Meloun Ogonyok: vlastnosti odrůdy a zemědělské technologie

Meloun je velké chutné bobule. V XIII. - XIV. Století k nám přišel z jihu Afriky a od té doby se těší zasloužené popularitě. Toto je ročník rodiny Pumpkin. Historie jeho distribuce do světa je zajímavá a fascinující, ale je ceněna pro svou chuť a výhody, které přináší tělu.

Obsah:

Meloun Ogonyok: popis odrůdy

 popis

Odrůdu melounu Ogonyok vytvořili ruští chovatelé. Vyznačuje se plody s tenkou slupkou, jejichž hmotnost dosahuje 2,5 kg. Vodní melouny této odrůdy jsou ceněny pro sladkou a aromatickou chuť buničiny. Není divu, že se tomu říká cukr. Rostlina má tenké stonky se spoustou větvení. Stonek je pubertální, zejména u mladých rostlin. Listy jsou trojúhelníkově vejčité, tuhé, pubertální, s dlouhými řapíky. Jsou uspořádány střídavě na stonku. Květy jsou žluté, samčí a samičí, mají listenku ve tvaru člunu. Kořen proniká do země do hloubky asi 1 m.

Plodem je bobule s mnohými semeny. Jeho povrch je hladký, kulatý, natřený zelenou barvou s černými pruhy. Buničina je červená. Semena jsou malá. Toto je raná odrůda. Meloun dozrává za 71-87 dní po klíčení.

Watermelon Spark obsahuje vitamíny A, B, C, hodně vlákniny.

Zvyšuje inteligenci, zlepšuje vidění, snižuje bolest svalů. Lykopen, který je o 40% více než rajčata, zlepšuje imunitu, snižuje riziko rakoviny a chrání před ultrafialovým zářením. Jíst meloun, člověk čistí tělo toxinů, ztrácí nadváhu.

Pro pěstování se používají pozemky, kde dýňové plodiny nerostly po dobu nejméně 6 let. Po nočním stínu neumisťujte melouny. Nejlepším předchůdcem melounu Ogonyok budou luštěniny, vytrvalé trávy a pšenice. Watermelon Ogonyok miluje písčité a písčito-hlinité půdy s indexem kyselosti až 7 pH. Od podzimu se na místo aplikují hnojiva v množství 5 kg humusu a 70 g komplexu minerální hnojiva na metr čtvereční. Pokud je půda těžká hlína, přidejte kbelík s pískem. Čerstvý hnůj se nepoužívá.

Pěstování melounu Spark

Pěstování melounu Spark

Pěstujte meloun Spark ze semen. Použijte semenáčkovou metodu nebo zasejte semena přímo do půdy. To do značné míry závisí na klimatických podmínkách pěstování. V jižních zeměpisných šířkách lze semena vysévat na otevřeném terénu. Bojí se nízkých teplot, takže by se to nemělo dělat při teplotách půdy do 12 stupňů.

Chcete-li získat sklizeň brzy klíčit semenaumístěním do jakékoli misky a navlhčením. Můžete ji naplnit teplou vodou na několik hodin, vypustit a přikrýt bavlněným hadříkem. Vzduch přes něj snadno prochází, vstupuje do semen a vlhkost se neodpařuje. Semena se líhnou několik (2-3) dní. Oblast pro pěstování melounů by měla být dobře zahřátá a osvětlená sluncem a chráněna před studeným větrem.

Přistání na otevřeném terénu:

  • Semena jsou ponořena do malých otvorů do hloubky 7-8 cm, ale nejdříve je připravena půda. Na místa, kde budou zaseta vyklíčená semena, přidávejte po lžících kilogram humusu popel a ammofoska.Smíchejte s půdou, vykopejte díru.
  • Nalijte asi 2 litry vody a počkejte, dokud se nevstřebá.
  • Půda je uvolněna tak, aby tam nebyla špína, je položeno pár semen. Musí být umístěny v určité vzdálenosti od sebe. Posypte zeminou, kompaktní.
  • Není třeba zalévat shora, protože nad semeny se vytváří hustá kůra, kterou výhonek nemůže prorazit. Voda nalitá během výsadby stačí k tomu, aby se rostlina vylíhla.

