Štěp a zásoby - co to je v zahradnictví?

Zahradnictví je pečlivé podnikání, které vyžaduje znalosti o pěstování a péči o ovocné plodiny. Není těžké získat sazenice a zasadit je do vybraných oblastí. Ale odrůda jablek nebo hrušek není vždy vhodná pro vysoké výnosy. A kvalita ovoce nepotěší ani chutí, ani sladkostí. Situaci lze napravit očkováním, které může provést pouze kompetentní zahradník.

Experimenty v zahradnictví jsou nepostradatelné. A každému se nelíbí, že je v roli šlechtitele-michurinisty, který kombinuje různé odrůdy ovocných stromů do jednoho celku. Výsledkem procesu může být neobvyklá odrůda, která absorbuje nejlepší vlastnosti mateřského druhu stromu nebo keře.

Obsah:

Podnoží, potomci, roubování - co to je?

Podnože, potomci, roubování - definice pojmů

Chcete-li získat nové rostliny, použijte tuto techniku očkování... Postup je založen na zavedení živé části jednoho stromu do tkáně jiného. Po fúzi se získá jediný organismus, který bude úspěšně růst a rozvíjet se.

V případě potřeby se roubování provádí na zahradních rostlinách:

 1. kultivovat divoce
 2. zkuste novou odrůdu nebo vyměňte starou
 3. zvýšit produkci různých druhů ovoce z jednoho stromu
 4. prodloužit životnost rostliny
 5. obnovit korunu stromu
 6. zajistit křížové opylování plodin

Hlavními aktéry očkování jsou potomci a podnože. Řez stromu funguje jako potomek, který bude implantován do vybraného stromu. Jedna ledvina může být také štěp. V budoucnu bude z potomstva vytvořena horní část ovocného stromu, který je zodpovědný za kvalitu výsledné odrůdy.

Podnože je rostlina, na kterou je řezání naroubováno. Tato spodní část stromu slouží k organizaci výživy, růstu. Díky pažbě může nová odrůda přežít v nepříznivých podmínkách a přizpůsobit se jí. Během očkování je strom zraněn, což při správném provedení operace úspěšně přeroste. Důležitou roli v míře přežití potomka hraje kambium, vrstva na kmeni stromu umístěná mezi dřevem a kůrou. Výběr složek očkování se provádí s přihlédnutím k účelu postupu.

Výběr správné zásoby

Výběr správné zásoby

Jako základ pro očkování je vybrána kultura, která se vyznačuje odolností a dlouhověkostí. Záleží na tom, zda obnovený strom dostane dostatek výživy a vlhkosti. Při výběru materiálu dbejte na jeho kompatibilitu s roubovanými řízky. Jako podnože se obvykle používají divoké druhy rostlin. Je nutné, aby odolávaly mrazu a spálení sluncem.

Vytvoření dekorativních odrůd lze dosáhnout roubováním plodin, které s nimi souvisejí.

Můžete si vzít irgu jako základ, hloh a spojit se s jabloň... Zde je důležité zkontrolovat kompatibilitu konkrétních odrůd. Ve skupině peckovin je pro zahradníka snazší se otočit. Můžete kombinovat třešňovou švestku, broskev, cítil třešeň spolu.

Chcete-li změnit sílu růstu, zrychlete plod, kombinujte třešně z třešeň obyčejný. Během období očkování nehraje stav populace zvláštní roli. Může být v hibernaci nebo již s listy. Role však hraje věk akcií.Na strom, který je starý dva nebo tři roky, je naroubována stopka. Pažbou může být jak pařez, tak zlomený strom, který si zachovává svoji vitalitu.

Jak si vybrat a připravit potomka?

Jak si vybrat a připravit potomka?

Produktivita, odrůdové vlastnosti ovocného stromu budou záviset na potomkovi. Sklizeň větví pro roubování začíná na podzim po nástupu prvního mrazu. Řezy jsou řezány z růstu aktuálního roku, odebrány z jižní strany stromu.

Jejich délka se pohybuje od dvaceti do třiceti centimetrů. Pro skladování je potomek umístěn na chladném místě, aby pupeny zůstaly spící. Může to být lednička nebo sklep. Za ideální způsob uložení potomka se považují sněhové závěje, které jsou umístěny v uzavřených kartonových krabicích a plastových pytlích i v dřevěných bednách.

