Veles grape je časně zralá hybridní odrůda s velkými muškátovými plody

Bezsemenné odrůdy hroznů, které jsou oblíbené u zahradníků, pěstují lidé od starověku. Chovatelé aktivně a úspěšně pracují na vývoji nových odrůd s nedostatečně vyvinutými a téměř nepostřehnutelnými hroznovými semeny.

Obsah:

Pro ty, kteří chtějí mít na svém místě produktivní vinici, má smysl pěstovat bezsemenné (rozinky). Níže bude diskutována jedna z nových zajímavých odrůd této kultury, pojmenovaná po staroslovanském bohu plodnosti.

Třída bezsemennosti nové odrůdy

V roce 2009 v Záporoží (Ukrajina) národní chovatel V.V. Zagorulko, nová bezsemenná forma hroznů Veles, byla vyšlechtěna křížením odrůd Sofia a Rusbol. Ten rok se vyznačoval neobvyklými povětrnostními podmínkami, zatímco množství semenných rudimentů (rudimentů) se odchylovalo ve větším směru od obvyklých iu bezsemenných odrůd 1 a 2 tříd. Čím větší množství základů, tím vyšší třída bezsemennosti kultury.

Velez hrozny

V souvislosti s definicí tohoto ukazatele pro novou odrůdu tedy stále probíhá výzkum - podle některých výsledků Veles patří do 3. třídy, podle jiných - do 4. Studium charakteristik odrůdy probíhá v klimatických podmínkách na jihu Běloruska.

Sázet květiny

Keře odrůdy Veles jsou silné, réva dozrává důkladně, prakticky po celé délce větve. Zakořenění výstřižky se stane dost snadno. Na jednom vegetativním výhonku se vytvoří 2-4 květy. V této odrůdě jsou bisexuální nebo hermafroditové, které obsahují jak pestíky, tak tyčinky. Ačkoli je květina dobře opylovaná, provádí se další opylování, aby se zvýšily výnosy, což přispívá ke zvýšení tohoto ukazatele až o 20%.

Kytice a bobule

Trsy této odrůdy se vyznačují velkou a velmi velkou velikostí, středně volné, rozvětvené. Jejich hmotnost dosahuje 3 kg nebo více. Trsy mají krásný kuželovitý, méně často válcový tvar. Bobule odrůdy jsou také velké, hmotnost se pohybuje od 4 do 5 g.

Zralé plody jsou velmi estetické, protože mají ušlechtilo růžovou barvu a jantarovou průhlednost. Lehké muškátové aroma, hustá dužina a tenká slupka činí bobule velmi chutné. Podle vinařů mají některé bobule nejen zbytky základů, ale také měkké kosti, které jsou při konzumaci téměř neviditelné.

Velez hrozny

V podmínkách vysoké vlhkosti mohou bobule vážně praskat a hnitět. V suchém počasí visí na křoví po dlouhou dobu - až 1,5 měsíce, bez ztráty chuti a nevysychají, nevysušují. Hřeben party je velmi křehký, ale bobule jsou pevně drženy a odejdou s námahou.

Doba dozrávání

Tato forma hroznů dozrává velmi brzy. Okamžik otevření pupenů a úplné zralosti odrůdy je oddělen v průměru 95-100 dnů. Při pěstování hroznů venku hlavní sklizeň dozrává začátkem srpna. Odrůda se vyznačuje vzděláním nevlastní synovéna kterých se objevují shluky. Na začátku října zajišťují druhou vlnu sklizně - nevlastní.

Odolnost proti mrazu

Úroveň mrazuvzdornosti v ovocných pupenech vinné révy tohoto hybridu je -21 stupňů, což není nižší než podobné ukazatele pro jiné odrůdy. Přesto se Veles doporučuje pěstovat v podmínkách úkrytu sazenic a vlastních kořenů, v zimě pomocí metody filmového tunelu. Podle pozorování vinařů hlavní oči kultury za takových podmínek nezmrznou.

Odolnost vůči chorobám

V současné době je Velesova odolnost vůči houbovým chorobám předmětem dalšího studia. Odolnost proti plísním - nepravdivá padlí, hlavní plísňové onemocnění plodin pěstovaných v podmínkách otevřeného pole, je stanoveno na 3,5 bodu. Stejná hodnota tohoto indikátoru pro jiné houbové onemocnění - odium, ovlivňující zelené orgány hroznů.

Velez hrozny

Pěstování a péče

Odrůda patří k silné formě hroznů. Chcete-li urychlit proces zrání bobulí, zlepšit jejich kvalitu a zvětšit velikost hroznového klastru, plodů vinné révy odříznout v průměru až 6-8 očí, případně kratší. Výtěžek je vysoký a stabilní. Sazenice se prodávají v zakořeněné nebo roubované formě.

Přepravitelnost

Vzhledem k tomu, že bobule této odrůdy se vyznačují pružnou dužinou, hrozny dokonale snášejí přepravu.

Ocenění

V roce 2010 se v Simferopolu konala mezinárodní soutěž s názvem „Zlatý hrozen“. Odrůda Veles získala dvě zlaté medaile udělované „Ochutnávkovou komisí lidí“ a „Ochutnávkovou komisí profesionálů“.

Díky krásné barvě má ​​parta bohatou prezentaci a díky příjemné chuti, relativně snadné péči a vysokému výnosu je odrůda mezi vinaři velmi oblíbená. Používá se, stejně jako všechny bezsemenné odrůdy, k čerstvé, sušené konzumaci, k výrobě džusů a vín.

Kategorie:Zahrada | Veles hrozny