Malinový mahagon: vše o pěstování

Maliny - jeden z nejoblíbenějších keřů v ruských chatách. Spolu s tradičními odrůdami se každý rok objevují nové produkty, které zahradníkům slibují bohaté výnosy: předčasné zrání nebo naopak remontentní druhy a dokonce i malinové stromy. Pojďme zjistit, co je za tímto jménem.

Obsah:

Malinový mahagon - co to je?

Strukturální prvky
Od začátku roku 2000 nabízejí prodejci sadbového materiálu nákup takzvaného malinového mahagonu. Takovou „přezdívku“ mohou obchodníci považovat za marketingový trik ke zvýšení poptávky po sazenicích. Ve skutečnosti se jedná o odrůdy obyčejné červené malinykteré lze pěstovat ve standardní formě.

Charakteristickým rysem standardního malinového nebo malinového stromu je, že prakticky nevyžaduje umělou podporu kvůli tužším výhonkům ve srovnání s běžnými odrůdami.

Za první standardní odrůdu v ​​Rusku se považuje velkoplodá malina Tarusa, kterou vyšlechtil profesor V. Kichina z Ústavu zahradnictví v Moskvě.

Následné odrůdy (Krepysh, Terenty, Skazka) lze považovat za variace Tarusy, které se od ní neliší, pokud jde o podmínky pěstování a požadavky. Nyní v prodeji najdete také standardní standardní odrůdy.

Na příkladu odrůdy Tarusa zvažte vlastnosti malinového stromu:

 • Keř není vysoký (asi 1,5 m), během sezóny vytváří 8-10 náhradních výhonků a kořenových výhonků.
 • Charakteristickým rysem standardní formy jsou zkrácené internodie na ročních výhoncích.
 • Ovocné větve mají několik řádků větvení, což zvyšuje celkový výnos.
 • Kultura je dvouletá, jako běžná malina.
 • Odrůda Tarusa patří k velkoplodým. Autor tvrdí, že bobule váží až 12 g. Chuť je sladká s vůní „maliny“.
 • Odrůda se neliší v časném zrání.

V podmínkách Moskevské oblasti se plody sklízejí od druhé dekády července, v Kubanu - od poloviny června. Výtěžek může dosáhnout 3-4 kg z jednoho keře. Bobule jsou vhodné k čerstvé spotřebě a zpracování, dobře přepravované.

Dalším rysem odrůdy je, že během období sklizně roční výhonky ještě nerostou na úroveň zralých bobulí, což značně usnadňuje práci obyvatele léta. K aktivnímu růstu výhonků dochází v pozdějším období (srpen a začátek podzimu).

Podmínky pěstování

Podmínky pěstování

Zvažte doporučené podmínky pěstování, které vyžadují standardní odrůdy malin:

 1. Teplota. Standardní odrůdy jsou mírně zimovzdorné a vydrží teploty až do -30 ° C. V oblastech s těžšími podmínkami se doporučuje na zimu je ohnout a dokonce je přikrýt další zeminou. V podmínkách Moskevské oblasti vykazují vzorky pokryté sněhem vyšší výnos ve srovnání s běžnými vzorky stejné odrůdy. Letní teplo ve středním pásmu je dostatečné pro standardní maliny pro plný návrat plodiny. V severnějších oblastech nemusí odrůdy s pozdním zráním dozrát. V jižních oblastech nebudou maliny kvůli extrémnímu teplu a suchému vzduchu poskytovat maximální výnosy.
 2. Osvětlení... Standardní velkoplodé formy vyžadují více slunce než standardní odrůdy červených malin. Je důležité zachovat individualitu keře, to znamená, že by měla být vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami.
 3. Půda. Nejvhodnější je písčitá hlína. Kyselost 4,5 - 6,5. Pokud na místě již rostou ovocné stromy, je vhodná půda pro maliny. Kultura netoleruje bažinaté a solné oblasti.
 4. Hladina podzemní vody. Maliny netolerují jejich blízký výskyt - kořeny začínají hnít. Optimální úroveň je 1,2 - 1,5 m. Když ležíte blíže, maliny se vysazují na mohyly nebo vyvýšené hřebeny o výšce 30-40 cm.

