Root formovač pro řízky: přehled toho nejlepšího

Množí se keře, bylinné trvalky a některé stromy výstřižky... Aby se kořeny na nich rychleji vytvořily, používají se speciální stimulanty vytvářející kořeny.

Obsah:

Root formers - co to je?

Root formers - co to je?

Kořenotvorné látky jsou léky, které podporují rychlou tvorbu silných látek kořenový systém... Většina z nich obsahuje fytohormony, které urychlují metabolismus v blízkosti místa řezu. V důsledku jejich činnosti se tam dostává velké množství živin.

Fytohormony kořenotvorné látky pomáhají fytohormonům nalezeným v každé rostlině rychleji vytvářet kalus a kořeny. To je patrné zejména na řízcích jehličnanů a ovocných stromů.

V takových případech je vhodné použít kořenové utvářeče:

 1. Pro lepší zakořenění trvalých plodin (bylin a stromů).
 2. Eliminovat dopad stresových situací.
 3. Zachránit umírající rostliny. Tato metoda se používá ve výjimečných případech.

Je nemožné systematicky používat kořenové formovače. Koneckonců, je to velmi silný lék.

Nejoblíbenější drogy

Nejoblíbenější průmyslové léky

Mezi průmyslovými kořenovými utvářeči pro odřezky jsou nejoblíbenější:

 • "Heteroauxin" je bílý prášek obsahující fytohormony auxinové skupiny (kyselina beta-indolactová). Prodává se jako draselná sůl ve formě prášku nebo tablet. Aby se snížila pravděpodobnost padělání, je nejlepší koupit si pilulky. Stejně jako prášek je zcela obtížné je úplně rozpustit. Za tímto účelem vložte tabletu do gázového vaku, kapátkového filtru a namočte do měkké vody. Tableta se rozpustí v 0,5 l vody. Toto množství stačí na zpracování 50 řízků. Rostliny by neměly být opylovány tímto lékem. Řízky můžete na pár sekund ponořit do prášku nebo namočit do roztoku. Droga funguje lépe ve tmě. Proto jsou řízky bylin namočeny přes noc až do 16:00, lignifikované - až do 20:00. Dávka pro každou z rostlin by měla být uvedena v pokynech. Ale množství léku, jehož trvanlivost přesáhla 2,5 roku, se zdvojnásobí. Připravený roztok lze skladovat 2 dny.
 • "Heteroauxin" patří do 3. třídy nebezpečnosti. Tableta „Heteroauxin“ nebo „Kornerosta“ se rozpustí v 5 litrech měkké vody. Pokud je to možné, odřízněte řízky těsně před zpracováním. Zelení jsou nasáklí po dobu 10 ... 16 hodin, lignifikovaní - od 16 hodin do jednoho dne. Ihned po zpracování jsou řízky zasazeny do země. Kořenotvorce nejen stimuluje zakořenění řízků. Po ošetření lékem se květiny a sazenice lépe zakoření.
 • Přípravek "Kornevin" obsahuje další účinnou látku, kyselinu indolylmaslovou. Je to béžový prášek. Konce odřezků jsou do něj ponořeny bezprostředně před výsadbou. Neužívejte více drogy, musíte ji setřást z rukojeti. Přebytek „Kornevinu“ může vést ke smrti rostliny. Chcete-li chránit řízky před příliš silným biostimulačním účinkem, můžete je smíchat ve stejném poměru s drceným aktivním uhlím.Kyselina indolebutanová dráždí povrchové tkáně a podporuje tvorbu kalusu. Jakmile se dostane do půdy, přemění se na heteroauxin. Pokud do přípravku přidáte kyselinu askorbovou nebo vitamin B1, vytvořené výhonky pak také rostou rychleji. Chcete-li žárovky namočit, použijte řešení Kornevin. Také tam mohou být ponořeny špičky odřezků. Ale častěji se k tomu používá prášek. „Kornevin“ označuje léky třetí třídy nebezpečnosti. Musíte s ním pracovat v rukavicích, nepoužívat nádobí. Když lék vstoupí do těla, vezmou aktivní uhlí a pijí hodně vody. Můžete vypít mírný roztok manganu a vyvolat zvracení. Skladujte „Kornevin“ ve skleněné nádobě s těsně přiléhajícím víkem. Při nákupu produktu pečlivě sledují datum výroby a datum vypršení platnosti. Koneckonců se obvykle používá zřídka, takže by měla existovat určitá rezerva.
 • "Epin" se používá k rychlému zakořenění řízků, ochraně před mrazem, suchem, chorobami a jinými stresy. 0,5 ml léčiva se rozpustí v litru vody. Před výsadbou jsou řízky namočené v roztoku.
 • „Zirkon“ označuje multifunkční komplexní přípravky. Urychluje proces tvorby kořenů, podporuje kvetení, pomáhá vyrovnat se s houbovými a virovými chorobami a přizpůsobit se přírodním podmínkám. Náprava je připravena z Echinacea purpurea. Rozpusťte 1 ampulku v litru vody. Používá se pro namáčení po dobu 14 hodin. Lék je kompatibilní s Heteroauxinem.
 • «Ribav navíc»Vytvořeno na základě ženšenu. Účinnost léku dosahuje 100%. 1 ml léčiva stačí k přípravě 10 litrů vodného roztoku. Podporuje rychlou aklimatizaci transplantovaných rostlin a hojení ran.

