Určující a neurčitý - co to je a jaký je rozdíl?

Na baleních semen rajčat je mimo jiné obvykle uveden typ: determinant nebo neurčitý... Co tato slova znamenají a záleží na druhu rajčete pro úspěšné pěstování zeleniny?

Obsah:

Koncept determinantních a neurčitých rajčat

Koncept determinantních a neurčitých rajčat

Stručně řečeno, rozdíl mezi těmito dvěma druhy rostlin lze formulovat následovně: determinant jsou nízké odrůdy, neurčité jsou vysoké. Výška však není jediným rozdílem. Rostliny těchto typů se liší tvorbou stonku. Determinant, což znamená latinsky omezeno, rostou, dokud se na stonku nevytvoří 3 až 5 květinových štětců. Poslední z nich je navíc vytvořen v horní části rostliny. Dále se zastaví růst výšky. Žádné zalévání, hnojení a vázání způsobí, že bude vyšší a vytvoří několik dalších kartáčů.

Někdy se zahradníkům podaří oklamat rostlinu a změnit její výšku nasměrováním jednoho z nevlastních synů. Koneckonců, nic neomezuje jejich výšku. Výška těchto rajčat v zahradě je asi 50 cm a ve skleníku mohou dorůst až 1 m. Počet listů umístěných mezi dvěma trsy je méně než tři. Když se vytvoří květenství, nevlastní syn jde nahoru a kartáč se přesune na stranu. V místě jejich spojení se vytvoří zahušťování.

Neurčitý, neomezený v růstu, může růst a tvořit květinové shluky ve značné výšce.

Tento proces je zastaven až s nástupem chladného počasí. Stonka je rovná, bez uzlů. Výnos neurčitých odrůd je mnohem vyšší než u determinantních. Ale v tomto případě vyvstává otázka: proč růst rozhodující, neměli bychom na ně zapomenout a přejít na rostoucí vysoké?

Rozhodující odrůdy

Rozhodující odrůdy

Je mnohem snazší pěstovat určující odrůdy. Jsou kompaktní a mohou růst, aniž by byly svázány. Mnoho z nich nemusí být připíchnuto (odstraňte boční výhonky). Obvykle se jedná o rané odrůdy. Jejich plody dozrávají před masivním rozšířením tak nebezpečné choroby rajčat, jako je pozdní plíseň... Proto vyžadují méně chemických ošetření nemocí.

Pozdní hybridy naopak vyžadují častější léčbu nemocí. To je způsobeno velkým zatížením na nízkém otvoru. Nevyžaduje filmový obal. Takové odrůdy jsou nejvhodnější pro zahradníky, kteří mají příležitost přidělit velkou plochu zahrady pro rajčata, ale není čas na péči o rostliny.

Samotné determinující odrůdy jsou rozděleny do čtyř skupin:

 1. Determinant, na kterém je žádoucí odstranit nevlastní synové. Přestává růst po vytvoření 5-6 kartáčů.
 2. Superdeterminovatelné rostliny časně zralých odrůd nevyžadují štípání. Kartáče jsou vytvořeny v 1-2 listech. Zastaví růst po 5 kartáčích.
 3. Super-superdeterminát tvoří shluky bez mezilehlých listů. Přestaňte růst po vytvoření 4 kartáčů. Jiná jména: superdwarfs a super-superdwarfs.
 4. Semi-determinantní vyrůstají až na jeden a půl metru. Pěstovaný do jednoho kmene, odstraňování nevlastních synů. Potřebujete kravatu. Kartáče jsou tvořeny ve 2, někdy 3 listech.Přestaňte růst po vytvoření 10-12 kartáčů.

Mezi determinující odrůdy patří:

 • Dub s plody o hmotnosti asi 100 g, sladkokyselá chuť. Buničina je masitá. Plody jsou určeny pro saláty a konzervování.
 • Aljaška - určená pro venkovní pěstování. Plody jsou malé, asi 80 g, pro salátové účely.
 • Sultán se vyznačuje poměrně velkými chutnými plody, jejichž hmotnost dosahuje 200 g. Používá se surový a ke zpracování. Vhodné pro přepravu.

Superdeterminant:

 • Achát s ovocem o hmotnosti asi 100 g pro univerzální použití. Pěstuje se ve sklenících a na otevřeném poli.
 • Něvský je velmi raná odrůda (vegetační období až 95 dní). Plody jsou malé, váží asi 50 g, světle červené barvy.

Semi-determinant:

 • Magnus je plodný hybrid odolný vůči chorobám s chutnými, harmonicky dozrávajícími plody.
 • Chigan s žebrovými červenými plody o hmotnosti až 280 g.

