Kukuřice - co je to za plodinu: zelenina nebo obilí?

Je snadné určit, ke kterým plodinám tato nebo ta rostlina patří. Co je to zelenina a obilí, je jasné i studentovi. Ale u kukuřice začínají pochybnosti, zda je tato rostlina zeleninou nebo obilím.

Z Ameriky (vlast kukuřice) rostlina přišla do Evropy v době velkých geografických objevů. Zpočátku byla kultura používána ke krmení hospodářských zvířat, ale poté dospělému člověku chutnaly zrna mléčné zralosti. Nyní byly vyvinuty odrůdy sladké kukuřice, jejichž klasy se konzumují čerstvé a vařené. V obale je mnoho vitamínů, škrobu, minerálních solí, aminokyselin. A co se týče obsahu vitaminu E, kukuřičný olej předčí slunečnicový olej. Pěstují kukuřici na polích pro siláž a pro jídelní stůl - v zahradách.

Obsah:

Co je to kukuřice?

Co je to kukuřice?

Kukuřice patří k typickému představiteli rodu Zlakových. Bylina prochází vegetačním obdobím po dobu jednoho roku. Stonek rostliny někdy dosahuje výšky šesti metrů. Ale na rozdíl od jiných obilovin není dutý. Jeden stonek obsahuje jak samčí květy ve formě latě v horní části rostliny, tak samičí květy - klasy v paždí širokých listů. Po opylování větrem se na klasech tvoří obilnice.

Je identifikováno několik skupin kukuřice, mezi nimiž lze rozlišit cukr, zubní, pazourkový, voskovitý, prasklý.

Jejich rozdíl je typ struktury zrna, jeho chuť. A liší se kultivační technologií. Lze s jistotou říci, že kukuřice je obilná plodina. A listy, jeho stonky jdou ke krmení hospodářských zvířat ve formě siláže, jako jiné obiloviny.

Ale podle způsobu použití rostliny se označuje jako zelenina, jako je sója, fazole, hrášek. Klasy se zrny se používají k vaření, dezertu, konzervování. Lze vyvodit závěr, že kukuřice je jak obilná, tak rostlinná plodina v závislosti na tom, pro co se pěstuje.

Nejlepší odrůdy kukuřice

Nejlepší odrůdy kukuřice

Všeho druhu kukuřice pro pěstování je vybrán cukr kvůli velkému množství rozpustných cukrů a nízkému procentu škrobu. Chovatelé vyvinuli odrůdy rostlinných produktů různých dob zrání:

 • Odrůda Kubansky dozrává od prvního listu do zralosti za 75 dní. Tmavě žluté jádra na klasu jsou šťavnaté a chutné, když jsou čerstvé, konzervované.
 • Odrůda Zarya, chovaná na Krymu, přináší ovoce po 70-90 dnech od data klíčení.
 • Duchovy jasně žluté uši dosahují velikosti dvaceti centimetrů. Buničina zrn této odrůdy je šťavnatá, něžná, sladká.
 • Hybrid Dobrynya potěší působivými ušima, které lze jíst čerstvé, zmrazené, konzervované.
 • Od poloviny sezóny lze rozlišit krasnodarskou kukuřici, která je odolná vůči patogenům. Uši se žlutooranžovými zrny vypadají jako kužel o průměru pěti centimetrů.
 • Odrůda Ice Nectar, považovaná za nejsladší, je známá svou vynikající chutí a vysokými výnosy.Pozdní zrání kukuřice se sklízí na klasech dlouhých 22 centimetrů.
 • K výrobě alkoholů, škrobu, mouky se používá kukuřičný chléb. Obiloviny se pěstují komerčně na siláž. Z odrůd je znám hybrid Odessa, který dává trochu zrna, ale více zelené hmoty.
 • V zrnech pazourkové kukuřice je jeden škrob, takže jsou z ní tyčinky a vločky. Odrůda Voronezh je nenáročná v péči, obsahuje hodně cukru.
 • K výrobě popcornu je vhodný prasklý druh obiloviny. Nejlepší odrůdy jsou Volcano, odolné vůči suchu, Oerlikon, který má příjemnou vůni a nádhernou chuť.