Obecně se podmínky růstu standardních odrůd malin příliš neliší od standardních.

Rozmnožování a výsadba

Rozmnožování a výsadba

Pro nákup sadby pro standardní maliny byste měli jít do osvědčené školky. Díky tomu je méně pravděpodobné, že dostane špatnou známku. V ideálním případě by sazenice z renomované školky neměly mít virové a plísňové choroby, škůdce.

Při pěstování sazenic ze semen nejsou zachovány vlastnosti odrůdy, proto lze maliny rozmnožovat pouze samostatně vegetativně:

 1. dělící keř
 2. kořenové výhonky
 3. kořenové řízky

Maliny začnou růst okamžitě po roztavení sněhu, proto by měl být reprodukční postup prováděn ve stejném období (přibližně v polovině jara po zahřátí půdy). Při použití jako sázecího materiálu se každoročně objevují výhonky, výhonky se stříhají pod úroveň terénu, takže konec stříhání je bílý 3-4 cm. Primární zakořenění se provádí ve skleníku:

 • řízky jsou zasazeny ve vzdálenosti 10-15 cm ve volném substrátu z písku a rašeliny a napojeny
 • teplota půdy se udržuje na úrovni ne nižší než 20 ° C
 • po 2 týdnech by se měly vytvořit kořeny a na výhoncích by se měly objevit nové listy

Pro další vývoj jsou řízky umístěny na otevřeném terénu:

 • během prvních dvou týdnů výsadby přikryjte lutrasilem pro postupné přizpůsobování vnějším podmínkám
 • dusíkaté hnojení se provádí každé dva týdny (celkem 3)
 • na podzim úspěšně založené sazenice dorůstají do 1,5-2 m.

Při způsobu šíření kořenovými řízky se odebírají o délce 20-25 cm (o tloušťce 1,5-2 mm). Tato technologie je následující:

 1. zasekněte řízky do drážek tak, aby asi 5 cm zůstalo nad úrovní terénu
 2. horní část pokrytá volnou zemí s rašelinou, mírně pošlapaná a napojená
 3. od poloviny května se hnojiva aplikují každé 2 týdny (lopatka hnoje a 50 g močoviny na kbelík s vodou), pouze 3 obvazy, zalévání podél řad
 4. napojeno podle potřeby v suchém počasí
 5. za sezónu roste sazenice až 1,5-2 m.

Na podzim (v září až říjnu, v závislosti na regionu) lze pěstovanou sazenici přiřadit k trvalému místu. Pokud byl sadbový materiál zakoupen ve školce, kde byl pěstován ve sklenících, jarní výsadba v otevřeném terénu ničí nepřizpůsobenou rostlinu. V tomto případě by se maliny měly vysazovat až po konci zpětných mrazů, v červnu.

Při řádkové výsadbě se vzdálenost mezi řádky rovná výšce keře (1,8-2 m), mezi keři v řadě - 0,7-1,0 m. Před výsadbou je půda předem oplodněna humusem, popel.

Péče: formování, zalévání, krmení

 formování, zalévání, krmení

V období maximálního plodení sazenice vstupuje do čtvrtého roku po výsadbě. Ačkoli jsme na začátku článku řekli, že standardní odrůdy nepotřebují další podporu, mřížoví neublíží, aby nedošlo k poškození výhonků pod tíhou plodiny.

Důležité pravidlo při péči o maliny: nadměrný růst a zahušťování keřů s výhonky by nemělo být povoleno.

Zejména u standardních odrůd je důležitý prostor a dobré provzdušňování. Přebytečné kořenové výhonky se stříhají 5-7 cm pod úrovní terénu, zatímco v květnu až červnu jsou stále zelené. To umožňuje rostlině neplýtvat energií, ale nechat ji utvářet plodinu.