Ve vzácných případech můžete připravit řízky brzy na jaře, než se pupeny probudí.

Pokud se má očkování provádět v létě, pak se sklízejí roční větve s pupeny. Před zákrokem jsou listy z řízků odstraněny. Aby bylo roubování účinné, musí být větve pro potomka zdravé a s dobrými pupeny.

Metody a pravidla očkování

Metody a pravidla očkování

Existuje několik způsobů, jak provádět roubování řezáním:

 1. Pro lepší kopulaci je nutné mít stejnou tloušťku podnože a odnože. Vezměte roční řízky se třemi až čtyřmi pupeny. Horní konec větve je přeříznut přes pupen. Šikmé zářezy stejné délky na potomku a podnoži dosahují průměru tří až čtyř centimetrů. Nezapomeňte ponechat jazyk nahoře třetinu délky. Jazyky jsou ohnuté tak, že jeden jde za druhým a kambiální vrstvy jsou spojeny. Křižovatka je svázaná a vrch je potažen zahradním lakem. Můžete jej také svázat lepicí omítkou. Horní konec řezu je pokryt smolou. Poté, co se objeví zvýšení, se páskování uvolní proříznutím vinutí napříč.
 2. Roubování na tupo se používá, když tloušťka pažby dosáhne více než dva centimetry. Je proříznuta napříč a mírně nakloněna na jednu stranu. Na vyšší straně odřízněte kůru a trochu dřeva. Šířka řezu odpovídá tloušťce potomka. Při řezání je proveden šikmý řez jazykem. Díly jsou spojeny a svázány stejným způsobem jako v předchozí metodě.
 3. Pokud tloušťka materiálu dosáhne čtyř centimetrů, použije se pro kůru roubování. Šikmý řez řezu je vložen zcela za řezanou kůru stromu. Je nutné, aby šikmý řez řezu zcela spadl pod kůru.
 4. Pokud je kmen dvakrát tlustší než řízky, pak se očkování zvolí podle Khudyakovovy metody. Šířka podnože je snížena pomocí druhého řezu v úhlu dvaceti stupňů k první rovině.
 5. Místo pro roubování na podnoži se nachází ve vzdálenosti 30-40 centimetrů od základny uzlu na centrálním výhonku.

Roubování jakýmkoli způsobem probíhá rychle, jinak okraje odřezků vyschnou. Řezy jsou prováděny ostrým nožem. Jejich povrch by měl být hladký, bez odštěpování. Místa nad a pod vinutím musí být pokryta zahradním lakem.

Během operace je důležité udržovat čistotu, protože prachové částice, zrnka písku nebo larvy hmyzu zachycené v ranách mohou oslabit naroubovaný strom. Pokud štěp byl úspěšný, pak se na naroubovaných řízcích objeví výhonky.

Péče o strom po naroubování

Péče o strom po naroubování

Jelikož jakákoli operace pro živý organismus neprochází bez zanechání stopy, je třeba po roubování věnovat pozornost stromu:

 • Mladé naroubované výhonky, pokud se zakořenily, rychle rostou. Aby stimulovali růst koruny, v prvním roce je sevřely a odstranily vrcholy silně rostoucích větví.
 • Je důležité chránit vakcínu před silným větrem. Větvičku můžete uvázat na podpěru.
 • Ptáci mohou také odlomit křehký výhonek. Jsou před nimi chráněni obklopením stromu plotem. Pomůže také vázání nad a pod místem roubování tyčinky.
 • Zúžení potomstva a podnože je řezáno tak, aby nedocházelo ke zlomeninám a v místě roubování se tvořilo zesílení.
 • Divoký růst, který se vytvoří na podnoži, se musí odlomit.Jinak jí budou odebrány všechny živiny a naroubovaná větev nebude mít dostatek potravy.
 • Naroubovaný strom vyžaduje pravidelné zalévání. Provádí se to, jak vrchní vrstva půdy kmene kmene vysychá.
 • Kromě toho se půda kolem ovocné plodiny uvolní do mělké hloubky, vykopá se a aplikuje hnojiva ve formě humusu, superfosfátu a draselné soli. Postupy se provádějí opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů rostliny.
 • Před příchodem zimy se položí vrstva mulče, která by neměla být blízko kmene stromu.

S řádně organizovanou péčí vás po dvou nebo třech letech naroubovaný strom potěší plody nové odrůdy.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Rostoucí | Štěp