Podle účelu jejího použití se vybírá řada zeleninových plodin.

Výběr a příprava místa a půdy pro rostlinu

Výběr a příprava místa a půdy pro rostlinu

Chcete-li získat vysoce kvalitní kukuřičné zrno, potřebujete výběr sadby, místo pro pěstování. Silný kořenový systém rostliny potřebují hodně kyslíku, takže půda by měla být kyprá s dobrou propustností vzduchu. Nejlepším místem pro rostlinu budou dobře vytápěné oblasti. Cereálie nejlépe rostou na černozemech, lužních a písčitých hlínách, lehkých hlínách. Aby se zabránilo nadměrnému opylování, jsou různé druhy kukuřice umístěny dále od sebe.

Klíčem ke stabilním výnosům je dobře připravená plocha pro pěstování.

Luštěniny jsou nejlepší z předchůdců rostliny. brambor nebo pohanka. Po cukrové řepě nebo slunečnicích nemůžete zasít plodinu, protože tyto plodiny velmi vysychají půdu do velké hloubky. A to je pro kukuřici špatné. Nutriční hodnota půdy pomůže dosáhnout vysokých výnosů nosatců. Půda by měla obsahovat hnojiva s dusíkem, fosforem, draslíkem.

Na podzim se do oblasti přinese kukuřice dva kilogramy shnilého hnoje na metr čtvereční, superfosfát - 35 gramů, draselná sůl - 25 gramů. Na začátku jara se půda kypí do hloubky osmi centimetrů. Kyselost půdy u kukuřice se pohybuje od 5,0 do 8,0, ale pH 6,5 je optimální.

Podmínky a pravidla pro pěstování kukuřice

Podmínky a pravidla pro pěstování kukuřice

Chrpa je teplomilná rostlina. Semena se vysazují, když se půda v hloubce šesti až osmi centimetrů zahřeje na deset stupňů Celsia. Toto období připadá na druhé květnové desetiletí.

Vlastnosti přistání:

 • Vzor výsadby kukuřičných zrn je 70x70 centimetrů. S hustotou výsadby se sazenice ztenčí poté, co se objeví druhý list. Hustota výsadby povede k nedostatečnému osvětlení a v důsledku toho k vyblednutí listů a ztenčení stonku rostliny.
 • Zavřete zrna kukuřice do hloubky pěti až šesti centimetrů. Je důležité, aby semena spadla do mokré vrstvy. Proto je možné je umístit do hloubky osmi centimetrů.

Na polích se po zasetí kukuřice půda vyhrne, což zabrání jejímu vysychání. Pokud během období výsadby prší, pak se místo neoplatí válcovat. Čtvrtý - pátý den po srážení je nutné uvolnit horní vrstvu, odstranit kůru a zničit výhonky plevelů. V tomto případě by měla být hloubka zavlačování malá.

Můžete také použít metodu sazenice pro pěstování obilovin. Sazenice se vysazují na otevřeném terénu ve věku třiceti dnů. Pro každou odrůdu kukuřice existují data výsadby, ale teplota půdy hraje při klíčení semen důležitou roli.

Doporučení pro péči o plodiny

Doporučení pro péči o plodiny

Kukuřici lze z hlediska péče přičíst nenáročným rostlinám. Potřebuje teplo a denní světlo po dobu dvanácti hodin. Mezi důležitá pravidla pro péči o rostlinu patří krmení a napájení. Většina výživy je pro kukuřici potřebná během kvetení a tvorby klasů. Nedostatek fosforu v půdě ovlivní barvu listů - zčervená.

