Vegetační období v rostlinách - co to je?

Život rostlin probíhá s určitou frekvencí, při které je pozorován útlum i nárůst aktivního růstu. Čas, kdy dochází k aktivnímu vývoji rostlinného organismu, se nazývá vegetační období. Je nutné vědět o zvláštnostech jejího průběhu v různých zahradnických a zahradnických plodinách, abychom mohli tento proces řídit a zlepšit tak kvalitu plodiny.

Získat vysoké výnosy zahradního ovoce a zeleniny je snem každého obyvatele léta. Často tomu však brání klimatické a nepříznivé povětrnostní podmínky. Proto je tak důležité vybírat odrůdy rostlin, které mají vegetační období vhodné pro konkrétní region.

Obsah:

Vegetační období - co to je?

Vegetační období - co to je?

Vegetační období se nazývá časové období, během kterého se rostlina aktivně vyvíjí. U každé odrůdy zeleninových a zahradnických plodin je to jiné. Jeho trvání také závisí na rostoucím podnebí druhu. Časové období se může natáhnout dvakrát nebo vícekrát, pokud není dostatek světla, jídla nebo vody pro růst organismu.

Vegetační období se počítá od doby, kdy semeno vyklíčí, do okamžiku, který končí zráním plodů. U stromů je to spojeno s probuzením po hibernaci, charakterizovaným tokem mízy a bobtnáním pupenů, dokud listy neodpadnou.

Doba vývoje v konkrétní rostlině závisí na tom, k jakému druhu plodin patří - časné, střední nebo pozdní.

Pro pojem vegetační období jiná definice. Toto je část roku s těmi teplotními režimy, které jsou příznivé pro růst a vývoj rostlinných organismů. Může být kratší než vegetační období, protože plody ve všech oblastech plně nedozrávají. A v jiných se vegetační období u konkrétního druhu několikrát opakuje. Je důležité a nutné pochopit, mít znalosti o načasování vegetačního období rostlin pro provádění kompetentní zemědělské technologie zahradních, zeleninových zahradních plodin.

Vlastnosti vegetace u letniček a trvalek

Vlastnosti vegetace u letniček a trvalek

Životnost rostlin se počítá od okamžiku vzniku ze semene do smrti. Proto jsou rozděleny do následujících skupin:

 • Jednoleté druhy mají krátkou životnost: kvetou, přinášejí ovoce a jednou umírají. V oblastech s chladným podnebím se roční semena vysazují na jaře a semena dozrávají na podzim. V jižních oblastech, i když vegetační období ročních rostlin neustále pokračuje, je jejich životní cyklus pouze jednou sezónou. To je případ dýně, okurka, vodní meloun, salát, špenát, lilek.
 • U některých rostlin bude dokončení vegetačního období trvat dva roky.Zpočátku dosáhnou stavu kořenové plodiny, cibulí, ve kterých se shromažďují živiny. A semena nebo plody nezbytné pro následnou kultivaci druhu se tvoří již ve druhém roce. V subtropických zónách vegetační období rostliny pokračuje přirozeně a v chladném podnebí - pomocí výsadby přezimovaných rostlinných orgánů. Do dvou let dojde k úplnému životnímu cyklu rostliny, který zahrnuje mrkev, rutabagas, tuřín, cibule, ředkev, zelí.
 • Trvalky se vyznačují plodením po celý život. V prvním roce tvoří orgány - oddenky, cibulky - s přísunem živin. Po zimování se z nich objevují výhonky, které se vyvíjejí a procházejí cestou k zrání a odumírání. Tato období trvají mnoho let. Mezi tyto druhy rostlin patří křen, rebarbora, šťovík a některé druhy cibule. Z květinových kultur - tulipány, hyacinty, konvalinky.

Krátké vegetační období letniček umožňuje každoroční obnovu druhů a experimentování s výsadbami. A milované trvalky každý rok potěší svými plody a květinami, aniž by vyžadovaly potíže a čas.

Jaké je vegetační období pro rybíz a angrešt?

Jaké je vegetační období pro rybíz a angrešt?

Rybíz jsou klasifikovány jako mrazuvzdorné druhy, a proto vegetační období bobulového keře začíná již při teplotě kolem pěti stupňů Celsia. Bílé a červené druhy rostlin se jarních mrazů nebojí. Ale pro černý rybíz během jeho kvetení jsou nízké teploty nebezpečné, mohou vést k poškození pupenů a květů. Angrešt bojí se silných mrazů, takže jeho výhonky často mírně zmrznou.

Každé období na rybízovém keři dochází k nárůstu mladých výhonků, které se zastaví do věku pěti let života rostliny. U angreštu se to stane o rok nebo dva později. Poté se výtěžek bobulí prudce snižuje.

Odstranění starých větví pomůže obnovit rybíz a angrešt.

Jsou vyříznuty brzy na jaře spolu se zmrzlými výhonky. Hnojení zředěným ptačím trusem nebo divizí urychlí proces zrání bobulí. Aby se bobule dobře naplnily, potřebují hodně vlhkosti.

Během vegetačního období se rybíz napojuje až čtyřikrát až pětkrát a angrešt - dva nebo tři. Vegetační období bobulových keřů končí sklizní. Angrešt dozrává koncem července - začátkem srpna, černý rybíz - po 15. červenci a červený - v první polovině měsíce. Ochrana keřů před jarními mrazy a vytvoření dostatečného světla a vlhkosti pro ně jim umožní procházet vegetačním obdobím naplno.

