuřice je snadné a každý rok přinese více a více bohatých plodin, pokud se postaráte o to, abyste rostlině poskytli vše, co potřebuje.

Kukuřici lze pěstovat vedle okurek: vysoké, silné stonky budou dobrou oporou pro řasenky, zatímco rostliny se nebudou vzájemně rušit.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Kukuřice

Vážení účastníci fóra! Jsou mezi vámi takoví, kteří na své zahradě zasadili kukuřici? Rád bych slyšel zpětnou vazbu. Je to rozmarná rostlina, jak to spolu vychází. A jaké je podnebí ve vaší oblasti. Čekám na vaše komentáře, jinak mě trápí velké pochybnosti.

Sage uživatelský avatar

Pokud si dobře pamatuji, vždy po obvodu zahrady zasadili kukuřici. A tam byla kukuřice a živý plot pro toto místo v kombinaci. Vždy vysazujeme pouze se semeny, ani jsem nevěděl, že se dá pěstovat sazenicemi. Musíte jen dobře vybrat semena, odstranit zkažená a namočit je, abyste zjistili, která z nich jsou oteklá a připravená k klíčení a která, bohužel, nejsou. A jít znovu. Všechno krásně roste ze semen.

Uživatelský avatar Igor S.

V mých podmínkách (54 zeměpisné šířky) semenná kukuřice prostě nemá čas dozrát. Proto vysazuji pouze sazenice. Zpočátku to nebylo snadné, rostliny se velmi rychle roztáhly a tato „hubenost“ se ne vždy zakořenila později a vyžaduje velkou péči. Sazenice proto nechávám na balkóně, kde je chladnější a vždy je zvýrazňuji (na Aliho jsem koupil červeno-modré LED žárovky). Ano, a do karátu s půdou hodím semínka s okrajem. Stává se, že špatně klíčí, a pokud hodně vyklíčí, nezasahují si do sebe.