Kvůli nedostatku dusíku začnou listy žloutnout a odpadávat. Při hnojení musíte udržovat vlhkou půdu. Kromě dusíku a draslíku budou účinné komplexy obsahující zinek, bór a mangan.Pro zvýšení obsahu bílkovin v zrnech se používá listové hnojení dusíkem, postřikem výsadby 30% roztokem močoviny.

Péče o kukuřici se provádí pravidelně, její zrna pak budou šťavnatá a sladká.

Zalévání kukuřice se provádí v malých dávkách. Hydratace je pro rostlinu obzvláště důležitá, když jsou pokládány mladé klasy. Hojná tvorba postranních výhonků v obilovinách je spojena s nízkými teplotami nebo nadměrným krmením. Nevlastní děti uklízejí, aby nezasahovaly do zrání zrn. Pro růst kukuřice se plevele plevelují. Na velkých plochách výsadby obilovin se provádí zpracování herbicidy jako je protrazin nebo půdní přípravky - Lontrel. Uvolňování půdy ve výsadbách se provádí po srážení a hojném zalévání.

Metody sklizně a skladování

Metody sklizně a skladování

Signály pro sklizeň kukuřičných klasů budou na obalu vypadat suchý okraj jeden milimetr. V tomto případě mohou být horní vrstvy stále mokré a těsně přiléhat k klasu. Zralost zrna je dána hustotou uzavření řádků, zhnědnutím pestíkových nití nahoře. Stisknutím nehtu na klasu se získá prasklá skořápka s embryem, ze které vytéká mléčná tekutina.

V závislosti na způsobu skladování kukuřice - zrna nebo klasu se provádí pokládka plodiny:

 • K zachování obilných zrn jsou rafinována odstraněním nečistot.
 • Potom vložili semena k sušení do speciálních zařízení.
 • Sušení na klasu může probíhat pod baldachýnem nebo v místnosti s mřížovými stěnami.
 • Vysoce kvalitní sušená kukuřice se dlouho nezkazí v připravených skladech, jídle, obilí, krmivu. Můžete jej uložit až do léta kontrolou úrovně vlhkosti ve skladovacích zařízeních.
 • Aby se zrno nezkazilo, je mezi hromádkami nastavena vzdálenost jeden a půl metru. Lepší skladování ve větraném prostoru.
 • Dlouhodobé skladování mláteného zrna vede ke snížení jeho nutriční hodnoty. A obilí je náchylnější k infekci patogenními mikroorganismy častěji. Proto je před uložením dezinfikován.
 • Pro konzervování se kukuřice používá ihned po sklizni po dobu pěti dnů.

Správná organizace skladování vám umožní používat kukuřici se stoprocentní výhodou.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Rostoucí | Kukuřice

Kukuřice je jak obilovina, tak zelenina. Používá se jako krmná plodina i při vaření. Miluji vařené kukuřičné klasy) Hlavní věc je, že to není příliš náročné na péči. Při odchodu jsme obvykle jen řídli včas a dobře zalévali.

Uživatelský avatar Tigranyan

Souhlasím s vámi, má milá Firefly! Zasadíme nádhernou obilninu a několik desítek kusů a jsme u naší chaty. Používáme jej výhradně jako vy, milujeme ho vařený se solí. Ale neděláme přípravy, jíme všechno „na vinici“) U salátů kupujeme konzervy ve sklenicích.

Uživatelský avatar Natalia Semyonovna

Jednou jsem se pokusil zasadit kukuřici v zemi, doslova pár stonků. V samotné kultivaci není nic složitého, ale klasy se ukázaly jako nezralé a bez chuti. Možná bylo léto špatné, nebo možná něco jiného, ​​ale rozhodl jsem se, že se už nebudu motat.

Avatar Lera1

Kukuřičné klásky by měly být konzumovány mladé, když stárnou, jejich chuť se výrazně zhoršuje, navíc samotná kukuřice hrubne a naše žaludky již nejsou nestravitelné.