Jak roste len a kde se používá?

Len je jednoletá rostlina z rodiny lnu, která na našem území roste tisíce let. Ale jeho vlast je Indie. Právě tam byla poprvé vytvořena lněná tkanina. Nyní je známo více než 200 druhů, v našem regionu je jich kolem 40. Len se pěstuje na velkých farmách jako technická plodina. Tkanina z ní zůstává populární dodnes, pěstuje se na záhonech a semena se používají v medicíně.

Obsah:

Jak len roste

Jak len roste

Výsev lnu má několik jmen: břidlice, vlákno nebo pěstovaný. Len stonek je vzpřímený, tenký, asi 50 cm vysoký, nahoře rozvětvený. Listy jsou úzké, kopinaté, asi 5 cm dlouhé, střídavě uspořádané. Stonka a listy jsou pokryty voskovým povlakem. Květy jsou malé, o průměru 2-3 cm, shromážděné v deštnících v květenstvích.

Barva pěti okvětních lístků je obvykle modrá, ale může být růžová nebo bílá.

Okvětní lístky jsou často hladké, jsou vlnité. Lenový květ je opylován. Po odkvětu se vytvoří krabička s 10 semeny. Je kulatý, nahoře mírně protáhlý. Semena jsou plochá, kulatá, lesklá, žlutá, hnědá nebo hnědá.

Všechny lněné odrůdy lze rozdělit podle vegetačního období na časné s vegetačním obdobím až 80 dnů a pozdě, až 110 dnů. Rané se pěstují v severní lněné zóně, pozdní - ve střední a západní.

Pěstování a sklizeň

Pěstování a sklizeň

Len roste nejlépe na vlhkých hlinitých půdách střední hustoty. Měly by být volné a propustné pro vodu. Horší na písečných půdách. Těžký jíl a kyselé půdy nejsou vhodné pro pěstování lnu. Místo musí být chráněno před silným větrem.

Vlastnosti pěstování rostliny:

 • Len je docela nenáročný, v období zrání semen potřebuje suché a teplé počasí. Ale pro přátelský výskyt sazenic potřebuje dostatečné množství vlhkosti.
 • Zasejte to v dubnu. Teplota půdy v hloubce 10 cm by měla vystoupit na 7 ° C. Vhodnější je včasný výsev. V tomto případě se semenům podaří využít maximální množství vlhkosti v půdě. Rostliny jsou méně postiženy chorobami. Hloubka setí je až 3 cm, semena se nebojí poklesu teploty. Mohou klíčit i při 2 ° C.
 • Děj je připraven předem, přinesen organický (humus). Může být použit v procesu pěstování EM přípravků. Zlepšují strukturu půdy.
 • Pro růst a aktivní pučení je vyžadována teplota ne vyšší než 17 ° C. Len kvete v červnu a červenci. Zrání semen probíhá další dva měsíce.
 • Len se krmí dusíkem, fosforem a potašovými hnojivy.

Když jsou semena téměř připravena, rostliny se zalévají EM přípravky. Poté, co polovina nebo dvě třetiny tobolek zhnědnou, odřízněte stonky rostlin plochým řezačem Fokin. Položte do sucha.

Po týdnu, když kapsle při protřepání zašustí, mohou být vymláceny.

Malé množství suroviny lze zpracovat ručně hnětením lusků přes širokou misku. Pokud je toho hodně, zabalí to do plachty a vymlátí poklepáním holí. Pak se semena shromažďují a foukají ve větru.

Po vymlácení jsou semena stále docela vlhká. Je třeba je sušit na místech, kde na ně nespadá přímé sluneční světlo a vzduch nestagnuje. Může to být kůlna nebo podkroví s otevřenými okny.

Použití rostlin

Použití rostlin

Len má mnoho prospěšných vlastností. Z jejích vláken se stále vyrábí cenná lněná tkanina, která se používá k šití letního oblečení. Len je dobrým předchůdcem mnoha plodin. Pěstování této rostliny zlepšuje strukturu půdy. Kořeny a stonky obsahují velké množství užitečných stopových prvků, které procházejí do půdy. Len proto částečně plní funkci zeleného hnoje.

Jako okrasná rostlina se len vysazuje do skalních zahrad, na záhony, do samostatných skupin.

Lněná semena se používají v pekařském průmyslu. Jsou posypané buchtami, přidávají se k některým druhům chleba, nasekané. Z lněných semen se připravuje sušící olej, barvy a laky, voskované plátno. Z nich můžete získat olej, který se používá k přípravě kosmetických krémů. Vyhlazuje vrásky na obličeji. Lněný olej se získává lisováním za studena. Koláč, který zbyl po zpracování osiva, se používá pro krmení hospodářských zvířat.