Pěstování sazenic melounu

Pěstujte meloun sazenice kde teplé dny přicházejí příliš pozdě, nebo když je žádoucí dřívější sklizeň. Naklíčená semínka vložte do papírových kelímků nebo rašelinové tablety... Poté, co se rostliny objeví nad povrchem půdy, pravidelně zalévejte. Osvětlený, čímž se denní světlo zvýší na 12 hodin. Sazenice se krmí poté, co se vytvoří třetí pár pravých listů. Použijte komplexní hnojivo nebo tekutý roztok divizna.

10 dní před výsadbou začnou kalit sazenice. Za tímto účelem jej vyneste na čerstvý vzduch, nejprve na několik hodin, poté zvyšte dobu vzduchových procedur. Před výsadbou musí být rostlina schopna odolat venkovní expozici po celý den.

Sazenice melounu Ogonyok jsou vysazeny ve vzdálenosti až 60 cm v řadách, vzdálenost mezi řádky je 1 m.

Vykopejte díry, nalijte je teplou vodou (až 2 litry). Rostlina je zasazena tak, aby listy kotyledonu byly na úrovni půdy. Je užitečné posypat půdu kolem rostliny pískem ve vzdálenosti až 10 cm, což chrání rostlinu před poškozením hnilobou. Bez ohledu na to, jak pečlivě jsou prováděny práce na výsadbě sazenic, ihned po transplantaci listy melounu vadnou. Proto jsou rostliny napojeny a chráněny před přímým slunečním světlem. Ochranu odstraňují až poté, co se listy stanou pružnými.

V severních oblastech se melouny pěstují ve skleníku s dvojitou kůží. Semena se vysévají ve 3. dekádě dubna. Během dospívání připravují půdu ve skleníku. Odstraňují Zemi na bajonetu a kladou seno smíchané s humusem. Poté se zasejí dusíkatá hnojiva a to vše se přelije horkou vodou. Odstraněná vrstva Země se vrací na své místo pokrytá černým filmem. Odstraňte ji bezprostředně před výsadbou sazenic. Jsou zasazeny ve skleníku ve vzdálenosti 70 cm, následně bude třeba řasy připevnit k mřížkám.

Tipy pro péči v otevřeném ugrunt

Tipy pro péči

Péče o meloun na otevřeném poli je snadná. V díře nezůstávají více než 2 rostliny. Zbytek jsou řezané nebo transplantovaný... Špatně se zakořenili, takže je třeba je napojit a zastínit před sluncem stejným způsobem jako sazenice vysazené z šálků. Budou dlouho zaostávat za hlavním polem, takže je vhodné je znovu zasadit pouze ve výjimečných případech. Odstranit plevele, uvolněte půdu poblíž keřů, dokud se řasy sousedních keřů nezavře. Někteří zahradníci rozumně věří, že sousedství s vysokou plevelem může být pro meloun užitečné. Zakryje rostlinu před spalujícími slunečními paprsky. Na každém keři nenechávejte více než 6 plodů. Aby nehnilo, položili na podlahu plast nebo střešní krytinu.

Kořen melounu může absorbovat vlhkost z půdy ve velkých hloubkách.

Ale než dosáhnou dostatečné délky, potřebuje další vlhkost. V případě potřeby zalévejte jednou týdně, čímž vytvoříte 3 vědra na metr čtvereční plochy. Během kvetení se počet zalévání zvýší na dvě a voda se přidá na celé místo. Zalévání se zastaví 2 týdny před sklizní. Celkově je třeba melouny zalévat 3-4krát za sezónu.

