Správná výsadba a péče o sloupovitý jabloň

Na světě existuje mnoho odrůd jabloní. Některé z nich jsou chovány chovateli a některé jsou vytvářeny samotnou přírodou. Například sloupovitý jabloň. Tato odrůda se v současné době aktivně používá v zahradnictví. Je velmi oblíbený a populární v mnoha zemích. Ale taková zajímavá jabloň není plodem dlouhodobého výběru, ale přirozenou odrůdou. Správná výsadba a péče o sloupovitý jabloň je předmětem zájmu mnoha zahradníků v naší zemi.

Tato odrůda jabloní má úžasný tvar koruny. Nešíří se jako většina stromů, ale roste pouze vzhůru a nemá prakticky žádné dlouhé postranní větve. V současné době se tento druh jablek používá ve velkém zahradnictví, ze kterého se pěstují celé plantáže.

Pěstování sloupovitých jabloní se v zásadě neliší od pěstování odrůd známých zahradníkům s obyčejnou korunou. Sazenice těchto jabloní se samozřejmě nejlépe nakupují ve speciálních školkách, které zaručují kvalitu sadby, shodu s odrůdou atd. Při výsadbě sloupovitého jabloně na trvalém místě byste měli pečlivě ošetřovat kořenový systém. Před výsadbou se do jámy zavádějí hnojiva - superfosfát a potaš v poměru 50-80 gr. Vzdálenost mezi stromy by měla být alespoň 1 metr, protože i přes tak kompaktní velikost koruny potřebuje kořenový systém stromu dostatek prostoru pro výživu a růst.

Sloupové odrůdy jabloní mohou velmi trpět mrazem. A poškození nebo zmrazení apikální ledviny může vést k výskytu dalších 2-3 kmenů. Možná to není děsivé, s dostatečnou výživou budou tyto další výhonky schopné přinést ovoce. Ale přesto se v silných mrazech pokuste chránit sloupovité jabloně kouřovou clonou.

Sloupcovité jabloně milují hojné zalévání a při nedostatku vlhkosti se vaječníky nevytvoří nebo plody budou docela malé.

Zkuste si na svém webu vypěstovat jabloň ve tvaru sloupku - potěší vás svým vzhledem a lahodným šťavnatým ovocem.

Hodně štěstí!