Lípa srdcová. O rostlině a jejích léčivých vlastnostech

Lípa je strom našich zeměpisných šířek, každý známý a milovaný všemi. Během jeho kvetení je vůně v mnoha městských parcích úchvatná a bzučení včel vyvolává myšlenky na venkovský mír a klid, čistý vzduch a procházky naboso na měkkých zelených travinách. Staří jí říkali „zlatý strom“, dívky tančily kolem starých lip a považovaly ji za strážkyni krbu.

Lipový květ je již dlouho znám jako léčivá surovina a v lékárnách jej můžete koupit po celý rok, a to jak ve sbírkách různých bylin, tak i samostatně. Mnoho lidí si tyto dary přírody sbírá samo, aby si v zimě mohli vychutnat aromatický lipový čaj. A jako rostlina medu je tato rostlina také bezkonkurenční.

V zásadě se lipový květ používá při nachlazení, kašli. Má diaforetické vlastnosti. Teplý čaj s medem bude také relevantní pro anginu pectoris a bronchitidu. Lipu můžete kombinovat s heřmánkem, malinami, mátou, fenyklem nebo dubovou kůrou. V takových kombinacích se lipa používá ke snížení kyselosti v žaludku v případě peptického vředového onemocnění.

Kromě květin, znalci lidových receptů říkají, naši pradědové připravovali čerstvé pupeny a listy, aby uklidnili bolest a zmírnili záněty ran. Použili kůru stromu a uhlí z ní. Nosní krvácení bylo zastaveno práškem ze sušených listů a pro vnitřní krvácení byly použity lipové plody.

Pro Slovany znamenala lípa hodně. Používal se k výrobě lan, mís, podnosů, vozíků, hraček, zbraní a lýkových bot. Básníci jí věnovali své básně a dodnes nás lipové aleje vracejí do vzdálených, obtížných, ale slavných časů.

Helen avatar

V létě sbíráme květiny, sušíme je a pak celá rodina pije aromatický lahodný lipový čaj na nachlazení, a tak.

Inga avatar

Moje rodina si nedokáže představit jediný zimní večer bez lipového čaje, je to u nás jako tradice. Musíte však vědět, že lipový květ se sklízí na začátku kvetení, jakmile se květy úplně otevřou, čaj bude aromatičtější, protože je v něm uložen pyl.