Roubování růže na šípku - vše o postupu

Pěstování růže na šípku není vůbec obtížné a zvládne to i začínající zahradník. Později se v článku budeme podrobněji zabývat rysy procesu očkování.

Obsah:

Metody pěstování růží

Metody pěstování růží

Růže se pěstují řízky a roubováním. Zakořeněné růže vyrůstají z řízků. Netvoří divoké kořenové výhonky, ale uvolňují náhradní výhonky po smrti hlavní rostliny.

Vlastnosti mateřské rostliny moderních růží se nepřenášejí semeny, protože jsou to všechno hybridy. Výsledkem je, že ze sazenic rostou různé druhy šípků. Mohou být použity k očkování.

Ale řízky mnoha krásných odrůd se velmi špatně zakořenily, některé z nich v zimě umírají na mráz. Takové růže jsou méně odolné vůči chorobám, rostou horší. Proto má smysl je vysazovat na silné a silné podnože.

Existují dva způsoby očkování:

 1. Štěp
 2. Pučící

Někdy, aby se vytvořily standardní růžové keře, se na stonek šípku naroubují pupeny kultivaru. Aby bylo možné získat nízký standardní keř, je odříznut ve výšce 80 cm, střední - ve výšce 1 m 20 cm. Pro vytvoření vysokých keřů je stonek psí růže odříznut ve výšce jeden a půl metru. Všechny spodní větve a mladý růst jsou odstraněny.

Ne všechny divoce rostoucí odrůdy se používají jako zásoby. Měly by být:

 • Dlouhotrvající.
 • Nenechte hodně růst kořenů.
 • Máte hluboký kořenový systém.

Nejčastěji se šípka používá jako pažba (canina rose). Má rovnoměrný a hladký kořenový límec, od kterého lze snadno oddělit kůru. Tento druh je mrazuvzdorný, množství růstu je mírné. Šípka rychle roste, je odolná vůči chorobám a škůdcům. Navíc je kompatibilní s většinou druhů růží.

Druhy růží pro roubování

Druhy růží pro roubování

Růže následujících typů se nejčastěji množí metodou roubování:

Druhy růží Vlastnosti Odrůdy
Hybridní čaj Vyznačují se velkými krásnými samostatnými květy. Jsou odolné vůči chorobám a škůdcům, ale v zimě mohou mírně zmrznout. Julias Rose, mír
Floribunda Jejich květiny jsou shromažďovány v kyticích. Existují obrubníky, střední výšky a vysoké. Margaret Merrill, Rumba, Epicot Clementine, Angela, královna Elizabeth
Grandiflora Jsou podobné čajovníkům, ale mají dlouhou dobu kvetení a vysokou mrazuvzdornost. Čajkovskij, lásko
Keře Polokroucené růže. Používají se pro vertikální zahradnictví nebo jako rostliny pokrývající půdu. Cuthbert Grant, Sommer Morgen
Prvosenka Vyznačují se malými květy shromážděnými ve štítech. Orange Triumph, The Fairy, Little White Pet

Pěstování vepřového masa

Pěstování vepřového masa

Semena šípky se sklízejí počátkem podzimu na keřích, které lze snadno najít jak v lese, tak ve městě. Berou největší plody, pečlivě vybírají semena. Uvnitř je mnoho malých špičatých jehel. Dejte si pozor, aby se vám dostaly do očí. Semena se vysévají na podzim, bezprostředně po vyjmutí z plodů. To vám umožní získat sazenice na jaře.

Pokud jsou semena sklizena pozdě, je třeba je rozvrstvit... Shromážděná semena se smísí s mokrým pískem, ošetřeným z hub. Umístěno ve sklepě nebo lednici a uchováváno až do října příštího roku. V říjnu se vysévají do hloubky 5 cm.To vám umožní získat rostliny s dlouhým kořenovým límcem, bude snazší na nich pučet.

Semena vyraší v květnu. Po 2 týdnech se usadí (ponoří) ve vzdálenosti 10 cm od sebe. V procesu přesazování sevřete horní část o třetinu výšky. To umožní vytvořit silný kořenový systém. Sazenice jsou pravidelně zalévány, aby se zabránilo vysychání půdy. Jednou za měsíc se krmí organickými nebo minerálními hnojivy. Dobré výsledky se dosáhnou zavedením manganistanu draselného. Posiluje rostliny, činí je odolnými proti houbovým chorobám.

Na podzim jsou sazenice mulčovány vrstvou humusu o výšce 6 cm.

Chrání před mrazem v zimě a před vysycháním půdy na jaře. Zároveň bude vrstva mulče sloužit jako zdroj živin. Na jaře uvolňují půdu kolem sazenic, provádějí vrchní obvaz. Uprostřed léta je většina z nich připravena na pučení. Vhodná sazenice by měla mít rovnoměrný, hladký kořenový límec o tloušťce nejméně 4 mm.

Některé vzorky do této doby získávají tloušťku 8 mm. Takové sazenice nejsou naočkovány, ale jsou ponechány k roubování odřezky. Na konci podzimu jsou vykopáni ze zahradní postele ukryté v příkopu ve sklepě nebo ve studeném suterénu. Roubování se provádí stejným způsobem jako u zahradních stromů.

Příprava na pučení

Příprava na pučení

Výsledek provedené operace do značné míry závisí na správném načasování její implementace. Pučení rostlin v zemi se provádí během letního toku mízy. Trvá od poloviny července do září, i když jej lze upravit v závislosti na klimatických podmínkách.

Nejprve se naočkují hybridní čajové růže. Jejich oči ve většině případů na podzim nevyklíčí. Růže ze skupiny floribunda budou později vypuštěny, aby v zimě neměli čas kvést. Podnože jsou připraveny k provozu 2 týdny předem. Jsou napojeny a hilled. To přispívá k tomu, že kambium je měkké, kůra se snadno oddělí.

