Phacelia: Kdy zasít a rychlost setí

Mnoho zemí, bez ohledu na to, jak jsou oplodněny a obdělávány, zůstává chudých. Na nich plodiny nepřinášejí ovoce, ale jsou nemocnější a zasaženy škůdci. Pro osvěžení půdy se doporučuje zasadit nenápadně vypadající květ - phacelia... Dokáže zlepšit kvalitu jakékoli půdy. Měli byste ale vědět, kolik je třeba ho v určité oblasti zasadit a jaká je péče o zvýšený růst.

Obsah:

Phacelia - popis a typy

Phacelia - popis

Phacelia je druh rostliny, která přispívá k nasycení půdního substrátu s úrodnými vlastnostmi, obohacuje ji o výživné vitamíny. Navíc se často používá k dekoraci na záhonech nebo alpských skluzavkách.

Rodina Burachnikov, ke které patří Phacelia, pochází z rodiny Vodolistnikov. Je rozšířený v Jižní a Severní Americe. Z hlediska druhových kvalit se týká jak ročních zástupců, tak trvalých. Má tendenci kvést po celé léto.

Phacelia je zastoupena několika druhy rostlin:

 • Tansy - je zasazena jak pro interiér na zahradě, tak pro domácí potřeby. Může se pochlubit květenstvími šedo-modrého tónu, který nepřesahuje 2 mm.
 • Ve tvaru zvonu - květiny se shromažďují do jasně tmavě modrých střapců, které se otevírají od druhé poloviny června.
 • Pursha jsou největšími zástupci poddruhu. Květenství dosahuje až 3 cm a vyniká bílou barvou s fialovým okrajem.
 • Zkroucené - na rozdíl od zvonovité formy jsou květy umístěny pouze v horní části rostliny a liší se nejen svou malou velikostí, ale také malým počtem.

Stonek rostliny je vztyčený, rozvětvený v různých směrech. Na povrchu klíčků jsou malé štětiny štětin, které zcela ohraničují celý povrch stonku. Zároveň má hlavní větvicí část velmi křehkou základnu, která se snadno zlomí. Ale za příznivých podmínek se rostlina může natáhnout až do výšky 50-90 cm.

Listy mají pravidelné uspořádání, shora jsou pokryty tuhými drobnými štětinami. Formu zeleně představují různé druhy od peří až po členité, jsou laločnaté.
Stopka střílí na krátké stopce. Květenství má správný tvar, v přírodě se vyskytuje ve žluté, bílé, modré nebo fialové barvě. Různé druhy květin přicházejí v různých možnostech vzhledu: ve tvaru špice, ve tvaru zvonu nebo trubkovité. Pupeny se otevírají postupně, jak kvetou předchozí. Přestože má rostlina stejnou strukturu, může se pochlubit různým vzhledem a barvami.

Kdy zasít: načasování a pravidla

 podmínky a pravidla

Vzhledem k tomu, že rostlinu lze použít k různým účelům, liší se také doba setí. Například například za účelem zlepšení kvality půdy je možné zasadit rostlinu až 2-3krát ročně. Semena se vysazují jak na konci podzimu - před zimou, tak v jarních a letních měsících.

Rostlina se nebojí mrazu, proto se semena vysazují ve většině případů přímo na otevřeném terénu.

První výhonky klíčí i při teplotách pod bodem mrazu (do -10 ° C).Výsev se provádí brzy na jaře (začátkem března), zatímco zeleninové plodiny ještě nebyly vysazeny. Rostlina rychle získává sílu a roste do velkého keře. Již po 1-1,5 měsících se objevují první otevřené květenství.

Během aktivního kvetení phacelia zkosený u kořene. Zelení jsou rozdrceny a poté smíchány s vrchní úrodnou půdní vrstvou. Poté začnou připravovat zahradu na pěstování zeleniny. Pokud je půda nadměrně vyčerpaná, doporučuje se zasít phacelia ne jednou na jaře, ale po celou letní sezónu. Proto po vykopání Země po 45 dnech růstu rostlin můžete za týden znovu zasít připravenou postel novými semeny.

Zkušení zahradníci nevynechají výsadbu v podzimních měsících (konec listopadu). Po zasetí semen můžete do jara získat úrodnou půdu obohacenou organickými hnojivy.
Při přípravě na setí semen musíte znát určitá pravidla:

 1. Před výsadbou by měla být vybraná oblast dobře vykopána do hloubky 15-20 cm, přičemž by se měla rozbít velká hlína půdy a odstranit plevele.
 2. Po hloubení musí být země vyrovnána a dobře napojena.
 3. Před výsevem musí být sadba smíchána s pilinami nebo říčním pískem.

Existují dva způsoby setí - rovnoměrné rozmetání po území zahrady nebo tvorba potoků, ve kterých bude výsev prováděn. Druhá metoda je spolehlivější, vzhledem k tomu, že v brázdě semena pravděpodobně nebudou unesena mravenci nebo zkažena jiným hmyzem. První výhonky se tedy za příznivých podmínek objeví za 7-114 dní. Zbývá jen pravidelně zalévat a užívat si krásy užitečné rostliny.

Rychlost setí

Rychlost setí

Phacelia se množí semeny. Jsou sklizeny z kvetoucích rostlin po prvním kvetení. Kapsle hotových rostlin se otevřou a semena v nich získají světle hnědý odstín. Ty jsou shromážděny, pečlivě oloupány a sušeny. Hlavní věcí není přehřátí rostlinného materiálu. Pokud jsou semena v prostředí, kde vlhkost přesahuje 15%, pak pravděpodobnost dobrého klíčení pro další období výsadby prudce klesá.