Vytvořte si vlastní kořenové formovače

Vytvořte si vlastní kořenové formovače

Průmyslový kořenotvorný prostředek není vždy po ruce. Lze jej však úspěšně nahradit pomocí látek, které jsou v domě:

 1. Džus aloe stimuluje imunitní systém rostliny a podporuje rychlou tvorbu a růst kořenů. Použijte 30 ml šťávy na litr vody.
 2. Med je vynikající imunitní stimulant. Lžička medu se rozpustí v 1,5 litru vody. Stopka ponořená do třetiny délky se udržuje po dobu 12 hodin.
 3. Droždí (100 g) se rozpustí v 1 litru vody, řízky se ponoří na jeden den. Před výsadbou opláchněte a vložte do sklenice čisté vody pro klíčení.
 4. Vrba, vrba, topol klíčení ve sklenici s vodou vytváří podmínky pro rychlou tvorbu kořenů. Poté, co jsou vyklíčené vrbové větve vyňaty z vody, jsou do ní umístěny řízky jiných rostlin. Udržujte je, dokud se nevytvoří kořeny.
 5. Zakořenění řízků růže v bramborové hlízě je stále populárnější. Jedná se o velmi pohodlnou metodu, kterou lze použít ke zakořenění řízků jiných rostlin. Bramborám stačí vyříznout všechny oči, aby nevyklíčily, kopat do země, přikrýt sklenicí a pravidelně zalévat.

Vlastnosti užívání drog

Vlastnosti užívání drog

Navzdory skutečnosti, že každá z drog má své vlastní charakteristiky užívání, existují obecná pravidla:

 • Kořenotvorná látka se připravuje bezprostředně před použitím.
 • Řezy se zpracovávají ihned po řezání. Je lepší je vzít z mladého stromu, upřednostňovat nižší, které se nacházejí na začátku větve.
 • Teplota v místnosti nebo venku, kde se postup provádí, by měla být v rozmezí 20–23 ° C.
 • K namočení řízků použijte skleněné, smaltované nebo porcelánové nádobí. Nepoužívejte kov.
 • Množství vody v miskách by mělo být malé, aby byla celá nasycena kyslíkem. Nezapomeňte, že kořeny se tvoří na hranici mezi vodou a vzduchem. Proto by se nemělo nalít hodně vody.
 • Během klíčení se voda nemění. Pokud jej zbývá jen velmi málo, přidejte čerstvý. Pokud vylijete starou vodu a nalijete novou vodu, může se zastavit tvorba kořenů a rostlina může zemřít.
 • Zelené řízky jsou ponořeny do třetiny, lignifikované - do poloviny nebo dvou třetin.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Drogy
Uživatelský avatar Egorr

Domnívám se, že životaschopná stonka by měla sama zakořenit, bez intenzivního působení různých stimulantů, pokud je to nutné, můžete zajistit další přísun organické hmoty, ale nejčastěji je to zbytečné.