Ve stejném období se vytvoří keř, pokud odrůda nedává mnoho náhradních výhonků: silné výhonky dlouhé 40-50 cm jsou rozřezány na polovinu. Tento postup stimuluje růst postranních výhonků, které jsou vázány na mřížoví a používají se jako náhradní výhonky.

Jak se starat o malinový strom:

 • Dobrého účinku se dosáhne zavedením hnilobného hnoje do půdy (3-4 kbelíky na metr čtvereční). Hnojeno jednou za dva roky na podzim s povinným zapracováním do půdy. "Kožich" vyrobený z hnoje během zimy navíc zahřeje kořeny rostliny. Na písečných půdách můžete provádět roční hnojení.
 • Umělý zalévání utratit v suchém létě. V ideálním případě by měla být ornice vždy vlhká, ale bez stojaté vody. Je důležité, aby nedošlo k přetečení rostliny a zabránění hnilobě kořenů. Na začátku vegetačního období musíte věnovat zvláštní pozornost suchým obdobím: bez dalšího zalévání se neobejdete. Povinné a podzimní nabíjení vody před zimou.
 • Zahradníci stříhají maliny na jaře i na podzim. Jarní prořezávání se doporučuje, když výhonky přezimují na sněhu. V tomto případě jsou odstraněny zmrzlé a oslabené výhonky. Při prořezávání keře jsou odstraněny všechny plodící výhonky a na novou sezónu je ponecháno 7-8 silných náhradních výhonků.
 • Chcete-li získat plnohodnotnou sklizeň v regionech s drsným podnebím, standardní odrůdy se na podzim ohýbají, aby maliny zimovaly pod přírodní sněhovou pokrývkou. To by mělo být provedeno brzy, když jsou na výhoncích stále zelené listy.

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci

Klíčem ke zdravým výsadbám je správná péče a zemědělská technologie... Bez zahuštění výsadby, s dostatečným osvětlením a provzdušňováním se škůdci a patogeny jednoduše nehromadí na rostlinách v takovém množství, které by mohlo způsobit značné škody.

Co může ublížit malinám:

 1. Na malinách jsou houbová onemocnění ovlivňující výhonky: antraknóza, botrytida, didimella atd. Aby se zabránilo jejich výskytu na jaře, jsou výsadby ošetřeny: v březnu jsou postříkány 3% roztokem bordeauxská kapalina, v květnu (před kvetením) je použit slabší 1% roztok.
 2. Ze škůdců jsou maliny ovlivněny malinovým broukem, malinovou muškou a malinovým komárem. Při jejich vysoké koncentraci se člověk neobejde bez použití chemikálií. Pro boj se lék Fufanon používá v koncentraci 0,3% (podle pokynů).
 3. S virovými chorobami malin (kudrnaté listy, zakrslost nebo naopak nadměrný růst), stejně jako s jinými ovocnými a bobulovými plodinami, nebyly vynalezeny žádné prostředky kontroly. Ovlivněná rostlina je zničena. Totéž dělají, pokud máte podezření na pozdní plíseň (kořenovou hnilobu) malin.

Péče o malinový strom se obecně neliší od pěstování běžných odrůd. Pro získání bohatých výnosů je nutné pečlivě přistupovat k výběru odrůdy s přihlédnutím k klimatickým vlastnostem oblasti, zajistit rostlině výživu, osvětlení a zalévání... Důležitou součástí péče je včasné odstranění veškerého přerůstání, použití mříže ke snížení zátěže výhonků a v případě potřeby přístřeší na zimu.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Keře | Maliny
Uživatelský avatar Irina Petrovna

S pěstováním malin obvykle není problém. Podle mého názoru obecně roste jako plevel. Stačí jej pravidelně ztenčovat a stříhat a trávu pokosit. Můžete jen vysazovat podél plotu a sbírat bobule na džem.