Semena musí být umístěny v dobře připravené půdě, volné a vzdušné. Hloubka ponoření do země by neměla přesáhnout 3 cm, jinak hrozí riziko hniloby klíčků nebo jejich velmi dlouhého klíčení (až 20 dní). Výsev musí být správně vypočítán. Při setí na sto metrech čtverečních bude zapotřebí pouze 120 g sadby. Zvláštností této kultury je však to, že roste ve velkých objemech.

Takže od 10 m2 po sekání se sklidí nejméně 250 kg dobrého zeleného hnoje.

Tato hmotnost se rovná 250 kg čerstvého hnoje. Proto má vykopávání zelených tak blahodárně vliv na následné plodiny. V oblastech, kde po delší dobu nejsou přirozené srážky, se doporučuje setí hlavně v květnu, v první polovině července a na konci srpna. Nejlepší výsadba doporučená zkušenými zahradníky je kultivací řádků, jejichž mezera bude od 45 cm do 60 cm.

V tomto případě se sadba spotřebuje v množství 5-6 kg na hektar. Současně, pokud se mezera mezi řádky zmenší, sazba sazenic dosáhne 7-8 kg na hektar. Po vykopání spolu se zelenou hmotou listy a stonky phacelia v krátké době hnijí. Během tohoto procesu dochází k velkému uvolňování dusíku do půdy, což je plodný vitamin, který je nezbytný pro bohatou sklizeň zeleninových plodin. Malý počet sazenic tak může poskytnout živiny na poměrně velkou plochu chudé, vyčerpané půdy.

Tipy pro péči

Tipy pro péči

Phacelia není rozmarná kultura. Jediným požadavkem pro normální a rychlý růst je to, že netoleruje dlouho stojící vody a velké podmáčení.Z toho rostlina za krátkou dobu zemře. Miluje slunné oblasti, ale neodmítne stín. V oblastech s průvanem není nutné vyhledávat pozemky s plodinami. Miluje světlo, dýchá Zemi. Kategoricky nemůže růst v půdě s vysokou kyselostí a slaností.

Ačkoli hojné zalévání není přijatelné, je stále nutné zavlažovat, protože sazenice nemohou růst v suché půdě.

Proto se podle potřeby doporučuje zvlhčovat s mírou. Rostou na sazenice rostlina nestojí za to, po přesazení se velmi dlouho zakoření a je velmi nemocná. Proto je vhodnější zasadit semena přímo do půdy - rychlejší a spolehlivější. Během období silných dešťů má tendenci zastavovat růst a vývoj, z tohoto důvodu se doba zrání semen zpomaluje.

Pro bohaté kvetení se doporučuje pravidelně přidávat minerální obvaz... Mělo by se uvolnit, když půda silně vysychá, zejména po dešti. Reaguje aktivním růstem při odstraňování plevelů, které mohou "rozdrtit" keř. Je nutné sbírat výsadbový materiál z prvních vybledlých květenství, jsou to ty, které dávají největší a nejsilnější sazenice.

Výhody používání phacelia

Výhody používání phacelia

Zpočátku je třeba poznamenat, že dělat phacelia do půdy má pozitivní vliv na doplnění půdy dusíkem. To je nejdůležitější faktor při získávání bohaté sklizně plodin, které budou vysazeny později. Doporučuje se provádět takovou výsadbu každé 3-4 roky. Je třeba poznamenat, že kořeny phacelia nezávisle přispívají k uvolňování půdy kvůli silné struktuře a velkému růstu na povrchu substrátu.

Neméně důležité jsou rostlinolékařské schopnosti rostliny:

 1. Přitahuje velké množství hmyzu, který má tendenci ničit, jíst škodlivé obyvatele oseté oblasti.
 2. Má schopnost snižovat zvýšenou kyselost půdy a současně pomáhá eliminovat plevel.
 3. Díky výsadbě je možné zabránit rozvoji virů a chorob (pozdní plíseň, hniloba kořenů) na zeleninových plodinách zasazených po zeleném hnoji.
 4. Liší se odstrašujícím zápachem pro hlístice, drátoví červi a další hmyz, který škodí výsadbě.
 5. Vzhledem k tomu, že rostlina hojně kvete, přitahuje velké množství opylujícího hmyzu. Proto se zvyšuje procento opylování všeho, co je vedle rostoucího místa;

Lze vyvodit závěr, že phacelia není jen užitečným vrchním obvazem pro půdu, ale také léčivou složkou pro celou zahradu. Zelený hnoj se tedy velmi snadno pěstuje, sbírá semena, zatímco strukturuje a obohacuje půdní substrát, má schopnost regulovat kyselost a neutralizovat škůdce a nemoci.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Phacelia
Felixův avatar

Nenáročnost na půdu a údržbu, velmi dobrá kvalita phacelia.
Proto je podle mého názoru nejlepší rostlina, která poskytne půdě odpočinek bez použití jakýchkoli hnojiv.
Přesto lze po roce nebo dvou považovat půdu po phacelii za velmi úrodnou.

Nějak se mě tato kultura neptá. Vypadá to, že dělám všechno špatně. Bude opravdu nutné pokusit se házet semena na rozkopanou půdu - naštěstí byl hlavní masiv vykopán na podzim a bude to možné na začátku jara.