Péče o třešně a sazenice

Sladké třešně - bobule dozrávají brzy, chutné a zdravé, každý je miluje a téměř každý zahradník má touhu pěstovat ve své zahradě sladké třešně. Strom není příliš rozmarný, ale aby zahradnictví poskytlo dobré ovoce, musíte znát některá pravidla pro úspěšné pěstování třešní.

Obsah:

Jak si vybrat místo pro výsadbu třešní

První věcí, kterou budete potřebovat, je určit místo, kde bude strom zasazen. V každém případě se budou v oblasti chráněné před severním větrem cítit pohodlněji, jižní svahy kopců mohou být ideálním místem. Zlikvidujte sazenice na nejvíce chráněném místě by měla být, i když je odrůda mrazuvzdorná. Třešně by měly být zasazeny na vyvýšeném místě, i když musí být vyvýšenina vytvořena uměle. Je třeba si uvědomit, že dobré osvětlení je u třešní velmi důležité.

sběr třešní

Strom není lhostejný k úrodnosti půdy, měl by být lehký, propustný pro vlhkost, nejlépe středně hlinitý, provzdušněný. Přistání na těžkých jílovitých nebo rašelinových půdách není žádoucí. Třešně netolerují mokřady, proto je třeba se vyhnout oblastem, kde jsou podzemní vody.

Zkušení zahradníci navrhují: za účelem získání dobré sklizně by měly být na pozemku vysazeny 2 nebo 3 různé odrůdy třešní. Můžete také umístit třešně nedaleko sladkých třešní se stejnou dobou květu jako třešně.

Jak zasadit strom

Díra pro přistání by měl být připraven na podzim. Jeho dno je vykopané - průměr by měl být 80 cm, hloubka - 60 cm. Půda je dobře rozdrcená, smíchaná s popelem (1 kg), humusem (stačí pár kbelíků), superfosfátem a síranem sodným . Otvor je ponechán otevřený na zimu. Nedoporučuje se sypat příliš mnoho hnojiva - strom může dát četné mladé výhonky, které na podzim prostě nebudou mít čas na zesílení a přes zimu zamrznou.

Pokud se vám zdá, že kořeny stromu během přepravy vyschly, měly by být na celý den umístěny v misce s vodou.

Při výsadbě se nedoporučuje přílišné prohloubení kořenů - kořenový límec by měl stoupat 4-5 cm nad zemí.Okolní strom by měl být okamžitě umístěn - to usnadní zalévání stromu. Čerstvě zasazený strom by měl být napojen ihned po výsadbě.
výsadba třešní

Aby země v díře nepraskala a nevyschla, můžete se uchýlit k mulčování humusem nebo starou slámou. Pokud je jarní výsadba pozdě, sazenice by se neměly stříhat. Stromy by měly být vysazeny ve vzdálenosti 3-5 metrů od sebe. Strom by měl být oplodněn až na jaře - nejpozději v květnu. Obdělávání půdy dokončete v polovině září. Na začátku tohoto měsíce se do půdy zavádí superfosfát - až 60 gramů na metr čtvereční plochy. To pomůže stromu zesílit a lépe se připravit na zimu.

Prořezávání výhonků

Pěstování třešní zahrnuje povinné každoroční formativní prořezávání - růst jejích výhonků je velmi intenzivní. Provádí se v březnu, bezprostředně po roztavení sněhu, kdy pupeny ještě nezačaly bobtnat. Nedoporučuje se provádět tento postup v období podzim-zima. Po celou dobu růstu až do začátku plodení je obvyklé zkrátit všechny mladé výhonky o 1/5 délky. Je velmi důležité, aby se zahradník naučil udržovat strom v určitém stavu.

Když strom dosáhne věku 5 let, zřídka se ztenčí, pouze pokud je to nutné. Větve, které jdou hluboko do koruny, nebo ty, které mají neúspěšné umístění, mohou být odstraněny. Při prořezávání byste měli odstranit odlomené větve, suché nebo ty, na kterých byly zaznamenány nemoci. Místa řezů jsou vyčištěna a ošetřena zahradním tmelem. Kmeny stromů brzy na jaře jsou žádoucí očistit... Na zimu lze strom omotat smrkovými větvemi nebo střešní plstí - zabráníte tak možnosti poškození hlodavci.

Způsoby ochrany plodin před ptáky

nejlepší odrůdy třešní

Někteří zahradníci se museli vypořádat s tím, že bohatá úroda třešní může být zničena během několika hodin. Nenadarmo se třešně nazývají ptačí třešně: špačci se hrnou ze všech stran, aby si pochutnali na jejich sladkých bobulích. K zastrašení ptáků se zahradníci uchylují k různým metodám: visí na stromech girlandy, zrcadla nebo chrastítka, pověsí proužky fólie, CD, instalují vycpaná zvířata, pověsí modré vlajky (ptáci se této barvy údajně bojí). Výsledek je však krátkodobý - ptáci se rychle přestanou bát strašáků a znovu zaútočí na stromy.

Účinnější je síťový přístřešek, který lze zakoupit v každém zahradnickém obchodě. Účinné je také použití propanové zbraně.

 
Manažer88 avatar

 

Nikdy jsem na ně netrpěl. Strom vždy rostl 3 - 4 roky, dával 1 - 2 sklizně a zemřelpláč... Toto je velmi náladový strom. I když budete dodržovat všechny technologie výsadby a péče, není pravda, že třešně budou žít dlouho. Možná to záleží na odrůdě?