Neurčité odrůdy

Neurčité odrůdy

Pokud je plocha pod rajčata malé, můžete dosáhnout vysokého výnosu pěstováním neurčitých odrůd. Péče o ně však vyžaduje více času a úsilí. Je nutné instalovat podpěry, na kterých se bude vázat stonek rajčete. Zarostlá horní část stonku je pravidelně svázána. Nevlastní synové jsou odstraněni.

Rajčata rostou v zahradě až 1,5 m a v zimních sklenících až 5 m. Tam rostou a přinášejí ovoce asi rok a počet vytvořených shluků dosahuje 50 kusů.

Neurčité odrůdy:

 • De Barao je velmi oblíbená skupina odrůd, které mohou být červené, růžové, černé, velké nebo malé.
 • Nada je velmi raná odrůda. Plody jsou mírně zploštělé, jejich hmotnost dosahuje 300 g.
 • Hvězdné zlato se sladkými žlutými plody o hmotnosti pouze 30 g.
 • Cherokee, jehož shluk se skládá ze 7-9 jednorozměrných plodů jasně červené barvy.

Jak určit druh rajčete

Jak určit druh rajčete

Je dobré, když si pěstujete vlastní sazenice a druh rajčete je známý. Ale někdy jsou tyto informace neznámé. Ale musíte to vědět ještě před výsadbou sazenic v zemi. Toho lze dosáhnout v každé fázi vývoje rajčat.

Sazenice determinantních odrůd mají děložní koleno dlouhé ne více než 3 cm. U neurčitých odrůd je tato vzdálenost až 5 cm. Pěstování ve špatně osvětlené místnosti může být výjimkou. V tomto případě je třeba porovnat několik odrůd. Ten s delším děložním kolenem je neurčitý.

Druh rajčat můžete určit podle jejich vzhledu. sazenice... U determinantních odrůd se první květinový shluk netvoří výše než sedmý pravý list. U neurčitých je to nad devátým.

Stanovení druhu rajčete zasazeného do země je obtížnější vzhledem k tomu, že při výsadbě je podstatná část rostliny často pod zemí.

A nejčastěji se to děje u neurčitých odrůd. Pokud při výsadbě byl rajče ponořen do děložních listů, je snadnější určit typ. U determinantních rostlin je jeden nebo dva listy umístěny mezi kartáči, v neurčitých - tři. Ty určující mají výhonky, které přestaly růst po vytvoření vaječníků, neurčité ne. Při zkoumání musíte věnovat pozornost tomu, zda se jedná o skřípnutý výstřel. Někdy to vypadá jako ten, který přestal růst.

Výška rajčete ne vždy naznačuje jeho typ formace. Existují určující odrůdy, které rostou výrazně vyšší než jejich protějšky. Jsou vyřazeny pro pěstování ve skleníku. Existují také nízko determinující odrůdy. Příkladem je hybrid „Volgogradskiy 5/95“, který má silnou stopku a nepotřebuje vázání.

Který typ je lepší

Který typ je lepší

Nelze jednoznačně říci, který z typů rajče je to lepší. Některé z nich jsou vhodnější pro pěstování ve skleníku, jiné na otevřeném poli. Rozhodující vyžadují více krmení, aby si rostlina poradila s hustě rozmístěnými kartáči. Často musíte věnovat spoustu času odstraňování nevlastních dětí.

Výnos je u neurčitých odrůd vyšší. Ty určující dozrávají přátelštěji, protože kartáče se vytvoří po pár listech a proces končí dříve.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Rajčata
Goshia avatar

Samozřejmě, pokud potřebujete získat časnou sklizeň, pak jsou pro to vhodnější určující odrůdy. Kromě toho, pokud se rajčata pěstují ve sklenících, pak jsou u determinantních odrůd zapotřebí menší velikosti přístřešků, což také zvyšuje poptávku po těchto plodinách.

Uživatelský avatar Oleg

Zde je jen důležité si uvědomit, že je zbytečné vysazovat neurčité odrůdy v horkém podnebí, budou růst a růst a stále hořet, bez ohledu na to, jak je zaléváte, odrůdy odrůdy přinášejí ovoce rychleji, ale také rychle odcházejí

Zahradnictví se věnujeme již pět let a poprvé jsem se o tom dozvěděl z tohoto článku. Odrůdy jsme vždy kontrolovali empiricky: koupili všechny odrůdy a poté, co je lepší se zrodit, pokračovali v pěstování v následujících letech.

Uživatelský avatar Egorr

Zaměřuji se více na určující odrůdy, možná to ovlivní výnos, ale je snazší se o ně starat a vyžaduje to méně času. Mám příležitost sledovat, jak si sousedé pohrávají s kolíky a vázáním.