Poté, co je olej vytlačen, zůstanou koláče a moučka, které se používají ke krmení hospodářských zvířat. Jsou považovány za jeden z nejlepších krmných přípravků. Dort se dříve nalil teplou vodou a počkal, až se tam vytvoří hlen s pektiny. Existují informace, že bramborák bramborový nemá rád vůni taninu v listech lněného a lněného oleje, který je v semenech. Proto se doporučuje pěstovat jej poblíž plodin, které jsou tímto škůdcem nejvíce poškozeny. Také odhání mrkev.

Len v medicíně

Len v medicíně

Léčivé vlastnosti lnu byly zaznamenány už dávno, ve starověkém Řecku. Tělo bylo uzdraveno pomocí jeho semen. Lněná semínka čistí tělo, používají se jako změkčovadla a rozpouštědla.

Lněné semínko obsahuje mnoho užitečných látek:

 • Bílkoviny a sacharidy.
 • Vápník, hořčík, mangan, železo, zinek.
 • Sliz.
 • Organické kyseliny, včetně linolové.
 • Stopové prvky.

Vlastnosti použití:

 1. Přípravky z lněného semínka používají ženy trpící hormonálními poruchami.
 2. Olej ze semen se používá k prevenci ischemické choroby srdeční. Používá se k léčbě cévních onemocnění, jako je trombóza a zhoršený průtok krve. Pomáhá normalizovat krevní tlak. Lněný olej se používá spolu s dalšími léky při léčbě rakoviny po chemoterapii. Odstraňuje radionuklidy. Přípravky z lněného oleje snižují riziko maligních nádorů. Pomáhá snižovat alergické reakce.
 3. Odvar ze semen pomáhá zbavit se kašle, bronchitidy, podílí se na léčbě cystitidy, nefritidy a gynekologických onemocnění. Zmírňují bolest, pomáhají obnovit tělo po otravě jídlem. Mají antihelmintický účinek. Používá se pro klystýr.
 4. Byly vytvořeny homeopatické léky založené na lněných semínkách, která mají protizánětlivé, vykašlávací, projímavé a analgetické účinky.
 5. Z lněného oleje se připravuje emulze k léčbě dermatitidy a vředů.
 6. Používá se lněný sliz, který se připravuje nalitím půl čajové lžičky semen 100 g vroucí vody. Poté se pokrmy 15 minut protřepávají. Přeceďte přes bavlněný hadřík. Hlen se používá jako obalový prostředek při otravě jídlem a průjmech různého původu.
 7. Lněné semínko se připravuje nalitím semen vroucí vodou. Trvejte na tom 10 minut. Užívá se orálně po namáhání. Používá se také k léčbě popálenin. Každý den se připravuje nová tinktura, druhý den ztrácí své vlastnosti.
 8. Můžete se zbavit bolesti aplikací obkladu s lněnými semínky na bolavé místo. Ponoří se do gázového vaku ve vroucí vodě a poté se aplikují za tepla. Horké obklady by se neměly aplikovat na místa, kde se může hromadit hnis, nebo na nádory.

Ne každý může použít lněná semínka a přípravky z nich. V žádném případě by je neměly užívat osoby trpící hepatitidou, cholecystitidou. Nepoužívejte při akutním onemocnění střev a sklon k průjmům.Dlouhodobé užívání přípravků z lněných semen nemusí být prospěšné, ale škodlivé. Nastává obecná intoxikace těla.

Lněná semena určená k použití v medicíně se skladují v balení po dobu tří let. Nelze použít lněnou trávu uvnitř, protože je jedovatá.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Prádlo
Uživatelský avatar Tusya-Tata

Len roste v našem venkovském domě, je v péči opravdu nenáročný a vypadá krásně na záhonu. Vzpomínám si ale na časy z dětství, kdy byl len zasíván pro průmyslové účely. Byla to obrovská pole, kvetoucí modře. Zajímalo by mě, jestli se pěstuje někde jinde ve velkém, nebo jen jako okrasná rostlina?

Goshia avatar

Pokud je tráva jedovatá, proč mají lněná semínka tak obrovský léčebný účinek na různé nemoci. Kromě toho mohou být lněná semínka stále používána pro hubnutí.

Uživatelský avatar Lyudmila Isaeva

Je škoda, že nyní přestali pěstovat len, aby z něj vytvořili látky. Lněné prádlo je koneckonců velmi užitečné pro zdraví a ani v nejteplejším létě se v něm nekoupete. A na záhonech vypadají modré lněné květy docela krásně a neobvykle. Myslím, že je čas začít s chováním lnu v průmyslovém měřítku.

Uživatelský avatar Egorr

Nedávno často začali hovořit o zdravotních výhodách této rostliny, dokonce se sportovcům doporučuje zahrnout semena do jejich stravy. Pravděpodobně se ho pokusím zasadit do země.