Robinia pseudoacacia - okrasný strom používaný v krajinářském designu

Acacia je jedním z nejmalebnějších stromů ve středních zeměpisných šířkách. Tato rostlina patří do rodu Robinia, což jsou spíše vzdálení příbuzní. Z neznámých důvodů byl mezi lidmi vytvořen názor, že robinia je bílá akácie. Ve skutečnosti mezi robinias převládají druhy s červenými a fialovými květy.
 
Obsah:

Robinia - falešná akácie, kde je její domovina?

Kdo z nás neobdivoval kvetoucí robinii - strom během období květu připomíná voňavou kytici, která vypadá poněkud překvapivě na pozadí skromných stromů ve středním pruhu. Rodištěm tohoto stromu je ve skutečnosti Severní Amerika, nachází se v jižní Číně a v horách Guatemaly.
 
kobylka
Známá bílá pseudoacacia robinia je strom, který může dosáhnout obrovských velikostí, jeho koruna není pro domorodce našeho kontinentu typická - má tvar deštníku, často asymetrický. Rostlina je extrémně odolná vůči suchu, jinak by nebyla schopna přežít v podmínkách savany. Nebojí se rabínia a silných mrazů, díky nimž se tak rozšířil na Ukrajině a v Rusku, používá se jako parkový strom a při výsadbě ochranných pásů.
 
Robinia má ještě jednu výhodu - je to vynikající medová rostlina, její med je považován za léčivý, během skladování není kandovaný a má velmi příjemnou vůni rozkvetlého stromu.

Robinia růžová

Docela často máme další dvě odrůdy Robinie - Kelsey a New Mexican. Vyznačují se růžovou nebo lilacovou barvou okvětních lístků, zejména svěžím kvetením, které přichází o něco později než bílé a delší. Kvetení trvá téměř měsíc, je to kvůli speciálně vytvořeným květenstvím. Oba druhy rostou jako keře a dosahují výšky až 7 m. Po 10–15 letech růstu se aktivní kvetení keřů zastaví. Při jejich použití pro dekorativní účely byste se proto měli včas starat omlazení keř. Rostliny se také vyznačují nízkou mrazuvzdorností, nemá smysl je vysazovat v severních zeměpisných šířkách - pupeny zasažené mrazem nedají aktivní kvetení.

Vlastnosti rostoucí robinia-pseudoacacia

Robinia keře
Je docela možné pěstovat robinii na letní chatě, pokud je zasazena na dobře osvětleném místě, druhou podmínkou je absence stojaté podzemní vody a bažiny.
 
Rostlina se množí semeny a kořenovými výhonky.
Aby se urychlilo klíčení rostlin, měly by se opařit vroucí vodou a namočit do studené vody - to povede k prasknutí skořápky a rychlému vzhledu výhonku.
Semena by měla být zaseta do připravených krabic s půdou; doporučuje se udržovat sazenice při teplotě ne nižší než +20 stupňů. Na konci června mohou být mladé robiny vysazeny na otevřeném terénu.
Sazenice by měla být připravena zvláštním způsobem - do půdy přidejte hodně kompostu, přidejte popel a dusíkatá hnojiva. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být nejméně 30 x 30 cm. Dále péče bude spočívat ve zalévání a aplikaci komplexních hnojiv. S vysoce kvalitní péčí o sezónu získáte metrové sazenice s bočními větvemi.Jejich opětovnou výsadbu je však nejlepší odložit na jaro.
 
bílá akácie robinia
Pro reprodukci postranními výhonky stačí vykopat mladý výhonek s částí oddenku a zasadit jej na nové místo. Můžete rozmnožovat pseudoacaciu kořenovými řízky. V tomto případě jsou pečlivě nakrájené kousky kořenů zasazeny do volné půdy, která by měla obsahovat hodně písku. Při dobrém zalévání a teplém počasí by se výhonky měly tvořit za pár týdnů. Výsadba robinie se zelenými řízky je nevděčný úkol, většina řízků umírá okamžitě, jiné nevydrží zimní chlad a vysokou vlhkost.
Při výsadbě mladých stromů byste měli nejprve pamatovat na jejich potřebu dobrého osvětlení a ochrany před severními větry.
Stromy jsou přesazovány na jaře, dokud listy začnou kvést. Podzimní přesazení nepříznivě ovlivňuje kořeny rostliny - nadměrná vlhkost v půdě a její nízká teplota jsou pro ně škodlivé. Rostliny se nedoporučují hluboce vysazovat - hrozí hrozba útlumu kořenů. Růst Robinie bude aktivnější, pokud je půda zásaditá, kyprá, dokonce špatná. V jílovitých oblastech je vhodné vysazovat stromy na kopcích, aby pokles půdy, povrch kmene kmene byl nad úrovní půdy.
 
 
Zasazené jako dekorativní, pseudoakátové robinie budou skutečnou ozdobou místa, zejména na začátku léta, v období, kdy se na nich objeví pěnivé voňavé kytice. V letním vedru budou jejich rozpínavé korunky vytvářet stín a přitahovat je možností schovat se před letním vedrem.
 
Kategorie:Rostoucí | Kobylka