Pokud jsou v blízkosti hlavního kmene další výhonky, odstraňte je.

Odebírají se řízky, ze kterých budou odebrány ledviny. Jsou odříznuty ze středních částí výhonků odrůd, které se mají připnout. Neberte roční výhonky, které ještě nekvitly. Řezy se stříhají ráno, v den nadějnosti. Pokud jste se museli připravit předem, uložte je v chladničce v zapečetěném sáčku.

Odřízněte hlavní část listu a ponechejte pouze část řezu. Během operace bude možné se ho držet. Pro operaci potřebujete speciální okulárový nůž. Vyznačuje se zaoblenou čepelí a speciálním výstupkem na rukojeti pro rozšíření kůry. Nůž musí být čistý a ostrý.

Provádí nadějné

Provádí nadějné

Budding se skládá z následujících fází:

 • Odstraňte půdu kolem kolíčku na prádlo a uvolněte kořenový límec.
 • Třete krk, dokud se kůra nerozsvítí.
 • Provede se řez ve tvaru písmene T. Za tímto účelem proveďte příčný řez nožem o délce 1/3 kruhu. Podélný řez je proveden o délce 1,5 ... 2 cm.
 • Přesuňte kůru od dřeva a poté ji zatlačte zpět, aby kambium neoxidovalo. Můžete si toho všimnout změnou jeho barvy.
 • Ledvina s tenkým štítem je odříznuta. Chcete-li operaci provést úspěšně, můžete nejprve stonku rozřezat na 2 cm kousky, každý s ledvinami uprostřed. Poté jsou kousky nastaveny svisle, drženy za část rukojeti a pohyb je prováděn nožem nebo čepelí shora dolů.
 • Tenký kousek dřeva, který skončil na štítu, lze odstranit. Výsledkem je klapka o délce 2 cm, šířka je 12 mm dole a 8 mm nahoře.
 • Jednou rukou drží chlopeň a druhou tlačí od sebe stěny řezu ve tvaru písmene T. Rychle vložte chlopeň do řezu. Jsou přitlačeny na dřevo. Pokud přebytečná část chlopně zůstane nahoře, odřízněte ji a upravte ji podle tvaru řezu ve tvaru písmene T.
 • Svázaný s předem připravenými materiály. Může to být elektrická páska, plastové pásky, kompresní páska. Po ukončení procedury na povrchu zůstane pouze kukátko. Konec pásky zafixujte utažením poslední zatáčky.
 • Naroubovanou rostlinu opatrně postříkejte vlhkou zeminou. To udržuje vlhkost v ledvinách.

Po 2–3 týdnech se zkontroluje míra přežití. Úspěšný výsledek je indikován zvětšením velikosti pupenu a skutečností, že stonek při pokusu o oddělení od kmene snadno spadne. Pokud je operace neúspěšná, můžete ji na jaře opakovat. Tomu se říká roubování pupenů.

Péče o okulár

Péče o okulár

Na konci podzimu jsou naroubované keře vykopány a ukryty v příkopu. Můžete je nechat na místě, když jste je předtím vyhladili do výšky 25 cm a pokryli suchým materiálem. Na jaře vyndají keře z příkopu, sejmou postroj. Odřízněte horní část zahradnické nůžky o půl centimetru výše nad ledvinami „na trní“. Řezané místo je ošetřeno zahradním hřištěm. Zasazeno pro pěstování.

Keře, které zimovaly v zahradě, se otevírají s nástupem teplých dnů. Stejné postupy se provádějí: odstraňte obvaz, rozřízněte ho na trn, zakryjte ho smolou. Posypou sypkou zeminou. Po 2-3 týdnech pupen vyklíčí. Chcete-li korunku správně vytvarovat, po 4 listech odtrhněte vrchní část věšáku. Někdy mohou spící pupeny růst. Poté se objeví několik výhonků.

Více o roubování růží se můžete dozvědět z videa:

Po chvíli vyrostou výhonky ze dutin zbývajících pupenů, které se poté stanou hlavními kosterními větvemi nového keře. Celé léto uvolňují půdu kolem mladých rostlin, odstraňují plevel a vodu. Jsou krmeni organickými a minerálními hnojivy pro růže. Jsou léčeni ochrannými léky proti houbovým chorobám. Ničí housenky a mšice, které mohou ničit mladé rostliny.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat odstranění divoké dutiny.

Od kultivovaných se liší tím, že má malé světle zelené listy. Tyto výhonky jsou velmi agresivní, rychle utopí naroubované. Proto by jim nemělo být umožněno rozvíjet se a růst.

Na začátku srpna by mladé rostliny měly mít poupata. Doporučuje se ponechat některé z nich na silných výhoncích. To vám umožní vychutnat si novou odrůdu a přispěje k lepšímu zrání výhonků.

Na podzim budou mít mladé keře 3–5 hlavních výhonků. Pupeny v dolní části jsou velké, dobře vyzrálé. Takový keř snadno vydrží zimu a příští rok potěší bohatým kvetením.

Goshia avatar

Nejprve musíte zasadit psí růži tak, aby se zakořenila, a poté se na ni naroubuje kultivovaný pupen, to znamená, že se pučí. Šípky, které jsou umístěny nad pupenem, musí být odříznuty. Růže naroubovaná na šíp bude mít vysokou mrazuvzdornost.

Uživatelský avatar Oleg

Několikrát jsem se pokusil zasadit růži na šíp, jen jeden pokus byl úspěšný, i když se zdálo, že jedná podle všech pravidel. Z nějakého důvodu jsem lepší v pěstování růží z řízků.