Nejlepší čas a podmínky pro výsadbu petúnie

Pamatujete si na Disneyho karikaturu o Sněhurce a sedmi trpaslících? Pamatujete si, jak se nechala Tichého muže umýt voňavým mýdlem a jeden z trpaslíků řekl: „Ano, voní jako petúnie!“ Bylo to od samého dětství, kdy je vůně petúnie spojena s něčím pro mě velmi magickým, báječným a nezapomenutelným. A teď tyto úžasné květiny rozhodně vysazuji doma - na balkoně a na záhonu u vchodu. Petúnie jsou pozoruhodné - velmi dlouho sbírají sílu, aby kvetly, ale pak kvetou až do prvních bílých much. Kdy je nejlepší zasadit petunii, aby dlouho potěšila nádhernou vůní a krásou?

Může to znít divně, ale petunie je příbuzný rajčat a brambor. Ano, nedivte se! Tyto nádherné květiny také patří do rodu Solanaceae, stejně jako milované brambory a rajčata. A jak se tato petuniová zelenina pěstuje jako letničky.

Kvetoucí rostliny pocházejí ze zemí s teplým, dokonce horkým podnebím. Tropy Jižní Ameriky - to je místo, kde k nám přišly krásy petúnií. Mohou to být jak bylinné, tak polo keřové rostliny, které potěší každého svou vůní a rozmanitostí barev. Může se nápadně lišit na jedné rostlině od druhé - od sněhově bílé, například odrůdy White Shar, až po tmavě fialovou, téměř černou, jako je odrůda Black Velvet.

Všechny petúnie lze podle jejich vnějších charakteristik rozdělit do čtyř hlavních skupin:

  • velkokvěté petúnie
  • malokvěté petúnie
  • ampel petúnie
  • trpasličí petúnie

Aby petunie potěšila svým kvetením na začátku léta v klimatických pásmech naší země, musí být semena zaseta již uprostřed zimy. Únor je nejlepší čas na setí rostlinných semen pro sazenice. Jelikož jsou příliš malé, jsou zasety povrchně, pohřbeny v zemi, ale povrchně jen mírně pokropeny. Aby petunie mohla vyklíčit, potřebuje sluneční světlo, takže semena nejsou pohřbena a místo pro pěstování sazenic je vybráno dostatečně slunečné - na dobře osvětleném parapetu. Stejně jako světlo potřebují semena petúnie teplo. Nejlepší teplota pro klíčení bude teplých 23-25 ​​stupňů Celsia. To zajišťuje konstrukce mini skleníku - mísa s zasetými semeny může být pokryta sklem, plastovým sáčkem nebo plastovou lahví nakrájenou na požadovanou výšku. takový skleník musí být pravidelně větrán, aby se zabránilo vzniku hniloby nebo jiných chorob. Pro zajištění nejlepších podmínek pro klíčení semen petúnie můžete použít speciální bílý krycí netkaný materiál. Propouští sluneční světlo, udržuje teplo a umožňuje rostlinám dýchat a netrpět nadměrnou vlhkostí. Mimochodem, takový úkryt vám umožňuje získat silné výhonky, protože někdy, když je odstraněn kryt vyrobený z filmu nebo skla, jsou rostliny tak křehké, že prostě spadnou na zem a zemřou.

Teplotní režim pro ty rostliny, které již o něco zesílily, lze mírně změnit - snížit teplotu vzduchu na + 16-20 stupňů. V oblastech, kde je zimní den dlouhý, by mělo být použito další osvětlení, aby se sazenice neroztahovaly, ale zůstaly silné a plné vitality.

Petúnie můžete potápět, když mají dva skutečné listy.To je třeba udělat opatrně, protože kořenový systém petunie je velmi choulostivý, zejména v tomto - „mateřském“ věku.

Výhonky petunie se objevují po dostatečně rychlém setí - do dvou týdnů. Ale pak se jejich růst zpomaluje a rostou velmi, velmi pomalu, což pěstiteli neustále dělá starosti, zda přežijí, zda zemřou nebo zda onemocní. Aby se udržely zdravé a silné sazenice, musí se o ně pečlivě a pečlivě starat. musíte je pravidelně zalévat, ale opatrně, podle potřeby je krmit, sledovat teplotu a světelné podmínky. Po sklizni si rostliny vybudují kořenový systém, který by potom potěšil své okolí svým kvetením. Toto období zdánlivého odpočinku trvá asi tři týdny. Po dosažení věku 5-6 týdnů sazenice petúnie znovu aktivně rostou. Aby měly sazenice po celou dobu dostatek „potravy“, jsou krmeny jednou za dva týdny po celou dobu růstu. A dospělé rostliny jsou také „nenasytné“ a také vyžadují neustálé hnojení.

Aby se rostliny cítily na čerstvém vzduchu dobře, je třeba je před vysazením do otevřeného terénu vytvrdit. K tomu je třeba někde od poloviny dubna, kdy se roztaje sníh, během slunečních hodin vyvést na ulici hrnce se sazenicemi. Pouze s nástupem teplého počasí - na konci května mohou být rostliny vzaty venku do trvalého bydliště nebo vysazeny na zahradě.

Hodně štěstí!

Kategorie:Rostoucí | Petunie
Foxi avatar

Jo .. Myslel jsem si, že petunie není tak vrtošivá .. Ale myslím, že stojí za to pokusit se ji pěstovat stejně. Koneckonců, její květiny vás nemohou nechat lhostejnými.