Na otevřeném poli musíte několikrát krmit melouny. Nejprve rozpusťte 20 g dusičnanu amonného v kbelíku s vodou a přidejte 2 litry pod keř. Lze použít řešení diviznapřidáním superfosfátu (30 g na kbelík). Před kvetením přidejte 4 g dusičnanu amonného a chloridu vápenatého a 6 g superfosfátu na keř.

Skleníková melounová péče

Skleníková melounová péče

Péče o vodní melouny ve skleníku je obtížnější než péče o rostliny venku.Je dobré, když včely létají do skleníku. Budou schopni opylovat samičí květiny. Muži ale nežijí dlouho, jen pár hodin. Proto je bezpečnější opylovat „ručně“. K tomu jsou z mužských květů odstraněny okvětní lístky, tyčinky jsou kresleny podél pestíků ženských květů. Chcete-li zaručit, musíte použít několik samčích květů a opylovat stejné samičí květiny. Opylování se provádí ráno, dokud teplota ve skleníku nedosáhne 20 stupňů. Zároveň by ale noc neměla klesnout pod 12 stupňů.

Velké množství výhonků se tvoří ve vodním melounu - slabé jsou odstraněny, zbytek je sevřen, takže nad vaječníkem zůstane 5 listů.

Na každém keři nezůstává více než 5 plodů. Zbytek musí být odstraněn, protože nebudou mít čas dospět a síla „starších“ bude odebrána. Vodní melouny ve skleníku je třeba hnojit. Vykopávají drážky, přidávají roztok divizny nebo kuřecí trus... K tomu se hnůj zředí vodou a udržuje se 10 dní v teple. Výsledná suspenze se zředí vodou v poměru 1:10.

Poprvé se krmí, když řasy dosáhnou 50 cm, druhé - před vytvořením pupenů, třetí - po vytvoření plodů. První krmení se aplikuje ve vzdálenosti 20 cm od kořenů, následující - 40 cm.

Škůdci a nemoci

Škůdci a nemoci

Hlavní nemoci melounu houbového původu:

  • Padlí se projevuje jako bílý květ na listech. Plody jsou bez chuti a hnijí.
  • Když jsou postiženi peronosporózou (plíseň), objeví se na starých listech žluté skvrny a dole se objeví šedo-fialový květ. Plody mění tvar a nerostou.
  • Bacteirosis (úhlové skvrny) se jeví jako bílé mastné skvrny. Na listech se tvoří díry, které spadají. Plody se stanou průhlednými a zmizí.
  • Olivové skvrny způsobují, že ovoce vysychá. Projevuje se tvorbou skvrn nepravidelného tvaru na všech částech rostliny. Listy se zvlňují, na řapíku se tvoří vředy. Anthracnose - vzhled hnědých skvrn s růžovými formacemi.
  • Meloun je ovlivněn hnilobou kořenů, bílou, černou a šedou. Vedou k poškození kořenů, rostlina zmizí.

Bojujte proti houbovým chorobám ošetřením rostlin fungicidy... Patří mezi ně kapalina Bordeaux, Fundazol, Skor. Horší je, když je vodní melounová plantáž poškozena virovým onemocněním mozaiky okurek. Listy jsou pokryty mozaikovým vzorem, na vodních melounech se objevují hrbolky a otoky.

Nejnebezpečnější škůdci melounu:

Drátovci a mšice hlodají v kořenech rostlin a mšice pijí šťávy z jejích pozemních částí. Zvláště postihuje mladé listy. Rostlina je pokrytá mšicemi na koncích řas nebo úplně, přestává růst a umírá. S škůdci můžete bojovat pomocí insekticidů (Decis). Kromě metod chemické kontroly je třeba dodržovat střídání plodin, kontrolu plevele. Počet larev můr během kypření půdy významně klesá. Larvy lze vylákat ze země kopáním do pastí - kousků kořenů mrkve, sladká řepa. Zakryjte je deskami, střešní plstí nebo jinými improvizovanými prostředky. Po několika dnech se larvy, které se nahromadily v kořenech, shromáždí.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Bobule | Vodní meloun