Vývoj okurek a rajčat během vegetačního období

Vývoj okurek a rajčat během vegetačního období

Doba zrání u zeleniny, jako je rajče a okurky, záleží na výběru odrůdy. U odrůd okurek s časným dozráváním vegetační období netrvá déle než šedesát dní a u pozdějších odrůd se prodlužuje o deset až dvacet dní. U rajčat dochází ke zralosti časných odrůd devadesát dní po vyklíčení, ve středním dozrávání - sto, pozdní druhy potřebují 110 - 130 dnů. Podle toho se vysévá zelenina.

Pouze v jižních oblastech se rajčata vysévají přímo do otevřeného terénu, protože během vegetačního období dozrávají. V mírném podnebí se pěstují v sazenicích, čímž se sazenice dostávají do šedesáti dnů věku. K urychlení růstu rajčat potřebují krmení v intervalech dvou týdnů. Chcete-li získat zralé plody včas, je nutné omezit silný vegetativní růst hlavního výhonku a nevlastních synů. Proto jsou boční výhonky odstraněny a keře jsou napájeny fosforem a draslíkem.

Vegetační období okurek můžete urychlit zahřátím semen před setím.

Zvýšení teploty půdy pomáhá zelenině rychle dozrát. To je usnadněno setím vedle okurek. fazole, kukuřicehrášek. Úvod minerální a organická hnojiva, včas zalévání pomáhá urychlit růst plodů.Během vegetačního období se sklízí několik sklizní okurek. Vegetační období u okurek a rajčat je považováno za úplné, pokud se z plodů pro příští rok sbírá zralá semena.

Vegetační období ovocných stromů

Vegetační období ovocných stromů

Růst ovocných stromů začíná bobtnáním pupenů. Nejprve kvetou poupata a o týden později - listové. Každý druh ovocného stromu má jiné vegetační období:

 1. Jabloně jak se teplo zvyšuje, se začínají probouzet. Jakmile se teplota vzduchu zahřeje na deset stupňů nad nulou, ledviny se otevřou. Kvetoucí strom trvá deset dní. V závislosti na odrůdě rodí jabloně ovoce, které začíná v červenci a končí koncem podzimu. Vegetační období ovocného stromu se prodlužuje pomocí zalévání, hnojení.
 2. Mít hrušky probuzení začíná již při denních teplotách šesti stupňů Celsia. Kvetení je od začátku vegetačního období opožděno o patnáct dní. Pozastaví se, pokud začne náhlá studená rána. Po jednom nebo třech týdnech kvetení začne hruška přinášet ovoce.
 3. Pro švestky charakteristická je délka života dvaceti let, která začíná přinášet ovoce ve čtvrtém nebo sedmém roce. Po květnu v květnu na švestce se plody tvoří a dozrávají u časných odrůd v srpnu, u pozdních odrůd v polovině září.
 4. Třešeň charakterizuje nenáročné na teploty, složení půdy, péči. Snadno a rychle prochází vegetačním obdobím a probouzí se začátkem dubna.

Ovocné stromy musí vytvářet pohodlné podmínky, aby mohly poskytovat vysoké výnosy jablek, hrušek a švestek.

Metody ovlivňování délky vegetačního období rostlin

Metody ovlivňování délky vegetačního období rostlin

V oblastech s mírným a chladným podnebím je pro rostliny obtížné dokončit vegetační období úplně. Proto musíte vědět, jak to urychlit:

 • Život rostlin brzy na jaře je založen na živinách, které si bere z půdy nebo se hromadí v kořenech. Nízké procento z nich nedovolí vytvářet poupata, pak nebude žádná sklizeň. U vytrvalých plodin, ovocných stromů a keřů proto začíná vegetační období, pokud jsou na podzim do půdy uloženy živiny. A zavedení hnojiv obsahujících dusík na jaře pomůže rostlině rychle posílit a zahájit její vývoj.
 • Zkrácení doby vývoje ovocných stromů je možné nejen díky minerální obvaz, ale také zachování vlhkosti metodou zadržování sněhu. Pak se jarní aktivita stromu zrychlí.
 • Zpoždění setí brání mnoha letničkám dokončit vegetační období, tj. Dát semena nebo plody. Proto je důležité pěstovat plodiny včas, s přihlédnutím k klimatickým podmínkám regionu. A často u rostlin s dlouhým vegetačním obdobím je nutné pěstovat v sazenicích.
 • U rostlin milujících teplo je důležité velké množství denního světla, proto se některé druhy nejlépe pěstují ve sklenících dodatečné osvětlení.

V závislosti na tom, pro co se plodina pěstuje, je také zvolena metoda ovlivnění doby jejího vegetačního období. V zelí potřebujeme hlávkové zelí, proto nesmíme nechat zeleninu zakvitnout, ale soustředit se na kvalitu ovoce.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Rostliny
Goshia avatar

Aby rajčata prodloužila vegetační období, nejdříve se vysazují ne na otevřeném terénu, ale ve speciálních rašelinových šálcích a sazenice se pěstují na parapetu nebo ve skleníku. Okurky jsou okamžitě vysazeny ve sklenících, a to i na konci zimy a na jaře nebo na začátku léta již dostávají ranou produkci.